Parlament České republiky,

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

33 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACE

poslance Jiřího Vyvadila

a skupiny poslanců Miroslava Řezníčka, Jozefa Wagnera, Eduarda Zemana, Zdeňka Trojana, Zbyška Stodůlky, Jiřího Macháčka, Václava Grulicha, Františka Trnky, Marty Hubové, Evy Fischerové a Petry Buzkové

na ministra vnitra České republiky Jana Rumla

ve věci policejního zásahu při Velké pardubické

(interpelace byly vydány v VII. volebním období ČNR pod č. tisku 87 a 147)

Ministr vnitra České republiky Jan Ruml zaslal doplňující společnou odpověď na uvedené interpelace dopisem ze dne 17. prosince 1992.

Podle § 89 zákona č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra vnitra České republiky Jana Rumla na interpelace výše jmenovaných poslanců. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. ledna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ministr vnitra ČR

Jan Ruml

V Praze dne 16. prosince 1992

Č.j.: KM-151/92-ČNR

Vážený pane poslanče,

dovoluji se Vám zaslat doplnění své odpovědi na dvě interpelace, které na mne byly vzneseny ve věci policejního zásahu při Velké pardubické.

V následujícím textu jsou shrnuty informace o současném stavu vyšetřování postupu příslušníků Policie ČR při zákroku v areálu dostihového závodiště v Pardubicích dne 11.10.1992. Považuji za potřebné zdůraznit, že rozsah zde uvedených informací je volen tak, aby o průběhu vyšetřování mohla být v potřebné šířce informována poslanecká sněmovna i veřejnost bez toho, aniž by došlo k narušení vyšetřování, které zatím není skončeno.

Na úvod mi dovolte stručnou rekapitulaci:

V průběhu dostihů pořádaných v rámci 102. Velké pardubické steeplechase došlo zejména v areálu závodiště k narušení veřejného pořádku a bezpečnosti skupinami osob, tzv. demonstrujících za práva zvířat. Krátce před zahájením hlavního dostihu vnikl větší počet demonstrantů nedovoleným způsobem do areálu. Zablokovali závodní dráhu, což zapříčinilo odložení startu. Proti narušitelům zasáhli příslušníci Policie ČR z útvarů správy Východočeského kraje a Správy Středočeského kraje, příslušníci soukromé bezpečnostní služby a pořadatelé, neboť demonstranti odmítali respektovat režim stanovený organizátorem závodu. Bylo zakázáno vstupovat bez povolení mimo vyhražená místa, zejména do prostoru závodní dráhy. Pokyny byly vytištěny na vstupenkách a v průběhu konání závodů byly opakovně v několika jazycích vysílány rozhlasovým zařízením. Demonstrace pokračovala i po skončení hlavního dostihu za branou závodiště v místech příjezdové komunikace, kde veřejný pořádek a bezpečnost zajišťovali zejména policisté.

A nyní k vlastnímu vyšetřování:

Z vyhodnocení policejního zásahu služebními orgány a z oznámení občanů následně vyplynulo, že někteří jednotlivci z řad policistů při zákroku zasáhli do práv a svobod několika účastníků /demonstrantů a novinářů/ nad nezbytnou míru, v rozporu se zákonem č. 283/1991 Sb., o Policii ČR.

Mimo to bylo okresní prokuratuře v Pardubicích podáno trestní oznámení agenturou CENTURY, provozovatelem dostihového závodiště v Pardubicích, z něhož vyplynulo prozatím podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví podle § 202 tr. zákona, kterého se měli dopustit demonstranté po vniknutí do závodní dráhy.

Podle příslušnosti vyšetřování věc týkající se zákroku policistů převzal vyšetřovatel Inspekce ministra vnitra ČR a věc jednání demonstrantů vyšetřovatel okresního úřadu vyšetřování Policie ČR v Pardubicích. V obou případech je šetřen vedeno týmově, v počtu pracovníků potřebném pro zajištění vyšetřovacích a dokumentačních úkonů. U Inspekce MV ČR byl tým třináctičlenný, v současné době je jedenáctičlenný. Odpovídá to potřebám vyšetřování.

Dne 19.10.1992 vyšetřovatel Inspekce MV ČR zahájil trestní stíhání pro trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele podle § 158 odst. 1 písm. a) tr. zákona a dne 29.10.1992 vznesl pro uvedený trestný čin obvinění proti třem policistům z útvarů okresního ředitelství Policie ČR v Pardubicích, pro protiprávní postup proti fotoreportéru Mladé fronty UNES Michalu Růžičkovi. Obviněným je kladeno za vinu, že s použitím fyzického násilí a slovních urážek bránili jmenovanému ve výkonu jeho povolání fotoreportéra na závodišti, odebrali mu naexponovaný film z fotoaparátu a strhli akreditační plombu ze zápěstí. Vyšetřování této věci je prakticky před skončením. Jeden z obviněných policistů je však nyní v pracovní neschopnosti, takže zatím nebylo možno provést jeho konfrontaci s poškozeným Michalem Růžičkou a následně jej seznámit s výsledky vyšetřování. Po odpadnutí této překážky bude prokurátoru VOP v Hradci Králové předložen vyšetřovací spis s návrhem na podání obžaloby.

Dne 11.11.1992. vyšetřovatel Inspekce MV ČR zahájil trestní stíhání pro další trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele podle § 158 odst. 1 písm. a) tr. zákona, kterého se měli dopustit, jak vyplývalo z tehdejší důkazní situace, v ojedinělých případech policisté při zákroku proti demonstrantům, zejména nepřiměřeným použitím donucovacích prostředků a v souvislosti s tzv. vývozem některých demonstrantů mimo závodiště, bez provedení úkonů stanovených zákonem o Policii ČR. Pro uvedený trestný čin bylo dne 16.11.1992 vzneseno obvinění jednomu z velících důstojníků Policie ČR správy Východočeského kraje, který vydal pokyn k odvozu demonstrantů ze závodiště. Na základě dalších výsledků vyšetřování prokurátor VOP Hradec Králové dospěl k závěru, že v jednání tohoto důstojníka nelze spatřovat trestný čin, pro malou společenskou nebezpečnost, s ohledem na okolnosti, za kterých k vývozu došlo a na motivaci jednání, která směřovala k zajištění a obnovení veřejného pořádku a bezpečnosti osob. Proto usnesení o vznesení obvinění zrušil. Tento právní názor je vyšetřovatel povinen akceptovat. Proto, nedojde-li k zásadní změně důkazní situace, bude postup policistů zainteresovaných na "vývozu" kvalifikován nikoli jako trestný čin, ale jako porušení služebních povinností, s důsledky kázeňskými.

Vyšetřování dalších případných excesů policistů pokračuje. Je obsáhlé a náročné z hlediska dokazovaní. Z tohoto důvodu není reálné jej ukončit v roce 1992. Podstatná rozhodnutí budou zveřejňována průběžně. Do současné doby bylo vyslechnuto na 150 svědků, z toho 47 z řad demonstrantů, 50 policistů a ostatní z řad členů soukromé bezpečnostní služby, pořadatel, organizátorů závodu a pomocného personálu, diváků, novinářů a pod.

Ve výslechu svědků je intenzivně pokračováno. Souhrnné zhodnocení svědeckých výpovědí, z nichž vyplývají rozpory mezi údaji demonstrantů na straně jedné a mezi údaji policistů a dalších svědků na straně druhé, ale i rozpory mezi výpověďmi samotných demonstrantů, zatím není možno pro neúplnost provést. Bude tak učiněno po objasnění rozporů a doslechnutí svědků. Některé výslechy svědků bude nutno opakovat, event. provést konfrontace a rekognice.

Pokud jde o zprávu tzv. nezávislé komise, je možno konstatovat, že je jednostranná a nevyplývá z ní skutečný stav věcí. Byla zpracována výhradně z výpovědí demonstrantů.

Z výsledků vyšetřování vyplývá, že demonstrace na závodišti byla předem organizována různými skupinami včetně zahraničních. Šetření v tomto směru provádí vyšetřovací tým okresního úřadu vyšetřování P ČR v Pardubicích . Konkrétní organizátoři zatím nebyli zjištěni. Toto vyšetřování je zatím vedeno ve věci, jak shora uvedeno.

V průběhu policejního zásahu bylo zraněno 6 policistů. Nejedná se sice o vážnější zranění, ale vyšetřovatel OÚV PČR v Pardubicích vzhledem k okolnostem věc v nejbližší době postoupí okresní prokuratuře v Pardubicích, a to pro podezření z trestného činu útok na veřejného činitele podle § 155 tr. zákona.

Mimoto za zatím přesně nezjištěných okolností došlo ke zranění dvou jízdní policie. Jedná se o zhmožděniny končetin a tržné rány. Tato zranění měly způsobit zatím nezjištěné osoby z řad demonstrantů házením různých předmětů na jízdní policisty.

Z řad demonstrantů vyhledalo lékařské ošetření celkem 17 osob, z toho 5 cizinců z Rakouska. Mechanismus vzniku jejich zranění a související okolnosti jsou dosud předmětem vyšetřování vedeného vyšetřovatelem Inspekce MV ČR. Zatím provedené důkazy neumožňují vyslovit závěr, že k těmto zraněním došlo v důsledku protiprávního jednání konkrétních policistů.

V průběhu služebního zákroku na Velké pardubické, jak vyplývá z výsledků vyšetřování, bylo ze závodiště předvedeno ve služebním automobilu na útvar policie ČR v Pardubicích i dalších 17 cizích státních příslušníků, zejména z Rakouska a SRN. Byly jim uloženy blokové pokuty po 200,- Kčs a poté byli propuštěni. Tento postup byl zcela v souladu se zákonem č.283/1991 o Policii ČR.

Vyšetřováním do současné doby nebylo potvrzeno zabavení filmového a fotografického materiálu zahraničním novinářům. Ti z nich, kteří by zřejmě mohli přispět k objasnění uvedené věci, se zdržují mimo území ČSFR a zatím, až na výjimky, je nebylo možno vyslechnout jako svědky. V součinnosti s oddělením pro mezinárodní styky MV ČR jsou v tomto směru prováděna další opatření.

Vyšetřování, vedené vyšetřovatelem Inspekce MV ČR, je poněkud ztíženo tím, že někteří ze zakročujících policistů, konkrétně ze zásahových jednotek PČR, nebyli vybaveni identifikačními čísly. K zamezení takovýchto pochybení v budoucnosti provedlo ředitelství Policie ČR následující opatření:

- všem ředitelům PČR správ krajů a hl.m.Prahy bylo uloženo důsledně kontrolovat: nošení identifikačních čísel policisty, a to zejména při zákrocích policie pod jednotným velením

- Hlavnímu týlu pro PČR byl zadán úkol, aby zajistil co nejrychleji dodání nových identifikačních čísel na znaku Policie ČR tak, jak vyplývá z vyhlášky MV ČR ze dne 14. 6. 1992, publikované ve Sbírce zákonů pod číslem 290

- byl vydán zákaz velet do pořádkových opatření pracovníky kriminální policie, neboť tito nemají identifikační čísla.

Z průběžných výsledků vyšetřování byly Policejním ředitelstvím ČR vyvozeny bezprostřední důsledky, a t v podobě konkrétních opatření ve věci zákroků policistů pod jednotným velením.

V této souvislosti byli proškolení velitelé vnějších služeb PČR správ krajů a hl.m.Prahy v otázce postupu při obdobných situacích jako byla Velká pardubická. Důraz byl přitom kladen především na ověření, zda organizátor akce má dostatečně subsidiárně. Dále byli policejní velitelé upozornění na to, že zákrok policie a zejména použití donucovacích prostředků je možno provést až po předchozích výzvách, což e v Pardubicích nestalo.

Neméně významným krokem je příprava takticko-metodického pokynu policejního ředitele pro postup při zásazích jednotek Policie ČR pod jednotným velením, kterým budou výslovně a jednoznačně vymezeny zásady postupu a stanovena odpovědnost i povinnosti řídících funkcionářů v obdobných případech.

Vzhledem k tomu, že celá záležitost dosud nebyla Inspekcí MV ČR uzavřena, není prozatím možné přijímat další konkrétní organizační opatření. Stane se tak ihned po ukončení šetření a vyhodnocení všech zjištěných nedostatků.

S pozdravem

Jan Ruml

Rozdělovník: - PhDr. Miroslav Řezníček
 - Jozef Wagner
 - Mgr. Eduard Zeman
 - Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc.
 - JUDr. Zbyšek Stodůlka
 - Ing. Jiří Macháček
 - PhDr. Václav Grulich
 - Prof. Ing. František Trnka, CSc.
 - PhDr. Marta Hubová
 - Eva Fischrová
 - JUDr. Petra Buzková
 - JUDr. Jiří Vyvadil



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP