(20.20 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím s faktickou pana poslance Koskubu. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jiří Koskuba: Děkuji, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, já se omlouvám, že jsem asi v tento pozdní večerní čas narušil jednání Sněmovny, nicméně když jsme tu projednávali změny jednacího řádu, tak si uvědomte, že já vlastně překročil čas, překročil zvyklosti - a vidíte, že vás to zaujalo. (Veselost v sále.) Zvažte tedy opravdu to, co jsme si tu říkali a čím jsme se zdržovali v dopoledních hodinách. To za prvé.

Za druhé. Já skutečně kolegy z TOP 09 ujišťuji, že nemám potřebu opisovat z jejich volebního programu, ale že jsem zde v duchu demokracie dokonce řekl, a za to jsem se své straně omluvil, i to, co si myslím já. A o tom parlament je. Takto by měl fungovat a já jsem rád, že se někdo ke mně přidal. Nicméně je zde nastaven jistý legislativní proces. Samozřejmě nikomu nemohu bránit, a to přísluší opozici, abychom hlasovali o tom, jestli to nepřerušíme, nicméně politická kultura mi říká, že já pro to ruku zvednout nemohu, protože jsem nikdy s tímto svým názorem neobstál a neobstál jsem v něm ani v minulém volebním období, kdy jsme tu též o tom hovořili a měli jsme tu jinou vládu, ale ani ona nebyla ochotna diskutovat o tom, jak to změnit, samozřejmě tam došlo k jiným změnám.

Dámy a pánové, neopisuji, nechci rozbíjet jednání Sněmovny, a dokonce slibuji, že ani nepotopím to, co jsme ve volbách slíbili. Na druhé straně jsem si jenom dovolil říct svůj názor a myslím si, že máme jiné cesty, kterými to jednou poměrně rychle můžeme napravit. Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane poslanče. Mám zde další dvě faktické poznámky - pana poslance Kaňkovského a pana poslance Nykla. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Dobrý večer. Vážené dámy, vážení pánové, jenom prostřednictvím paní předsedající bych chtěl vzkázat předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 panu Kalouskovi, že koaliční jednání kolem regulačních poplatků a jejich rušení byla velmi složitá. Ale rozhodně KDU-ČSL nebyla v tomto procesu tou vlajkovou lodí. Nicméně koaliční dohoda je koaliční dohoda a my ji respektujeme. Nicméně jsme otevřeni zcela jistě diskutovat minimálně o hospitalizačních poplatcích.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní s faktickou pan poslanec Nykl. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Igor Nykl: Děkuji za slovo. Chtěl bych prostřednictvím předsedající pana poslanec Kalouska upozornit. On se na mě tak podíval, jako že my jsme nějak s regulačními poplatky v problémech. Ne, regulační poplatky - v této chvíli hnutí ANO říká jasně zrušit a bylo to od začátku. Já jsem mluvil o hospitalizačních poplatcích, čili ten jeho pohled na mě vypadal, jak kdybych byl pro zachování regulačních. Já jsem také odpůrce. To proto, že všechny okolní země, říkal jsem to tu v prvním čtení, nemají. Nikdo nemá regulační poplatky, když si projedeme mapu kolem všech zemí, a naopak s hospitalizačními, je třeba začít o nich uvažovat. Protože co se teď stalo. Jsou přeplněné léčebny dlouhodobě nemocných, doléčovací jednotky. Je tam obrovský problém posouvat lidi. To je téma, které se v rozumné míře dá otevřít. Regulační poplatky jako takové - jednoznačně za hnutí ANO říkám ne, čili ten pohled byl takový zbytečný. Děkuji. (V sále je neklid.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. A nyní prosím s faktickou pana poslance Kováčika. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji, paní předsedající. Vážená rezidua vlády a kolegyně a kolegové, poslanecký klub KSČM je mimo jiné znám tím, že vždycky a od začátku byl ostře proti jakékoliv formě zdravotnických poplatků hrazených pacientem mimo jiné proto, že je to protiústavní, mimo jiné proto, že to nic nereguluje. A tyto konkrétnosti si teď nechám. To jenom pro připomínku, že nejen lidovci drží vlajkovou loď zrušení poplatků, jak tvrdil pan kolega Kalousek, ale že my jsme byli ještě dřív než lidovci v tomto směru naprosto jasní a jsme i teď. Máme předložený návrh zákona na úplné zrušení zdravotnických poplatků, ale teď jsme tak trošku po poradě v klubu na vážkách. Uvítali jsme, že vládní koalice si dala do koaliční smlouvy zrušení alespoň valné části poplatků, a teď vidím, že koaliční smlouva a postoje jednotlivých členů jednotlivých koaličních stran jsou v určitém rozporu. Zvažuji a budu ještě chvíli zvažovat, pokud se to trošku nepohne kupředu, jestli si nemám vzít přestávku třeba na hodinu, abych vytvořil prostor pro doladění vztahů ve vládní koalici, pro vytříbení názorů, jak to vlastně s poplatky myslí. Nebojte se, ještě chvíli počkám. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní s faktickou pan poslanec Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Prostřednictvím paní předsedající se vám, pane kolego Nykle, omlouvám. Už se na vás dívat nebudu.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím k mikrofonu pana poslance Sklenáka s faktickou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Chtěl bych pana předsedu Kováčika, stejně tak jako všechny ostatní, ujistit o tom, že samozřejmě postoj koalice v tomto je naprosto jednotný. (Veselost zprava.) Zrušení zdravotnických poplatků je dojednáno v koaliční smlouvě, je to součástí programového prohlášení vlády. Vláda schválila tento návrh, který zde projednáváme, a bude koaličními poslanci podpořen, bezesporu.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím s faktickou pana poslance Stanjuru. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji. Nebudeme pískat souboj levicové vlády, ale ještě víc levicové opozice, kdo je víc pro zrušení poplatků. To si prosím vyříkejte.

Mám dva konkrétní dotazy na pana ministra. My jsme o LDN mluvili už mnohokrát. Tento problém reálně vznikl. Chci se zeptat, jestli to vláda chce nějak řešit nebo Ministerstvo zdravotnictví? Nebo jenom řekli: máme je plné a ti, kteří tam dneska nejsou, prostě mají smůlu.

A druhý dotaz. Zaznamenal jsem vystoupení pana ministra, který říkal, že když zrušíme poplatek v lékárnách, musíme to nějak kompenzovat. V minulých dnech jsem někde zaznamenal informaci, že by snad pojišťovny měly zhruba za jeden poplatek vyplácet 12 korun. Tak bych chtěl říct. Kdo ty peníze zaplatí? Těch 12 korun krát počet receptů. Já se domnívám, že daňoví poplatníci. Ne sice takhle osobně jako doposud, ale prostě zprostředkovaně přes státní rozpočet, respektive přes veřejné zdravotní pojištění. Jenom informaci, zda se to chystá a jestli to má fungovat od 1. ledna, protože předpokládám, že takovým nějakým způsobem je toto opatření.

A vzpomeňte si. Už jsme tady mluvili o jiných věcech. My se tváříme, že poplatky a peníze, které chybějí, se ušetří. Ale už jsme tady myslím minimálně dvakrát jednali o kompenzacích nemocnicím - 4,5 mld. ročně. Teď kompenzace lékárnám, teď říkáme, že máme plné LDN. To znamená, že se ukazuje pravý stav věci, že se peníze prostě neušetří. Některým daňovým poplatníkům ušetříme a zaplatí to jiní daňoví poplatníci. Tak to prostě je, že stát logicky žádné jiné peníze než peníze daňových poplatníků nemá.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji panu poslanci. Neeviduji žádnou faktickou, tudíž můžeme pokračovat v řádné rozpravě. Prosím tedy k mikrofonu pana poslance Hovorku. Prosím.

 

Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, boj o zdravotnické poplatky je zřejmě po sedmi letech dobojován. A pro ty z vás, kteří pamatují tyto boje v létě 2007, tak si jenom vzpomeňte, že regulační poplatky v rozsahu 5 mld. se staly nosičem pro pozměňovací návrh, který totálně změnil cenotvorbu a tvorbu úhrad léčiv v rozsahu zhruba 70 mld.

Ale teď bych chtěl říct k tomu, co je předmětem této novely. Novela není zcela spravedlivá. Ona totiž neřeší kompenzace regulačních poplatků pro praktické lékaře pro děti a dorost, protože jim kompenzace byly zhruba z jedné třetiny od roku 2009 nějak uplatněny. A zase naopak. Pokud se týká kompenzace lékárnám, tak tady dochází k další nespravedlnosti, protože lékárny řetězců, které poplatky nevybíraly, kompenzaci dostanou také. Přestože se vlastně poplatky nevybíraly, kompenzovaly se, bonusovaly se a lidem se těch nevybraných třicet korun započítávalo do limitu, tak dneska bohužel není mechanismus díky jednomu úředníkovi na Ministerstvu zdravotnictví, jak vlastně rozklíčovat, kdo poplatky vybíral a kdo nevybíral. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP