(16.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě jedna faktická poznámka pana poslance Zbyňka Stanjury. Máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak když je pan poslanec Dolínek vstřícnost sama, já ho beru za slovo. Zítra ráno navrhnu deset opozičních bodů jako body 1 až 10 programu a jsem zvědavý, co vy a vaši koaliční partneři, jak se k tomu hlasování postavíte. Beru vás vážně. Takže zítra v 9.01 budu načítat naše návrhy zákonů, které, máte pravdu, leží tady déle než rok. Dneska ráno, všichni účastníci porady grémia Poslanecké sněmovny mi mohou dosvědčit, že jsem se rozčiloval, že já chci, aby se projednávaly naše návrhy zákona. Tak to zítra ukažte hlasováním. A nejenom vy sám jako jeden. Vzpomeňte si, jak jste hrdinně sháněl podpisy pro odvolání současného řídícího naší schůze. Kolik jste přesvědčil sociálních demokratů? Nula! Jo - Roman Onderka to podepsal taky? Tak omlouvám se, jednoho. My jsme to podepsali všichni. Tak jestli takhle budete shánět podporu pro projednávání našich opozičních návrhů, to se moc neposuneme. Ale ráno se to ukáže. Já to skutečně navrhnu. A nechci slyšet, že máte důležitější vládní body. Žádný důležitější bod než naše návrhy tady skutečně není. (Oživení v sále a potlesk z lavic ODS.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě faktická poznámka paní poslankyně Kateřiny Valachové. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Vážený pane předsedající, kolegové, kolegyně, Zbyněk Stanjura, vaším prostřednictvím, je samozřejmě mimořádně obratný předseda opozičního klubu, to všichni víme, není třeba už to dále prokazovat. Nicméně musím se ohradit před tím peskováním, kdo co podepsal nebo podepsal za sociální demokracii. Stejně jako co se týká projednání poslaneckých návrhů - dnes jsme tu situaci korektně projednávali na politickém grémiu Sněmovny. Došli jsme k dohodě, že budeme jednat, bude schůzka, chceme se dohodnout. Takže myslím si, že tahle slova nejsou namístě. A jediné, co zřejmě chtěl Petr Dolínek, vaším prostřednictvím, pane předsedající, říci, tak je pouze tolik, že o této věci debatujeme dlouho, známe své názory, zřejmě už všechny argumenty padly, a pojďme ke konci debaty.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě faktická poznámka pana poslance Pavla Kováčika. Pane předsedo, máte čas k faktické poznámce, měřím dvě minuty.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní a pánové, přeji hezký dobrý den. Já jenom k té diskusi, která se tady vede o opozičních návrzích zákonů - taky bych to podpořil. Ale víte, je to v situaci, kdy, a teď si pomůžu jedním nápisem, který na mnoha hřbitovech nad branou jest vytesán, směrem k panu kolegovi, předsedovi klubu ODS: "Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy." Tedy kde jste byli, když my jsme byli v situaci, kdy naše návrhy zákonů tady šly od počátku volebního období až do jeho konce neprojednány? A když jsme požadovali - co opoziční okénka, nám by stačila opoziční skulinka, která by alespoň prvním čtením protáhla návrhy zákonů, které navrhovala KSČM z opozičních lavic, a vy jste tady tvrdili - ne že jste u toho nebyli, byli jste u toho - a vy jste tvrdili, že jsou důležitější vládní návrhy.

Takže prosím pěkně, já jsem pro to, aby se projednávaly všechny návrhy zákonů. Dokonce jsem tady já osobně přednášel návrh, aby se jednací řád upravil tak, aby se návrhy zákonů a další body projednávaly v pořadí, jak dojdou, to znamená podle čísla tisků. No a protože jsem to navrhoval v době, kdy byla úplně jiná vláda než tahleta, tak to byl návrh, pro který jsme si hlasovali pouze my sami komunisté. Takže historická paměť mně velí, že jsem pro to, aby se projednávaly návrhy zákonů v pořadí, v jakém dojdou. Ale musí to platit pro všechny a ve všech volebních obdobích. Pokud se takhle dokážeme domluvit, potom věřte, všecko půjde i rychleji a k větší spokojenosti. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Martin Jiránek, připraví se pan kolega Petr Pávek. Vrátíme se, věřme tomu, k textu návrhu zákona vráceného Senátem. Máte slovo.

 

Poslanec Martin Jiránek: Děkuji. Já jenom přemýšlím, jak začít, protože po tomhle se strašně těžko navazuje na projednávané téma. No já to nějak zkusím.

Mluvili jsme tady o různých tématech spojených s prodejní dobou, tzn. mluvili jsme o tom, ať nemluvíme podnikatelům do toho, kdy otevřou, nebo ne. Řešili jsme samozřejmě, že doktoři, sestry, policisté a další musejí do práce. Řešili jsme, že si lidé mohou najít jinou práci, když nechtějí chodit o svátcích do práce. Můj pohled na věc je trochu jinde. Celý vývoj lidské společnosti v posledních stoletích je z velké části založen na tom, abychom museli do práce chodit stále méně a méně. Abychom měli více času na život. Proto vymýšlíme stroje, roboty, výrobní systémy, digitalizujeme, zvyšujeme produktivitu a zkracujeme pracovní dobu. Za pár desítek let, pokud jako lidstvo zvládneme klimatickou změnu, bude pracovní týden dost možná 30 hodin, nebo jenom 20. A i různé průzkumy praxe firem a různé pokusy v jednotlivých státech ukazují, že když lidé pracují třeba jenom 30 hodin v týdnu, tak jsou šťastnější, mají spokojenější rodinný život atd.

A my víme, že Češi pracují v průměru více než většina Evropanů. Ročně dokonce řádově o stovky hodin. Proto si myslím, že bychom zde neměli vážit, zda ano, nebo ne, mohou, nebo nemohou lidé změnit práci, zda - ano, nebo ne - zasahujeme podnikatelům do svobody podnikání. Anebo zda je to, nebo není fér nebo nefér vůči doktorům a sestřičkám. Přičemž věřím, že časem dokážeme i těm doktorům umožnit být o Vánocích doma. Ale myslím, že bychom měli vážit, že jsme již dostatečně vyspělá společnost, abychom nějakým způsobem mířili výš. My tady bychom měli pomoci hledat širokou společenskou shodu a cesty, jak co nejvíce lidem alespoň v těch několika státních svátcích ročně zaručit volno, ať mohou dělat, co chtějí. Ať mohou být doma s rodinou nebo prostě jít třeba na ryby. Prostě proto, že to zlepší náladu mezi lidmi, pohodu ve společnosti.

Stovky milionů Evropanů to už dokázaly. Našly ne chaos, jak to pojmenoval kolega Skopeček, ale našly politickou a společenskou shodu na tom, že nějak omezí prodej. Buď o svátcích, nebo o nedělích. A díky tomu miliony zaměstnanců, samozřejmě i stovky tisíc podnikatelů mohou být minimálně o těch svátcích doma spolu s rodinou a dívat se třeba na pohádky. A buď mezi ně my Češi budeme i po dnešku nadále patřit, anebo ne. Signál lidem, jak to vnímáme my v Parlamentu, to každopádně bude. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Petr Pávek. Připraví se pan poslanec Vojtěch Munzar. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Pávek: Děkuji, pane předsedající. Dobrý den, dámy a pánové, milí kolegové, kolegyně, já jsem mohl být hotový za deset vteřin, protože jsem byl pověřen, abych vám sdělil stanovisko klubu Starostů a nezávislých. My podpoříme tu senátní verzi a tím by to mohlo skončit. Dovolte mi ale několik osobních poznámek.

Ten důvod, proč podporujeme senátní verzi, je proto, že jste tady v zákoně o prodejní době zanechali čurbes. Není to vůbec o žádném silném postoji, zda o svátcích pracovat, či nepracovat. Je to o tom, že je to velmi nesystémové. Někteří z nás, jako já, jsou daleko liberálnější, takže mají tendenci k tomu věci neregulovat, když to není nutné, ale někteří rozumějí tomu, že prostě pro ty zaměstnance ve velkých obchodech by to znamenalo úlevu - ale sedm a půl dne? Co to znamená sedm a půl dne? Proč tedy ta novela nezní tak, že prostě o svátcích se nebude prodávat? Tomu každý rozumí. Je svátek, mám to červeně v kalendáři, OK, tak se prostě neprodává. Řada z nás starších to ještě pamatuje. V tom není ten problém. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP