Neautorizováno !


(22.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Pavlu Kováčikovi. Ještě pan Miroslav Kalousek se hlásil s jednou připomínkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Promiňte, jenom velmi stručně reakci projev pana místopředsedy Bartoška. Byl správný. Já bych ho klidně podepsal, kdyby ho pronesl opoziční politik. Kdyby ho nepronesl místopředseda Sněmovny a místopředseda vládní strany, který v té vládě byl čtyři roky. Tak co jste tam dělali?! No nic! A teď nám v pondělí říkáte, že to chcete do čtvrtka opravit, místo abyste se omluvili, že jste tam nedělali nic.

Já bych to docela rád uzavřel tím, že skutečně vláda selhala. My jsme to neodhlasovali. Sice sociální demokracie říkala, že totálně selhali ministři za ANO. Ministři za ANO říkali, že totálně selhali ministři za sociální demokracii. KDU-ČSL říkali, že naprosto selhalo ANO i sociální demokracie. Když to sečteme, tak prostě selhala celá vláda. Nicméně když jsme to měli odhlasovat najednou, tak jsme zjistili, že jsme neselhali, že jsme to udělali dobře. Přesto pan místopředseda Bartošek navrhuje, aby se to zcela zásadně opravilo, protože předtím to bylo všechno špatně. Ale ty čtyři roky tam předtím v té vládě seděl!

Nedělejte si z nás legraci. Opravdu... Jako konec. Vláda selhala, ať jste si to odhlasovali, nebo ne. A po volbách musíme udělat zaprvé, zadruhé, zatřetí, aby občané České republiky nebyli postiženi vaší neschopností, kterou vy jste způsobili tyto škody a potenciální rizika! Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: I když jsme mimo rozpravu, hlásí se dál pan místopředseda Bartošek, který má přednostní právo. Prosím.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já bych skutečně nechtěl, aby toto jednání Poslanecké sněmovny končilo s tím, že vláda selhala. Za touto vládou je spousta úspěšných kroků. Ne všechno se povedlo. Ano. Ale mohu říct, že se podařilo udržet koalici čtyři roky přes mnohé ne úplně jednoduché situace. U nás se ani nezatýkalo na Úřadu vlády. U nás ani nebyly korupční skandály. Dalo by se vzpomínat. Můžeme se bavit o úspěšnosti této vlády, jak moc byla úspěšná. Ale některým věcem se nám podařilo skutečně vyhnout. A já mohu konstatovat, že tato vláda, byť se jí nepodařilo úplně všechno tak, jak si představovala, odvedla kus dobré práce. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan předseda Kováčik ještě. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Kolegyně a kolegové, nerad bych poté, co usnesení byla odhlasována, některá přijata, některá nepřijata, se tady zúčastnil nějakého protahování donekonečna, protože to je nastavovaná kaše a ta už moc nechutná. A tak bych řekl, že to dohadování, jestli vláda, nebo vlády, selhala, nebo selhaly, to můžeme nechat potom na voličích, jak si to vyhodnotí.

Já bych jenom chtěl konstatovat, že děkuji všem, kteří zabezpečili toto jednání Poslanecké sněmovny. Zázemí Poslanecké sněmovny neselhalo. Neselhali ani novináři, kteří, jak jsem měl možnost vidět, pečlivě zaznamenávali a zprostředkovávali informace. A koneckonců neselhala Poslanecká sněmovna, protože v okamžiku, kdy bylo jasné, že je nějaký problém, byli jsme schopni se sejít a spolu ho tady řešit a do nějakého konce dotáhnout.

Myslím si, že tady především - je to tedy vzácné a z mých úst to zní divně - ale neselhala parlamentní demokracie. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Pavlu Kováčikovi. A protože jsme mimo rozpravu a nikdo s přednostním právem už nechce mluvit, tedy doufám... (Pobavení v sále.) Ale v tom případě mi nezbývá nic jiného, než abych vám poděkoval za účast. Projednali jsme celý stanovený pořad 61. schůze Poslanecké sněmovny, kterou tímto končím. Přeji vám hezkou dobrou noc. A jistě se můžeme potkat na ulici při volební kampani. S mnohými se potkáme i při jiných příležitostech, včetně setkání se s těmi, kteří budou zvoleni. Ti se jistě rádi potkají v těchto budovách Poslanecké sněmovny i po volbách. Děkuji všem, kteří vydrželi až do konce - panu místopředsedovi vlády a ministru životního prostředí Richardu Brabcovi, děkuji paní ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové, děkuji vám, paní poslankyně, páni poslanci, a dobrou noc.

 

(Schůze skončila ve 22.15 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP