Neautorizováno !


(18.40 hodin)
(pokračuje Chovanec)

Já se tomu nebráním, ale jsem pro hlasování o vyšetřovací komisi, nechť vyšetřuje zakázky deset let zpátky, ode dneška zpátky, není s tím žádný problém. Ale opravdu se velice vážně zamysleme nad tím, jestli se chceme prolamovat do toho, co je živou kauzou. To je naprostý precedens, který tady ještě nikdy nebyl. Nikdy nebyl.

A samozřejmě dotčené osoby, které v té kauze jsou, po seznámení se se spisem, případně po tom, co ta věc půjde k soudu, mají možnost zveřejnit to, co z toho spisu uznají za vhodné. To je samozřejmě jejich svobodné rozhodnutí. Myslím si, že to je daleko méně nebezpečná cesta než to, abychom se vlamovali do toho, co je v gesci moci soudní v této zemi.

Prosím pěkně, vezměme rozum do hrsti. To není snaha tady vypouštět - a teď budu citovat velikána české politiky, s jeho souhlasem, Mirka Kalouska - to není snaha tady vypouštět 300 krychlových metrů mlhy, to je jenom o tom, že žijeme v právním státě. A já se trošku bojím, že tady vybočujeme. Děkuji. (Potlesk z lavic ČSSD.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Teď tady mám dvě faktické poznámky. První je pan poslanec Blažek, potom pan poslanec Bendl. Oba dva po dvou minutách.

 

Poslanec Pavel Blažek: Dobrý večer. Děkuji za slovo. Připadám si jak v nějakém absurdním divadle, jak zatím tahle schůze probíhá. Ale vezmu to odjinud. Bylo to hnutí ANO, které když kandidovalo ve volbách, tak mělo všude heslo: rovná pravidla pro všechny, možná stejná pravidla pro všechny. Teď dojde k tomu, že je stíhaná firma Agrotec, to se prostě může stát. V této zemi je vedeno asi sto tisíc trestních stíhání ročně. A to jsou ta rovná pravidla, že jenom proto, že je stíhaná firma, která patří Andreji Babišovi, tak se bude zřizovat vyšetřovací komise. Tak to potom udělejme pro těch dalších 99 999. To žádná stejná pravidla nejsou.

Druhá věc. Nikdy jsem tady nepoužíval a nevyužíval toho, že je někde nějak trestně stíhaná firma Agrotec nebo Agrofert, protože vím, že trestní stíhání je určitá věc, která se může stát, a dokud nerozhodne soud, tak bych to nikdy nepoužíval, na rozdíl od Andreje Babiše. Andrej Babiš je ten, komu stačí, že v novinách se něco napíše, a on už sedí a "z otevřených zdrojů mám a tamten musí odejít a tamten zas musí přijít a ten už tady dávno neměl být". Nebo jemu stačí formulace "někdo je vyšetřován", a už vyzývá k odchodu z funkcí a ze všeho.

Nic takového jsem vám tady nikdy neříkal a už vůbec nechápu, z jakého důvodu by měla vznikat vyšetřovací komise, která má být obhajovací komisí toho, že ve firmě Agrotec se nic nesprávného nestalo. To je ten správný účel, takhle to říkal kolega Faltýnek, přestože kolegyně Jermanová to uváděla obecně, co se hrůzostrašného v poště kde dělo.

To je absurdní. A jsem obyčejný opoziční poslanec. Začne nějaká schůze. Koalice schválí program. Pozve si ředitele pošty. Ten řekne: Tam je všechno v pořádku. A pak to budeme vyšetřovat vyšetřovací komisí, abychom jemu dokázali, že to v pořádku není. Nezlobte se na mě, ale to je absolutně absurdní, bláznivé a jsem rád, že jsem to zažil, protože tuhle situaci bych si ani nevymyslel. (Upozornění na čas.) Děkuji. (Potlesk většiny poslanců ČSSD.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní má dvě minuty pan poslanec Bendl. Připraví se rovněž s faktickou poznámkou pan poslanec Schwarz.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Přiznám se, že tomu moc nerozumím, na co vlastně tu vyšetřovací komisi svoláváme po dvou letech vládnutí v situaci, kdy vládní koalice má ministra vnitra, má obsazenu dozorčí radu, nepřichází s ničím konkrétním, že by tady bylo nějaké podezření, že někdo něco nešetří, nebo naopak šetří, že tady je nějaká kauza, která někomu vadí, a podobně. Jediné, co čtu v novinách, ani já to nějak nehodnotím, že dokud nedopadne soud, tak prostě padni komu padni na straně jedné. Ale jestli Agrotec nebo kdokoli jiný je vyšetřován, ale není odsouzen, tak je to prostě kauza, se kterou si můžeme politicky hrát, ale ti moudří si spíš počkají na to, jestli nějaké soudní rozhodnutí nakonec přijde, či nepřijde.

Ale na mě to spíš dělá dojem, že se tady jaksi vytváří politický tlak na něco, o čem my ani vlastně pořádně nevíme, že to je vytváření jistého strachu dovnitř, aby všichni ti, kteří najednou musí někoho poslouchat, aby si ho všimli, že to je on, koho mají poslouchat, protože by mohlo třeba být ohroženo jejich nějaké místo. Mám pocit, že to je nějaká hra, které nerozumím. A jakkoliv jsem připraven zvednout ruku za každou vyšetřovací komisi, tak tohle se mi zdá divné, že nikdo není schopen říct konkrétní věc. Když jsme se tu bavili o vyšetřovací komisi k Opencard či k čemu všemu to bylo, tak to už byla aspoň nějaká věc, která byla hmatatelná, posouditelná, něco se v ní odehrálo. Tady tomu přestávám rozumět. Jestli je to útok na ministra vnitra, nebo na některého bývalého ministra vnitra? Ale není tady nic, čeho by bylo možné se chytit. Neumíte, prosím vás, vy, kteří to předkládáte, říct něco konkrétnějšího, než že je to divné a pojďme vyšetřovat deset let zpátky? (Potlesk ODS a TOP 09.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Faktická poznámka pana poslance Schwarze a po něm ještě jedna faktická pana poslance Novotného. Prosím.

 

Poslanec Bronislav Schwarz: Dobrý večer, pane předsedo, kolegyně, kolegové. Já jsem vás trošičku poslouchal. Rád bych lidově pro nezasvěcené v právu. Opencard jsme vyšetřovali napříč politickým spektrem a byla tam taky živá kauza. Myslím si, že si poradíme s tím, když bude komise, tak si předseda poradí s tím, že nezaběhne do živé kauzy.

Jestli se mluví o tom, že chceme prošetřit, že máme vůli prošetřit deset let zpátky zakázky, tak se to netýká jenom Agrotecu nebo koho, ale prostě za deset let zpátky, jestli pošta opravdu hospodařila a dělala zakázky tak, jak měla. Vždyť přece na tom nic není. To by přece i pan generální ředitel měl mít zájem se podívat, jestli to tak je nebo není.

Takže prosím vás v jednoduchosti. Je to jednoduché: buď tato Sněmovna chce vyšetřovací komisi, anebo ji nechce. Rozumím tomu, proč pan ministr mluví o tom, proč by se to mělo nebo nemělo, rozumím opozici. Ale je to opravdu jednoduché. Chceme lidem naší země ukázat, jak hospodařila pošta v posledních deseti letech, nebo nechceme? Takhle to vidím já. To je všechno. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Teď pan poslanec Novotný a připraví se pan poslanec Fiedler. Všechno zatím stále faktické poznámky.

 

Poslanec Martin Novotný: Kolegyně a kolegové, myslím, že všechny nuance tady té taktické bitvy, která se tu odehrává, dokonale popsal už Mario Puzo ve svém známém Kmotrovi. Jak to tedy bylo? Don Corleone se dozvěděl, že po něm jde policie, řekl si, že policie je dneska v rukou někoho jiného, tak vytáhneme něco na Dona Ciccia, který má v tuto chvíli k dispozici tu policii. Třeba dojde k rovnováze. Zatím k ní nedošlo. Tak si potom řekli, že by bylo dobré tu rovnováhu najít někde jinde, kde se můžou sejít, a to je lepší než u orgánů činných v trestním řízení na úrovni Sněmovny, tam přece jenom nad tím je větší kontrola. Ale pořád to vypadá divně, tak ne úplně logicky a systémově, tak si během dneška prostřednictvím médií obě tyto strany vyměňují nabídky smíru, třeba že se nebudou zabývat těmi živými kauzami, které se jich týkají, ale že předhodí někoho z minulosti, protože to se tak na Sicílii dělá, že si strany vymění ty mrtvoly a v tu chvíli se třeba dohodnou.

Ukončete tohle trapné divadlo a vraťme se zase k fungování normálního systému justice v této zemi, to jest policie, státních zástupců a soudů. Bude to opravdu lepší, než dělat Palermo z Poslanecké sněmovny. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Teď má slovo pan poslanec Fiedler, po něm se s faktickou poznámkou hlásil pan poslanec Faltýnek a potom je tady ještě pan poslanec Seďa.

 

Poslanec Karel Fiedler: Dobrý večer, dámy a pánové. Děkuji za slovo, pane předsedající. Připojím se k svým předřečníkům. Zatím jsem tady opravdu neslyšel nějaký relevantní a pádný důvod, proč se má toto odehrát. Vy říkáte: Pojďme to vyšetřit, pojďme prověřit zakázky České pošty deset let zpátky, jestli bylo všechno v pořádku. Česká pošta je státní podnik. Myslím, že Česká pošta není jediný státní podnik, že je tady těch státních podniků povícero, tak teď přijdete a řekneme: Budeme prošetřovat České dráhy, nebo budeme prošetřovat jiné státní podniky, nebo národní podnik Budvar, nebo všechno, nebo jiné? Proč zrovna Českou poštu? Já neříkám ne, já jsem pro, aby se vyšetřily věci, kde jsou nějaké špatnosti. Ale řekněte jaké.

Tady pan poslanec Schwarz, který vedl poměrně, já si myslím, že úspěšnou vyšetřovací komisi k Opencard, říkal, že se to vyšetří. Ale já jsem tam vnímal naprosto jasný důvod, proč ta komise byla, proč byla zřízena a co vyšetřovala. A nezlobte se na mě, zatím jsem tady od nikoho neslyšel důvod, proč to má vzniknout. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP