Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

794

INTERPELACE

poslance Jiřího Hájka

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci přístupu příslušných státních orgánů k domnělému restitučnímu nároku paní Elizabeth von Petzold

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jiřího Hájka na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 6. ledna 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha


JUDr. Jiří Hájek
 
sídl. Vajgar 578-III
 
377 04 Jindř. Hradec
 
poslanec
 
Poslanecké sněmovny
 



 Jindřichův Hradec, 18. 1. 1994


Vážený pane předsedo vlády,

v souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny obracím se na Vás s interpelací ve věcí restituční žádosti na schwarzenberský majetek, podané paní Elizabeth von Petzold.

Již několik měsíců se o této otázce v jižních Čechách živě diskutuje. Tím spíše je zarážející rozdílný a zdá se že poněkud váhavý, přístup státních orgánů v této věci.

Jak vyplývá z dostupných informací, narodila se paní Elizabeth von Petzold 1. 10. 1947 v Rakousku a v Čechách nikdy nežila. Na své nynější pražské adrese, kde má podle evidence trvalé bydliště, se nezdržuje a žije v zahraničí. Proto si shodně s občany, kteří se na mne v této věci obrátili, kladu otázku, jakým způsobem, na základě jakých skutečností, kdy a s čí pomocí získala tata paní české občanství, které je nezbytnou podmínkou pro uplatnění restitučního nároku, který je nejrozsáhlejším restitučním nárokem podaným v České republice, když odhadní cena majetku tzv. hlubocké větve Schwarzenbergů se pohybuje kolem 40 až 50 miliard korun.

Restituční nárok uplatněný 29. 1. 1993 u Pozemkového úřadu v Lounech a v říjnu 1993 postoupený pozemkovým úřadům v Jižních Čechách zpochybňuje zák. č. 143/1947 Sb., ve svých důsledcích prolamuje restituční hranici 25. 2. 1948, jak je stanovena v § 4 zák. č. 229/1991 Sb. v jeho platném znění.

Podle citovaného zákona rozhoduje pozemkový úřad o nárocích domnělých oprávněných osob ve dvou krocích, tj. nejprve o uznání nároku /jsou-li samozřejmě splněny zákonem stanovené podmínky/ a po té teprve o schválení dohody o vydání nemovitostí nebo o vlastnictví k nemovitostem. Jestliže pozemkový úřad neuzná nárok domnělé oprávněné osoby /a nikým jiným paní Elizabeth von Petzold není a nemůže být/ odkáže ji na soud. Soud pak řízení o takovém nároku spojí s řízením o tom, zda je domnělá oprávněná osoba osobou skutečně oprávněnou.

Na místo toho, aby příslušné pozemkové úřady postupovaly tak, jak jim ukládá zákon, vydávají státní úředníci na stránkách místního tisku vzájemně si odporující prohlášení.

Soudím, vážený pane předsedo, že místo rozvíjení úvah o náročnosti identifikace pozemků či o doloženi dalších dokladů, což nezpůsobuje nic jiného než nežádoucí průtahy, by odpovědní státní úředníci měli postupovat tak, jak jim litera zákona ukládá, tj. postoupit věc místně a věcně příslušným soudům k rozhodnutí. Předmětný majetek, ke kterému byl vznesen domnělý nárok, je totiž "blokován" a v důsledku toho jsou některé podniky, s tímto majetkem hospodařící, vyřazeny z druhé vlny kuponové privatizace. Vedle toho se řada občanů, ale i právnických osob dostala do značné právní nejistoty, což je z hlediska právního státu zcela nepřípustné.

Vznáším proto na Vás, pane předsedo vlády, následující dotazy a požadavky:

1. Kdy a kým bylo Elizabeth von Petzold uděleno státní občanství České republiky?

2. Na základě kterých skutečností bylo rozhodnutí o udělení českého státního občanství zmíněné paní vydáno?

3. Zda paní von Petzold byla v oné skupině osob v jejichž prospěch ve věci českého státního občanství intervenoval na ministerstvu vnitra, jak je obecně známo, náměstek ministra zahraničních věci pan Pavel Bratinka?

4. Které podniky byly v důsledku zmíněného nároku vyřazeny z druhé vlny kuponové privatizace?

Současně Vás žádám, aby byla učiněna náprava v postupu místně a věcně příslušných státních orgánů v této věci tak, aby nastalá situace v jižních Čechách byla co nejrychleji vyřešena k obecnému prospěchu.

S ohledem na to, co až dosud bylo uvedeno, je žádoucí, aby vláda co nejdříve učinila kroky k odstranění nežádoucího stavu. V tomto smyslu od Vás očekávám odpověď za kterou předem děkuji.

S úctou


 
JUDR. Jiří Hájek


Vážený pan

doc. Ing. Václav Klaus, CSc.

předseda vlády České republiky

prostřednictvím

Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Praha 1











Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP