Ministr obrany Antonín Baudyš zaslal odpověď
na otázku poslance Jaroslava Vlčka dopisem ze dne
29. dubna 1994.
Podle § 90 zákona ČNR č. 35/1989 Sb.,
o jednacím řádu České národní
rady, v platném znění, předkládám
Poslanecké sněmovně odpověď ministra
obrany Antonína Baudyše na otázku poslance
Jaroslava Vlčka. Odpověď je přílohou
tohoto sněmovního tisku.
Příloha
MINISTR OBRANY ČESKÉ REPUBLIKY
doc. Ing. Antonín BAUDYŠ, CSc.
Č`. j. 5329 - 5
Vážený pane předsedo Poslanecké
sněmovny,
v příloze Vám zasílám odpověď
na interpelaci, týkající s existence a poslání
"ekologických jednotek" v Armádě
ČR ze dne 6. dubna 1994, zaslané mi předsedou
Strany zelených RNDr. Jaroslavem Vlčkem.
Z důvodů uvedených ve zmiňované
příloze nemohu odpovědět na konkrétní
otázky obsažené v interpelaci.
S pozdravem
Antonín Baudyš
Vážený pan
PhDr. Milan UHDE
předseda Poslanecké sněmovny
Parlamentu České republiky
Praha
Pro zvýšení ekologické bezpečnosti v dopravě byly v roce 1991 u stavebních a mostních útvarů železničního vojska vytvořeny na bázi čet chemické ochrany speciální osmičlenné ekologické jednotky. Jejich úkolem bylo zjišťování průmyslových toxických a radioaktivních látek, vytyčování zamořeného prostoru, zamezení úniku škodlivin z železničních vozů, organizovaní deaktivace a odmořování osob, materiálu a terénu. S jejich využitím se výhledově počítalo i k nasazení na ekologické havárie mimo železnici.
K uvedeným účelům byly speciální ekologické jednotky železničního vojska vybaveny šesti automobily Tatra 815 s detekční, analyzační, asanační a odmořovací technikou pro operativní zajištění místa ekologické havárie včetně nezbytných následných opatření. Za dobu své existence zachránily tyto jednotky majetek v hodnotě několika milionů Kč. Jejich prezentace na mezinárodní konferenci NATO o otázkách životního prostředí v Norském Dombas na podzim roku 1992 vyvolala značnou pozornost.
Z rozhodnutí 2. zasedání Rady obrany státu dne 17. září 1993 ukončilo železniční vojsko svou činnost ke dni 31. března 1994 a z téhož důvodu byly rozpuštěny i jeho speciální ekologické jednotky. Poslední vycvičená osádka Tatry 815 odešla do zálohy 25. března 1994. Z technického vybavení převzal jedno speciálně vybavené vozidlo resort ministerstva dopravy, druhé bylo předáno 1. brigádě chemické ochrany v Liberci. Zbylá čtyři vozidla byla po odstrojení vyžita k jiným účelům.
Z uvedeného plyne, že zmiňovaná Směrnice pro nasazení speciální ekologických jednotek železničního vojska pozbyla svou platnost. S vytvořením jednotek se speciálními úkoly v oblasti ochrany životního prostředí se v nejbližší době nepočítá.
Pro zajištění běžných provozních nehod s možným dopadem na životní prostředí jsou v souladu s vojenským předpisem o ochraně vody a půdy, u větších vojenských útvarů, kde se předpokládá rozsáhlejší manipulace a skladování látek ohrožujících životní prostředí, zřizována havarijní a požární družstva.
K internímu řešení problematiky životního prostředí v resortu ministerstva obrany v souladu s normativními právními akty jsou vytvořeny armádní ekologické orgány. Ty zahrnují jednak specialisty, kteří plní úkoly po velitelské linii na úrovni velitelství brigád, sborů a generálního štábu a jednak pracovníky pověřené úkoly státní správy na úrovni vojenských ubytovacích stavebních správ s regionální působností. Vrcholným orgánem resortu na úseku životního prostředí je oddělení životního prostředí ministerstva obrany, přímo podřízené 1. náměstkovi ministra obrany. V současné době je připravován výnos 1. náměstka ministra, který by ekologické orgány resortu institucionalizoval.
K zajištění dodržování legislativně - právních podmínek na úseku životního prostředí při výcviku vojsk plní armádní ekologické orgány úkoly v oblasti legislativní a normotvorné, kontrolní informační a poradensko - metodologické. Kromě speciálních předpisů pro prevenci ekologických škod je enviromentální hledisko začleňováno i do dalších vojenských norem, včetně normy základní Zákl-1.
O svědomitém přístupu Armády ČR k problematice životního prostředí svědčí i dobré vztahy a tvůrčí spolupráce mezi ministerstvy obrany a životního prostředí. Armádní ekologie je rovněž jedním z předmětů zájmu členských států NATO pro spolupráci s ČR v rámci Partnerství pro mír.
Armáda ČR, vědoma si naléhavosti ekologické problematiky o národním i mezinárodním měřítku, bude i nadále podnikat kroky vedoucí k minimalizaci negativních dopadů její činnosti na životní prostředí.
V případě dalšího zájmu
o problematiku životního prostředí v
Armádě ČR doporučuji obrátit
se na vedoucího oddělení životního
prostředí MO plk. Komára, telefon. č.
330 52 501.