Neautorizováno !


(19.40 hodin)
(pokračuje Havlíček)

Co do budoucna? Do budoucna jedinou cestou je - a k tomu směřovaly veškeré mé kroky - aby si stát zmapoval své nerostné bohatství, aby si zmapoval potenciál případných zajímavých surovin, které třeba zajímavé před pár lety vůbec nebyly. Vývoj ve světě je tak prudký, o lithiu jste před rokem možná ani neslyšeli, a dnes je lithium jedno z nejskloňovanějších slov v českém veřejném a mediálním prostoru. Takže situace se časem mění a stát by na to měl umět reagovat. A to, co já navrhuji, a to, co se mi podařilo minulý týden prosadit na vládě, je to, aby si stát své nerostné bohatství zmapoval poměrně důkladně, aby si vyhodnotil potenciál, který by z toho mohl být, a aby v případě, že skutečně ten potenciál takový bude, mohl těžbu provádět.

Děkuji, že jste mě vyslechli, kolegyně a kolegové, a přeji vám hezký večer.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. S faktickou poznámkou pan poslanec Zemek, po něm pan poslanec Fiedler. Obě dvě faktické poznámky.

 

Poslanec Václav Zemek: Děkuji za slovo. Já ještě na pana kolegu Hájka. Víte, já tady pozoruji takovou snahu nejen u pana kolegy Hájka, ale i u jiných kolegů navodit tady takovou atmosféru, jako že se děje něco nekalého, že je tady nějaká podvodná firma nebo nějaký podvod se tady chystá, ale ono to tak úplně není. Tady se říká něco o nějaké skryté struktuře. Já jsem si teď otevřel stránky k té společnosti Geomet a oni tam na těch svých stránkách tu strukturu rozklíčovávají. A navíc se tam zavazují, že odhalí i ty údajně skryté vlastníky akcií. Jenom poznamenávám, že ve světě je zcela běžné, že drobné těžařské firmy získávají investory prostřednictvím akcií, a divím se, že to pan kolega Hájek jako těžař nebo jako horník neví. To je jedna věc.

Druhá věc. Opět tady registruji snahu o jakési propojení s kauzou OKD. Já už jsem to zaregistroval u pana kolegy Babiše. Jenom tady vytáhl to jméno pana Havlíka, resp. správně pana Pavlíka, on to řekl špatně, který údajně pracoval pro Bakalu. On tedy dělal v OKD, jak jsem zjistil, nějakého závodního inženýra, ale to je asi na stejné úrovni, jako kdybych řekl, že tamhle kolega Hájek je agentem Bakaly, protože pracoval v OKD. To je prostě nesmysl.

Chtěl bych tady vyzvat k tomu, abychom se tady skutečně snažili neočerňovat lidi a firmy, o kterých nic v podstatě nevíme, tedy někteří. Je tady odstrašující příklad kauzy Diag Human, kde došlo k arbitrážím, tak abychom se nedočkali nějaké arbitráže za poškození dobrého jména. Jen na to upozorňuji, abychom se toho vyvarovali. Sami jsme chráněni imunitou, nicméně potom by mohl být zažalován stát za ušlou investici, ale ne z důvodu toho, že tady poruší něco stát, ale z důvodu toho, že tady někdo poškodí dobré jméno firmy. To jen pro úplnost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Vřele doporučuji - nepoškozujte si dobrá jména.

Prosím, pan poslanec Fiedler a jeho faktická poznámka. Po něm pan poslanec Komárek s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Karel Fiedler: Bude opravdu krátká, pane předsedající. Já bych jen k panu ministru Havlíčkovi, který je tady za mnou. Pane ministře, vy v jedné větě řeknete, že to referendum není závazné, že není vymahatelné (předsedající upozorňuje na přeřeknutí), memorandum, pardon, už mi to jde do úst, memorandum. Čili to memorandum není závazné. A ve druhé větě řeknete hned za tím, že nám to otevírá cestu k tomu, abychom se vrátili zpět do hry. A to už je závazné? Tak v jednom případě, kdy se jedná o to, kdo to bude těžit, to závazné není, a že nás to vrací do hry, to závazné najednou je?

Pane ministře, poslechněte si to, co říkáte. Že si z nás poslanců děláte srandu, na to jsme si už zvykli, ale nedělejte si legraci z občanů.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan poslanec Komárek a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Martin Komárek: Já si dovolím, ač normálně necituji, v reakci na tuto šílenou debatu citovat úryvky z článku, který je starý deset dní a jmenuje se Lítá bitva o lithium:

Ministr Jiří Havlíček, ČSSD, podepsal s australskou firmou memorandum. Memorandum dává této firmě výsadní postavení při dalších jednáních o těžbě lithia na Cínovci. Lithium bude podle všeho už za pár let jednou z nejžádanějších surovin. Bude ropou budoucnosti. Saúdské vrty pomalu osiří a každý bude chtít lithium. Česko se stává najednou skoro surovinovou velmocí.

Technicky to vypadá jako úžasná revoluce a ekonomicky jako velký zdroj růstu bohatství pro české občany. Když se toho chopí politici, vznikne nejedlá směsice, ve které se nikdo nevyzná. Budou projevy pro a proti. Žádný věcný, všechny předvolební. Televize to bude vysílat, takže se každý poslanec bude chtít zaskvět a strany budou sbírat předvolební body. Aspoň se budou domnívat, že je sbírají.

Jak se v tom má normální člověk vyznat? Je to dost jednoduché. Ministr, který na vlastní triko pár dní před volbami uzavírá podstatnou, potenciálně bilionovou smlouvu se zahraniční firmou je buď blbej, nebo navedenej. Za slovo navedenej může si laskavý čtenář dosadit slovo příhodnější.

Omlouvám se panu ministrovi za tu vulgaritu, ale citoval jsem pouze autora. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Další faktické poznámky - pan poslanec Sklenák, pan poslanec Zemek, pan poslanec Hájek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Roman Sklenák: Dobrý večer, kolegyně a kolegové. Já mám jen prosbu. Jednáme tady téměř sedm hodin. Já se snažím tu debatu velmi pečlivě sledovat a bohužel některé otázky a odpovědi na ně se tady opakují už poněkolikáté. Nevím, jestli odcházíte a přicházíte a nemáte možnost to sledovat, tak se třeba zeptejte kolegů, o čem tady už byla řeč. Protože kolega Fiedler otázku co je právní závaznost a co je deklarace vůle - to už jsme tady řešili snad šestkrát, a on se znovu ptá, co to znamená právně závazný a co to znamená deklarace vůle ke spolupráci.

Zkusme si odpovědět a jít od toho a jít na další otázky. Takhle neskončíme nikdy. Řekli jsme si ráno, že bychom rádi schůzi dnes dokončili, tak prosím, skutečně, poslouchejme se a neopakujme se. Děkuji moc.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Skončíme, v pátek jsou volby. Pan poslanec Zemek.

 

Poslanec Václav Zemek: Děkuji. On mi trošku kolega Sklenák vzal vítr z plachet. Já jsem chtěl říci něco podobného. Já si tady občas připadám jak v tom filmu Marečku, podejte mi pero, jak tam rozebírají slovo hrdobce a pak se asi po půlhodině přihlásí Plha, že tam nerozumí jednomu slovu. Občas to tady takhle trochu vypadá.

Jak to vnímám já, to memorandum. Je to v podstatě podklad pro nějaké další jednání. Je to určitá deklarace společného zájmu, samozřejmě nezávazná, ale stanoví určitou laťku pro další jednání. Pokud přijde nějaký jiný zájemce, my můžeme říci ano, tady byl jiný zájemce, který dal takovéto a takovéto podmínky, tak dejte lepší. Tak to vnímám já. Je to nezávazné, ale stanoví to určitou laťku, pod kterou už nemůžeme jít.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan poslanec Hájek a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Josef Hájek: Ještě jednou, pane předsedající. Ano, mám hornické vzdělání, a proto mi to nedá spát. Já se opravdu, pane ministře, nespokojím s tím, že je surovinová politika státu na patnáct let, kterou vy jste zdědil. Je na čtyři řádky. Prosím vás, toto je materiál, který je o ložisku Cínovec. Jsou tam geologické informace, shromažďované padesát let. Padesát let! Je tady závěrečná zpráva ložiska Cínovec jih, signatura rok 1991. Jsou tady základní dokumentace, těžba, situace vrtu, profily vrtu, geologické mapy, tektonické mapy, souřadnice, to znamená kompletní know-how, jak to ložisko dobývat, to znamená ten stát, kdyby chtěl - za to zodpovídá bohužel vaše Ministerstvo průmyslu a obchodu - měl všechny nástroje k tomu, aby se o tuto surovinu zajímal, o to lithium.

Kriste Pane, to lithium, já už mám, resp. manželka má kolo na lithiovou baterku už pět let, takže nám neříkejte, že o lithiu víme jeden rok.

Prostě tyto materiály jsou jasné, stát měl reagovat dříve. A já jsem na to ve svém vystoupení upozornil, že stát musí být pružnější a v těchto oblastech absolutně pružný. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP