(Jednání pokračovalo v 11.46 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, je 11.46, skončil čas určený na přestávku a budeme pokračovat v našem jednání. Než se vrátíme k hlasování jednotlivých pozměňovacích návrhů, tak s přednostním právem vystoupí pan předseda vlády Andrej Babiš. Dámy a pánové, prosím o klid! Pane předsedo, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Dobrý den všem, děkuji za slovo. Já jsem se hlásil, tak nerozumím, proč byla hodinu přestávka, když má Sněmovna tolik práce, nicméně jsem rád, že se tady můžu vyjádřit, protože tady zase máme hysterii.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Já se omlouvám, pane premiére, není vás slyšet. Prosím, mluvte blíže do mikrofonu. Děkuji.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Jsem rád, že tady můžu vystoupit, protože zase tady máme hysterii Babišem.

Já jsem byl informován, že návrh auditní zprávy dorazil efektivně do České republiky, a taky jsem byl informován, že ten návrh je předběžný a že do uzavření procesu je zpráva považována za důvěrnou. Ale jak to u nás už chodí, tak samozřejmě už je všude v médiích pravděpodobně. Nicméně já tu zprávu nemám k dispozici, ani jsem ji neobdržel, ani jsem ji nečetl. A jak jsem byl informován od kolegů, jedná se ryze o právní výklad, se kterým se kompetentní instituce České republiky dlouhodobě neztotožňují, a mají jiný názor. A co je zajímavé, návrh zprávy má navíc obsahovat výklad výrazně odlišný než rovněž předtím účelově uniklý dokument právní služby Evropské komise. To si určitě naše média pamatují, když v pátek v noci úplně náhodou unikl dokument Evropské komise a byl zveřejněn promigračním levicovým Guardianem a dalšími německými médii. Zase taková náhodička.

Já bych chtěl jenom zdůraznit, že Česká republika nebude vracet žádné peníze, a bylo by dobré, aby média nelhala - já se k tomu dostanu -, která zase lžou. Nebudou se vracet žádné peníze. A já jsem neporušil ani české, ani evropské zákony, a jsem proto šokován, že některá média už zase vykládají, že se bude něco vracet. Nebude se to vracet. Není to pravda. Je to předběžný návrh, který bude důkladně analyzován, a Česká republika bude čekat měsíc na to, než dorazí český překlad, a následně od toho data budou dva měsíce na to, aby se Česká republika vyjádřila. Až potom bude finální zpráva Evropské komise.

Já jejich stanovisko zásadně odmítám a samozřejmě udělám všechno pro to, abych bojoval proti těmto dezinformacím. Česká republika nebude vracet dotace, není k tomu důvod. Já neporušuji ani české, ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů.

A teď vám ukážu, jak to funguje. (Čte z papírových podkladů.) Dneska jsou titulky - známá kyperská firma Seznam: "Babiš je ve střetu zájmů a Česko musí vrátit dotace pro Agrofert, rozhodl Brusel." Sprostá lež! Sprostá lež.

Mimochodem, pane Bartoš, to je kyperská firma. Vy bojujete proti těm daňovým rájům, tam si majitel, český majitel vyplatil 933 mil. v roce 2015 a každý rok si bere stovku, takže zkuste to řešit, ty daňové ráje.

Vraťme se do roku 2017, 21. 3. 2017, Česko má vrátit 22 mil. dotací. Podezření ze střetu zájmů se týká i Agrofertu. Faltýnek seděl v ZIFu jako člen dozorčí rady a zároveň působil ve vedení Agrofertu. Ale pane předsedo Výborný, tam seděl i Petr Kudela, váš bývalý poslanec, zemědělec, a pan Ladislav Velebný, poslanec za ČSSD, a oni všichni byli vyšetřováni Bruselem.

Paní Vrecionová tady hrdinně hlásí: Faltýnek musí zaplatit pokutu sám.

21. 3. 2017 - Česko má vracet 22 mil. kvůli rozdělování zemědělských dotací. To jsou všechno titulky podobné a stejné jak dneska.

No a jak to dopadlo, vážení? No dopadlo to tak, že tady je zpráva z 30. 8. 2018, takže rok a půl po tom, co někdo tvrdil, že Česko bude vracet 22 mil. - co říká Evropská komise? Podle názoru generálního ředitelství AGRI v době zahájení šetření existovalo finanční riziko v důsledku možného střetu zájmů, avšak z přezkoumání informací poskytnutých českými orgány nevyplynuly žádné důkazy o tom, že by se riziko naplnilo. Kromě toho byla přijata nápravná opatření. Proto v souvislosti s výše uvedeným šetřením nebude navržena žádná finanční oprava. Toto šetření lze tedy pokládat za uzavřené. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP