(9.50 hodin)
(pokračuje Babiš)

Chápu, že někdo může říkat, že to dlouho trvá, ale tak jsme si vybudovali stát, tak jsme si vybudovali struktury tady. A je to tak. Takže my na tom pracujeme teď krátkodobě a v tom zásobníku investic analyzujeme jednotlivé projekty a samozřejmě se díváme na priority. Včera jsme taky měli jednání s odbory ohledně zdravotnictví v krajských nemocnicích, kde samozřejmě i to zdravotnictví má v národním investičním plánu projekty za 74 miliard. Jenom klíčové fakultní nemocnice tam mají za 9 miliard. Kultura tam má za 44 miliard. Ale hlavní podíl je doprava. Samozřejmě konečně začínáme něco dělat i s rychlovlaky, teď SŽDC se domluvila s TGV na spolupráci a postupujeme dál a doufejme, že začneme brzo i s realizací.

A samozřejmě velice důležitá je legislativa. Takže v rámci Rady vlády pro veřejné investování hlavně řešíme nový stavební zákon. Zcela novým zákonem chceme zásadně ulehčit životy ve stavebním procesu stavebníkům, a to prostřednictvím zjednodušení a zefektivnění právní úpravy s vizí jedno razítko - jeden úřad - jedno povolení. Takže bude samozřejmostí, že stavební agenda bude moci probíhat v elektronizované formě v přístupném informačním systému, který se stane náhradou za papírově vedený spisový materiál, se kterým stavebník běhá po nekonečně dlouhém seznamu různých státních organizací.

My samozřejmě víme, že naše spotřeba a náš růst je hlavně o spotřebě a o exportu, a samozřejmě ten národní investiční plán a ta myšlenka vznikla v čase, kdy jsme věděli samozřejmě, že nebude věčně takový růst. A to, že dochází k ochlazení, to je samozřejmě hlavně v okolních státech. Globálně. Česká republika má stále skvělý růst, podstatně vyšší růst než eurozóna nebo některé, a Německo několikrát. Samozřejmě že jsme závislí, máme tam třetinu exportu.

Takže my na tom pracujeme velice intenzivně, analyzujeme teď program evropský IROP, kde jsou, dneska je tam převis asi 22 miliard. A analyzujeme jednotlivé položky a samozřejmě vyhodnocujeme -

(Poslanec Ferjenčík se staví vedle premiéra s jeho fotografií na plakátku, poslanec Michálek vše fotografuje.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Pane poslanče, já vás vyzývám, abyste přestal tady dělat šaškárnu a šel si sednout! Považuji to za nevhodné chování! Děkuji.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Tak, pane předsedo, kvůli tomu se to dělá, ne? Ty interpelace.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Na nějaké úrovni.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Tohle jenom, aby si tady kolegové dělali nějaké PR, když nemají žádný jiný program než antibabiš, ne? Potom když mě někdo kritizuje, proč sem nechodím, pane poslanče, Stanjuro, tak se nedivte. Pro mě je to jenom ztráta času.

Takže 22 miliard v IROP na stole. Takže makáme. Hledáme ty peníze. Ono kecat o tom je jednoduché, ale sehnat je složitější. Takže máme konkrétní výsledky a zkusme být objektivní. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Já se jenom omlouvám, neodpustím si to, magnetická rezonance v Kroměříži už je, byl jsem se na ni podívat minulý týden. Tak se chci pochlubit.

S faktickou poznámkou pan poslanec Ferjenčík, potom mám tři přihlášky. S přednostním právem pan Michálek, poté pan Stanjura, poté paní poslankyně Kovářová.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jsem se chtěl omluvit za to, že jsem vyrušoval pana Babiše, nicméně prostě ve chvíli, kdy pan Stanjura ho požádá o jednoduchý dokument, kde má pan premiér zveřejnit svůj investiční plán, o kterém hovořil tady už půl roku zpátky, a on místo toho, aby mu slušně odpověděl, tady hodinu blábolí o tom, co údajně kde chystají, a ten dokument neposkytne, tak se na mě nezlobte, to je zcela proti vašim předvolebním slibům.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Pan poslanec Michálek, poté pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já se připojuji k výzvě pana předsedy Stanjury. My jsme taky chtěli vidět národní investiční plán, protože vláda 26. 11. 2018 vydala tiskovou zprávu, že premiér Babiš představil investiční plán do roku 2030, který zahrnuje 17 000 projektů za bezmála 3,5 bilionu korun. Takže o věci, která je za 3,5 bilionu korun, ta se tady připravuje v utajení. Vláda ji údajně projednala, nebo nějak pokoutně neprojednala, tak bychom rádi viděli ten dokument. Mně to přijde úplně normální. V jednacím řádu Poslanecké sněmovny máme napsáno, že poslanec má právo na informace vůči vládě, takže vláda by měla ty informace poskytnout, měla by ten investiční plán za 3,5 bilionu korun zveřejnit. Já nevím, proč by se nemohl každý podívat, jaký je ten investiční potenciál. Já myslím, že je super, že stranický kolega pan Vondráček už tam má tu rezonanci, ale myslím si, že transparence by vyžadovala, aby se zveřejnily všechny ty záměry. Pro všechny lidi.

A pokud jde o vystoupení pana předsedy vlády, tak opravdu si myslím, že pokud 30 minut tady mluví o věcech, na které se nikdo neptal, jako že potřebujeme školky a školy, hledáme miliardy, tak mně to přijde opravdu jak projev Milouše Jakeše. Slouží to prostě k tomu, aby neodpovídal na otázky, které jsou mu položeny.

A vy jako předsedající, vaším úkolem podle jednacího řádu je vést řečníky k věci, pokud neodpovídají na otázky, které byly položeny v interpelaci. Tady to zaznělo naprosto jednoznačně. A my tady trávíme 30 minut tím, že pan premiér mluví o věcech, na které se ho nikdo neptal. Stačilo, aby řekl, jestli ten plán poskytne, nebo neposkytne. A jestliže ho neposkytne, tak aby uvedl důvody, které odpovídají zákonu, proč je neposkytne. To je úplně všechno.

Děkuji za pozornost. (Tleská část pirátů.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda Stanjura. Já se domnívám, že zde i podle jednacího řádu nebyl žádný důvod, abych přerušoval pana premiéra, protože hovoří o investicích. Nemůžete říct, že to nebylo k věci. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, pane předsedo. Nejdřív bych vás chtěl vyzvat, když budete řídit schůzi, abyste byl spravedlivý ke všem. Ať budete hodný, nebo drsný, nebo tvrdý, mně je to jedno, zvolte svůj přístup k diskutujícím poslancům, ale ať je ten přístup ke všem stejný.

Na jednoduchou otázku, kdy dostanu investiční plán podle písemného příslibu pana premiéra z materiálu, který je ve sněmovním tisku 361/0, jsem se ve 30 minutách dozvěděl ne ten termín, ale: Včera jsem jednal s odbory o těch fakultních nemocnicích. Ráno jsem jednal s předsedkyní Asociace krajů, té jsem dal čtyři miliardy. V minulém volebním období jsem dal já dvě miliardy, já s Ťokem.

Nikdy nedává žádný ministr žádné miliardy. Předpokládám, že to schválila vláda, pane premiére, i když Sobotkova. Ne že vy jste dal s Ťokem někomu nějaké miliardy.

Ale budu se držet striktně zákona a pominu, že bylo velmi těžké udržet pozornost v té změti nesouvislých myšlenek, o které pan předseda Sněmovny říká, že všechny byly o investicích. Ale já jsem se neptal na investice. Já jsem dokonce nekritizoval, pane premiére, (nesrozumitelné), že jich děláte málo, špatně nebo něco. V té otázce nebyl ani stín kritiky. Ani v té písemné interpelaci, ani v mém vystoupení. Ale nebyl by to pan premiér, kdyby otázku nepovažoval za kritiku.

A jednací řád mluví jasně: Buď má vláda národní investiční plán a my máme právo, abychom to obdrželi, a neexistuje to, co řekl pan premiér, "já vám nic nepošlu" - to si najděte ve stenozáznamu. A vy byste měl hájit, pane předsedo Sněmovny, práva všech poslanců bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. Anebo, to je druhá možnost, která podle mě je pravdivá, nic takového jako schválený dokument, národní investiční plán, neexistuje, je to nápad pana premiéra, to mu nijak neupírám, nijak mu to neberu, nijak jsem to nezpochybnil - ale za rok od toho nápadu se nic neudělalo, a tudíž logicky, jak mi napsal: zmiňovaný národní investiční plán, který je nyní dokončován, bude v nejbližší době předložen vládě ke schválení, tudíž k dnešnímu dni nemůžeme poskytnout, neboť nebyl schválen vládou České republiky. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP