(11.50 hodin)
(pokračuje Babiš)

Takže vážení, 21. 3. všichni hlásí, že se budou vracet dotace, no a 30. 8. 2018 Evropská komise říká - nic se vracet nebude! Takže prosím vás, přestaňte zase lhát, nic se vracet nebude.

Já chápu, že nemáte žádná témata, že zase ten Agrofert. Kdyby nebylo Agrofertu a Čapího hnízda, co byste dělali? Jste úplně mrtví! Nemáte, o čem mluvit! Nemáte žádný program! Co byste tady povídali? Čapí hnízdo. Ano, u Čapího hnízda se peníze vrátily, protože kdyby se moje bývalá firma soudila, tak by se soudila proti Schillerové a to bych jí přece nemohl udělat. Proto se to vrátilo, když na to byl nárok, a Kalousek to kontroloval taky. Devětkrát! Já se strašně těším na tu schůzi, co navrhují komunisti o těch privatizačních zvěrstvech, co se tady stalo za třicet let, co se tady rozkradlo miliard. A vy jenom řešíte Čapí hnízdo a Agrofert. No ten zlý Agrofert, pane Bartoš, sedí v České republice a nebere si žádné dividendy, jak někteří kluci český, kteří sídlí v těch daňových rájích.

Takže prosím vás, já jsem rád, že jste mě tady vyzvali, a je to zpráva, která bude podrobena analýze, a znovu vyzývám všechna média, aby nelhala, že někdo něco bude vracet. Toto je jasný důkaz, že už jsme to tu jednou měli. Má vrátit, a potom Komise říká, tady máme dokonce totální hatter irozhlas, antibabiš hatter, říká: nemusí vracet peníze. Nemusí. Rozdíl je rok a půl. A tady Evropská komise - no my jsme si mysleli, že je tam problém, ale po roku a půl jsme zjistili, že není problém.

Takže zkuste o tom přemýšlet a držím vám palce a zkuste nějaký jiný program. Zkuste dělat něco pro lidi v této zemi, ne jenom kopat do Babiše. Držím vám palce! (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Připomínám, že nejsme v rozpravě, nelze připustit ani faktické poznámky. Vystoupit mohou pouze ti, kteří mají přednostní právo. S přednostním právem jsou přihlášeni pan předseda Kalousek, pan předseda Bartoš. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Asi mohu říci za nás za všechny, pane premiére, že jste nepřekvapil. V zásadě jsme jiné vystoupení ani nečekali. Dokážu pochopit, že hrajete o čas, ale vy sám víte, že ten čas nebude až tak úplně dlouhý. (Premiér Babiš právě odchází ze sálu.) Tak si to - (Bouchání do lavic z řad poslanců TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda vlády se v tuto chvíli omluvil do konce jednání z pracovních důvodů.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: To chápu. My tady budeme dál pracovat pro lidi, protože si nepřejeme, aby čeští daňoví poplatníci platili stamilionové dotace hamižnému premiérovi. Takže budu pokračovat v našem programu práce pro lidi, jak si pan premiér přeje. Všichni víme, že ten čas tak nebude úplně dlouhý.

Já si za svoji ne úplně krátkou praxi nepamatuji jeden jediný případ, kdy by se nějaké členské zemi podařilo zvrátit návrh auditorů a právní služby Evropské komise na stoprocentní korekci. Pamatuji si, že se nějaké zemi podařilo usmlouvat, že ta korekce nebude padesátiprocentní, ale že bude čtyřicetiprocentní, ale nález auditorů a právní služby, která navrhuje stoprocentní korekci, si opravdu nepamatuji, že by se někdy někomu podařilo zvrátit, když tak ať mě někdo opraví, mám-li špatnou paměť. A je naprostý nesmysl se domnívat, že by se to České republice podařilo.

Ten případ, který tady zmiňoval pan premiér z médií, nebyl identický z hlediska šetření a závěru auditorů a právní služby Evropské komise. Ano, tam se to šetřilo, ale k tomu závěru, jehož návrh teď má Česká republika k dispozici, nedošlo. Kdežto tady k tomu návrhu došlo. A teď nás čeká jistě onen proces, kdy předpokládám, že Česká republika zhruba do tří měsíců, protože měsíc bude ten překlad, dva měsíce je termín, Česká republika pošle připomínky, potom Evropská komise na základě těch připomínek rozhodne.

A to rozhodnutí je teď, kdo máme nějakou zkušenost, nám všem jasné. Ne, žádná Komise, ani ta, která vznikne po evropských volbách, si nedovolí, a nebude k tomu mít ani žádný důvod, popřít návrh auditní a právní služby Evropské komise. Pak vydá rozhodnutí a po tomto rozhodnutí první platba, která půjde do České republiky, ať už bude na cokoliv, tak se z ní ta částka strhne. Tu přesnou částku bych docela prosil, kdyby nám velmi brzy česká ministerstva spočítala. Určitě to nebude málo. Bude-li to zrovna v tu chvíli na dálnici, tak se to strhne z peněz na dálnice. Země, které jsou čistými plátci, tak se jim to strhává z přímých plateb, protože to je nároková platba, ale k tomu dojde. K tomu dojde ještě letos. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP