(14.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan poslanec má zájem o doplňující dotaz. Prosím.

 

Poslanec Jakub Janda: Tak děkuji za slovo. Já vám děkuji za vaši upřímnost. Ale třeba přijde čas, kdy se jednou na mě těšit budete.

Co se týká financování sportu, já to samozřejmě chválím, ale toto je až jako čtrnáctá interpelace v pořadí a ta asi na mě dneska nevyjde.

Když ale jste načal to financování sportu, tak se vás ptám, proč nebyla vypsaná ani jedna výzva zvlášť pro hendikepované sportovce? Ta, co byla vypsaná, tak byla stažená, protože byla celá špatně.

Dál. Máme tady PES. Víte, že ten PES znemožní lyžařské výcviky pro děti? A když se bavíme o tom Rakousku, tak Rakousko už dalo jasně, že 24. prosince za nějakých podmínek otevře. U nás dodneška nevíme nic. Nevíme ani žádný náznak. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan premiér bude reagovat na doplňující dotaz. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Tak já jsem to řekl. Tak já to zopakuji. Zítra na radě pro zdravotní rizika pan ministr Blatný nás bude informovat o závěrech z těchto jednání se sportovci.

A co se týče samozřejmě lyžařských areálů, takže taky, tak já předpokládám, že v pondělí na vládě to vláda rozhodne a oznámí to rozhodnutí. A předpokládám, že to bude stejný datum, aspoň jsem to tak pochopil, jak v Rakousku, že 24. za nějakých podmínek by měly vlastně ty areály být otevřeny. Ale já nejsem ten, který o tom rozhoduje. Ale takhle jsem to pochopil, ale veřejnost se to dozví nejpozději v pondělí. A předpokládám, že už zítra ministr Blatný na tiskové konferenci bude konkrétnější.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Tak děkuji. A nyní by měl interpelovat pan poslanec František Kopřiva ve věci Babiš je ve střetu zájmů, ale pana poslance v sále nevidím, takže interpelace propadá. A já prosím paní poslankyni Maříkovou, která bude interpelovat ve věci - půjde vláda příkladem? Prosím.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane předsedající.

Vážený pane premiére, vy jste na dotaz novinářů, zda se necháte očkovat proti onemocnění COVID-19, odpověděl, že po poradě se svým lékařem vzhledem k jiné imunitě, kvůli zdravotnímu stavu. Ve vašem případě to docela chápu. Ale pan ministr Brabec se také musí poradit s lékařem, jelikož měl špatnou reakci na očkování. No a někteří další členové vlády pak odpověděli, že se tedy nechají očkovat, ale dají přednost rizikovým skupinám.

Veřejnost má z očkování obavy, jelikož jde o zcela nově technologicky vyspělou vakcínu, která nemá zatím žádnou oporu známou z tradičního očkování. Jedná se totiž o RNA vakcínu, jejíž účinná látka je nesena v lipidové nanočástici. Takto konstruovaná vakcína nebyla doposud nikdy u lidí používána, a proto existují oprávněné obavy z její bezpečnosti, kterou neumí odborníci z dosavadního očkování jakkoliv odhadnout.

Není to tak trochu alibismus ze strany členů vlády, že dají přednost rizikovým skupinám? A budete na ně apelovat, aby šli v rámci motivační kampaně občanům příkladem a aby se nechali očkovat jako první?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A prosím pana premiéra o odpověď.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: No děkuji za dotaz. Tak já jsem na ten dotaz novináře normálně upřímně odpověděl. Ano, nemám 51 let slezinu, to je hlavní imunitní orgán. Když mi bylo patnáct, tak jsem měl trombocytopenii, to je choroba, v rámci které se mi nesrážela krev, ležel jsem rok v nemocnici. Proto jsem odpověděl, jak jsem odpověděl. Navíc ještě, když jsem byl očkován jako malé dítě proti tetanu, tak jsem dostal anafylaktický šok. Takže je to na lékaři. A já nemyslím, že je to o tom, že když se nechá naočkovat Babiš veřejně někde, že se všichni budou očkovat, nebo nebudou. Skutečně to není o nás. Takže já samozřejmě se této problematice věnuji. Hlavně jsem se věnoval tomu, že dnes v Evropě chybí 20 milionů vakcín na normální chřipku, o které v minulosti nebyl až takový zájem, a v roce 2019 jsme museli dokonce spálit 37 tisíc vakcín na chřipku. Tento rok je obrovský zájem, podařilo se nám to navýšit, a i tak to je málo.

Ale je pravda, že v tomto směru máme velké rezervy a je potřeba, aby Ministerstvo zdravotnictví co nejdříve udělalo kampaň, aby lidé pochopili, že to očkování je ve prospěch jejich zdraví. My máme samozřejmě, i vy jste o tom mluvila, různé dezinformace, které jsou na sítích. Tady jedna z těch dezinformací je - očkování jako totalitní nástroj. Jedna se zaměřuje na spekulace o povinném očkování a očkovacím pasu. Plánované očkování proti COVID-19 je vydáváno za povinné pro všechny občany pod hrozbou tvrdých trestů, přestože Ministerstvo zdravotnictví plánuje - a znovu opakuji - dobrovolné očkování, které bude navíc pro všechny občany zdarma. Takže dobrovolně a zdarma.

Dále jsou šířeny dezinformace o tzv. vakcinačním pasu, podle kterých budou těm, kteří se očkovat nenechají, odebírána základní lidská práva a svobody a podobné pitomosti.

Potom je tady v prostoru, že vakcína je škodlivá. To je také jako nesmysl. Intenzivní a permanentní kampaň se vede proti vakcínám na COVID-19 zejména vůči společnostem Pfizer a AstraZeneca a dalším, které vakcíny vyvíjejí. Skrytá pravda pokračuje v dlouhodobém trendu kritiky vakcinace. Vakcinaci označuje obecně jako nezdravou, ale zvlášť útočí na vakcínu proti COVID-19 od AstraZeneca. Vychází z toho, že se firma údajně vyvázala z zodpovědnosti za případné škody, což je interpretováno jako důkaz nebezpečnosti této vakcíny.

Kromě nově se objevujících narativů o povinném očkování a očkovacím pasu se nadále objevují dezinformace o smrticích vedlejších účincích a setrvalá propagace ruské vakcíny Sputnik. Kampaň proti vakcínám tvoří přibližně 30 % celkového dezinformačního obsahu věnovaného COVID-19.

Mně také píší občané, já jím odpovídám, že to je nesmysl. Nikdo si přece v Evropě nedovolí schválit nějakou vakcínu, která by ohrožovala lidi. To je úplně nonsens.

Potom další dezinformace, že vakcína nebude účinná, že ten virus SARS-CoV-19 je podobný virům SARS a MERS, a týmy, které se věnovaly jejich výzkumu vakcín na tyto viry mohly využít předchozí znalosti a začít pracovat na vakcíně pro nový virus. Hodnocení vakcíny probíhá podle obvyklých standardů pro zajištění kvality bezpečnosti a účinnosti. Rozhodnutí o registraci vakcín bude podloženo všemi potřebnými údaji. Urychlí se zejména administrativní kroky. A kritéria pro registraci vakcín jsou přísnější než pro léky. A rozhoduje evropská agentura, má rozhodnout 15. prosince. Takže já myslím, že všichni jsou si toho vědomi, a na té vakcíně pracují všichni vědci světa snad, aby zkrátka se to povedlo, protože je to v této chvíli jediné řešení pandemie COVID-19.

Takže očkování proti onemocnění COVID-19 bude organizováno a řízeno v souladu se strategií očkování proti onemocnění COVID-19, která je v současné době ve vnitřním připomínkovém řízení, tedy bezprostředně před finalizací. Její finální podoba bude ještě předmětem diskuze s odborníky oblasti vakcinologie a dalšími dotčenými experty. To bude diskutovat pan ministr Blatný. Já jsem i žádal pana ministra, aby poskytl tu strategii všem parlamentním stranám a hnutím, aby se měly možnost se k tomu vyjádřit.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Velice děkuji za tuto odpověď. Paní poslankyně má zájem o doplňující dotaz. Prosím.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane premiére, já jsem se tedy ptala, jestli budete apelovat na členy vlády a oni se nechají očkovat jako první. Neočekávám, že mi tedy odpovíte ani v tom doplňujícím dotazu.

Co se týká těch dezinformací, tak toto jsem zde citovala o těch oprávněných obavách z její bezpečnosti, z té vakcíny, tak to je z úst vakcinologa pana Petráše pro CCN Prima News, takže myslím si, že odborníka. No a pokud budeme pokračovat, tak co se týká očkovacích pasů, jste tvrdil, že je také dezinformace, tak to je zase z úst pana Blatného, takže je opravdu super, že nám tady ministr zdravotnictví šíří fake news. A co se týká výhod, tak to také komentoval pan ministr Blatný, pak exministr Prymula. No a dokonce paní Rážová, hlavní hygienička, se nechala slyšet, že očkovaní budou mít výhody oproti těm neočkovaným.

A právě to vyjádření některých členů vlády a odborníků budí obavy, že tady vzniknout dvě kategorie občanů s odlišnými právy. Očkovaní a neočkovaní. A mě by zajímalo, jak se k tomu stavíte. (Upozornění na čas.) Myslíte si, že selekce a nějaký takový společenský tlak naopak nebude mít opačný efekt, že lidi budou spíše demotivováni k tomu očkování? (Upozornění na čas.) Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP