(18.40 hodin)

 

Poslanec Martin Jiránek: Dobrý večer, kolegyně, kolegové. Jen na kolegu Dolínka. Prosím, nedémonizujme zde elektrokola. Standardní elektrokola, která se dnes prodávají, mají omezovač nastavený na 25 kilometrů. Není to o tom, že by tady lítala po Trutnově u nás nebo po Praze elektrokola šedesátkou. Ono jet na kole šedesátkou, to už prostě není žádná legrace a určitě ne někde v provozu. Já neříkám, že nejsou, ale určitě jich nejsou kvanta. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. A nyní paní poslankyně Nevludová, připraví se pan poslanec Juránek. Prosím.

 

Poslankyně Ivana Nevludová: Děkuji za slovo. Já mám pro vás vzkaz od jihomoravských vinařů, kteří velice vítají tu senátní verzi. Já byla minulý týden nakupovat v opavském marketu. Byla tam ochutnávka vín a mezitím, co jsem tedy ochutnávala - řídil manžel, takže jsem mohla ochutnávat - tak jsem se dala do řeči s pánem, který má velké vinařství v příhraniční obci, takže jsme zabředli i tady na toto téma, jestli by to podporovali, nepodporovali. Takže oni to velice podporují... (Smích v sále) A je to jasné, s tím, že říkal, že jihomoravští vinaři to dělají tak, když chtějí jet na kole a dát si víno, že jezdí do sousedního Rakouska, kde ten limit je povolený. Takže jezdí zpívat do země krále Miroslava.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a nyní prosím pana poslance Juránka s faktickou poznámkou a prosím o klid v sále. Prosím.

 

Poslanec Stanislav Juránek: Já jenom zopakuji jednu věc. V tom zákonu je umožněno, aby se jezdilo v rámci cyklistických tras na silnicích III. třídy. Prosím vás, odmysleme se teď od těchto věcí. Já jsem se od nich musel odmyslet nejvíc, protože na rozdíl od vás já dělám svoji volební kampaň v těch vinohradech. A já se budu zodpovídat osobně těm lidem, kteří mě znají, a budu se zodpovídat těmhle vinařům. A já jim řeknu, pro mě - a můžete se podívat na tu statistiku - se zvedl počet cyklistů, kteří končí v těchhle končinách našich ohledně i smrti i těžkých zranění, jak je to evidováno, končí zde právě pro ten alkohol, který zde v tuto chvíli je. A já chci říct, že nemůžeme teď v tuto chvíli měnit pozměňovací návrh tím způsobem, že by tam ty třetí třídy byly z toho vyňaty. A já proto, že tato věc a tento zákon umožňuje, aby tito lidé, kteří to myslí třeba i v dobrém, aby mohli tady v tuto chvíli přijít o život, tak proto vám zdůrazňuji, abyste skutečně pro tento zákon nehlasovali, a naopak, abyste ho aktivně přehlasovali, protože je zapotřebí 101 hlasů, aby tento zákon neplatil. A prosím vás, vezměte mě a znáte mě, víte o mně, já skutečně budu dělat kampaň v Jihomoravském kraji, do Jihomoravského kraje patřím. Jde mi o vinaře, jde mi i o vinařské stezky, ale já tady na jednu stranu dávám život a na druhou stranu smrt. A prosím vás, i kdyby to byl jeden život, tak mně to stojí za to, abych teď ztratil ty hlasy některých vinařů, kteří mě pravidelně volí. (Potlesk napříč sálem.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za dodržení času a prosím pana poslance Stanjuru s faktickou poznámkou, poté opět pan poslanec Válek. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já se obávám, že ta debata se opakuje a příznivci nuly nám tady vlastně přepisují černé scénáře, a dobře to popsal pan kolega pan poslanec Blaha. Ale když už se bavíme o účastnících silničního provozu, tak my přece máme účastníky silničního provozu, kteří mohou legálně požívat alkohol. Nikdy vám opilý chodec neskočil pod auto? Buďte rádi. Mnohým se to stalo. Takže vy, kteří tady křičíte po té nule, jak je to potřeba, co ti chodci, kteří ohrožují i ty cyklisty? (Zvýšeným hlasem.) Přijde vám to absurdní? (Ruch v sále.) No, úplně absurdní jsou ty argumenty u těch vodáků a u těch cyklistů. Jak to, že to v Německu jde? U řidičů! Ne na silnici třetí třídy! Na dálnici! Na silnicích prvních tříd. V Rakousku to jde, v Německu to je. My jsme horší? My Češi jsme horší než Rakušané a Němci? Já si to nemyslím! Vy, kteří kýváte, dejte si to na billboardy! Vy, kteří kýváte hlavou, že jsme horší, dejte si billboard! Jsme horší než Němci a Rakušané, volte nás! Uvidíte, jak dopadnete. Já si to fakt nemyslím a říkám to otevřeně.

Takže ten návrh není nijak extrémní, je rozumný. My budeme hlasovat i pro senátní verzi, kdyby náhodou neprošla, i pro sněmovní verzi. Není to buď, anebo, buď je to rozšíření, nebo aspoň ty vodáky, hlasovali jsme pro ně, není důvod měnit. Senátní verze nám připadá lepší, sněmovní verze je lepší než stávající stav. Takhle jednoduše to je. Ale vy, kteří horujete za tu nulu a mluvíte o tom zdraví, a nechci ty argumenty zlehčovat, tak co ti chodci? Řekněte mi, pane kolego Juránku, co ti chodci, kteří požili a chodí? Ohrožují i ty cyklisty. (Smích napříč sálem.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a nyní pan poslanec Válek, připraví se pan poslanec Klaus - s faktickými poznámkami. Prosím.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Já s řadou věcí prostřednictvím pana předsedajícího, které řekl pan poslanec Juránek, souhlasím. Vadí mně přílepky. To jsem pochopil, že je špatná věc. Rozumím tomu, že v zákonu by mělo být to, co se týká toho zákona, to je naprosto rozumný argument. Je faktem, že přibývá těch, kteří mají vážné zranění, a za vinu je alkohol. A myslím si, že tito by měli být nějakým způsobem za toto potrestáni - není dobrý výraz, ale nějakým způsobem by měli za toto nést odpovědnost. Přibývá pacientů na urgentních příjmech, kteří jsou opilí a způsobí si v opilosti těžký úraz a útočí na zdravotníky na urgentních příjmech. Na Západě je zcela běžné, že tam stojí policista a chrání zdravotníky, u nás ne. A já souhlasím, aby tady v tomto případě alkohol byl výrazně přitěžující okolností, aby pokud si někdo způsobí úraz pod vlivem alkoholu, platil za zdravotní ošetření. Ale vadí mně pokrytectví, že bojujeme za nulovou toleranci, aniž by kdokoliv tuto... nebo kdokoliv... aniž by se to v praxi dodržovalo. To mně na tom vadí! (Zvýšeným hlasem.) Všechny ty ostatní argumenty, které jsou ze západní Evropy, s těmi naprosto souhlasím a jsou to fakta. Nemá smysl o nich debatovat, protože jsou to dohledatelná fakta. Ale mně vadí pokrytectví toho, že my si tady odhlasujeme nulovou toleranci, a přitom každý z nás ví z osobní zkušenosti, že cyklisté sedí a popíjejí pivo v různých zařízeních. Ne že by se opíjeli, dají si jedno pivo na dlouhé cestě. Totéž vodáci. Já rozumím, když nechceme, aby děti mohly požívat alkohol, tak věřím tomu, že když kdokoliv z nás uvidí v hospodě, že se nalévá alkohol nezletilému, bude konat, protože nechceme, aby to tak bylo, a je to v zákoně, upozorní na to, bude tu situaci řešit. Takhle budete volat policisty, když uvidíte cyklistu, že tam pije v hospodě pivo?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a nyní pan poslanec Klaus, poté pan poslanec Juránek a poté s poslední faktickou poznámkou v tuto chvíli pan poslanec Dolínek. Prosím.

 

Poslanec Václav Klaus: Já jsem k tomuto tématu už několikrát vystupoval, tak dneska to vezmu stručněji. Reaguji na předřečníka pana poslance Juránka, který staví život proti smrti. Já jsem četl jednu takovou zajímavou statistiku, že nemálo lidí zemře na udušení rohlíkem. Čili ze stejného důvodu se tady můžete zmítat, že ať se budou zakazovat ty rohlíky, protože život je více než smrt.

A pak k těm samotným cyklistům. Já bych se vsadil, že jsem poslanec, který má zdaleka nejvíc kilometrů na kole najeto za rok tady, a řeknu... (Hlasy poslanců zleva i zprava: Kolik? Kolik?) Já vám to pak řeknu. Nezdržujte můj čas, hergot! (Otáčí se k předsedajícímu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Prosím klid v sále a komunikujme spolu přes mikrofon. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Václav Klaus: Ale každý, nebo drtivá většina soudných cyklistů buď jede na kole, nebo pije, já to taky tak dělám, někdy jdu do hospody, někdy jdu na kolo. Ale takřka vždycky, když na tom kole skončím, tak jdu na pivo s kamarády a dojíždím pak domů ty dva kilometry. A já prostě nechci v tu chvíli dělat jako nelegální čin, že jsem si dal jedno pivo a dojíždím domů, a když mě chytne policista, tak jsem jako něco způsobil a děti se pak nedostanou na školu, protože jsem jako něco hrozného spáchal.

Takže buďme racionální, ta senátní i ta parlamentní verze je slušná. Těch půl promile alkoholu nic moc není. To je to jedno nebo dvě piva. Nikdo nehoruje pro to, aby opilci tady dělali harakiri na velocipédu. V těch zemích na Západ od nás jsem taky neviděl hromady mrtvol cyklistů a vodáků podle těch toků, taky tam žijí, tak laskavě nechte jim to projít, a jak říkal kolega Válek, přizpůsobme to té reálné situaci. Protože to, co on řekl, to je to přesné. My silně vnímáme, co je špatné. Násilí na dětech, když děti pijí - všichni napříč politickým spektrem konáme. Ale málokdo má pocit, když vidí vodáka, že tam jedno pivo si dává někde v přístavišti, aby začal volat policii, ať ho jedou zkontrolovat, jestli ještě pojede nebo nepojede. Děkuji.***
Přihlásit/registrovat se do ISP