(14.20 hodin)

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, já tomu vystoupení pana Stanjury vůbec nerozumím. Vláda projednala naše mise, Senát to schválil. Teď je návrh v pátek, že to budeme projednávat. My s tím problém nemáme, my to podporujeme. A já nerozumím vystoupení. Žádná koalice není. Na jedné straně opozice tvrdí, že to nemáme projednávat, protože jsme v demisi. My jsme připraveni to projednat, tak si rozmyslete, co vlastně chcete. Platí to, co rozhodla vláda. Senát to schválil, my jsme připraveni pro to hlasovat. Nevím, co ještě máme vyjednávat. Myslím, že my jsme si s komunisty vysvětlili ten názor. Je jasné, že chceme navyšovat naši přítomnost v Mali, v Afghánistánu, v Iráku. V Pobaltí zůstává počet vojáků, tak jak byl schválen. Já nevím, o čem je řeč. Platí, co rozhodla vláda, a naše hnutí pro to určitě bude hlasovat. (Potlesk několika poslanců.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: S přednostním právem pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dámy a pánové, jen stručnou reakci na pana premiéra. Ano, my jsme vždycky říkali, že tak závažnou věc jako vyslání jednotek do zahraničí by měla Sněmovna schvalovat, a vláda s důvěrou. Po těch mnoha proruských excesech, které se tu staly během posledních tří týdnů, pokládáme však za mnohem důležitější, aby naši spojenci byli ujištěni o tom, že jsme spojenci. Jsme samozřejmě připraveni pro to hlasovat.

Jenom bych rád opravil pana premiéra, který nám tady s milým úsměvem řekl, že žádná koalice není. Ta koalice tady je, ta už je tady půl roku. Je tady koalice ANO, KSČM a SPD. A teď se rozhoduje o tom, zda tato koalice bude vládnout s podporou, nebo bez podpory ČSSD. Takový je skutečný stav. O ničem jiném se nerozhoduje.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ptám se, zda má ještě někdo zájem vystoupit k pořadu schůze. S přednostním právem pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Dobrý den, děkuji, pane předsedo. Jenom kratičká reakce na heslo: vláda bez důvěry nemůže, nebo by neměla řešit mise. Ono už je to dlouho, ale bylo to 5. 12. 2006, kdy všichni kolegové z ODS hlasovali pro návrh vlády Mirka Topolánka bez důvěry týkající se zahraničních misí. Tím neříkám nic. Pouze konstatuji fakta. Děkuji. (Potlesk v levé polovině sálu.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Přeje si reagovat pan předseda Stanjura? (Přeje.)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: To je hezké. Pan Faltýnek neřekl nic a vy jste mu zatleskali. Kdybych také neřekl nic, tak byste mi také mohli tleskat, ale ani o to nestojím. (Silný potlesk v levé polovině sálu.)

Děkuji. Zapíši to do deníčku. Neřekl jsem nic a poslanci ANO mi tleskali. To bude určitě jednou kuriozita.

Chci se ale vrátit k vážným věcem, které říkal pan premiér. My jsme ten názor nezměnili. Vláda nemá důvěru. Nemá takový materiál podle našeho názoru předkládat. Pokud ho chce předložit, tak bych očekával seriózní jednání s opozicí, protože ve vaší koalici ty hlasy nemáte, ať už s podporou ČSSD, nebo bez podpory ČSSD, pořád to není 101, pokud jsem dobře zaznamenal vyjádření představitelů SPD a KSČM. Já to respektuji. Jenom říkám, že těch 101 hlasů nemáte, nejednáte a tváříte se, říkáte - co bych měl ještě udělat? No sehnat si tu důvěru, pane premiére v demisi. Už to bude skoro pět měsíců, co jste nezískal důvěru v Poslanecké sněmovně, vy a vaše vláda. A už to bude skoro pět měsíců, kdy jste nezískal jeden jediný hlas z jiné politické strany než z vlastního hnutí. A tváříte se, jak je to nenormální.

Ještě v únoru nebo v březnu jste měli plná ústa historických srovnání s první vládou Mirka Topolánka. Nějak jste zapomněli říct, že už jste mnohem lepší v délce vládnutí v demisi. O tom tak nějak cudně mlčíte a pořád na něco čekáte. První sjezd ČSSD, sjezd KSČM, druhá část sjezdu ČSSD, referendum, a pořád čekáte. Pak jezdíte do krajů, abyste zjistili, že ve vodní nádrži je voda a podobné objevné skutečnosti. To jste možná mohli zjistit v 21. století z internetu, anebo jenom z logické úvahy, že ve vodní nádrži je voda a že jí je tam hodně. Já to nechci snižovat.

Ale pane premiére v demisi, co jste udělal pro to, aby to v pátek prošlo? Nebo to jen tak hodíte, tak vážnou věc, týkající se zahraniční a bezpečnostní politiky, umyjete si ruce a řeknete: my jsme byli pro, podívejte se na ty ostatní? Proč jste nepřesvědčil své koaliční partnery, ať už přiznané, nebo nepřiznané, aby vás podpořili? Kde je základ zahraniční a bezpečnostní politiky ČR? My ji vidíme ve spolupráci v NATO. Vaši koaliční partneři, ti nepřiznaní, to tak nevidí. A my s nimi koalici nevytváříme. Jste to vy. A pak řeknete: komunisté jsou sice proti, ale to se jedná o formulační nedopatření. No já si nemyslím, že to je formulační nedopatření. To je dlouhodobě známý postoj KSČM. Myslím, že není nijak překvapivý. Ale určitě se jedná o formulační nepřesnost. Je to prostě jiný pohled na naši zahraniční a bezpečnostní politiku, který my nesdílíme, proti kterému ostře vystupujeme a o který tady svádíme roky zápas s těmi, kteří mají zase opačný názor k nám.

Tak nechápu já vaše vystoupení, pane premiére v demisi. Říkáte: nevím, o čem je řeč. Řeč je o tom, že nekladete dostatečný důraz na plnění našich bezpečnostních závazků. Nesnažíte se seriózně získat většinu pro materiál v dolní komoře Parlamentu ČR.

A my jsme jasně deklarovali, a já to znovu zopakuji, jako konzervativní strana, která vidí zajištění bezpečnosti ČR v NATO, jsme připraveni hlasovat pro zahraniční mise, pokud je předloží vláda, která má důvěru v Poslanecké sněmovně.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. V normální situaci a v normálních politických poměrech bych 100% do posledního interpunkčního znaménka souhlasil s tím, co řekl pan předseda Stanjura.

Problém je ale v tom, že tomu cynikovi, který předsedá vládě bez důvěry, cynikovi trestně stíhanému bývalému agentovi StB, je ve skutečnosti úplně jedno, jestli ty mise budou schváleny, nebo nebudou a v jakém světle bude ČR před našimi spojenci. On pro to nedělá vůbec nic, prostě proto, aby pak jenom rozhodil ruce, a říká: Já za to nemůžu. A on umí ten bolestivý výraz mnohem lépe než já, tak já si ho ani netroufnu imitovat. On bude říkat: Já za to nemůžu. Já jsem to předložil a to ti oškliví Stanjurové a Kalouskové a Bartoškové mi to neschválili, ti za to můžou.

Přes veškerý odpor, který cítím k tomuto chování, tvrdím, že my k tomu máme přístup jiný. Jemu je to jedno. Nám to prostě jedno být nemůže. Nám záleží na tom, jak nás budou vnímat naši spojenci, a těžko od nich chtít, aby uměli rozklíčovat tuto naprosto neuvěřitelnou a bezprecedentní situaci na domácí politické scéně.

Proto jsme ochotni to překousnout. Překousnout jednání koňského handlíře vyšperkované o zpravodajské metody komunistické Státní bezpečnosti a hlasovat ve prospěch dobrého jména ČR. Já věřím, že ta negativní energie se tomu pánovi jednou vrátí. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení k pořadu schůze. S přednostním právem pan předseda Bartošek. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP