(16.40 hodin)

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dobrý den, dámy a pánové. Měl bych k tomu několik takových poznámek. Tato novela zákona má umožnit stát se živnostníkem nebo založit společnost s ručením omezeným jednoduše, tedy z domova přes internet a do 24 hodin. Náklady by neměly převýšit 500 Kč a mohlo by se tedy hradit, jak jsme zvyklí z nákupů z internetu, tedy i tou klasickou platební kartou.

Pamatuji si na začátky svého podnikání, kdy jsem zakládal v roce 2000 společnost s ručením omezeným. A musím říct, že to byl poměrně běh na dlouhou trať, protože v té době mi to trvalo, tedy zápis do obchodního rejstříku, minimálně dva měsíce, protože ten soud na to měl poměrně dost dlouhou lhůtu, a založení eseróčka mi trvalo od března až někdy dokonce do září, protože jsem musel doložit poměrně dost dokumentů atd.

Tato novela má tedy za úkol zejména zjednodušení a zlevnění vstupu do podnikání, zefektivnění procesu na straně státu a poskytované služby mají být pro nového živnostníka, který se rozhodne podnikat, uživatelsky přívětivé, abychom mu to neznechutili hned na začátku. Dnes musí občan na živnostenský úřad, obvykle tedy v úřední den, což je obvykle středa a pondělí, a musí potom dalších pět dní čekat na vyřízení žádosti o vznik živnostenského oprávnění. Návrh by tedy tento proces značně zjednodušil. Občan by nemusel čekat na ohlášení a to by bylo zpracováno tedy automaticky. Za pomoci tohoto elektronického podání a díky automatickému zpracování dat bude zahájení podnikání nejenom snazší, ale i levnější o ty administrativní poplatky, tím podstatně klesnou i celkové náklady na start podnikání. V případě fyzické osoby to bude z 1 000 Kč na 500, tam to není tak markantní, ovšem v případě vzniku společnosti, tam je to poměrně markantní, protože z těch 5 000 až 12 000, které to může stát, to bude na 500 Kč, a to si myslím, že je už daleko zajímavější.

Já doufám, že se podaří tento návrh alespoň posunout do dalšího čtení, kde o tom můžeme dále diskutovat. Ale my potřebujeme podnikatele, aby zde vytvářeli pracovní místa, abychom zde i nadále neměli nezaměstnanost. A tady to je taková pobídka pro lidi, aby si skutečně mohli ty firmy založit takto jednoduše a aby se nebáli si vyřizovat živnosti. Takže ještě jednou, prosím o podporu tohoto zákona. (Tleskají poslanci SPD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Radku Kotenovi. S přednostním právem nyní pan předseda klubu SPD Radim Fiala. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Vidím, že jsem asi poslední z diskutujících. Dovolte mi, abych se jako spolupředkladatel tohoto návrhu zákona přidal s trochou do diskuse nejenom jako spolupředkladatel, ale i jako předseda hospodářského výboru. Myslím si, že je to skvělý počin pro podnikání v České republice. Málokdo možná ví, že největší daňové příjmy do státního rozpočtu nejsou od těch největších korporací, ale právě od těch malých, drobných, středních podnikatelů, kteří platí daně do státního rozpočtu. A nejenom proto je potřeba udržovat podnikání v České republice.

Já si taky pamatuji doby, kdy podnikatel rovná se podvodník u české politické scény. Věřím, že tato doba už je dávno pryč. A pokud se nám podaří tento zákon schválit, tak je to vynikající základní počin k tomu, aby se počty podnikatelů a podnikání v České republice mohly zvyšovat. Zatím podle stávajících statistik bohužel opak je pravdou. Počty podnikatelů, jak těch malých, drobných, středních, tak počty zaměstnavatelů se neustále snižují. Hlavně počty zaměstnavatelů se snižují přímo dramaticky. Dneska už nikdo nechce zaměstnávat lidi, nechce nést odpovědnost, protože stát si z těch firem potom vezme tolik, že jim téměř nic nezbude, jenom ta odpovědnost za lidi, které zaměstnávají, a možná něco málo peněz, ale spíš dluhy. Takže považuji to za dobrý počin. Ale řekl bych, že jenom toto nestačí.

Sledoval jsem tady diskusi dvou mých předřečníků z ODS a z ANO. Pánové, já jsem zde už nějakou dobu, ale můžu říct, že byrokratická zátěž podnikatelů a podnikání se zvyšuje od té doby, co si pamatuji, to znamená, že všechny vlády, co zde byly, zvyšovaly byrokratickou zátěž podnikatelů a podnikání, a to bohužel včetně ANO. Máme EET, kontrolní hlášení, další věci, které podnikatel musí dělat. A ta společnost, která vznikne, dokážu si téměř představit, že společnost, která vznikne, pokud nemá dostatek, nadbytek finančních prostředků, tak téměř nemůže začít s podnikáním, protože neustojí tu byrokratickou zátěž a všechno to, co má zařizovat. Na to totiž potřebujete lidi. To není tak, že by se to udělalo samo a vyplnili jste nějaké kontrolní hlášení. To všechno musí dělat lidé, kteří tomu rozumí. To znamená, za sebe říkám, začít podnikat v České republice dnes je velký problém, nejenom s tím, že to trvá, než tu firmu založíte, a snad díky tomuto zákonu už tady tento bod bude za námi, ale i kvůli té byrokratické zátěži, kterou všichni musí splňovat a udělat.

Takže místo toho, abychom o tom diskutovali, kdo míň a kdo víc, pojďme se dohodnout. A jestli se nám podaří (nepodaří?) prohlasovat tento zákon, tak pojďme pokračovat v té byrokratické zátěži. A jak tady řekl pan kolega Bláha prostřednictvím pana předsedajícího, člena hospodářského výboru, bude nás čekat dlouhá cesta k tomu, abychom se těch lejster, papírů a razítek zbavili. A já bych si přál, aby to bylo co nejdřív.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců SPD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Radimu Fialovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Jiří Bláha a s přednostním právem pan předseda Marian Jurečka. Ptám se, jestli přednostní právo chce využít také zpravodaj, nebo až na závěr diskuse. Až na závěr diskuse. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, vážení kolegové, už opravdu naposled. V naší republice je milion firem na 10 milionů obyvatel zhruba, když to takhle budeme brát. Z milionu firem je jich zhruba 800 tisíc malých a středních. Ale máme k tomu dalších 3,5 milionu živnostenských listů. Takže si nemyslím, že tady máme komplikované založení firmy. Ano, máme komplikované to, když se chce firma zrušit. Ale ano, máme tady neuvěřitelně komplikované administrativní, byrokratické prostředí.

Proč dneska nechtějí zaměstnavatelé zaměstnávat, má ale souvislost s něčím úplně jiným. Je to s tím, že neexistuje trh práce. Díky tomu, že neexistuje trh práce, tak samozřejmě zaměstnanci - někteří, aby to zase nebylo dané, že všichni jsou špatní - toho zneužívají a samozřejmě podle toho se chovají. Dneska je běžné, že vedoucí pracovník v rámci firmy nechce vykonávat funkci toho, který má pod sebou lidi, protože si s nimi neví rady. Když je požádá, aby něco udělali, jim se nechce, neudělají to, samozřejmě on to odnese. Těch souvislostí je daleko víc. A největší souvislost je těch 30 let, na čemž jsme pracovali. Jedna byrokratická položka vedle druhé. Tím jsme začali, od nastavení různých bezpečnostních předpisů přes různé kontroly. Dneska jedna kontrola ochromí firmu v den kontroly zaměstnavatele na celý den. Ale pak dalších několik dnů, kdy on se musí vyjádřit k tomu zápisu kontroly, který je často na třeba deset, patnáct stránek, k tomu se musí ten podnikatel vyjádřit (upozornění na čas), aby se nějakým způsobem ochránil.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Marian Jurečka. Jsme stále v rozpravě. Pane předsedo, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP