(14.20 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. S přednostním právem pan předseda Stanjura. Umožní vystoupení pana předsedy Jurečky k tomuto - bavíme se o zařazení nového bodu, informace MPSV.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já si dovolím reagovat na pana předsedu poslaneckého klubu ČSSD Chvojku, protože je tady samozřejmě právo vetovat navržený bod, ale myslím si, že je potřeba upozornit na to, že paní ministryně Maláčová důrazně říkala, že trvá na svých návrzích k této legislativní úpravě, že je odhodlaná to v této podobě přinést i na jednání Poslanecké sněmovny, přestože dokonce Ministerstvo vnitra, kde je váš předseda ČSSD, tomuto návrhu dal v tom stanovisku výrazně silně kritické připomínky, tak si myslím, že v okamžiku, kdy se bavíme o tak závažném problému, který se dotýká několika set tisíc lidí v České republice, týká se dlouhodobě neřešené problematiky zneužívání dávek, neřešených sociálně vyloučených lokalit, nedostupného bydlení, tak si myslím, že ten bod je natolik závažný, aby tady na půdě Sněmovny byl projednáván.

Chápu to vaše právo, já s tím v tomto okamžiku nic neudělám, ale myslím si, že by bylo dobré, aby se k tomu paní ministryně sociální demokracie postavila čelem a navrhla nějaká smysluplná řešení v této oblasti, nikoliv aby zazněly argumenty, že ten návrh dělá proto, aby tímto absurdním návrhem donutila své koaliční partnery hledat opravdu racionální řešení podstaty tohoto problému. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Stanjura. (Vystoupit chce poslanec Chvojka.) Ještě blokujeme pana ministra Tomana, připomínám. Ten má také přednostní právo. Tak prosím.

 

Poslanec Jan Chvojka: Já se omlouvám, já jsem chtěl jenom reagovat. Já naprosto rozumím tomu požadavku pana předsedy KDU-ČSL, ale opakuji, sám jako bývalý předseda Legislativní rady vlády vím, že pokud je něco v meziresortu, tak to jde ještě do LRV, na vládu, opravdu se to může změnit, já neříkám o nějakých parametrech a jestli tam je vůle po nějakých změnách. To já neříkám, ale může se tak stát, a proto mi přijde opravdu ta vaše touha po tom projednat něco, co ještě není v zásadě v legislativním procesu, tak mi přijde zbytečná. Prostě opravdu - nechme to na to, pokud sem ten zákon přijde, pokud projde LRV, vládou, sem do Sněmovny do prvního čtení, pak o něm můžeme diskutovat a jistě o něm bude ráda diskutovat i paní ministryně Maláčová. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní tedy pan předseda Stanjura, poté pan ministr.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, pane předsedo. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, někdo je prostě dítě štěstěny a v tomto okamžiku je to paní ministryně Maláčová, že díky chaosu na resortu dopravy, o kterém budu za chvilku mluvit, se trošku zapomíná na chaos na MPSV.

To nejsou jenom její absurdní návrhy, co se týče dávek na bydlení. To je také skandální návrh, skandální novela zákona o sociálních službách, to jsou také předražení IT zakázky na MPSV, a takhle bych mohl pokračovat, ale i na to bezesporu dojde. Je škoda, že o tom nebudeme hlasovat. My bychom ten návrh, který tady přednesl pan předseda Jurečka, bezesporu podpořili, protože zase jako zkušený politik vím, že až to přijde z vlády, tak budete mít koaliční shodu, poslanci logicky, dělá to každá koaliční vláda, podporují vládní návrh a tam už příliš prostoru na racionální debatu prostě nebude, zejména s vaší paní ministryní, která není proslulá ochotou ke kompromisu, to si myslím, že si můžeme takhle veřejně říci úplně všichni.

Ale zpátky k tomu, proč jsem se vlastně přihlásil. Já vím, že ten bod bude vetován, mně to pan předseda Faltýnek oznámil, já to plně respektuji, nicméně tím se ten problém nevyřeší.

Jako takové řekl bych cukrlátko nám bylo přislíbeno, že pan vytížený vicepremiér, ministr všeho, expert na všechno, přijde, řekne nám svůj pohled, možná vydrží, možná odjede, ale minimálně členové hospodářského výboru, členové podvýboru pro dopravu, kteří nejsou vybaveni přednostním právem, a je to naprostá většina těchto kolegyň a kolegů, kteří sedí v odborných orgánech Sněmovny, nebudou mít šanci do té debaty zasáhnout, tak to není úplně vyvážené a úplně férové. Ale já rozumím, kde chybí argumenty, tak pak je obava z té debaty. Tomu docela rozumím.

Já přesto navrhnu zařazení nového bodu, který by se jmenoval Situace v resortu dopravy. Budete se divit, tím motivem není tak mediálně propíraná zakázka na elektronické dálniční známky, řekl bych, že to je jen poslední kapka, nebo třešnička na dortu, nebo jak to nazveme. Tím motivem nejsou ani podivná vystoupení bývalého ministra, toho skvělého manažera, kterého přivedl do funkce Andrej Babiš. Vzpomeňte si - my jsme říkali: kdo to je, my jsme o něm nikdy neslyšeli? To je ten skvělý manažer, aby do devíti měsíců balil kufry s tím, že manažersky selhal, tak si sami odpovězte, jak to byl skvělý manažer. Je fakt, že za devět měsíců měl tři ředitele ŘSD. To není špatný manažerský výkon, v uvozovkách. Tři za devět měsíců. To je tak asi jediné kromě fotek u hromad soli, co si z jeho působení na resortu dopravy pamatuji.

Nicméně bych chtěl říci, abychom nezapomněli na slova pana premiéra z interpelací, kdy byl přítomen pan premiér, kdy ho interpeloval můj předseda Petr Fiala a kdy pan premiér řekl - já to volně cituji, ale kdybyste trvali na přesném znění, tak to odcituji ze stenozáznamu: Já to řídím, ne Havlíček, já jsem online s ředitelem ŘSD a také to SŽDC i ty České dráhy a teď stavím i ten Baťův kanál, já osobně.

Takže já z toho dovozuji docela logicky, že za tu situaci na Ministerstvu dopravy může především premiér, a ne - já vím, že panu Havlíčkovi se líbí označení superministr, koho by to netěšilo, ale co se týče dopravy, já bych řekl, že je poloministr. Já si myslím, že doprava nepotřebuje ministra na zkrácený úvazek, i když obecně zkrácené úvazky podporuji, ale celý ten chaos s tím, že bývalý ministr z hnutí ANO - abychom na to nezapomněli, protože teď už říká premiér: Kremlík, Kremlík, počkejte, on vlastně u nás nikdy nebyl, nebyl členem a už tam není. A ještě dva měsíce, a pan premiér bezesporu řekne: Kremlík, toho já neznám, nevím, kdo to byl, aby byl ve výpovědní lhůtě, dva měsíce na překážkách. To by nám pan ministr, až bude mít své vystoupení, mohl říci, která chytrá hlava to vymyslela, že ministr je na překážkách. Chtěl bych vidět tu pracovní smlouvu, kdo ji podepsal s panem Kremlíkem. Prezident republiky? Premiér? Sám se sebou? Já fakt nevím. A to jen dokresluje ty zmatky, které tam jsou.

My jsme se rozhodli jako občanští demokraté a nabízíme to kolegům z ostatních sněmovních stran, že zítra zorganizujeme exkurzi poslanců na Ministerstvo dopravy, abychom zjistili, jestli se tam vůbec pracuje. Ono se tam svítí, když jdete kolem, ale nevíme, kdo tam svítí. A pokud se pracuje, jestli vůbec mají zadání ti zaměstnanci Ministerstva dopravy. Poslouchal jsem pozorně první veřejná vystoupení pana ministra Havlíčka a mám pocit, že vyhrál volby a po osmi letech kritiky z opozice konečně usedl na to vytoužené křeslo. On bude provádět audity všech nadlimitních, a nejenom nadlimitních, i všech podlimitních zakázek, on vypíše výběrové řízení na všechny náměstky, úplně na všechny, on zkontroluje všech patnáct podřízených organizací Ministerstva dopravy, a jak řekl, toto ministerstvo potřebuje hluboké strukturální změny. Hezký nástup opozičního politika - kdyby přišel z opozice.

Já bych čekal, když už to myslí vážně, kdyby přišel na ten mikrofon a řekl: Dámy a pánové, dělali jsme to úplně blbě. Celých šest let hnutí ANO ten resort fakt podcenilo. Všichni moji předchůdci zklamali a já teď přicházím dělat pořádek. Udělám audity, vyměním náměstky, zkontroluji těch patnáct firem. To vlastně nemusí, když je online řídí premiér, tím má o práci míň, tak možná ten zkrácený úvazek není úplně od věci, když mu odpadne řízení ŘSD, SŽDC, Českých drah a nevím koho ještě, a ten Baťův kanál staví premiér, nemusí to dělat, ještě ten Dunaj - Odra - Labe, aby udělal radost panu prezidentovi, tak zas nějaké miliony vyhodíme za nějaké nesmyslné studie. Ale tak to prostě není.

Takže naší motivací není debatovat o jedné zpackané zakázce. Jen tak mimochodem, já jsem poslouchal pana ministra minulý týden v České televizi, kdy v té debatě vlastně řekl pod tlakem opozičních politiků: Ta zakázka proběhla podle zákonů, jsem si tím jistý. Dobře, pane vicepremiére, beru vás za slovo. Ale váš šéf, váš premiér, podává trestní oznámení. A to už mi hlava nebere. Premiér říká: To je nějaké divné, trestní oznámení, šup. A vicepremiér, ministr všeho, říká: Všechno proběhlo podle zákonů. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP