(10.40 hodin)
(pokračuje Hamáček)

Ten stát v každém tomto segmentu hraje přece klíčovou roli. A pokud to pole vyklidí, respektive na to nebude mít peníze, no tak z logiky věci se bude hledat jiný zdroj peněz. A budeme zase zpátky v té debatě - my na to nemáme, je to potřeba privatizovat. Tak prodáme nemocnice, to už tady taky jednou bylo, začneme privatizovat sociální služby masivněji, než je to teď. Doprava na železnici, tam už je to rozebráno, tam máme dneska systém jako ve Velké Británii. Za chvilku to přijde na poštu, za chvilku to přijde dál. A ten stát prostě ztratí z mého pohledu tu svoji sílu a tu svoji schopnost. Říkal jsem to několikrát, zopakuji to znova: buď budeme mít německé služby za německé daně, nebo rumunské služby za rumunské daně. Německé služby za rumunské daně nejsou, to se koupit prostě nedá.

Svým obsáhlým vystoupením tady se snažím ilustrovat, jak zásadní je to spor, jak zásadní je to debata a co to všechno pro tu republiku může znamenat. Bohužel ta debata se fakt redukuje na to, že mám-li být stručný, protože jsou Vánoce, a že máme být ticho, protože je to dobře, protože každý dostane víc peněz na tu svoji výplatní pásku a na ten bankovní účet. Ti lidé s těmi nižšími příjmy, kteří si možná teď počítají ty kalkulačky a tleskají, jak je to super, že budou mít o těch sedm stovek více, tak samozřejmě nevědí, že tenhle ten rozpočet je poslední, který je sestavitelný. Rozpočet 2022 podle toho, co se ta Sněmovna chystá odhlasovat, už bude obrovský problém. A prostě škrtat se bude, takže ty peníze, těch sedm stovek, co na účtě zůstane, z něj bude vytaženo jiným způsobem. Ty peníze jsou jenom jedny v tom koloběhu a někdo to zaplatí. A jak je dobrým zvykem v České republice, všechno tady platí ti chudší a ti pracující. Takže toto je budoucnost.

Já vím, že už nic nezměním, protože hlasování je víceméně dáno. Trošku mě, a tím pomalu končím, zklamal Senát, protože - to nevyčítám tady přítomnému panu senátorovi, protože jeho ideologické zázemí by mu to neumožnilo - ale měl jsem trošku naději, že Senát opravdu se pokusí ten materiál přepracovat materiál tím směrem, kterým volali všichni odborníci a ekonomové, aby opravdu byl zachován ten cíl maximální podpory spotřeby a aby ten návrh byl levnější a spravedlivější. To se bohužel nepodařilo a Senát se spokojil s tím, že víceméně vyrovnal, a ne ještě úplně stoprocentně, ty propady obecních a krajských rozpočtů, které i tak po té kompenzaci dostanou obrovskou ránu. To se zeptejte každého starosty nebo hejtmana. Čekal jsem prostě od Senátu trošku něco víc, ale to je asi život.

Takže z mého pohledu je naprosto logické, že sociální demokracie nemůže podpořit ani jeden návrh. Popravdě řečeno, nejlépe pro Českou republiku by bylo, kdyby neprošel ani jeden, kdybychom tuhle tu epizodu škrtli z historie a tvářili se, že se to nestalo, a připravovali zrušení superhrubé mzdy. Protože superhrubá mzda je špatně, s tím já souhlasím. Ale připravovali bychom zrušení superhrubé mzdy zodpovědněji, elegantněji, a ne jako dostihy v populismu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Faktická poznámka místopředsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury. Máte slovo, prosím.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já tady musím reagovat na ministra vnitra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka, protože tady neřekl pravdu a přesně ukázal tu neznalost odpůrců referenda. Pan ministr Hamáček tady řekl, že žádná země na světě, podle toho, co si myslí, nehlasuje v referendu o daních. To je lež. Vy nemáte pravdu. To je přesně ten hoax, který tady šíří ti, co jsou proti programu SPD. Budu konkrétní. O daních se hlasuje v referendu ve Švýcarsku. Dám konkrétní příklad. V roce 2009 v září proběhlo ve Švýcarsku referendum, zdali mají zvýšit ve Švýcarsku daň z přidané hodnoty. DPH, daň z přidané hodnoty. Je to daň. No a nejenom že si ji nesnížili, oni ji v tom referendu zvýšili. Sice jenom o něco, ale zvýšili ji.

Takže pane ministře Hamáčku a předsedo ČSSD, neříkejte tady v přímém přenosu v České televizi nepravdy lidem. V referendech se hlasuje o zvyšování daní nebo o snižování, je to konkrétně Švýcarsko, a to referendum dokonce tam už také proběhlo, a lidé si dokonce nesnížili tu daň. Tuším, že si ji dokonce zvýšili ze 7,6 % na 8 %. To znamená, to jenom pro vaši informaci. A prosím, neříkejme tady ty argumenty, protože už vím, co hnedka ti odpůrci referenda, ty elity, které si myslí, že jsou chytřejší než občané, budou říkat, že občané... že nejsme jako ve Švýcarsku.

No já si myslím, že český národ je kvalitní, je inteligentní, nejsme o nic horší než Švýcaři. Já myslím, že už bychom tento argument měli zanechati odpůrci referenda, odpůrci demokracie, ty samozvané elity, protože jestli nejsme jako ve Švýcarsku, tak je nejvyšší čas začít, abychom se přiblížili těm skutečným demokraciím, a začít tu skutečnou demokracii, abychom se přiblížili těm nejlepším světovým zemím, a pořád to pod nějakými výmluvami neodkládat. My si myslíme, že tato země patří občanům a že nepatří elitám.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Kateřina Valachová s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Sociální demokracie je takový odpůrce referenda, že v minulé vládě předložila vládní návrh a v rámci tohoto funkčního období vlády předložila poslanecký návrh. A pan předseda Okamura jistě ví, že to byla sociální demokracie, která mimochodem i s spolu s SPD tvoří aktuální ústavní většinu a je připravena na hlasování o celostátním referendu. Takže to jenom poznámka, jak jsme strašně proti referendu.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Reagovat bude pan místopředseda Tomio Okamura faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, tak to je na delší rozbor. ČSSD tady navrhla zákon o referendu, který v podstatě je skoro bezzubý. Vy zakazujete hlasovat v tom vašem návrhu o členství České republiky v Evropské unii, samozřejmě zakazujete hlasovat i třeba o tom DPH kvůli Švýcarsku. No dobrá. Zakazujete hlasovat například o tom, zdali máme zrušit Senát, či ne. To znamená, vy jste vykastrovali ten zákon o referendu tak, že v podstatě o ničem zajímavém, o čem by lidé chtěli rozhodovat, se hlasovat nemůže. Takže to je váš návrh, jenom aby se vlk nažral a koza zůstala celá. To přece není demokratický zákon o referendu. A to ani nemluvím o tom, že jste tam navrhovali 850 tisíc podpisů pro vyvolání referenda, tak aby žádné referendum nešlo realizovat, a navrhovali jste tam tak vysoké kvorum, že v podstatě by žádné referendum přece nebylo platné.

Takže prostřednictvím pana předsedajícího paní poslankyně Valachová, já myslím, že to nemusím rozebírat. Já znám zpaměti, a víte to, protože jsme spolu v komisi pro Ústavu, já znám zpaměti váš návrh zákona. Znám náš návrh, který naopak umožňuje, návrh SPD, hlasovat o vystoupení z EU, umožňuje zrušit Senát, umožňuje dělat i další zásadní změny, například aby bylo možné odvolávat poslance a senátory, kdyby si to občané rozhodli, umožňuje tyto i zásadní změny, které by prospěly českému státu, protože my si myslíme, že občané by měli mít možnost rozhodnout v referendu, samozřejmě při podmínce, že si sesbírají určité kvorum podpisů, aby se nehlasovalo pořád o všem dokola, to chápu. Má to být pojistka demokracie. A my právě to referendum vidíme jako ten třetí pilíř demokracie při zrušení Senátu. Takže naopak, to je ten náš návrh.

Takže bych paní poslankyni Valachové skutečně chtěl říct, abychom zůstali u daňového balíčku. Protože jestli chcete rozebírat referendum, tak já jsem plně připraven a znám to, úplně z hlavy znám všechny ty návrhy. Takže pojďme možná radši spíš k tomu daňovému balíčku.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Budeme pokračovat faktickými poznámkami. Jako první je na řadě poslankyně Tereze Hyťhová, pak pan předseda Marian Jurečka. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Tereza Hyťhová: Děkuji za slovo. Já bych chtěla velmi požádat stranu ČSSD a SPD, abychom se vrátili k projednávání daňového balíčku, protože na to naši občané čekají. Neprojednáváme zde žádné referendum ani zákon o obecném referendu. Takže prosím, vraťme se k tématu, které tady je, a to je vratka ze Senátu, a pojďme se bavit už konečně o tom snížení daní, aby naši občané dostali to, co chtějí. Prosím, vraťme se k tomu. A opravdu, referendum se tady dneska neprojednává. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Marian Jurečka, připraví se poslankyně Gajdůšková. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Tak ta výzva, myslím si, že směřovala hlavně k panu předsedovi Okamurovi, protože ten tady ve svém projevu začal mluvit o referendu a začal vzpomínat, kdo kdy ho tady navrhoval a podobně.

Chtěl bych jenom poprosit pana předsedu, když on tak často vystupuje a různě tak jako dává tu za kladný příklad některé země, tu zase ty stejné země potom třeba i za negativní příklad, tak kdyby mohl vyjmenovat, které jsou pro něj ty ideální země z hlediska těch vyspělých demokracií, u kterých on se inspiruje, protože zase potom někdy o nich mluví, jako že to jsou ti vítači, ty země s tím multikulturalismem a podobně. Tak kdybyste to, pane předsedo, mohl nějak shrnout. Ať je to ucelené, ať to celé dává smysl, protože na jedné straně používáte tyto argumenty, když se vám hodí, na druhé straně je používáte, když se vám nehodí. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Alena Gajdůšková. Připraví se pan předseda Jan Hamáček. Máte slovo, prosím.***
Přihlásit/registrovat se do ISP