(14.20 hodin)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Možná jsme se úplně nepochopili, pane ministře. Tak já to zkusím vysvětlit. To není útok opozice na koalici. Naopak. Já myslím, že to je podaná ruka opozice koalici. Víte, že minulý týden proběhlo jednání předsedů politických stran k zahraniční politice z naší iniciativy a také jsme ocenili, že to jednání pan premiér svolal. A podle zpráv, které máme od svého předsedy, místopředsedy Poslanecké sněmovny Petra Fialy, to jednání hodnotíme pozitivně.

Nicméně je to bezprecedentní obvinění České republiky - České republiky -, že se podílela na teroristickém činu na území našeho spojence. A my jenom navrhujeme, aby Poslanecká sněmovna toto společně, bez ohledu na to, v kterém jsme stranickém tričku, důrazně odsoudila. To opravdu není útok na vládu ani na ministra zahraničí. My máme největší rozpaky z mlčení Hradu, to určitě máme, ale to určitě nevyčítáme ani vládě, ani ministru zahraničí.

Takže zkusme se na to podívat touto optikou, že my všichni hájíme zájmy České republiky. Zejména v zahraniční politice bychom to měli hájit společně. Máme dostatek jiných problémů a jiných vnitropolitických záležitostí, v kterých se určitě utkáváme a budeme utkávat. Ale tohle je návrh, jak se tomu důrazně - a říkám důrazně - ohradit proti tomuto nařčení.

A pokud to zazní na půdě ruského Ministerstva zahraničí, tak je to vážná věc. A my navrhujeme, abychom adekvátně silově odpověděli, a to například silným usnesením Poslanecké sněmovny, které by podle našeho názoru mohli podpořit všichni přítomní, pokud ten bod bude řádně projednáván. A my chceme, pokud ten bod bude zařazen - a já vás o to prosím -, navrhnout usnesení klidně po dohodě s vámi. Nechceme zneužít této situace k útoku na vládu. Ba právě naopak.

To, že jste, pane ministře, předvolal ruského velvyslance, je určitě správně. Já nepatřím k těm, co si dělají čárku, jestli jsme třetí, čtvrtí nebo pátí. Já s vámi souhlasím. Ale očekával jsem i díky tomu, že vláda nemá důvěru, že může nastoupit Poslanecká sněmovna a důrazně odmítnout, že by ta chemická látka mohla pocházet z České republiky. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane předsedo. Pan ministr s přednostním právem má zájem reagovat. Pro kolegy uvádím, že se nenacházíme v rozpravě. Stále projednáváme program schůze.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr zahraničních věcí ČR Martin Stropnický: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy a pánové, já už to nechci dále protahovat. Ale vážený pane poslanče Stanjuro prostřednictvím pana předsedajícího, kdyby ten příspěvek z vašeho klubu zazněl tak, jak jste ho právě pronesl, tak bych s tím absolutně neměl sebemenší problém a byl bych naopak rád, že třeba Poslanecká sněmovna má tuhle iniciativu. Ale já si nemyslím, že jsem ten předchozí špatně pochopil. V tom předchozím mi bylo vyčteno, že nic nedělám, že něco vysezuji a že celkově se naše Ministerstvo zahraničí, respektive exekutiva k tomu vůbec nepostavila. Takže to je jiný slovník. Váš příspěvek - tomu rozumím, to se mi zdá jako partnerské. Děkuji. (Potlesk poslanců klubu ANO.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Pro stenozáznam, s náhradní kartou číslo 9 bude hlasovat pan místopředseda Hamáček.

Budeme pokračovat v řádných přihláškách. Na řadě je pan poslanec Jan Čižinský se svým návrhem na změnu v pořadu schůze.

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, za klub KDU-ČSL navrhuji zařadit bod Pozice vlády k situaci v syrském Afrínu.

V syrském Afrínu a v okolí při operaci turecké armády umírají civilisté a tisíce jich jsou ohroženy a my bychom to tady rádi projednali, protože nás zajímá, zda naše diplomacie pro tyto lidi něco dělá. Turecko je naším spojencem a domnívám se, že bychom měli vyslat signál, že nám ta situace není lhostejná. Navrhuji zařadit tento bod na zítra jako první bod odpoledne. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Další je přihlášena paní poslankyně Helena Langšádlová.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Dobrý den, dámy a pánové. Já bych poprosila o zařazení bodu Nedostatečná reakce vlády České republiky na obvinění ruské strany ve věci původu chemické zbraně použité ve Velké Británii.

Ono tady bylo už mnoho řečeno. Já se opravdu domnívám - já si mnohých vašich vyjádření, pane ministře, v této věci vážím. Slyšela jsem vaši reakci po zasedání Evropské rady a musím říct, že se s ní zcela ztotožňuji. Jenom mě znepokojilo to, jestli jsem to dobře zaznamenala, když jste v průběhu uplynulých dnů říkal, že nechcete obtěžovat v průběhu víkendu ruského velvyslance. Opravdu si myslím, že je namístě předvolat neprodleně ruského velvyslance v takovéto situaci. Protože to, k čemu došlo, je opravdu útok chemickou zbraní, teroristický útok chemickou zbraní na území členského státu Evropské unie a NATO. A to je něco naprosto bezprecedentního. Jsem přesvědčena, že zařazení tohoto bodu, případně bodu, který navrhla paní kolegyně Černochová, nám umožní si vyjasnit situaci. Možná by bylo dobré, abyste nás seznámil i s informacemi, které byly včera probírány na Radě, zasedání ministrů zahraničních věcí.

Jsem přesvědčena, že je zcela namístě, aby se k této situaci vyslovila Poslanecká sněmovna, a také jsem zcela připravena se k tomu postavit pozitivně. Myslím si, že nás to může vzájemně i posílit. Víte, že jsme hledali například společné usnesení i v tak citlivém bodě, jako byla migrace, a nalezli jsme ho. Takže za klub TOP 09 jsme připraveni najít usnesení, které bude pozitivní, konstruktivní a posílí Českou republiku.

Rozhodně si myslím, že má zaznít jasné slovo, jak budeme spolupracovat s Velkou Británií, jak zareagujeme, zda to bude mít nějaké dopady například ve vztahu k diplomatickému sboru Ruské federace na území České republiky. Protože i zprávy Bezpečnostní informační služby hovoří naprosto jasně. Je tady příliš mnoho diplomatů a u mnohých je velké podezření, že pracují ještě jinak než diplomaté. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní poslankyně. Nyní pan místopředseda Vojtěch Filip se svým návrhem na změnu pořadu schůze. (O slovo se hlásí ministr Stropnický.) Pardon, omlouvám se. Tam bylo přednostní právo pana ministra. Chce reagovat na vystoupení paní poslankyně.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr zahraničních věcí ČR Martin Stropnický: Já se omlouvám. Opravdu si už ode mě odpočinete. Děkuji za slovo, pane předsedající. Ale to byla přece úplně zjevná ironie s tou nedělí. Opravdu, jestli si budeme muset vysvětlovat lehce ironické narážky, tak pánbůh s námi. Já jsem v tom vyjádření řekl veškerou tu kritiku, a když se mě potom novinář spekulativně zeptal, jestli si tedy předvoláme - protože to je jedna z mála věcí, kterou si osvojil jako možnost nějakého diplomatického protestu - tak já jsem na to řekl: no, my mu asi nebudeme kazit neděli. Bylo to zcela zjevné.

Co bylo taky zcela zjevné, že když to minulý týden projednával Evropský parlament na plenární schůzi, tak se žádný váš europoslanec, vážená paní kolegyně prostřednictvím pana předsedajícího, k tomu nevyjádřil, natož aby třeba navrhl, aby Evropský parlament přijal nějakou odsuzující deklaraci. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane ministře. Nyní tedy pan místopředseda Filip. Poté s přednostním právem pan předseda Kalousek.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, vážený pane předsedo. Vážení členové vlády, dámy a pánové, já jsem neuspěl minulý týden, nebo na začátku schůze, s tím, že bychom také projednali privatizační zločiny ODS, protože to zablokoval klub KDU-ČSL a Starostů, což mě překvapilo, protože o nich jsem v té chvíli nemluvil. Ale protože tento rok je velmi důležitý vzhledem k tomu, že jsme v roce 2018 a bude se promlčovat další řada privatizací, tak si myslím, že na začátek toho našeho jednání o tom, co se při privatizaci stalo za zločiny, je potřeba si udělat inventuru.

Proto navrhuji nový bod na pátek na ráno, který by se jmenoval Nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992 až 1996. Navrhuji na pátek ráno na devátou hodinu. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Budu to tedy zřejmě vnímat jako první bod v devět hodin.

Prosím, pane předsedo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP