Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1994

I. volební období

1025 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Františka Trnky

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe

ve věci řešení rozporu mezi majiteli chat a vlastníky pozemků

Místopředseda vlády a ministr zemědělství Josef Lux zaslal odpověď na interpelaci poslance Františka Trnky dopisem ze dne 22. června 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe na interpelaci poslance Františka Trnky. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 27. června 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Místopředseda vlády
 
a ministr zemědělství České republiky
 
Ing. Josef Lux
 

 V Praze dne 22. 6. 94
 Čj. 3290/94 - 100

Vážený pane poslanče,

K Vaší interpelaci týkající se problematiky chatové zástavby na lesní půdě v souvislosti s restitucemi probíhajícími podle zákona o půdě (zákon č. 229/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů) sděluji:

Ve Vámi uváděném případě, jako i v mnoha obdobných dalších případech, je u pozemků, na kterých se nacházejí chaty a které jsou předmětem restitučního řízení, nutné zkoumat:

- zda byl pozemek zastavěn před či po účinnosti vyhlášky č. 83/1976 Sb.

- v případě, že chaty byly na pozemku postaveny v době účinnosti vyhlášky, je nutné zjistit, zda se jedná o funkčně propojenou chatovou osadu, územně vymezenou, či neorganizované seskupení jednotlivých chat.

V uváděném případě je pozemek vydávaný restituentovi zastavěn jednotlivými na sobě nezávislými rekreačními chatami, povolenými jako dočasné stavby na lesním půdním fondu. Území, kde jsou chaty postaveny, nebylo vyhlášeno jako rekreační oblast. Stavba jednotlivých rekreačních chat je doložena písemnou dohodou o dočasném užívání pozemku s konkrétním termínem ukončení užívání. Pozemky nebyly vyňaty z lesního půdního fondu, neboť zde nebyly dány zákonné předpoklady pro vynětí stanovené v § 4 odst. 6 zákona č. 61/1977 Sb., o lesích.

V tomto a dalších podobných případech je třeba u staveb na lesních pozemcích vycházet ze skutečnosti, že jejich povolování se vždy řídilo odlišným režimem, než tomu bylo u staveb na pozemcích zemědělských. Tento režim upravovaly právní předpisy účinné před datem 1. 10. 1976 (např. zákon č. 166/1960 Sb., o lesích a lesním hospodářství, popř. vyhláška č. 17/1961 Sb.).

Pokud je zjištěno, že výstavba chat na pozemku není organizována v rámci chatové osady, je nutno zjišťovat, zda pozemky zastavěné chatami lze vydat ve smyslu § 11 odst. 1 písm. c) zákona o půdě.

Z uvedeného lze dovodit, že stavby chat, pokud nejsou organizovány v rámci chatových osad, nelze považovat za překážku vydání pozemku dle § 11 odst. 1 písm. c) a d) zákona o půdě.

Je třeba rovněž poznamenat, že pokud na pozemcích lesního půdního fondu byly postaveny chaty charakteru trvalých staveb, stalo se tak v rozporu s tehdy platnými právními předpisy.

Na základě uvedených skutečností rozhodně nelze postup pozemkového úřadu v uváděném restitučním případě charakterizovat jako odporující zákonu. Pozemkový úřad dostatečně zkoumal, zda vydání pozemků je v souladu s předpisy platnými v době, kdy pozemky byly zastavovány a rovněž s předpisy současně platnými, t. j. především se zákonem o půdě.

S pozdravem

 
J. Lux

Vážený pan

prof. ing. František Trnka

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP