(12.40 hodin)
(pokračuje Bělobrádek)

Takže navrhuji vám osobní smír tady veřejně a budu se snažit ho co nejvíce dodržovat. Protože myslím, že osobní útoky do politiky nepatří. Pojďme se bavit skutečně věcně, pojďme se bavit o tom, co tahle republika potřebuje. Potřebuje důchodovou reformu, potřebuje daňovou reformu, potřebuje reformu veřejné správy, potřebuje zásadním způsobem posunout i v dalších podmínkách. A především potřebujeme - to, co vy říkáte, že jsem nenavrhl žádný zákon? My potřebujeme těch zákonů méně! My těch zákonů máme tolik, že už se v nich nevyznají ani právníci! A to, že chrlíte jeden zákon za druhým, taky s těmi tisíci, nebo desetitisíci zaměstnanci jako ministr financí. To jste je všechny napsal sám? Nebuďte směšný. Vždyť to nemá smysl. My přece potřebujeme naopak, aby právní řád byl jednodušší, srozumitelnější a také aby soudy nebyly alibistické a rozhodovaly nejenom podle litery, ale podle ducha zákona. A na tom jsme připraveni skutečně spolupracovat i z opozice. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců KDU-ČSL.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pro správné znění stenozáznamu konstatuji, že jména poslanců, jejichž omluvy jsem četl naposledy, správně znějí Lubomír Španěl a Jan Hrnčíř. Já jsem jejich křestní jména zaměnil. Za to se jim omlouvám.

Dalším přihlášeným s přednostním právem je pan předseda vlády Babiš. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. No, pane Bělobrádek, vy říkáte osobní útoky do politiky nepatří. A kdo to dneska začal? Kdo řekl, že jsem nekompetentní? Vy jste to řekl jako první. Tak se toho držte. Já nejsem prostřednictvím, jsem tady. (Smích a potlesk od poslanců klubu ANO.) Vy jste řekl, že jsem nekompetentní -

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Já se omlouvám, pane premiére. Jenom pro pořádek, protože se tady opakovaně objevují dotazy, konstatuji, že § 59 jednacího řádu ukládá povinnost obracet se prostřednictvím předsedajícího pouze poslancům na poslance. Členové vlády a na členy vlády se lze obracet přímo. (Premiér Babiš: No vidíte, tak si to pamatuju dobře.) Myslím, že to je jasné. Pane předsedo, můžete pokračovat.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Takže vy jste řekl, že jsem nekompetentní. Já jsem jenom řekl, že mám nějaké poznatky z té rady, a to je všechno. Já už to nechci rozebírat. Nemám žádnou nevraživost, necítím nic, já jsem v pohodě.

Vy říkáte, že nejste osobní, tak proč říkáte, že jsem studoval v zahraničí? Víte, jak dlouho jsem tam studoval? Rok. A víte, proč jsem nedostudoval? Protože po prověrkách v šedesátém devátém jsem se musel vrátit domů, aby naši neemigrovali. Tak nebuďte osobní, neříkejte. Ano, studoval jsem rok. Pak jsem se musel vrátit a nedostudoval jsem. Tak nebuďme osobní. Já určitě nechci být osobní. A vy jste začal, já jsem reagoval a pro mě to skončilo. A určitě se budu snažit tomu vyvarovat.

Panu Stanjurovi. Já určitě prosím vás neútočím na novináře. Mě pan Mitrofanov baví. Ta jeho nenávist vůči mně. Mě to fakt baví, ta twitterová bublina, jak si tam píšou a jak mě tam urážejí. Já nemám žádný problém s novináři. A já umím i odpouštět, jsem nad věcí. Představte si, že v neděli jdu k tomu Moravcovi. Dva roky jel na mě. I v té debatě závěrečné jsem dostal čočku. Ne, já jsem mu odpustil a jdu tam. A budu s ním debatovat. Já mám rád Českou televizi i novináře. Já s tím nemám problém. Tak neříkejte, že já tady mám nějaký problém. Nemám žádný problém. Já jsem se změnil a jsem nad věcí. A říkám, že je třeba odpouštět i nepřátelům. (Směje se. Smích napříč sálem.)

A prosím vás, pane Stanjura, vy jste neskutečný demagog. Protože ten fiskální pakt, co to je? Vždyť to není nic. Jaký to má na nás vliv? My jsme dneska vzorem v Evropě z hlediska hospodaření a přebytků a dluhu. Já to přednáším na té Evropské radě, když jsme tam seděli. Tak jsem řekl těm předsedům vlád a prezidentům. My jsme se bavili o rozpočtu. Oni všichni - a kolik co bude stát? Já říkám - a vážení, a co ty daně a co ten reverse charge? Znovu jsem si tam zahrál ten svůj reverse charge. A teď jsem psal prezidentovi Macronovi o reverse charge. Protože Francie nám to blokuje.

Takže ten fiskální pakt neznamená vůbec nic. Je to jenom to, že se hlásíme k tomu, že budeme rozpočtově odpovědní. A to je všechno. A my v tom Bruselu přece chceme, aby nám nedali kvóty, bojujeme proti kvótám, proti migraci, chceme, abychom si mohli sami určovat peníze z fondů. Teď jsme psali komisařce Cretu, že tady máme jedenáct miliard, které potřebujeme přesunout. No a teď jsem jednal s Česmadem a chceme pro naše řidiče náklaďáků, aby nás nehendikepovali, aby tam nebyly ty restrikce proti nám. Takže my od toho Bruselu chceme plno věcí a tahle prkotina nehraje žádnou roli. My nechceme být na všechno trouble makeři. Takže ten fiskální pakt nemá žádný vliv na nic a je to jenom, že jsme poslední. A vy to dobře víte, tak nevím, proč o tom mluvíte. Takže bych byl rád, kdybychom si to říkali, jak to je.

A panu Michálkovi, co mi tady hodil ten zákon, děkuji. Určitě to budeme číst, a pokud to bude fajn, určitě to podpoříme. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Další přihlášky s přednostním právem nemám a ani nikoho nevidím, že by se s přednostním právem hlásil. Takže připomínám, že podle § 54 odst. 7 nyní rozhodne Sněmovna o pořadu schůze uvedené v žádosti. Připomínám, že návrh pořadu schůze zní Personální změny, které provádí vláda bez důvěry.

Nyní tedy budeme hlasovat o pořadu osmé schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemné předložen. (Zaznívá zvukový gong.) Přivolávám poslance z předsálí. Eviduji zájem o odhlášení. Odhlašuji vás nyní všechny. Prosím vás, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami.

 

Nyní je Poslanecká sněmovna připravena k hlasování o navrženém pořadu schůze.

Hlasování zahajuji. Kdo je pro, ať stiskne tlačítku a zvedne ruku. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 3. Přihlášeno je 154 poslanců, pro 59, proti 4. Návrh byl zamítnut.

 

Paní poslankyně, páni poslanci, projednali jsme stanovený pořad osmé schůze Poslanecké sněmovny, kterou tímto končím. Připomínám, že sedmá schůze Poslanecké sněmovny je přerušena do 20. března 2018 do 14 hodin, kdy se znovu sejdeme. Přeji vám pěkný víkend.

 

(Schůze skončila ve 12.48 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP