(Schůze zahájena v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, dovolte mi, abych zahájil osmou schůzi Poslanecké sněmovny. Všechny vás tady vítám.

Schůze byla svolána podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 70 poslanců. Pozvánka vám byla rozdána prostřednictvím poslaneckých klubů ve středu 28. února tohoto roku, tedy včas před jednáním schůze.

Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami, případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Nyní přistoupíme k určení ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili pana poslance Petra Dolínka, nevidím ho tady, ale mezi omluvenými není, a pana poslance Víta Rakušana, toho také ještě nevidím, ale také není mezi omluvenými. Má někdo jiný návrh? Víta Rakušana už vidím. Předsedy klubu sociální demokracie se ptám: Pane předsedo - pana předsedy Chvojky se ptám, jestli pan kolega Dolínek, ač není omluven, jestli bude přítomen? Navrhuji ho jako ověřovatele schůze. (Poslanec Chvojka z pléna: Netuším.) Tak ale potřebuji jiný návrh, sám za sebe jiný návrh dávat nebudu. Paní kolegyně Valachová místo kolegy Dolínka, hlásí se k tomu dobrovolně. Tak dobře.

 

Máme tedy návrh na paní poslankyni Kateřinu Valachovou a na pana poslance Víta Rakušana.

Rozhodneme v hlasování číslo 1, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro tyto dva ověřovatele schůze. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 1, ze 117 přítomných pro 113, nikdo proti. Máme zpravodaje této schůze. Konstatuji, že jsme ověřovateli osmé schůze Poslanecké sněmovny určili paní poslankyni Kateřinu Valachovou a pana poslance Víta Rakušana.

 

Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci a poslankyně: pan poslanec Ivan Adamec bez udání důvodu, Hana Aulická Jírovcová z rodinných důvodů, Jan Birke bez udání důvodu, pan poslanec Stanislav Blaha, Milan Brázdil, Jana Černochová, Jaroslav Foldyna, Pavla Golasowská, Miroslav Grebeníček z pracovních nebo zdravotních důvodů, pan místopředseda Jan Hamáček z osobních důvodů, Tomáš Hanzel z osobních důvodů, Jaroslav Holík z důvodu zahraniční cesty, Ivan Jáč ze zdravotních důvodů, Jana Krutáková z pracovních důvodů, paní poslankyně Majerová Zahradníková z osobních důvodů, Květa Matušovská ze zdravotních důvodů, Ilona Mauritzová z osobních důvodů, Ladislav Okleštěk ze zdravotních důvodů, Roman Onderka z pracovních důvodů, Zdeněk Podal ze zdravotních důvodů, Antonín Staněk bez udání důvodu, František Vácha ze zdravotních důvodů, Miloslava Vostrá a Tomáš Vymazal z osobních a zdravotních důvodů.

Adam Kalous, náhradní karta číslo 7.

Z členů vlády se na dnešní jednání omluvili Klára Dostálová z důvodu zahraniční cesty stejně jako Tomáš Hüner, Lubomír Metnar a Robert Pelikán, z pracovních důvodů paní ministryně Alena Schillerová - tu tady vidím, pan kolega Hüner je také přítomen, takže ty si škrtám. A paní ministryně Karla Šlechtová je na zahraniční cestě stejně jako ministr dopravy Dan Ťok. To jsou omluvy na dnešní schůzi.

Než přistoupíme ke stanovení pořadu osmé schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce, připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze tedy navrhnout změnu nebo doplnění pořadu a rovněž nelze rozšiřovat schválený pořad.

Před pořadem schůze mám ale dvě přihlášky s přednostním právem, a to pana předsedy vlády Andreje Babiše a pana místopředsedy Petra Fialy. Dám tedy slovo panu premiérovi a potom se připraví pan předseda ODS a místopředseda Sněmovny Petr Fiala. (Odmlka.) Prosím o klid, paní poslankyně, páni poslanci, slovo má předseda vlády České republiky Andrej Babiš. Prosím, pane premiére. Máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: (Začíná hovořit, ale není slyšet.) Nebylo to zapnuté.

Takže dobrý den, dámy a pánové, kolegyně a kolegové. Já jsem celkem rozpačitý a nechápu, proč vlastně byla svolána tahle mimořádná schůze. Já bych možná chápal, kdyby ji svolaly strany jako Piráti nebo STAN nebo KSČM nebo SPD, které vlastně nikdy nebyly ve vládě. Ale že tu schůzi svolávají tradiční strany, tak fakt tomu nerozumím, protože jak o tom budu mluvit, právě tyto strany nám v minulosti ukázaly, jak se má vládnout v demisi.

Nejdřív bych chtěl všem sdělit, a hlavně občanům, my skutečně vyjednáváme a my chceme, aby vznikla vláda stabilní, aby pracovala ve prospěch lidí. Je zajímavé, my jsme tady měli dvě vlády v demisi, vládu pana Topolánka a vládu pana Rusnoka, a teď je tady třetí vláda v demisi a je strašně zajímavé, jak to pojmenovávají média. Já jsem si to zkusil dohledat. Když byla vláda Topolánka v demisi, nebo pana Rusnoka, nikdo neříkal stále donekonečna, že jsou v demisi. A lidi mají možná pocit, že vláda v demisi vlastně nic nedělá. Demi je francouzsky půlka, že jsme asi poloviční vláda. Není to pravda. My skutečně pracujeme.

A já se taky divím, že vlastně ODS, která asi je iniciátorem téhle schůze... Na jedné straně mě pan předseda Fiala pochválil, nás pochválil za zahraniční politiku, a já jsem rád, že budeme spolupracovat. Pan předseda mi napsal dopis, řekl, že to děláme o mnoho líp než ta vláda předtím a že jsme aktivní a bojujeme za naše zájmy v Bruselu. A já jsem rád, že na to máme stejný názor, a proto jsem i pozval všechny předsedy stran a hnutí na 15. března, abychom společně koordinovali naši zahraniční politiku v rámci Evropské unie. A pan poslanec Benešík také dobře ví, že chodím ochotně na výbor pro EU a že si chodím pro souhlas s tou strategií, se kterou chodím na Evropskou radu. Takže já tomu nerozumím, proč nemůžeme spolupracovat i v jiných věcech ve prospěch lidí této země.

Liniové stavby... Teď byly demonstrace v Praze, v pondělí jsem dostal petici od 15 tisíc lidí na D49, kde deset let tomu brání nějaký křeček, nebo ty organizace, které to blokují. A proč lidi nedemonstrují za to, že nemůžeme dokončit ty obchvaty? No, je to takové zvláštní. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP