(10.10 hodin)
(pokračuje Bartoň)

Tady to promile, které projednáváme, je jen o tom, zda dostane člověk pokutu, aniž by něco provedl. Není to o tom, že pokud má do této hranice promile, že si může dělat cokoliv. To nemůže. Stejně tak platí, že pokud povolíme teď, ať to bude půl, nebo jedno promile, tak to samozřejmě neznamená, že třeba osoby nezletilé mohou na vodě pít. Samozřejmě že nemůžou. A je to řešení opět v jiném zákoně. A stále to platí. Děkuji.

A potom, co se týče pojištění a tak dále, jak tady zaznělo, samozřejmě všechny zákony platí dále a pojišťovny samozřejmě dávají alkohol i do svých smluvních podmínek, takže to platí i nadále.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická, pan poslanec Pávek. Připraví se pan poslanec Klaus.

 

Poslanec Petr Pávek: Milé kolegyně a milí kolegové, já tuhle debatu beru opravdu seriózně a velmi si vážím lékařů a jejich práce, záchranářů. Vy víte, že tomu tak je, protože se potkáváme i na výborech.

Není to nic striktního. Ten hlas, po kterém já volám, je hlas toho rozumu. Myslím, že to tady řekl kolega Munzar, vaším prostřednictvím, pane předsedající, že nedělejme zákony, nezavádějme restrikce, které nemohou a nebudou respektovány. Které jdou proti širokému tradičnímu zvyku.

Vy lékaři víte, že vyjíždíte a zachraňujete i lidi, kteří měli negativní nález na alkohol, a že takových je naprostá většina. Že to není masový jev. Čili nemůžeme říct jako, tady jsme udělali tohle a tady prostě jsou ti, kteří se napili, tak ty musíme vyloučit. Takhle to není. Je to o té odpovědnosti. Je to o té svobodě. A ke svobodě patří i osobní zodpovědnost. I trestněprávní. Souhlasím s tím. Já souhlasím skoro s každým z těch předřečníků, proto říkám, že tu debatu beru vážně. Je to debata, která začala, která možná dlouho neskončí, ale je to o svobodě, je to zodpovědnosti, je to o přiměřenosti, je to o volnočasových aktivitách, je to o regulacích, je to o vymahatelnosti práva. A každé pravidlo, které zavedeme a je nesmyslné, a znáte to z domova, znáte to z výchovy, které nemůže to dítě plnit, tak ho prostě plnit nebude. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Přečtu omluvy. Omlouvá se paní ministryně Marta Nováková z pracovních důvodů, je přítomna v Senátu, a omlouvá se pan ministr Lubomír Metnar od 10 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů.

Faktická poznámka, pan poslanec Klaus, poté pan poslanec Bláha.

 

Poslanec Václav Klaus: Dobrý den. Debata se zvrtla přesně tak, jak říkal pan poslanec Adamec. A já bych chtěl zareagovat na pana poslance Nováka. To jeho vystoupení víceméně ukazuje, že by rád zavedl povinné pojištění, jak je to skvělé v tom zahraničí. A tak bych mu rád prostřednictvím pana předsedajícího řekl: Nechte nás bejt! Představte si situaci, že kamarádi jedou na vodu, teď mi v pátek volají, ať za nima přijedu, že tam na chvíli pojedeme, a já si budu zařizovat nějaký šílený pojištění kvůli pomazanejm poslaneckejm hlavám, který zase lidem něco zavedou, co musej a co nesměj. To je teda jedna věc, kterou jsem chtěl komentovat.

Druhá je pan poslanec Brázdil s takovým tím rádoby vědeckým zhodnocením lidí, co pijou alkohol, co dělaj při půl promile, co dělaj při jednom promile. Takhle to, myslím, není. To nemá žádnou oporu v lékařský vědě, tenhleten popis. A každej, kdo jste někdy viděl opilý lidi, tak víte, že každej se chová jinak. Někdo jde do bitky, někomu se hrozně líběj ženský, někdo je smutnej, někdo je veselej, někdo je neopatrnej. Každej člověk je jinej a vy zase na všechny šijete nějakou jednotnou uniformu, co směj dělat, nesměj a za jakejch podmínek.

Takže zopakuju: Nechte ty lidi bejt! Nechte bejt i ty vodáky! Mně se taky ta masová turistika nějak nelíbí a na tu vodu nejezdím v červenci, ale řada lidí to dělá, tak je nechte! Děkuju.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Bláha, poté pan poslanec Nacher.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, kolegové, tady hodně věcí už zaznělo. Já bych se rád přidal k tomu rozumu. Určitě všichni rádi vzpomínáme na své mládí, nebo ti starší na své mládí, kdy jsme seděli na rynku, chodili na čundry, na vodu na chmely atd. Všude byla muzika, všude byla kytara, všude byl alkohol. Veskrze jsme tady mezi vámi a většině se nic nestalo. Samozřejmě že si můžeme říct, kde je ta míra, kde není míra, ale je to těžké stanovovat zákonem a nějakým nařízením. A navíc, přesně to tady zaznělo, starostové posílají kontrolovat na podněty nespokojených občanů.

Víte, jak se dneska žije na vesnici? Na vesnici si dnešní moderní Pražáci stěžují, že kokrhá kohout, že je to ráno budí, a volají policii, aby to šla zařídit, a jde to pak před komisi místního výboru nebo místní obce a řeší se, jestli opravdu dochází k rušení nočního klidu. Do té doby jsme se dostali, kdy jeden udává na druhého, že ho něčím ruší, znepokojuje atd.

Takže tímto zákonem si jenom přivodíme zase další nesmysly. A osobně vnímám to - nechme to na lidech a pojďme se posunout do té roviny, dělejme zákony, které potřebujeme, které opravdu můžou posunout naší republiku, ale nad tímhle bych se vůbec nepozastavoval a zrušil nějaký alkohol, jestli je na vodě, nebo není. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Také děkuji. A v tuto chvíli poslední faktická poznámka, Patrik Nacher.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Dámy a pánové, já jsem už myslel, že dojdeme k prodejní době. Na to jsem se těšil. My jsme se tady zasekli. Já jsem k tomuhle vystupovat nechtěl, ale musím. Já bych se zastal svého kolegy Nováka. Byť já často s Václavem Klausem mladším souhlasím, tak tady mám pocit, že on to neposlouchal. Tady nikdo nechce, aby se někdo připojišťoval nebo pojišťoval. On tady pouze říkal příklad, že když jede do zahraničí, tak se samozřejmě připojišťuje, a součástí toho je, jak jsem to pochopil, nějaká výluka pojistná, že v případě, že tam bude nalezen alkohol, tak ta pojišťovna neplní. To je logické. Takže to není to, aby tady nevznikla nějaká dezinformace, že někdo někoho nutí, aby se připojišťoval, když bude sjíždět nějakou řeku.

Ale jinak pokud jde o to téma. Tady někdo mluvil a srovnával to s tím protikuřákem. No, já jsem tedy nekuřák i abstinent, takže mně by to mohlo být jedno. Nicméně jsem bytostný liberál, nemám na to silný názor, ale vidím tam podstatný rozdíl. Zatímco když já jako nekuřák půjdu - teď to nejde, protože jsme to zakázali tady - ale šel bych do kuřácké hospody, tak tam jdu dobrovolně. Tam vejdu, vidím, že se tam kouří a škodím si to zdraví sám. Zatímco když budu sjíždět řeku a vrazí do mě někdo, kdo má napito, tak už tím ovlivní zdraví - to svoje, to ať si ovlivní a pojišťovna mu nebude plnit. Ale on tím ovlivní i zdraví někoho, kdo tam sjížděl tu řeku a nepil třeba. To znamená, že tam ten rozdíl je podstatný. Tam já si dobrovolně nevybírám, kdo kolem mě jezdí a nejezdí. Tam já vycházím z toho selského rozumu, a tady já doufám, že k tomu směřujeme, že když má někdo dvě promile, tak prostě nepůjde na řeku. Ale bohužel takoví lidé jsou. To znamená, že tady ten příměr absolutně nefunguje. To znamená, když je to odpovědnost za sebe sama, OK, ale když už potom mohu ovlivnit zdraví někoho jiného, tak už tam prosím pěkně nastupují jiné věci. Říkám, nemám na to silný názor, ale jakoby nesměšujme věci, kde neseme zodpovědnost za sebe a kde můžu ohrožovat i někoho jiného. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Když jsem říkal, že je to poslední faktická poznámka, neměl jsem pravdu. Další faktická poznámka, pan poslanec Bartoň, poté pan poslanec Pávek. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP