(15.30 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Možná o jednu věc bych vás poprosil, pane ministře. Zkuste zabrzdit legislativní činnost v resortu dopravy. My jsme si spočítali, jsou to čísla od Honzy Bauera a ten bohužel nemůže vystoupit, tak já sklidím plody jeho práce. Jestlipak víte, kolik novel, které se týkají buď zákona o pozemních komunikacích, nebo provozu na pozemních komunikacích, v tomto volebním období jsme už projednávali? Dvacet pět! Deset už vyšlo ve Sbírce zákonů, patnáct je v běhu. Mimochodem v minulém sněmovním týdnu jsme dva takové zákony opětovně vraceli do... To není normální! Jak můžeme spravedlivě chtít po účastnících silničního provozu, aby se v tom orientovali, když nám to vychází jedna novela měsíčně? Já vím, že mnohé z nich jsou poslanecké, ale mnohé z nich jsou poslanecké z řad vládních poslanců. Zkuste svou autoritou zastavit tohle bombardování neustálými změnami. Nikam to nevede.

A vzpomeňme si, nedělám to rád, Dan Ťok říkal, že elektronické dálniční známky budou k 1. lednu 2017. Potom k 1. lednu 2019. Teď to máme k 1. 1. 2021 a v přímém přenosu posloucháme problémy, které jsou s přípravou toho systému. A když budete v úzkých, pane ministře, tak já vám poradím. Použijte oblíbenou taktiku Dana Ťoka - přijďte se změnou bodového systému. Vždycky když jsem s ním šel k Moravcovi do debaty, tak vždycky vytáhl tabulku a říkal, teď už to připravím, teď už to předložím. 2016, 2017, 2018, 2019 - nic jsme nedostali na stůl kromě PR hnutí ANO, že teď už konečně dojde k té zásadní... Takže až budete v úzkých, tak vám radím, přijďte se změnou bodového systému. Tím zase zaplníte stránky tisku, nikom to nepovede, ale debata bude odvedena od těch podstatných věcí, na které jsem poukázal ve svém prvním vystoupení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré odpoledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Budeme pokračovat ještě přednostními právy. Nyní pan poslanec Černohorský v zastoupení předsedy klubu a připraví se paní poslankyně Pekarová. Máte slovo.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Děkuji za slovo. Já jenom rychle. Státní fond dopravní infrastruktury vznikl z toho důvodu, že je potřeba zajistit dlouhodobé financování. To znamená, že pokud teď na začátku února on neví, jaké bude mít finance následující rok, tak je to pro ně dost problematické, aby cokoliv dlouhodobě plánovali. To byla ta moje hlavní připomínka.

Druhá věc byla ohledně vaší nepřítomnosti. V tomto případě to nespadlo úplně pod stůl do konce týdne z toho důvodu, že na vás byl předsedající výrazně hodnější, což byl shodou okolností myslím předseda ODS. Jde totiž o to, že pokud budete dejme tomu na nějakém jednání v rámci EU a nebudete tady dva tři dny, tak můžou propadnout nejenom zákony, které máte za MPO, jak tady pan předseda Stanjura říkal, tak tam máte i spoustu zákonů z oblasti dopravy, tak jsou tady i spousty mezinárodních smluv, kterým se budeme případně věnovat.

Leč já už tedy nebudu zdržovat. My se asi o dopravě budeme brzy bavit, protože venku začalo sněžit, tak uvidíme.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Černohorskému. Nyní s přednostním právem paní poslankyně Pekarová, připraví se paní poslankyně Jana Černochová. Prosím, paní předsedkyně, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji vám za slovo. Já musím říct, že kdo tady sleduje tu asi zhruba hodinu a půl probíhající debatu, tak musí mít pocit, že už je to jedna taková velká bramboračka. A je to z toho důvodu, že tady máme tři návrhy na zařazení bodů, které se týkají každý tedy úplně něčeho jiného, ale velmi závažných a důležitých věcí, a vlastně v tuto chvíli jenom ti, kteří mají možnost, protože mají tu možnost s přednostním právem vystoupit, se k tomu mohou vyjadřovat. Každý tedy jedeme tady mimoběžně minimálně dvě, někdy až tři linie různých debat. A proto znovu apeluji na to, abychom ty body schválili jako řádné body naší schůze, aby i ti, kteří nemají tu výhodu přednostního práva, se mohli dotazovat a mohli tedy v té debatě vůbec vystoupit.

Takže nechci, aby to tady působilo jako nevděk vůči vystupujícím ministrům, i to už je pokrok, že vůbec tedy přijdou, ale zase nenechme se ošálit tím, že je to taková snaha o to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Prostě tady ta debata má význam ve všech těch věcech, které jsou tady navrhovány, všechny jsou dostatečně zásadní, abychom upřednostnili jejich projednání před některými z těch, které nás čekají dle řádného programu, a máme šanci tady aspoň potom nad tím vést skutečně debatu a ne jenom, jak to je častokrát, velmi mimoběžný dialog.

Mě by totiž opravdu zajímalo, jak by pan ministr Toman reagoval na ty konkrétní výhrady, které tady zazněly v příspěvku předsedy našeho klubu pana Kalouska. Ale tam už neočekávám, že tedy to vystoupení pana ministra přijde, pokud tady ještě vůbec je. A v tomto směru proto znovu apeluji na to, abychom ten bod, který jsem navrhla, schválili, ale přimlouvám se i za ty další dva, které tady navrhovali kolegové z jiných stran. Věřím tomu, že to celé té diskuzi jenom prospěje. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Pekarové, nyní s přednostním právem předseda klubu KSČM Pavel Kováčik a připravena je paní kolegyně Černochová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní a pánové, přeji hezký dobrý den. Já skutečně také nechci, aby se tady celé odpoledne propovídalo okolo onoho mimořádného bodu, protože víme, že je opoziční okénko, ale jeden krátký dotaz nebo možná pochybnost nebo žádost o vysvětlení k panu ministrovi Havlíčkovi bych přece jenom měl. On tady, pokud se nemýlím, a dobře jsem slyšel, prohlásil, že ještě se budou navyšovat prostředky do fondu dopravní infrastruktury, a potom si myslím tedy, že není třeba, abychom honem rychle využívali a plánovali a počítali s tím, že se některé důležité dopravní stavby budou stavět pomocí tzv. PPP projektů, protože to, jak se to propaguje jako věc, která je úžasná, tak víme třeba, jak dopadla D47, že tedy to není úplně to jasné a světlé, a že tedy je lepší, aby se tyto zásadní projekty financovaly právě a výhradně z těch veřejných zdrojů. To je můj názor. Myslím si, že kdyby to takto bylo, tak by se ušetřilo potom mnoho pochybností a mnoho problémů, protože jakmile namícháme soukromý a státní sektor, tak to nemusí vést k úplně kýženému výsledku pro ten státní nebo veřejný sektor. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní paní poslankyně Jana Černochová s přihláškou. Stále jsme u programu dnešního jednání. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, chtěla bych navrhnout pevné zařazení projednávání sněmovního tisku číslo 425 - Návrh poslanců Jany Černochové, Petra Fialy, Zbyňka Stanjury a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a to na zítřek odpoledne a na čtvrtek dopoledne, tedy od 11 do 13 hodin.

Pro připomenutí. Jedná se o návrh novely, která by měla zakotvit do našeho právního řádu povinnost vlády vyčlenit v rámci státního rozpočtu na každý rok prostředky ve výši 2 % HDP. A ten návrh je podle predikce Ministerstva financí na daný rok, čímž vyhovuji tomu požadavku, který měla vláda při neúspěšném předkládání toho mého minulého návrhu v minulém volebním období.

Jak jistě víte, výdaje na obranu v této výši jsou naším závazkem, který Česká republika stejně jako jiné státy učinila již na summitu NATO ve Walesu v roce 2014 a který bychom měli naplnit právě do 10 let. I přes nedostatečný dosavadní nárůst výdajů na obranu v posledních letech, který jistotu dosažení tohoto cíle ani za minulé, ani za současné vlády nedával, všichni představitelé vlády doposud alespoň ústně deklarovali, že tento cíl chceme dosáhnout. Ale v uplynulých dvou týdnech došlo k tomu, že jak premiér Babiš, tak vicepremiér Hamáček jeho naplnění zpochybnili, a to i přesto, že ještě před necelým rokem se pan premiér chlubil Donaldu Trumpovi v Bílém domě grafem, který ukazoval trajektorii, jakou 2 % HDP chce docílit. Jak se zdá, byly to pouze sliby a prázdné řeči.

Vláda zjišťuje, že nebude již nadále mít prostředky na sliby a dárečky, které voličům rozdala. V lednu letošního roku se rozpočet propadl do deficitu 8 mld. korun. Stalo se tak pouze potřetí v naší porevoluční éře, ale všichni se tváří, jako by se nic nedělo. Jde přitom o zcela jasný signál, že léta hojnosti nám pomalu končí. Když navíc zmíním, že vláda během těchto let nejen že nevytvářela žádné rezervy, ale rozpustila i ty, které stát měl, je zjevné, že bude třeba hledat peníze na důchody, na další slevy na jízdném atd. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP