(14.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Než se posuneme k další interpelaci, dorazila mi série omluvenek. Omlouvá se pan poslanec Richter od 17 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Omlouvá se pan poslanec Vít Rakušan mezi 14. a 19. hodinou z důvodu jednání ve volebním kraji. Omlouvá se pan poslanec Bartošek od 15 hodin do konce jednacího dne. A omlouvá se paní poslankyně Urbanová mezi 14. a 19. hodinou z důvodu jednání.

S další interpelací ve věci zákona o státní službě vystoupí poslanec Ivan Bartoš, který byl vylosován na druhém místě. Připraví se poslanec Vlastimil Válek.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Dobré odpoledne všem. Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, vaše novela zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě, se dostala pod ostrou kritiku Evropské komise, Odborového svazu státních orgánů a organizací a i řady expertů. Dlouhodobě ji konstruktivně kritizují i Piráti. Proč? Tato novela zcela jednoznačně posiluje politický vliv ve státní správě a mezi státní zaměstnance vnáší nepřiměřený pocit nejistoty i demotivace. Navrhovaná úprava totiž podstatně zvyšuje riziko odvolávání nepohodlných státních zaměstnanců, kteří jsou zkušení a imunní vůči politizaci své práce. Dále hrozí, že na klíčové pozice budou dosazovány osoby, jejichž hlavním kritériem výběru bude politická loajalita. V neposlední řadě tento návrh zvyšuje vliv vlády na náměstka pro státní službu a státního tajemníka a znemožňuje u vybraných pozic podat námitku proti služebnímu hodnocení.

Z toho všeho vyplývá, že novela jde proti cílům služebního zákona, kterými bylo odpolitizování státní správy a její následná profesionalizace. V této souvislosti vás chci požádat o zodpovězení následující otázky: Jakým způsobem vláda reagovala na zmiňovanou kritiku Evropské unie, Odborového svazu státních orgánů a organizací i České pirátské strany? Protože tento dotaz již zazněl zde dříve. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Slovo má předseda vlády Andrej Babiš.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za dotaz. Vraťme se do historie. My jsme vlastně byli poslední v Evropě, kteří neměli zákon o státní službě. Když jsme nastoupili, naše koaliční vláda 2014, tak nám bylo řečeno, že pokud chceme čerpat evropské peníze, tak to musíme udělat.

Já samozřejmě zásadně odmítám tu vaši tezi, protože si myslím, že jsem byl jasným příkladem ministra financí, který nikdy neměl na Ministerstvu financí nikoho z hnutí ANO. Ani v dozorčích radách ve firmách, které jsem měl v kompetenci a které jsem řídil, jako Čepro, Mero, letiště atd. Takže určitě nejsme to my, kteří bychom chtěli někoho někam strkat. Dokonce naše vláda má - teď nevím, kolik máme, asi 9 ministrů, z toho 6 nejsou členové hnutí ANO. Pan Kněžínek, paní Schillerová, paní - ani Dostálová není dokonce... Takže u nás to není, že ministr je podle toho, jak kraje by chtěly, oni si to ani netroufnou u nás. U nás to není jak u tradičních stran a my nemáme haldu lidí, které potřebujeme někde upíchnout.

Když jsme vznikli jako koaliční vláda poprvé, tak tradiční strany přišly za námi a hned ty náměstky - a nám se to nelíbí, my jsme ani neměli lidi. My jsme je vlastně zdědili většinou. My jsme neměli snad až na náměstkyni na MPSV, teď ani nevím, jak se jmenuje pořádně... Prosím? (Nápověda - pan poslanec Faltýnek: Hanzlíková.) Hanzlíková. Tak to je jediný náš nominant.

Takže tady vy vytváříte nějakou atmosféru, že my jsme dělali nějaké čistky. Když v tom nejste a jste ministr a máte státního tajemníka, který si dělá, co chce - nechodí do práce, je to asociál, matce, která má home office, vyhrožuje, a takového jednoho máme, takového státního tajemníka. A když máte podřízeného, který nefunguje dobře, který způsobil i škodu, tak mi zkuste vysvětlit, jak ho máme vyměnit. A s tím my bojujeme dlouho.

My jsme s Evropskou komisí mluvili x-krát. Já jsem se dokonce nabízel, že to půjdu projednat s komisařkou Cretu, ale to mi zakázali, takže tam chodila paní Dostálová. Až jsou to všechno nesmysly. Je přece absurdní, aby ministr tam byl do počtu, aby si vlastně státní tajemník dělal, co chce. Aby nemohl de facto, když je nespokojený s přímým podřízeným, aby ho nemohl vyměnit. Takže zkuste se pobavit s Adamem Vojtěchem, ten snad od února tam vede - požádal o nějaké kárné řízení a teď čekáme na nejvyššího úředníka. Protože nejvyšší úředník pan Postránecký je víc než vláda. Víc! To je úplně top! A, tady je pan ministr. (K jmenovanému ministrovi, který právě vchází do sálu:) Můžete povykládat panu Bartošovi, jakého tam máte skvělého státního tajemníka, který - když on je v práci, tak nechodí do práce, a když je na dovolené, tak jde do práce. A dělá si, co chce. Dokonce i nominuje náměstka. Bez něho! Na co je tam ten ministr?

Takže státní služba se nám nepovedla. A budete říkat - ano, byli jsme u toho. Já se k tomu hlásím, je to špatně. Samozřejmě my chceme mít kvalitní lidi ve státní službě. Kvalitní lidi. To znamená, dneska je problém sehnat kvalitní ajťáky, nejsme schopni sehnat právníky, ekonomy. S tím vším zápasíme. Takže my jsme navrhli jenom změnu úpravy výběrových řízení a otevřených výběrových řízení na jednotlivé kategorie, ano, širšímu okruhu osob. Proč by měla být státní správa v pozici, že to jsou nadlidi? A pan Středula? Pan Středula, ten by vlastně chtěl, aby nikdo nepracoval a abychom dostávali jenom prachy. To je asi jeho koncept. A teď nebudu polemizovat o tom, že stále dělá kampaň na prezidenta, pravděpodobně.

Naše ekonomika je v nějaké situaci. Já jsem teď pozval na večeři v úterý všechny největší zahraniční investory. Bavili jsme se o těch 250 miliardách dividend, které odcházejí, a jaká je situace, že naši dodavatelé nemají lidi. Stáváme se nedůvěryhodnými dodavateli atd. Takže pokud máme řídit efektivně stát a ten úředník nefunguje, například náměstek na MPO, který vlastně... (Předsedající upozorňuje na čas.) ... nám způsobil i ztrátu peněz, tak samozřejmě my jsme chtěli jenom poprosit, abychom po nástupu ministra aspoň jednoho úředníčka, když nefunguje, mohli vyměnit. Tak já myslím, že to je normální.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji a táži se pana poslance, jestli má zájem o doplňující dotaz. Má zájem, tak prosím.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Já děkuji panu premiérovi. Jenom bych zopakoval závěrečnou otázku, protože my jsme historii služebního zákona, který byl podmínkou vstupu České republiky do Evropské unie, ale začal platit až s odloženou platností, my jsme ji sledovali.

Ale ta má otázka zněla jinak, pane premiére. Od Evropské unie - a vy jste se s paní Cretu myslím minulý týden dokonce sešel, nevím, jestli jste probírali jenom peníze nebo i tento zákon - od Evropské unie šly jasné výhrady vůči té novele, s kterou teď přicházíte, které právě byly v té zkrácené době na možnost výměny toho zaměstnance státní správy, zpřísnění klasifikace při tom hodnocení. A stejné konkrétní výhrady šly od toho odborového svazu. To není otázka peněz. Tak jestli tyto výhrady paní ministryně Dostálová, která tam byla, nebo vaše vláda jako celek nějakým způsobem reflektovala. Jestli je odpověď na tuto kritiku, jestli se to promítlo do vaší novely zákona o státní službě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji za dodržení času. Slovo má pan premiér.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Samozřejmě, my jsme s nimi opakovaně jednali. A dneska to, co chce Středula, úředníci mají. Pět týdnů dovolené, sick days, home office, a je teplo, tak se jde domů atd. Oni si stěžujou. Když jsem nastoupil na Úřad vlády, tak já makám 15 hodin a tam už nikdo po osmi hodinách... Já jsem se díval na takového velkého úředníka, tak má 20 minut přesčas za měsíc. Takže já vím, že je to jiný svět. Ať si někdo zkusí jít do té privátní sféry. A my jsme to konzultovali. Evropská komise má nějaké postavení a my určitě chceme, aby se změnilo, aby nám všechno nediktovali. Paní Cretu přišla - ano, diskutovali jsme, debata byla o tom, že my chceme určovat, kam peníze z Evropy půjdou. Ne že oni nám nadiktují ty evropské... ESF. Teď bylo na jednom serveru - seminář, kde si kreslili nějaké pohlavní orgány a konzumovali chlebíčky. Tak takhle se utrácejí peníze z Evropy. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP