(17.20 hodin)
(pokračuje Schillerová)

No a zjednodušování daní, paušální daň, jsme dali do mezirezortu. Já vím, teď mi řeknete, určitě bude minimálně deset faktických poznámek, že s tím přišla ODS. Ale já jsem neviděla nikdy žádný návrh, legislativní, kromě proklamací v médiích. My jsme zpracovali paušální odvod. A je v mezirezortu a každý se s ním může seznámit. A věřím, že v brzké době tady o něm povedeme debatu. To znamená, jedna platba, jeden odvod pro poplatníky s příjmy do jednoho milionu. A jako volba, ne povinnost. Jako volba.

No a slavné pivo. Já bych chtěla připomenout, že snížení DPH na točené pivo jsme měli - chtělo to Ministerstvo financí už v minulém volebním období, bylo v programovém prohlášení vlády a stalo se součástí novely zákona o elektronické evidenci tržeb. Je snad logické, že DPH, snižování sazeb, nebo jakákoliv sazba, se týká plátců DPH, o tom se snad tady nemusíme nijakým způsobem přesvědčovat, a že snad nemohla být nikdy řeč o ničem jiném než o plátcích DPH. Já bych chtěla připomenout, že točené pivo bylo - každý alkohol - bylo vždy v základní sazbě, která se naopak v minulých letech zvyšovala. To znamená od 1. 5. 2004 19 %, od 1. 1. 2010 už to bylo 20 %, od 1. 1. 2012 to bylo 20 % a od 1. 1. 2013 21 %. Takže jsme první vláda, která ho snížila. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Budou následovat faktické poznámky. Pan poslanec Ferjenčík, pan předseda Kalousek, v tomto pořadí. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážená paní ministryně, já bych chtěl jenom stručně reagovat na to vaše tvrzení o tom problematickém malinkatém kousku toho zákona. Vy hovoříte o 24 miliardách korun. Já si troufám tvrdit, že 24 miliard skutečně není malinkatý kousek. Je to zvýšení státního rozpočtu o 16 miliard korun a navýšení dalších veřejných rozpočtů o 8 miliard na úkor firem. A vy to obhajujete tím, že kvůli těmhle 24 miliardám, které jim seberete na 15 dnů, jim budete moct zadržet o něco méně než 800 milionů. Takže kvůli 800 milionům na 15 dnů zadržujete 24 miliard.

A kdyby vám šlo skutečně jenom o to plnění těch lhůt a nešlo vám o to cash flow státu, tak jste samozřejmě mohli to DPH posunout na druhé straně. To znamená, že byste jim o několik dnů posunuli splatnost toho DPH, a tím jste to mohli vykompenzovat. Ale nic takového jste samozřejmě neudělali. Takže to je ten důvod, co nám na tom zákonu vadí.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Kalousek s faktickou poznámkou. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Vážená paní ministryně, já se obávám, že váš argument o tom, jak kvůli zálohám na nadměrný odpočet se musí zvýšit ta doba o 15 dní, je argument scestný a nemluvíte pravdu. To vracení záloh podle vašeho zákona, o kterém budeme zítra hlasovat, probíhá až v rámci kontrolní činnosti a tam žádný termín uvedený není. Předtím je vyhledávací činnost, v rámci které se ale nic nevrací. Není tedy sebemenší důvod, proč prodlužovat tu lhůtu o 15 dní. Rozhodně to není ten důvod, který vy tady uvádíte. Ten je v rozporu s textem vašeho zákona.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní je na řadě v rozpravě pan předseda Michálek. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já se pokusím vrátit od té odbočky k daním k tomu, co teď projednáváme, čili k "firmě za jeden den". Teď tady došlo k takové paradoxní situaci, že někteří, myslím si, si úplně nevzpomínají na to, co se slibovalo před volbami, kdy byly ty diskuze, kdy všichni slibovali digitalizaci, jak půjde rychle zakládat firmy a tak dále, a nemají se k plnění svých volebních slibů.

Já jsem si tedy vytáhl textík z knížky, která se jmenuje O čem sním, když náhodou sním. Na straně 31 se píše: "V Kataru si lidé vyřizují skoro veškerou komunikaci s veřejnou správou přes mobilní aplikaci bez čekání."

Pane Faltýnku, to píše váš šéf, měl byste poslouchat. Ale mluvíte tady s paní ministryní (Schillerovou) a měli byste poslouchat, co říká šéf.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Prosím, abychom se všichni oslovovali prostřednictvím předsedajícího. Děkuji.

 

Poslanec Jakub Michálek: Přesně tak. Omlouvám se, prostřednictvím předsedajícího. Šéf říká: "Hned. Podnikatelé z Estonska dokážou založit novou firmu přes internet za 18 minut. Mladí politici z Finska nebo Kanady lákají do svých zemí technologické firmy a inovátory, kteří tam vytváří tisíce pracovních míst. A my Češi máme veškeré předpoklady tuto revoluci využít a vrátit se tam, kde jsme před sto lety byli. V desítce nejrozvinutějších států, ve světové špičce v oblasti technologií. A stát bude poskytovat svých občanům špičkové služby a nebude je zatěžovat, vůbec. My totiž, když po státu něco chceme, tak vyplňujeme, čekáme, platíme. Pojďme to zrušit. Jako v Kataru, tam vám jenom naskenují oko, a pak si můžete v automatu, co je na každém rohu, nebo v mobilní aplikaci zařídit hned a bez čekání například prodej bytu nebo přihlášení auta. Chcete založit firmu? Jasně, online, za 18 minut čistě na počítači. Daňová přiznání na internetu trvají tři minuty a přeplatek daně dostanete do pěti dnů."

Takže teď, když došlo na lámání chleba a budeme rozhodovat o tom, jestli zavedeme za minimální poplatek, ne za těch dnešních 5 tisíc nebo 10 tisíc, kolik vybírají různé firmy za šablony zakládání firem, zejména někteří notáři, tak teď máme možnost to udělat. Dneska se o tom bude rozhodovat, takže se o tom bude hlasovat. A je potřeba, abychom se vrátili k těm volebním slibům.

V roce 2018 bylo založeno 31 270 firem. Pokud vezmeme tu odměnu 5 tisíc za jednu firmu, tak to je 150 milionů, které se rozdělují mezi 450 notářů, což je 330 tisíc na notáře. My naopak navrhujeme, aby se to snížilo z cca 5 tisíc na 500 korun, tak aby i když třeba mladý člověk, který začíná s podnikáním a má desetitisícové investiční náklady, nemusel platit naprosto zbytečný poplatek 5 tisíc notáři nebo nějaké podobné instituci, která to jenom zadá do databáze, když chce založit prostě standardní firmu na základě šablony, kde to může celé zařídit automat. Takže pomůžeme lidem, kteří začínají podnikání.

Já jsem vás chtěl poprosit, když už jsme to společně podepsali, my jsme to odpracovali, to, co měl pan Babiš v programu, abychom ten návrh, který byl podán i s poslanci hnutí ANO, kteří jsou pod tím podepsáni, a teď to chce najednou někdo vracet k přepracování, s paní poslankyní Kořanovou, s panem poslancem Králíčkem, abychom to společně udělali, abychom to posunuli dál. Protože ten návrh vrátit to k přepracování znamená, že to zabijeme a že ti lidé budou muset dál čekat a platit a že se to velmi pravděpodobně nestihne do konce volebního období.

Takže vy, kteří to chcete, kteří chcete, aby se nemusely platit ty poplatky při zakládání firem, aby se pomohlo mladým podnikatelům nebo vlastně kterýmkoliv podnikatelům, to je jedno, jestli mladý, nebo starý, tohle pomůže opravdu všem, tak prosím zvažte sami, zda toto vaše dnešní rozhodnutí je v souladu s programem, se kterým jste kandidovali ve volbách, anebo by to naopak mělo být přikázáno výboru, abychom to co nejdříve prodiskutovali a abychom to schválili a ti lidé už tuhle službu mohli používat.

Já si myslím, že podnikatelé, kteří začínají s podnikáním, mají spoustu nákladů, které musí zahrnout, a že my nemáme žádné morální právo, abychom je zatěžovali dalšími tisíci korunami za věc, která už je v dnešní době absolutním přežitkem. Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Faltýnek s faktickou poznámkou. Máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji, pane místopředsedo. Já bych chtěl vaším prostřednictvím za prvé se omluvit panu předsedovi Michálkovi, že jsem nevěnoval sto procent své pozornosti jeho vystoupení.

Na druhé straně bych ale chtěl vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, vzkázat panu kolegovi Michálkovi, že jsou lidé i tady mezi námi - není jich moc - kteří jsou schopni dělat více činností najednou. Třeba vařit několik jídel najednou. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP