(10.40 hodin)

 

Poslanec František Kopřiva: Děkuji za slovo. On už to pan předsedající řekl, normálně když si rozklikneme na webu Sněmovny pořad schůze, tak tam je ten tisk 144 standardně jako všechny ostatní tisky.

Co se týče přehlednosti na výboru pro evropské záležitosti, je pravda, že výtlak dokumentů Evropské unie je poměrně slušný. Touto cestou bych rád poděkoval všem z Parlamentního institutu a ze sekretariátu výboru pro evropské záležitosti, protože odvádějí skvělou práci. Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Lubomír Volný, také s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Volný: Děkuji, pane předsedající. Nestává se mi to často, nicméně souhlasím s kolegou ze strany pirátské a také se přidávám k jeho poděkování za činnost našeho aparátu a také za většinově vstřícné chování jednotlivých členů výboru pro evropské záležitosti vůči sobě, i když to občas zajiskří. Nicméně jsem teď přišel proto, abych ještě jednou vysvětlil tu naši pozici, proč máme problém s těmi dvěma body.

U bodu 2 - my si opravdu nemyslíme, že by měl někdo někomu jakkoli kdykoli doporučovat, určovat nebo nadřazovat nějaké pojmy občanům. Ať už je to fair speech, nebo free speech, ať je to aktivní občan, nebo informovaný občan. To není naše role prosím vás. Kdo jsme my, abychom říkali občanům, jací mají být? Občané mají říkat nám, jací máme být my, a ne my občanům. To je jedna věc.

A druhá věc. Ten ideologický bod 4, se kterým my máme poměrně zásadní problém, je ten, že se tady zase opět jako takový vyděračský moment používá slovo jako mír a stabilita a další ničivé konflikty apod. Pojďme si upřímně říci, že Evropská unie nevznikla jako politický projekt, ale jako byznys plán. Evropská unie je postavena na základech společnosti pro uhlí a ocel, což byl soukromý byznys plán těch nejbohatších z bohatých po druhé světové válce v Evropě. Evropská unie nevznikla na žádném filantropickém projektu, vznikla na čistém byznys projektu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Prosím, abychom nezneužívali faktické poznámky k vystoupením. Faktická poznámka slouží k reakci na vystoupení jiných kolegů v rozpravě.

Pokud se nikdo nehlásí... ještě předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. K svému předřečníku vaším prostřednictvím. Skutečně na začátku bylo společenství uhlí a ocele, ale ten úmysl byl takový, aby se kontrolovala zbrojní výroba. To bylo totiž to, proč vznikla Evropská unie: aby se předcházelo válkám, aby se Evropa vyhnula zkušenosti první a druhé světové války. To byl ten původní důvod, proč vznikla Evropská unie. Už nikdo nechtěl opakovat hrůzy první a druhé světové války. To je potřeba si uvědomit. A je potřeba si uvědomit, že od té doby, co jsou zde státy Evropské unie spojené, tak Evropa zažívá nejdelší období bez válek, co Evropa pamatuje. Přistupujme k projektu Evropské unie s pokorou, protože to je ten důvod, proč se evropské státy spojily.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vystoupení kolegy Bartoška vyvolalo faktickou poznámku pana poslance Lubomíra Volného, kterému dám slovo k faktické poznámce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Volný: Děkuji. Myslím si, že nikdo z nás není tak mladý, prostřednictvím pana předsedajícího pane kolego, aby mohl tvrdit, že ví, co si mysleli a co plánovali lidé, kteří zakládali společenství pro uhlí a ocel. Můžeme spolu ideologicky pouze nesouhlasit, vy si budete tvrdit to, co chcete vy, já na to mám úplně jiný názor. Vystoupil jsem jenom proto, aby bylo evidentní, že my v SPD nemáme problém s mírem, nemáme problém se stabilitou, máme problém s ideologizací podobných debat. Prostě Evropská unie není boží dobro seslané na tuto planetu.

A neříkejte mi, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, čemu se mám s pokorou klanět. To si rozhodnu sám, do toho vám nikdy nic nebylo, ani nyní, a přísahám vám, že nebude.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Pokud chce pan kolega Bartošek... Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Bartošek: Jenom krátká reakce. Ohledně vzniku Evropské unie nevycházím z vlastních domněnek, stačí, když si, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, o tom něco přečtete. Přečtete si fakta, z kterých to vychází. Já vám neberu váš názor, ten respektuji, ale vycházejte z faktů, které jsou volně k dispozici a jsou doložitelné. To je všechno.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Teď tedy závěrečné slovo navrhovatele. Prosím, pan předseda Benešík.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, technicky, protože tady byly poznámky k tomu, že Sněmovna pořádně neví, o čem hlasuje, jak už tady zaznělo, ten tisk je samozřejmě veřejně dostupný, máte ho k dispozici. Pokud by tady byla potřeba, nevím, jestli si některý pan předseda klubu vezme krátkou přestávku na to, abyste se byli ještě schopni s tím usnesením, které bylo dlouhé, seznámit. Ale je možné ještě teď rychlou esemeskou obeslat náš velmi výkonný výbor a pana tajemníka nebo Parlamentní institut, aby vám toto bylo zasláno, pokud to je potřeba, nebo ne. Máte to k dispozici, i usnesení, takže evidentně aspoň signály jsou takové, že to potřeba není.

Já jsem se už vyjádřil k tomu aktivnímu a odpovědnému občanství. Osobně si myslím, že člověk, který chce být aktivním občanem, by měl třeba vědět, jaké jsou kompetence krajů, obcí, nebo potom, co může a co nemůže Senát nebo Poslanecká sněmovna. O tom je ta terminologie. Nejenom aby rozhodoval, že je aktivní, ale také aby věděl neideologicky, aby měl páru o tom, jak to ve společnosti funguje, která organizace, orgán, instituce má jaké kompetence.

Na margo té diskuze ohledně toho, jaké byly motivy vzniku Evropské unie - já bych to upřesnil, Evropských společenství, protože Evropská unie se konstituovala, jestli se nepletu, Maastrichtskou smlouvou v roce 1993 a Evropská společenství vznikala na začátku 50. let minulého století. Použil se ekonomický nástroj k tomu, aby se dosáhlo politického cíle, což bylo zajištění stability a míru. To, že ten mír v té Evropě, která patří do Evropské unie, máme, je prostě fakt. My se můžeme přít politicky o to, co si myslíme o důvodech vzniku, každopádně ten účel byl splněn. Na západě Evropy se od té doby neválčilo, a když srovnáme to období s první a druhou světovou válkou, tak to rozhodně byl velký výkon a velký pokrok. Takže asi tak.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Přikročíme nyní k hlasování. Je návrh na hlasování po jednotlivých bodech. Požádám zpravodaje, předsedu výboru pro evropské záležitosti, aby tedy ty jednotlivé body, těch devět bodů usnesení Poslanecké sněmovny, četl, a budeme o nich jednotlivě hlasovat.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Tak první bod. "Poslanecká sněmovna: 1. bere na vědomí návrh doporučení Rady o klíčových kompetencích pro celoživotní učení, KOM(2018) 24 v konečném znění, kód Rady 5464/18."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Rozhodneme v hlasování číslo 150, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 150. Z přítomných 124 pro 93, proti nikdo, návrh byl přijat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP