(18.10 hodin)
(pokračuje Vostrá)

Poté bychom hlasovali o návrhu v příloze 1, což je návrh B1 poslance Hamáčka, návrh B2 poslance Filipa. Oba tyto návrhy se promítají současně do číselných změn v části 2b, pořadí pak číslo B14 a B20, o nich už se hlasovat nebude, to je v příloze B2 (?).

Za druhé bychom hlasovali o návrzích rozpočtového výboru v příloze 1 ve znění schválených pozměňovacích návrhů, a to tak, že zvlášť budeme hlasovat o A1 a v bodě A2 budeme hlasovat seznam s tím, že první hlasování bude o Svazu českých bojovníků za svobodu a druhé hlasování bude en bloc zbytek, těch pět institucí, jak máte v tabulce.

Pak bychom hlasovali o návrzích rozpočtového výboru na změny v číselných položkách ve znění schválených pozměňovacích návrhů v příloze 2a. Jedním hlasováním to nebude, protože zazněl návrh, aby to bylo jednotlivě po jednotlivých bodech.

Potom budeme hlasovat o návrzích z rozpravy ve druhém čtení jednotlivě, a to tak, že nejprve budeme hlasovat o protinávrhu, který zazněl, to znamená předřadit body, které jdou za sebou - prosím o kontrolu - B61/1, B5, B52/1, B61/2, B50 a B52/2. Pokud tento protinávrh neprojde, tak bychom hlasovali a předřadili pozměňovací návrh B50, který je dodatečným konsenzuálním návrhem většiny poslanců rozpočtového výboru, a poté bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu 52 ve variantě 2, který je na návrh B50 přímo navázán.

Potom už bychom hlasovali pořadí uvedeném v tabulce přílohy 2b.

Až prohlasujeme tyto návrhy, tak potom bychom už mohli hlasovat o návrhu usnesení jako celku a poté bychom hlasovali o doprovodných usneseních a také jednotlivě. Myslím, že tím bychom se měli vypořádat se čtením rozpočtu.

Toto je návrh, který já předkládám k hlasování.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní zpravodajce. Pan poslanec Ferjenčík. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl poprosit o vyjasnění té tabulky A2, protože my jsme navrhli, aby se pozměňovací návrhy A1, A2, A3, A4 a A5 hlasovaly samostatně. Nerozumím, proč jsou předřazeny - mám pocit, že A5 je vlastně předřazen před ostatní. Nebo jak to přesně je?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Prosím.

 

Poslankyně Miloslava Vostrá: Já to zopakuji, jedno co se týká pozměňovacích návrhů, příloha 2a, což jsou pozměňovací návrhy, které vzešly ve druhém čtení, byly schváleny rozpočtovým výborem a jsou z jednotlivých výborů. Rozpočtový výbor je doporučuje. Ano? Ty se budou hlasovat samostatně jednotlivě po bodech. A1 až A5. Výborně.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan kolega Stanjura je spokojen? Spokojen. Dobře.

Pan předseda vlády má ještě připomínku. Samozřejmě můžete vystoupit s přednostním právem, pane předsedo. (Ozývají se hlasy, že se tím otevře rozprava.) S tím já nic nenadělám, jestli někdo s přednostním právem chce otevřít rozpravu, tak s tím já nemohu nic dělat. Předseda vlády České republiky Andrej Babiš s přednostním právem s rizikem otevření rozpravy ve třetím čtení. Pane předsedo, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji. Já se omlouvám, já jsem dostal úkol vystoupit, tak chci vystoupit. (Směje se.)

Já bych jenom zopakoval pro pořádek, byla tady debata, že tento rozpočet nepřipravovala tahle zimní vláda, nebo jak se nazývá. Ale my samozřejmě tenhle rozpočet podporujeme. Ještě bych jenom připomněl kolegům, že já jsem rozpočet dělal v květnu, potom jsem dostal padáka a ten stávající rozpočet už jsem nedělal, ale to je detail. Takže my budeme určitě strašně rádi, když nám v průběhu příštího roku ukážete, kde je plýtvání peněz z rozpočtu, a my určitě budeme spolupracovat. Přineste nám seznam, kde všude můžeme šetřit.

Rozklikávací rozpočet, to byl můj sen, když jsem nastoupil na Ministerstvo financí, protože v byznysu takové jsou. Státní pokladna stála 6 miliard a nic jsem nerozklikal. Takže já určitě budu rád. A my jsme připraveni udělat i zmocněnce vlády pro rozklikávací rozpočet a Piráti dostanou možnost nám ukázat, jak se to udělá. My vás určitě budeme podporovat v rozklikávání. Takže jsme připraveni a určitě naše vláda bude podporovat a udělá maximum pro to, abychom našli další peníze v rozpočtu i na silnice druhých a třetích tříd v krajích. Budeme určitě vstřícní a čekáme na konkrétní úspory a budeme určitě připraveni realizovat snížení nákladů celého státu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi vlády. Protože byla otevřena rozprava, musím dát slovo s přednostním právem předsedovi klubu ODS Zbyňku Stanjurovi. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. To je hozená rukavice. My jsme 28,2 mld. našli, za chvilku o nich budeme hlasovat. Já souhlasím, že to není úplně dost. Budeme se snažit. Z časových důvodů jsme nebyli schopni detailně prozkoumat každý kapitolní sešit, ale za chvilku ukážeme v hlasování, zda to myslíte vážně. 28,2 mld. zbytečných výdajů, to jsou reálné věci. Jsou to reálné věci, já je nebudu komentovat jednu po druhé, je to v důvodové zprávě, jsou to všechno reálné věci, jsou to všechno zbytné výdaje, dotace, tam, kde je vata, kde jsou zbytečně vysoké výdaje na stavební spoření, rekordně nízká nezaměstnanost, takže můžeme snížit dávky v nezaměstnanosti, můžeme snížit dávky v hmotné nouzi, můžeme omezit další sociální dávky, zejména doplatky na bydlení. To jsou všechno reálné návrhy, které leží na stole už dnes, nemusíme s tím čekat do příštího roku. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP