(16.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Doplňuji seznam, který jsem přečetl, o kolegu Bendla a Kalouska. Nyní tedy pan poslanec Jiří Bláha, připraví se pan kolega Dolínek. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, kolegové, já děkuji za nahrávku a poskytnu odpověď velice rád. Jak jsem to myslel, je právě to, že jste tady, kolego, nebyl, tak jste nemohl slyšet všechno, co jsem řekl, tak se prostřednictvím pana předsedajícího omlouvám a jenom to vysvětlím.

Jestliže otevřeme velkoobchod, který vlastní zahraniční vlastník, kterému je úplně jedno, jestli tady někdo má svátek, nebo nemá svátek, jemu jde jenom o to, aby prodal to svoje zboží, které se sem doveze z toho zahraničí, nebo jestliže otevře velký řetězec nadnárodní, kterému je taky jedno, jestli tady máme svátek, nebo nemáme, tak donutí právě ty drobné, aby mu dodali to zboží, které mu dodávají v normální pracovní den. V ten okamžik právě ten malý a drobný musí plnit a musí otevřít, musí povolat svoje zaměstnance a ti musí jít do práce. Pojďme tedy otevřít Poslaneckou sněmovnu, pojďme otevřít instituce, pojďme otevřít kraje - a bude to transparentní. Vždyť proč bychom to neudělali? I ten normální člověk si přece chce dojít ve svátek vyřídit svoje záležitosti a nebude si muset brát na to den pracovního volna nebo dovolenou.

A ještě navíc bych chtěl doplnit jednu věc a to je Štědrý den a svátky. Tak ve Štědrý den se do té doby, než se to schválilo jako státní svátek, makalo. Bylo všude otevřeno až do 17 hodin. První svátek většinou všichni tolerovali, druhý svátek vánoční bylo vždy otevřeno. Takhle to funguje již třicet let. Až poslední dva roky se všechny tři dny drží svátek. Ale pouze poslední dva roky.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Já jsem kolegu Bláhu nepřerušil, ale prosím, nenuťte mě k tomu zvýšenou hladinou hluku, protože bych nevěděl, jak to mám měřit, a odpočítával bych to asi odhadem, to bych mohl někoho poškodit a to bych si nepřál.

Nyní tedy s faktickou poznámkou kolega Petr Dolínek. Máte slovo.

 

Poslanec Petr Dolínek: Děkuji. Já oceňuji slova kolegy Bláhy, nicméně on nám bohužel trochu míchá ty malé živnostníky a ty zaměstnance. Já si troufnu říct, že jako sociální demokracie si vážíme těch malých živnostníků, a ten zákon prvotně vznikal kvůli těm zaměstnancům. Protože chápu některé výhrady, které jsou - živnostníka nechte podnikat. Ale nám jde o to, že zaměstnanec si neurčí to, co ten živnostník. Ale jsem rád, že to vnímáme stejně, že i živnostník chce mít nějaké podmínky pro svoji rodinu a pro svoje zázemí.

Druhá věc. Víte, já si pamatuji, jak jsme se tady nedávno bavili o jedné věci, a to je, že jsem zde ze strany ODS zaslechl, že abychom byli prozápadní, že důkaz Západu je, že dovolíme alkohol - a teď nevím, jestli za volantem, nebo na lodi, nebo na kole, a že západní je mít alkohol v krvi, když něco řídím. No ale já bych chtěl říct, že jestliže chceme na Západ, tak prozápadní je mít taky někdy zavřeno. To je také na Západě. Tak buď buďme západní úplně, anebo si vybereme jen ten alkohol a necháme všude otevřeno. Tak zvažme, která ta zápaďácká cesta je ta správná. Já myslím, že cenného kompromisu, tzn. pár dnů nechat lidi s rodinami, ale zase diskutovat o tom, co říkáte vy. Já jsem vnímal vaše argumenty v minulých diskusích a pojďte i vy vnímat i ty naše a zkusme najít kompromis.

A potom taková odlehčená věc. Víte, jak jsem slyšel od kolegy popis zákoníku práce, my máme aktuálně 322 bodů programu, možná po dnešku 325 bodů programu Sněmovny. Můžeme se vsadit, že po našem slovutném zasedání dvou týdnů a jednoho variabilního nám 270-260 bodů zůstane. My tím naplňujeme naprosto skutkovou podstatu zákoníku práce, že nejsme schopni v naši klasickou pracovní dobu odpracovat to, za co jsme placeni. Pojďme si říct, že ty státní svátky, které máme v příštím roce, že ve všechny státní svátky zasedne Poslanecká sněmovna a odpracuje ty resty, které jsme si tady nahromadili. Půjdete vy všichni příkladem? Budete zde sedět? Budeme pracovat od šesti od rána do šesti do večera dvanáctky? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane kolego, skončil čas k faktické poznámce. Nyní pan kolega Petr Bendl, připraví se kolega Stanjura, protože kolega Kalousek stáhl svou přihlášku k faktické poznámce. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Já jsem původně vystupovat taky nechtěl, protože mám pocit, že všichni máme jasno. Ti, kteří chtějí dát prostor k tomu, aby se dohodly třeba odbory s markety, tak ti budou spíše pro to, abychom tenhle nesmysl zrušili. Ti z vás, kteří chcete ostatním organizovat život, budete trvat na tom, že to tak má zůstat, protože jsou to státní svátky už Sněmovnou vyhlášené, a tudíž je potřeba je slavit.

Já vám musím jenom říct, že zaplať pánbůh snad tady nikoho nenapadne, aby - kdybych mluvil jen za sebe, neboť já jsem tady v konfliktu zájmů, neboť jsem malý podnikatel a mně nemůžete zakázat chodit do práce, protože já těm zvířatům musím nechat každý den krmení a musím se o ně starat... To možná tady někdo úplně nezachytil, když jste si brali do úst těch 500 tisíc malých podnikatelů, kteří si tzv. mohou udělat čas, kdy chtějí. Vždyť to přece není pravda. Naopak když by ten čas nejvíc potřebovali, tak musí jít něco dělat, protože zrovna v tu chvíli je práce, která se vyplatí a kterou musí jít udělat. Je to úplně obráceně. Zpravidla právě v ten čas, kdy ostatní mají volno, protože zrovna můžou řešit věci, na které normálně nemají čas, tak tam ti malí zrovna musí narukovat, aby pomohli, ať už se to týká elektriky, instalatéřiny a já nevím čeho všeho ostatního. Mně to přijde opravdu jako malichernost. Myslím si, že když to zrušíme úplně, nic se nestane, nic zásadního se nestane. Naopak podle mě budeme fungovat úplně normálně jako spousta jiných subjektů, které musí fungovat tak jako my, kteří hospodaříme v zemědělství, a to bez ohledu na to, jestli si to Parlament přeje, nebo nepřeje, se prostě musíme na těch polích a mezi tím dobytkem objevit, kdy je to potřeba, a ne kdy si to Parlament zrovna vynutí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. A nyní pan kolega Stanjura s faktickou poznámkou. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já musím reagovat na vystoupení pana poslance Dolínka. Každý asi chápeme funkci poslance jinak. Já tady nejsem proto, abych schválil na této schůzi 322 bodů nebo 150 návrhů zákona. Mí voliči ode mě a od nás očekávají, že budeme bránit špatným zákonům, které navrhuje vaše vláda. A v rámci našich omezených sil to činíme. Takže kdyby z 322 bodů zůstalo 305, já myslím, že pro naši zemi jenom dobře. Takže není naším úkolem schvalovat každý nesmyslný návrh zákona, se kterým přijdete, a už vůbec ne rychle. My respektujeme většinu, nakonec pravděpodobně prohrajeme, ale zadarmo vám nedáme nic. A šermovat tady čísly, že ještě tolik a tolik bodů leží... No, to je vaše ostuda, vládní většiny. Jsme v polovině volebního období a máme na kupě 322 - možná jsme něco zařadili, 325 bodů. Jak to bude vypadat za rok? No těch bodů bude 400 a víc. Ale vy organizujete jednání Sněmovny. Takže si nestěžujte. A nepoměřujte výkon Sněmovny počtem přijatých zákonů, to je úplně špatné hledisko. To je tak, jak někteří novináři posuzují výkonnost poslance, jestli má 99 nebo 90 % hlasování, z toho 50 % je o tom, jestli bod 1 bude ve dvanáct, nebo v jednu, nebo v úterý, nebo ve středu, to už nikdo z těch statistik nevyndá.

O čem bychom se dneska měli bavit? Bylo tady 114 členů Poslanecké sněmovny, kteří podle dnešního rozhodnutí Ústavního soudu vědomě porušili článek 1 Ústavy a přijali zákon, který šel proti demokratickému právnímu státu v České republice. A vy jste byli mezi nimi, milí sociální demokraté! (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Petra Dolínka, stále je připravený kolega Jiránek. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Petr Dolínek: Omlouvám se, opravdu naposledy. Pane předsedo prostřednictvím pana předsedajícího, já jsem byl vstřícnost sama. V tom je 60 vašich opozičních zákonů. Já jsem chtěl, aby se konečně projednaly. Tak já sem přijdu se srdcem na talíři a vy mě tady ještě seřvete, že chci odpracovat vaše zákony. Tak já bych jenom chtěl zkonstatovat, třetina toho programu jsou vaše body. Já stojím o diskusi o nich. Vy můžete odmítnout naše body. My můžeme některé vaše podpořit, ostatně řada z nich jsou i dobré, myslím, že i vy hlasujete některé vládní věci. Ale ta věc je jiná. Je hanba, že my chceme, aby lidi chodili do práce, a sami svoji práci necháváme ležet ladem. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP