§ 33

Pomoc druhých osob při hlasování

Oprávněný občan, který nemže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu nebo proto, že nemůže číst nebo psát, má právo vzít s sebou do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků jiného oprávněného občana, nikoliv však člena komise, aby za něj hlasovací lístek upravil.

§ 34

Pořádek v hlasovací místnosti a v jejím okolí

Za pořádek v hlasovací místnosti a v jejím bezprostředním okolí odpovídá předseda okrskové komise. Jeho pokyny k zachování pořádku v hlasovací místnosti a důstojného průběhu hlasování jsou závazné pro všechny přítomné.

§ 35

Překážky v hlasování

(1) Nastanou-li okolnosti, které znemožňují zahájit hlasování, pokračovat v něm, nebo jej ukončit, může okrsková komise po dohodě s místní komisí odročit zahájení hlasování na pozdější hodinu, přerušit je nebo prodloužit dobu hlasování. Celková doba hlasování (§ 17) však tímto opatřením nesmí být zkrácena.

(2) Okrsková komise o takovém opatření vyrozumí oprávněné občany způsobem v místě obvyklým. V případě přerušení hlasování postupuje okrsková komise podle § ? odst. 3. Hlasování musí být ukončeno nejpozději v den, na který bylo hlasování vyhlášeno.

§ 36

Ukončení hlasování

Jakmile uplyne hodina stanovená pro ukončení hlasování, hlasovací místnost se uzavře. Před tím však ještě hlasují všichni oprávnění občané, kteří jsou v hlasovací místnosti nebo před ní. Potom prohlásí předseda okrskové komise hlasování za ukončené. Hlasování je možno také prohlásit za ukončené, jestliže hlasovali již všichni oprávnění občané, zapsaní do seznamu v hlasovacím okrsku.

§ 37

Sčítání hlasů okrskovou komisí

(1) V místnosti, kde okrsková komise sčítá hlasy, mají právo být přítomni členové komisí vyššího stupně, jejich zapisovatelé a pracovníci jejich odborných útvarů, jakož i osoby, kterým k tomu dala povolení místní komise.

(2) Po ukončení hlasování dá předseda okrskové komise soustředit nepoužité hlasovací lístky a nepoužité úřední obálky. Z nepoužitých hlasovacích lístků oddělí potřebný počet pro sčítání hlasů a označí je zvlášť pro tento účel. Ostatní nepoužité hlasovati lístky a nepoužité úřední obálky vloží do zvláštní schránky, kterou zapečetí. Poté dá otevřít hlasovací schránku.

(3) V případě, že okrsková komise na výslovnou žádost jednotlivých oprávněných občanů použila i přenosné hlasovací schránky, okrsková komise obsah schránek po jejich otevření emisí.

(4) Okrsková komise vyjme obálky s hlasovacími lístky z hlasovací schránky, spočítá úřední obálky, vyloučí neúřední obálky a porovná počet úředních obálek se záznamy v seznamu.

(5) Po vynětí hlasovacích lístků z úředních obálek okrsková komise sečte hlasy způsobem stanoveným tímto zákonem, a to pokud jde o volby podle § 58, a pokud jde o referendum podle § 79.

(6) Každý člen komise může nahlížet do odevzdaných hlasovacích lístků. Předseda okrskové komise kontroluje správnost sčítání hlasů.

§ 38

Posuzování hlasovacích lístků

(1) Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou

a) na předepsaných tiskopisech

b) v úředních obálkách.

(2) Poškození, přeložení nebo přetržení nemá vliv na platnost hlasovacího lístku. K jiným než zákonem stanoveným úpravám hlasovacího lístku se nepřihlíží.

§ 39

Zápis o hlasování v hlasovacím okrsku

(1) Okrsková komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o průběhu a výsledku hlasování, který podepíší předseda, místopředseda a ostatní členové komise a zapisovatel. Důvody odmítnutí podpisu se poznamenají.

(2) V zápise o hlasování okrsková komise uvede

a) dobu zahájení a ukončení hlasování, popř. jeho přerušení a důvody přerušení,

b) celkový počet oprávněných občanů v hlasovacím okrsku zapsaných do seznamu,

c) počet oprávněných občanů, kterým byly vydány úřední obálky

d) počet odevzdaných úředních obálek

[CHYBÍ ČÁST TEXTU V TISKU (str. 15, 16)]

(5) Místní komise vyhlásí neprodleně po vyhotovení zápisu o výsledku hlasování výsledky hlasování zveřejněním na úřední desce obecního úřadu.

Hlava druhá

Zvláštní ustanovení pro volby

§ 45

Vyhlašování voleb

Předsednictvo České národní rady vyhlašuje volby do zastupitelstev a stanoví den voleb nejpozději 75 dnů před jejich konáním. Usnesení předsednictva České národní rady se uveřejňuje ve Sbírce zákonů.

§ 46

Počet členů zastupitelstva

(1) Počet členů zastupitelstva stanoví příslušné zastupitelstvo nejpozději 70 dnů přede dnem voleb. Způsob stanovení počtu členů zastupitelstva stanoví zvláštní zákon [§ 28 Zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení).].

(2) Počet členů zastupitelstva, který má být zvolen, oznámí příslušné zastupitelstvo způsobem v místě obvyklým nejpozději do dvou dnů po jeho stanovení.

(3) Pokud nedojde k rozhodnutí podle odstavce 1; volí se nejmenší přípustný počet členů zastupitelstva.

§ 47

Volební obvody

(1) Má-li se volit více než 30 členů zastupitelstva, rada příslušného zastupitelstva vytvoří nejpozději 70 dní před dnem konání voleb volební obvody.

(2) V těchto volebních obvodech se volí poměrná část členů zastupitelstva, odpovídající počtu obyvatel v tomto obvodu, avšak nejméně 10 a nejvíce 20 člen.

(3) Seznam vytvořených volebních obvodů, jejich popis a počty členů zastupitelstva, které mají být v jednotlivých obvodech voleni, rada zastupitelstva oznámí způsobem v místě obvyklým, nejpozději do dvou dnů po jejich stanovení.

§ 48

Volební strana

Volební stranou podle tohoto zákona se rozumí registrované politické strany a politická hnutí [Zákon č. 15/1990 sb., o politických stranách.] a jejich koalice (dále jen "politická strana") a nezávislí kandidáti, popřípadě jejich sdružení.

§ 49

Kandidátní listiny

(1) Kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva obce mohou podávat volební strany. Kandidátní listiny se podávají nejpozději 55 dnů přede dnem voleb ve dvojím stejnopise zapisovateli místní komise, kandidátní listiny pro volbu do zastupitelstva hlavního města Prahy a do zastupitelstev měst uvedených v 1 písm. b) se podávají zapisovateli příslušných městských komisí. Volební strana, jejíž součástí není politická strana, ke kandidátní listině připojí originál petice se jménem, příjmením, rodným číslem, trvalým pobytem a podpisy oprávněných občan podporujících její kandidaturu. V obcích a částech města do 1 000 obyvatel je třeba připojit 20 podpisů, do 3 000 obyvatel 30 podpis, do 20 000 obyvatel 100 podpisů, do 50 000 obyvatel 200 podpisů a nad 50 000 obyvatel 400 podpisů. Podpisy kandidátů se nezapočítávají.

(2) Kandidátní listina obsahuje:

a) název zastupitelstva,

b) označení volebního obvodu, je-li vytvořen,

c) název volební strany,

d) jméno, příjmení, věk, povolání a trvalý pobýt kandidát a jejich pořadí na kandidátní listině,

e) označení zmocněnce volební strany a jeho náhradníka s uvedením přesné adresy; zmocněncem ani jeho náhradníkem nemůže být kandidát; zmocněnec u nezávislého kandidáta se nestanovuje,

f) jde-li o koalici politických stran nebo hnutí, označení strany nebo hnutí, které kandidáta navrhlo.

(3) Volební strana může na kandidátní listině uvést nejvýše tolik kandidát, kolik činí počet členů zastupitelstva volených do příslušného zastupitelstva.

(4) Každá volební strana může, nejsou-li vytvořeny volební obvody, podat jednu kandidátní listinu. Jsou-li pro územní obvod zastupitelstva vytvořeny volební obvody, může volební strana podat pro každý volební obvod pouze jednu kandidátní listinu. Na kandidátní listině může uvést nanejvýš tolik kandidátů, kolik má být v obvodu voleno členů zastupitelstva. Kandidát do zastupitelstva může být uveden jen na kandidátní listině pro jeden volební obvod. Petici podle odstavce 1 podává volební strana pouze jednu.

(5) Ke kandidátní listině musí být přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, že mu nejsou známy překážky volitelnosti a že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině.

§ 50

Okolnost, že je někdo kandidátem, nesmí být na újmu v jeho pracovněprávních nebo obdobných vztazích.

§ 51

Projednání kandidátních listin místní komisí

(1) Místní komise přezkoumá předložené kandidátní listiny a v případě, že nesplňují náležitosti uvedené v § 49 odst. 2 a 5 vyzve volební stranu, aby ve stanovené lhůtě nejpozději 45 dní před konáním voleb závady odstranila; jinak ji nezaregistruje.

(2) Místní komise škrtne

a) kandidáta na kandidátní listině, u níž není připojeno prohlášení podle § 49 odst. 5,

b) kandidáta v případě, že je uveden na kandidátních listinách více volebních stran nebo na více kandidátních listinách téže volební strany ve volebních obvodech (§ 47), a to na té kandidátní listině, ke které není připojeno prohlášení podle § 49 odst. 5, podepsal-li kandidát prohlášení k více kandidátním listinám, škrtne jej místní komise na všech kandidátních listinách,

c) ty kandidáty, kteří jsou kandidováni nad nejvýše stanovený počet (§ 49 odst. 3 a 4).

(3) Místní komise zaregistruje platné kandidátní listiny, nejpozději však 45 dnů přede dnem voleb a oznámí to písemné volebním stranám. Registrace je podmínkou pro rozmnožení kandidátních listin.

§ 52

Vzdání se a odvolání kandidatury

(1) Kandidát se může do 48 hodin před zahájením voleb písemně vzdát své kandidatury.

(2) U kandidátních listin, podaných politickými stranami, může do téhož okamžiku odvolat kandidaturu kandidáta zmocněnec.

(3) Prohlášení o vzdání se nebo odvolání kandidatury je nutno doručit v této lhůtě ve dvojím stejnopise předsedovi místní komise, který zajistí jeho zveřejnění zejména ve všech hlasovacích místnostech. Prohlášení nelze vzít zpět.

(4) Bylo-li prohlášení o vzdání se nebo odvolání kandidatury učiněno po zaregistrování, zůstává kandidát a údaje o něm na hlasovacím lístku, ale při zjišťování výsledků hlasování se k němu nepřihlíží.

§ 53

Volební kampaň

(1) Doberu volební kampaně se pro účely tohoto zákona rozumí období počínající 25. dnem a končící 48 hodin před zahájením voleb.

(2) V době volební kampaně má každá samostatné kandidující politická strana rovný přístup ke státním veřejným sdělovacím prostředkům. Všechny strany mají rovný přístup k místním veřejným sdělovacím prostředkům.

(3) Rada zastupitelstva vyhradí veřejnou plochu pro vylepování předvolebních plakát. Její využívání musí odpovídat zásadě rovnosti volebních stran. Všechny volební strany mají rovný přistup k místním veřejným shromažďovacím prostorám.

(4) 48 hodin před zahájením voleb a v den voleb je zakázána volební agitace pro strany slovem, písmem, zvukem i obrazem ve státních a místních veřejných sdělovacích prostředcích, v budovách, kde sídlí okrskové komise a v jejich bezprostředním okolí, vylepování plakátů a konání předvolebních shromáždění.

§ 54

Hlasovací lístky

(1) V záhlaví každého hlasovacího lístku musí být uveden název obce (městské části) a počet členu zastupitelstva, který má být zvolen, dále označení volebního obvodu, pokud byl vytvořen. Hlasovací lístky jsou opatřeny razítkem téže barvy příslušného zastupitelstva, které musí být na všech hlasovacích lístcích otištěno na stejném místě. Hlasovací lístky pro volby do zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstev měst uvedených v 1 písm. b) jsou označeny na levém okraji svislým barevným pruhem.

(2) Kandidáti každé volební strany jsou uvedeni v pořadí určeném volební stranou zarámovaném v samostatných sloupcích seřazených vedle sebe, popřípadě i ve sloupcích pod sebou na společném hlasovacím lístku. U každého kandidáta se uvede jeho jméno, příjmení, věk, povolání a část obce, ve které má trvalý pobyt, před jménem kandidáta se umístí rámeček a pořadové číslo. Pokud je volební stranou koalice politických stran nebo politických hnutí, uvede se u každého kandidáta údaj, za kterou z těchto stran či hnutí v koalici kandiduje. Každý sloupec je nadepsán názvem volební strany. Dále je v záhlaví sloupce umístěn čtvereček, a to tehdy, jestliže na příslušné listině jsou alespoň dva kandidáti. Pořadí sloupců pro jednotlivé volební strany na hlasovacím lístku vylosuje místní komise při ukončení registrace kandidátních listin.

(3) Hlasovací lístky pro volby do příslušného zastupitelstva musí být tištěny na papíru téže barvy, jakosti a rozměrů, přičemž pro označení všech volebních stran i pro údaje o všech kandidátech musí být použito stejných druhů a velikostí písma.

§ 55

Způsob hlasování

(1) Každý oprávněný občan může volit nejvýše tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva má být zvolena.

(2) Oprávněný občan může na hlasovacím lístku označit v rámečku před jménem kandidáta křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to v kterémkoliv ze sloupců, v nichž jsou uvedeni kandidáti jednotlivých volebních stran.

(3) Oprávněný občan může na hlasovacím lístku označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce s kandidáty volební strany nejvýše jednu volební stranu. Zároveň může označit v rámečku před jménem kandidáta křížkem další kandidáty, pro které hlasuje, a to v libovolných samostatných sloupcích, ve kterých jsou uvedeny ostatní volební strany. Takto voli předně jednotlivě označené kandidáty, dále tolik kandidátů označené volební strany, kolik činí rozdíl počtu členů zastupitelstva, kteří mají být zvoleni a označených jednotlivých kandidátů, a to v pořadí, v němž jsou kandidáti označené volební strany uvedeni v jejím sloupci.

§ 56

Posuzování hlasů a hlasovacích lístků

(1) Hlas oprávněného občana je neplatný

a) jestliže neoznačil na hlasovacím lístku ani jednoho kandidáta a zároveň ani jednu volební stranu,

b) označil-li na hlasovacím lístku křížkem v rámečku před jménem kandidáta více kandidátů než má být voleno,

c) označil-li na hlasovacím lístku křížkem ve čtverečku záhlaví sloupce volební strany více než jednu volební stranu.

(2) Je-li při způsobu volby podle ustanovení § 55 odst. 3 označena volební strana a současně kandidát ve sloupci této volební strany, k označení kandidátů se nepřihlíží.

(3) Je-li v obálce několik hlasovacích lístků do téhož zastupitelstva se shodně označenou volbou kandidát, počítají se jako jeden hlas. Liší-li se od sebe hlasovací lístky pouze počtem jinak shodně provedených voleb kandidátů, přihlíží se k tomu hlasovacímu lístku, na kterém byla označena volba více kandidátů. V ostatních případech jsou všechny stejné hlasovací lístky neplatné.

§ 57

Sčítání hlasů okrskovou komisí

Okrsková komise sečte hlasy pro jednotlivé kandidáty a jednotlivé volební strany (§ 55 odst. 2, 3). Počet hlasů odevzdaných pro volební stranu je dán součtem všech hlas, které obdrželi všichni její kandidáti.

§ 58

Sčítání hlasů místní komisí a přidělování mandátů

(1) Místní komise po přezkoumání zápisů okrskových komisí zjistí, kolik hlasů bylo odevzdáno pro každého kandidáta na kandidátní listině a kolik pro každou kandidátní listinu. Poté dělí celkový počet platných hlasů, který obdržela kandidátní listina postupně lichými čísly počínaje jednou, třemi atd. tak, aby počet dělících operací odpovídal počtu kandidát, kteří jsou na kandidátní listině.

(2) Podíly vypočítané způsobem uvedeným v odstavci 1 seřadí místní komise podle jejich velikostí až do počtu mandátů, které mají být při volbách do zastupitelstva přiděleny. Za každý podíl v této početní řadě obsažený získá kandidátní listina jeden mandát. V případě rovnosti podílu je rozhodující celkový počet hlas, který získala kandidátní listina, jinak rozhodne los.

(3) Mandáty přidělené kandidátní listině přikáže na ní uvedeným kandidátům podle pořadí určeného počty hlasů, které byly pro ně odevzdány. V případě rovnosti hlasy je rozhodující pořadí kandidáta na kandidátní listině.

(4) Kandidáti, kteří neobdrželi mandát, se stávají náhradníky v pořadí podle počtu pro ně odevzdaných hlasů. Nezíská-li kandidátní listina žádný mandát, kandidáti na ní uvedení se náhradníky nestávají.

(5) Místní komise vydá kandidátům zvoleným za členy zastupitelstva osvědčení o zvolení.

(6) Jestliže byly vytvořeny volební obvody, provede komise úkony uvedené v odstavcích 1 až 4 pro každý volební obvod zvlášť.

§ 59

Způsob vytváření okrskových a místních komisí

(1) Každá volební strana, jejíž kandidátní listina byla zaregistrována pro volby do zastupitelstva, může delegovat nejpozději do 40 dnů přede dnem voleb jednoho člena a jednoho náhradníka jako své zástupce do každé okrskové komise toho okrsku, ve kterém se do obecního zastupitelstva volí. S přihlédnutím k místním potřebám může rada zastupitelstva vyzvat volební strany, aby do okrskové komise delegovaly větší počet zástupu. Nevyšlou-li volební strany své zástupce, popřípadě vyšší počet zástupců, doplní potřebný počet členů okrskové komise rada zastupitelstva.

(2) Do místní komise může delegovat nejpozději 60 dnů přede dnem voleb dva členy a dva náhradníky každá volební strana, která podává kandidátní listinu pro volby do zastupitelstva.

§ 64

Zápis okrskové a místní komise

(1) Okrsková a místní komise uvede v zápisu počet platných hlas, odevzdaných pro každou volební stranu, a počet platných hlasů, odevzdaných pro jednotlivé kandidáty.

(2) V zápise místní komise musí být kromě jiných náležitostí stanovených v tomto zákoně uvedeno také:

a) počet volebních obvodů, pokud byly vytvořeny,

b) jména kandidátů, kteří byli zvoleni do zastupitelstva a na kandidátce které volební strany byli uvedeni,

c) jména náhradníků jednotlivých volebních stran v pořadí dle § 58 odst. 4.

Okresní a městská komise

§ 61

(1) Do okresní a městské komise (dále jen "okresní komise") může delegovat nejpozději 60 dnů přede dnem voleb dva členy a dva náhradníky každá volební strana, která podává kandidátní listinu alespoň ve čtvrtině obcí okresu. Totéž platí pro volební stranu v hlavním městě Praze a ve městech uvedených v § 1 písm. b), podává-li kandidátní listinu alespoň ve čtvrtině městských obvodů a současně do zastupitelstva města, v hlavním městě Praze do zastupitelstva hlavního města Prahy.

(2) První zasedání okresní komise svolá do tří dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1 předseda, popřípadě primátor příslušné obce nebo města. Zapisovatele okresní a městské komise jmenuje přednosta okresního úřadu, popř. tajemník obecního úřadu.

(3) Okresní komise

a) dozírá na dodržování právních předpisů o volbách,

b) rozhoduje o stížnostech na postup místních komisí,

c) shrnuje výsledky voleb do obecních a městských zastupitelstev obcí v okrese, do obvodních zastupitelstev v hlavním městě Praze a ve městech uvedených v § 1 písm. b) a do místních zastupitelstev ve městech uvedených v § 1 písm. f),

d) předá volební dokumenty do úschovy příslušnému obecnímu úřadu,

e) plní další úkoly podle tohoto zákona a úkoly, kterými ji pověří Česká komise.

(4) Městská komise v hlavním městě Praze zjišťuje výsledky voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy a městské komise ve městech uvedených v § 1 písm. b) zjišťují výsledky voleb do zastupitelstev uvedených měst.

(5) Pro volby do zastupitelstva hlavního města Prahy a do zastupitelstev měst uvedených v § 1 písm. b) plní městská komise úkoly svěřené místním komisím.

§ 62

Zápis okresní a městské komise

(1) Okresní komise zjistí výsledky hlasování v okrese na podkladě zápisů místních komisí o výsledku a průběhu hlasování v obci.

(2) Okresní komise vyhotoví ve dvou stejnopisech zápis o výsledku hlasování v okrese. Zápis podepíší předseda, místopředseda, ostatní členové a zapisovatel okresní komise. Důvody odmítnutí podpisů se poznamenají.

(3) V zápise okresní komise musí být uvedeny:

a) celkový počet obcí, ve kterých bylo zvoleno zastupitelstvo,

b) celkový počet osob zapsaných v seznamech oprávněných občanů,

c) celkový počet oprávněných občanů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) počet zvolených členů příslušných zastupitelstev podle jednotlivých volebních stran.

(4) Po podepsání obou stejnopisů zápisu o výsledku hlasování zašle předseda jeden stejnopis zápisu neprodleně České komisi.

Česká komise

§ 63

(1) Do České komise může delegovat nejpozději 60 dnů přede dnem voleb každá volební strana, která podává kandidátní listiny do obecních zastupitelstev alespoň ve čtvrtině okresů, dva členy a dva náhradníky.

(2) První zasedání České volební komise svolá do tří dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1 předseda vlády české republiky. Zapisovatele České komise jmenuje vláda České republiky.

(3) Česká komise zejména:

a) dozírá na dodržování právních předpisů o volbách,

b) rozhoduje o stížnostech na postup okresních komisí a městských komisí v Praze a městských komisí ve městech uvedených v § 1 písm. b) a o odvoláních proti jejich rozhodnutím,

c) zjišťuje a zveřejňuje celkové výsledky voleb do zastupitelstev v České republice,

d) plní další úkoly podle tohoto zákona.

§ 64

Zápis České komise

(1) Česká komise zjišťuje výsledky voleb do zastupitelstev na území České republiky.

(2) Česká komise vyhotoví zápis o výsledku hlasování v České republice, který podepíší předseda, místopředseda, ostatní členové a zapisovatel České komise. Důvody odmítnutí podpisů se poznamenají.

(3) V zápise o výsledku voleb se uvede:

a) celkový počet obcí, ve kterých bylo zvoleno zastupitelstvo,

b) celkový počet oprávněných občanů zapsaných v seznamech v české republice,

c) celkový počet oprávněných občanů voličů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) celkový počet členů zvolených do zastupitelstev podle volebních stran.

§ 65

Ukončení činnosti komisí při volbách

Činnost komise je ukončena 15 dnem po uveřejnění celkových výsledků voleb Českou komisí.

§ 66

Uveřejnění výsledků voleb

Česká komise uveřejní celkové výsledky voleb do zastupitelstev ihned po podepsání zápisu.

§ 67

Opatření k dodatečnému provedení voleb

Nedošlo-li z jakýchkoli důvodů v některé obci k řádnému provedení voleb podle tohoto zákona, předsednictvo České národní rady nejpozději do týdne po vyhlášení výsledků voleb učiní opatření, aby volby byly dodatečně nebo znovu provedeny. Zákonné lhůty mohou být přitom přiměřeně zkráceny.

§ 68

Obsazování uprázdněných mandátů

(1) Uprázdní-li se mandát v zastupitelstvu, nastupuje za člena zastupitelstva náhradník, z kandidátní listiny téže volební strany podle pořadí určeného počtem hlasů, které obdržel. V případě rovnosti hlasů rozhoduje los, losování provádí starosta obce.

(2) Není-li náhradník, zůstane mandát uprázdněn až do konce volebního období.

(3) Za člena zastupitelstva prohlásí obecní rada nebo zastupitelstvo náhradníka uvedeného v odstavci 1 do 15 dnů poté, co se uprázdnil mandát. O tom vydá novému členu zastupitelstva osvědčení.

§ 69

Hrazení volebních nákladů

(1) Výdaje spojené s volbami do zastupitelstev obcí se hradí ze státního rozpočtu české republiky.

(2) Výdaje spojené s novými volbami (podle § 8) hradí obec.

(3) Každá volební strana nese náklady své volební kampaně.

Hlava třetí

Zvláštní ustanovení pro referendum

§ 70

Vyhlašování referenda

Obecní rada vyhlašuje referendum a stanoví den konání referenda tak, aby se referendum konalo nejdříve třicet dnů a nejpozději devadesát dnů po jeho vyhlášení, není-li v návrhu na konání referenda uvedena doba pozdější.

Postup obecní rady

§ 71

(1) Po obdržení návrhu na konání referenda obecní rada posoudí, zda návrh splňuje stanovené náležitosti a zda lze referendum konat.

(2) Obecní rada nevyhlásí referendum, nemá-li návrh stanovené náležitosti, nebo v případech, v nichž nelze referendum konat. Pokud má za to, že referendum nelze vyhlásit, vyrozumí o tom navrhovatele do 15 dnů ad podání návrhu. Jinak obecní rada ve stejné lhůtě referendum vyhlásí.

(3) Obecní rada referendum rovněž nevyhlásí, jestliže navrhovatel vzal svůj návrh zpět písemným oznámením. Obecní rada oznámí zpětvzetí návrhu neprodleně náhradníkům. V touto případě obecní rada referendum vyhlásí pouze, pokud náhradník oznámil písemně do 7 dnů od doručení oznámení, že trvá na konání referenda.

(4) Zjistí-li se po vyhlášení referenda, že jde o případ, kdy referendum nelze konat, obecní rada konání referenda zastaví a vyrozumí o tam do tří dnů navrhovatele.

§ 72

(1) Obecní rada v rozhodnutí o vyhlášení referenda uvede přesné znění otázky, která má být v referendu rozhodnuta, den, čas a místo konání referenda.

(2) Rozhodnutí o vyhlášení referenda a odůvodnění navrhovatele zveřejní na úřední desce obecního úřadu a kromě toho způsobem v místě obvyklým.

(3) Vyhlášení referenda oznámí obecní rada příslušnému okresnímu úřadu.

§ 73

(1) Obecní rada seznámí obecní zastupitelstvo s tím, že byl podán návrh na konání referenda, a zastupitelstvo k němu přijme stanovisko, pokud o věci navržené k rozhodnutí v referendu nerozhodne.

(2) Obecní rada zveřejní stanovisko nebo rozhodnutí obecního zastupitelstva k položené otázce a počty hlasů podle volebních stran při hlasování o stanovisku. Zároveň stanovisko nebo rozhodnutí obecního zastupitelstva neprodleně doručí navrhovateli a náhradníkům.

§ 74

(1) Je-li podáno více návrhů na konání referenda, může obecní rada rozhodnout o jejich společném konání za předpokladu, že budou dodrženy lhůty uvedené v § 70, nebo že navrhovatel souhlasí s jinou lhůtou.

(2) Pokud by se vykonání rozhodnutí referenda o některých otázkách navzájem vylučovalo; obecní rada na to upozorní při vyhlášení referenda.

§ 75

Koná-li se referendum jen na území městské části, plní úkoly obecní rady obvodní nebo místní rada.

§ 76

(1) Ustanovení tohoto zákona o volební kampani se použijí pro referendum přiměřeně.

(2) Koná-li se referendum samostatně, bez voleb, může obecní rada rozhodnout o přiměřeném zkrácení lhůt, stanovených tímto zákonem.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP