Úterý 15. dubna 1958

Dále pak v těžkém strojírenství bude věnována zvýšená pozornost a pomoc osmi rozhodujícím podnikům tohoto strojírenství.

Aby závazky na splnění plánu byly zajištěny, soustřeďují se tematické plány a většina technicko-organisačních opatření na snížení pracnosti a tím i na zvýšení produktivity práce. Zajištění vyššího podílu techniky na růstu produktivity práce uplatňuje se v plánech technického rozvoje a v technicko- organisačních opatřeních.

V řadě našich závodů, např. v závodě J. Švermy v Brně, docílili jsme v minulém roce v plnění plánu a produktivity práce dobrých výsledků. Zvýšené produktivity práce přepočítané na jednu odpracovanou hodinu všech dělníků a vyloučením materiálu z hrubé hodnoty výroby oproti roku 1956 bylo u nás dosaženo růstu o 18 %, při vzrůstu průměrných hodinových výdělků o 6,2 %. Rovněž tak i v letošním roce chceme vysoké úkoly plánu zajišťovat zvýšenou produktivitou práce, tím, že bude lépe využívána pracovní doba, zvláště snížením nemocnosti a úrazovosti, podstatným snížením práce přes čas, snížením ostatních ztrátových časů, dále pak zvýšením procenta plnění výkonových norem, zvláště zvyšováním kvalifikace našich dělníků a mládežníků formou roku odborného růstu. Další cesta ke zvýšení produktivity práce nás vede snižováním stavu režijních zaměstnanců a jejich převáděním na produktivní práce, zvláště na strojní operace, a v neposlední řadě snižováním pracnosti a váhového podílu jednoho z důležitých našich výrobků, kolového traktoru T 35. U tohoto výrobku přes jeho dobrou světovou úroveň máme dosud asi o 18 kg vyšší váhový podíl materiálu na jednu ks oproti nejlepšímu světovému podílu. Na snižování materiálu a pracnosti je zaměřena stále pozornost našich konstruktérů, techniků a dělníků, jak to dokumentuje i celozávodní socialistický závazek uzavřený v našem závodě na počest XI. sjezdu KSČ. Ve snižování podílu lidské práce na základě zavádění nové techniky, bylo dosaženo například v poslední době úspěchu, kdy v našem závodě kolektiv pracovníků ve strojírně ve skupině s. Kovaříka zhotovil prototypy, a úspěšně provedl poloprovozní zkoušky na speciálních jednoúčelových strojích systému Zerol, které jsou určeny k opracování ozubení talíře a pastorku náhonu diferenciálu traktoru T 35. Zásluha patří rovněž kolektivu pracovníků ve výzkumném ústavu obráběcích strojů v Praze Na Žertvách a v Libni, kde pak dále provedli vývoj a zkreslení nových strojů. Zařazením uvedených strojů do provozu budou předpoklady podstatného snížení pracnosti u talíře asi na 1/11 původního času, u pastorku pak více než o jednu polovinu. O obdobných jistě i výraznějších příkladech iniciativy našich dělníků a techniků byste v našich závodech mnozí z vás mohli vyprávět jistě celou řadu.

Byl jsem před nedávném v jednom z našich dalších brněnských závodů v Královopolské strojírně, závody chemických zařízení np. Brno. Pracující tam dokázali v loňském roce dát podnět a rozvinout celostátní soutěž v úsporách materiálu, dnes opět mají konstruktéři a v technických přípravách výrob řadu dalších konkrétních a realisovaných návrhů na materiálové úspory. Vždyť v uvedeném závodě snad právě proto, že zde mají charakterem výroby nejvyšší podíl materiálu na ceně výrobků, jsou si vědomi, že každá ušetřená tuna oceli promítnutá do výrobku zmírní nám napjatost mezi zdroji naší hutní výroby a spotřebou našeho strojírenství. Třeba namátkou zlepšovacím návrhem s. ing. Kahleho na novou konstrukci jeřábu pro Novou huť Klementa Gottwalda bude docíleno úspory více než 17 tun oceli na vlastním jeřábu zavedením teleskopického vedení pří zvedání těžkých odvalků v hutích. Jeřábová dráha v důsledku změny konstrukce zvedání břemene bude mocí být nižší o 1,5 až 3,5 m, což představuje další materiálovou úsporu v ocelových konstrukcích přes 2.300 tun v hodnotě několika mil. Kčs. Současně bude tím možno i snížit uvažovanou výšku příslušné haly NHKG v Kunčicích. A tak bych mohl uvést, že iniciativa Královopoláků v úsporách materiálu už dávno přerostla brněnský kraj, kde pracovníci Prvního Brna, Slatiny a řady dalších závodů docilují v této oblasti materiálových úspor hezkých výsledků. Jiskra iniciativy Královopoláků přeskočila do řady závodů v naší republice, kde k otázkám hospodárnosti, se zaměřením na snižování materiálu ve výrobcích věnují zvýšenou pozornost. Půjde jen o to, aby výsledky materiálových úspor projevily se nejen v technicko-hospodářských materiálových normách, ale především i ve snížené váze ev. pracnosti a ceně výrobků a zejména v nižších požadavcích na materiálové fondy.

V zajišťování vyšší produktivity práce hrají hlavní roli lidé. Proto právem ve výrobním procesu našich strojírenských závodů, dnes tím více, kdy odpovědnost za odbornou výchovu přechází na závody, je třeba otázkám výchovy a výuky mládeže věnovat zvýšenou pozornost. Mohli by o tom vyprávět někteří naši dělníci, mistři i mladí lidé, jak jsou organizovány kroužky v rámci roku odborného růstu mladých, ať v našem závodě, i když zde máme ještě co dohánět, nebo jakých úspěchů na tomto poli docílili už Leninovci v Plzni, zrovna jako v Králově Poli přípravou a vyhlášením "čtvrtletí mladých zlepšovatel", a v dalších závodech jaký má často nedoceněný vysoký výchovný význam soutěž mladých kolektivů a jednotlivců soustružníků, brusičů, nebo i montážníků, převážně zaměřená na plnění normohodin, snížení spotřeby nářadí a nepřekračování limitu zmetků. Všestranná výchova mládeže přímo také ve výrobním procesu zajistí vyšší technickou vzdělanost, kulturnost a uvědomění, které je právě tak nutné pro zvládnutí neustále rostoucí techniky.

V současné době jedna z cest k zajištění vyšší produktivity práce a hospodárnosti ve výrobě je v široké iniciativě řady závodů, dosahující širokého hnutí za nadplánované snížení jednoho haléře na každou korunu vyrobeného zboží. Pracující np. Vagónky Tatra v Butovicích obrátili se s výzvou ke všem pracujícím našeho průmyslu, aby každý ušetřil jeden haléř na jednu korunu vyrobeného zboží nad stanovený plán. Samotný závazek butovických vagonářů a řady už dalších podniků, které závazky přijaly, je dílem kolektivu a každého pracovníka závodu. Je výsledkem dlouhé politické masové a organisační práce.

Základ tohoto hnutí je především v posílení účastí pracujících na řízení prostřednictvím jasně stanovených úkolů, ke kterým se pracující s plnou odpovědností vyjadřovali a uzavírali závazky na překročení plánu.

Takto zajištěná účast pracujících na plnění státního plánu příkladně v Butovické vagónce projevila se dále zvýšením produktivity práce o 4,2 %, snížením vlastních nákladů o 1 hal. na 1 korunu vyrobeného zboží, což představuje za 2,394.000 Kčs úspor a ve výrobě zboží hodnotu přes 8 mil. Kčs nad stanovený plán.

Dřívější výzva pracovníků národního podniku Jawa, Mitas a zvláště butovických vagonářů a dnes už řady strojírenských závodů společně s dalšími závazky na splnění nejméně 55 % vývozních úkolů do konce I.pololetí a na celoroční splnění plánu ve všech ukazatelích, dostává do varu zbývající závody. Hnutí za nadplánovanou úsporu 1 hal. na každou 1 Kčs vyrobeného zboží se zatím rozšířilo do řady dalších podniků, jako je Vagónka Tatra Česká Lípa, Liberecké vzduchotechnické závody, Přerovské strojírny a další.

Vždyť každý ušetřeny 1 hal. nákladů na 1 Kčs vyrobeného zboží jenom v našem průmyslu by představoval úsporu 1.200,000.000 Kčs. Zvýšení produktivity práce jenom o 1 % znamená v celém našem průmyslu navíc výrobků o 1.400 mil. Kčs a za to už stojí bojovat na každém pracovišti.

Věříme, že naši dělníci a technici ve strojírenství, zvláště v rozhodujících závodech našeho strojírenství, udělají pro splnění úkolů našeho plánu, zvláště pro vývoz a pro naši investiční výstavbu všechno, co je v našich společných silách. Docílené dobré výsledky v právě uplynuvším I. čtvrtl. v řadě podniků společně s iniciativou pracujících řady závodů, zvláště butovických vagonářů, jsou vzornými příklady, jak zajišťovat vysoké úkoly pro naše hospodářství, cestou zvýšené produktivity práce a vyšší hospodárnosti. Splnění společných úkolů bude naším nejlepším přínosem nejen pro naše hospodářství, pro státní rozpočet, ale i cestou k vítěznému dovršení socialistické výstavby. (Potlesk.)

Místopředseda dr. Polanský: Dávám slovo posl. inž. Čtvrtníčkovi.

Posl. inž. Čtvrtníček: Vážené Národní shromáždění! Soudružky a soudruzi!

Probíhající socialisace naší společnosti dotýká se hluboce života každého z nás, dotýká se jeho zvyků, jeho kultury projevu, jeho kultury bydlení. Zejména poslední je jednou z nejvážnějších otázek, kterou řeší naše společnost a kterou zajišťuje i námi projednávaný státní rozpočet. Bytová otázka, její řešení, přístup k ní je zajisté velmi složitým problémem, jenž není nikterak jednoznačný a jeho přivedení ke zdárnému konci si vyžádá nadmíru našich hospodářských i kulturních sil.

Chtěl bych z hlediska bytové výstavby zvlášť vyzvednout tu skutečnost, že převážná část této hospodářské činnosti byla z ekonomických důvodů soustředěna v rámci díla výstavby tří krajů republiky, Ústecka, Karlovarska a Ostravska, kterážto činnost, pro náš hospodářský rozvoj zvlášť závažná, plní současně poslání kulturní, poslání konsolidace společenské právě u krajů, které dřívější režim zvlášť zanedbával. Je třeba si uvědomit, řekl bych, historický dosah té skutečnosti, že tisíce a desetitisíce našich pracujících jsou usídlovány organisovaným a cílevědomým způsobem v oblastech pro nás klíčových a rozhodujících. Vědomí této práce naše stavbaře posiluje a zavazuje, zavazuje především k tomu, aby započaté dílo bylo dovedeno ke zdárnému konci a aby požadavky na ně kladené byly splněny.

Hodnotíme-li výsledky práce na tomto poli dosažené, lze konstatovati, že bylo vykonáno velké dílo a že dosavadní výsledky mohou být směle srovnávány se zahraniční výstavbou. Bytový standard, který poskytujeme našim pracujícím, je velkou vymožeností socialistického zřízení. Zásadní rozvrh obytných ploch, standardní vybavení kuchyně, sanitárního jádra, prádelen, to vše hovoří jasnou řečí o péčí naší strany a vlády o bytovou kulturu našich pracujících, to vše hovoří o vědomí působení prostředí na životní úroveň a životní projevy našich lidí. A netoliko vybavení a kvalita našich bytů, ale i péče o vybavení našich sídlišť a měst službami hovoří o nebývalé péči o rozvoj kultury bydlení u nás. Výstavba nových měst, stavba sídlišť, rozptýlená výstavba v prolukách a nezastavěných částech měst, postupná obnova našich vesnic - to vše jsou bohaté formy, v kterých se projevuje konkrétní úsilí o zvládnutí bytové otázky v Československu. A ne nadarmo konstatují nesčetní zahraniční návštěvníci, kteří zhlédli naší výstavbu, zejména návštěvníci z řad dělnického hnutí, že viděli u nás zrealisované své představy a touhy po bydlení a životě pracujících.

Přes vědomí těchto výsledků však třeba otevřít očí vůči nedostatkům a brzdám, které zpomalují tempo naší výstavby a které jí činí obtížným a těžkým břemenem. Náklady spojené s výstavbou obytných objektů jeví se stále neúnosnými a přes klesající tendenci znamenají značnou zátěž pro naše národní hospodářství. Dosavadní průměrné náklady pohybující se kolem 80.000 na bytovou jednotku bude zapotřebí nadále všemi prostředky snižovat, ovšem na našich projektantech bude ležet odpovědnost, jak při tom udržet dosavadní standard a nedovolit jeho snížení. Vždyť oblastí, která se přímo nabízí k prozkoumání a k lepšímu a dokonalejšímu hospodárnému pojetí, je oblast materiálová našich staveb, je to otázka hmotností, otázka spotřeby materiálu, váhy materiálu a jeho dopravy. Varovným signálem na tomto poli je skutečnost, že prefabrikace, výrobky montovaných stropů, schodišť a celých hotových bytů jsou dražší a dokonce značně dražší než výrobky téhož druhu prováděné starým klasickým způsobem na místě. A tím právě onen účin, který si slibujeme od prefabrikace a montáží, onen skutečný hospodářský efekt se nedostavuje a naopak rychlejší a méně pracný montážní způsob se nám dostává do nelogického rozporu s tradičním způsobem práce. A my přece víme a máme prověřeno, že náklady na pokrokové formy stavbařské práce nejen mohou, ale zákonitě musí se projevit podstatným zlevněním a zrychlením naší výstavby.

Dalo by se očekávat, že před započetím hromadné výstavby typových jednotek bude provedeno ověření základního typu, nedostatky prověřeny, odstraněny a posléze masová výstavba započata. Žel, je nutno konstatovati, že na tomto poli zůstal náš vývoj mnoho dlužen a zajisté bude třeba vyvinouti značné úsilí, aby ztracené údobí bylo dohnáno a aby byl získán patřičný předstih vývoje a pokusných staveb před vlastní hromadnou výstavbou. Jen tímto způsobem odstraníme vážné nedostatky, jež nám na stavbách vznikají, a ušetříme republice spoustu zbytečných výdajů.

V otázkách zásobení materiálem vznikají často nepředvídané a těžce zvládnutelné situace. Využíváním místních zdrojů lze alespoň u některých materiálů tuto situaci odstranit. V čem však se projevuje vážná tíseň, je otázka nových hmot, isolačních materiálů všeho druhu, materiálů povrchových a podlahových. Vždyť požadavky kladen na váhu hmot, na jejich vlastnosti fysikální, na jejich vlastnosti technologické vyvolávají přímo v život tyto nové hmoty, tyto novodobé materiály, a rozvoj našeho stavebnictví. rychlost, s níž má plnit úkoly za všech ročních počasí, nezbytně vede k širokému používání nových materiálů a vyvolává tak ekonomickou nutnost jejich zajištění.

Nadhozené problémy zdaleka nevyčerpávají problematiku našeho stavebnictví a tvoří s řadou jiných otázek, jako problém organisace práce, problém technologie, problémy zařízení staveniště, celou hromadu úkolů, která doslova se kupí před našimi stavaři a čeká na jejich rázné a účinné řešení. V důsledku prováděné decentralisace a reorganisace našeho hospodářství lze očekávat, že na tomto poli začne vanouti ostřejší vítr a že koráby našich stavebních podniků rozjedou se pod plnými plachtami. To, že kolem problematiky naší bytové výstavby je rušno, že vznikají často rozdílné názory, je zcela zákonité a správné, neboť tam, kde je rozpor, kde problém stíhá problém, tam kypí skutečný život, tam roste zdravé úsilí o řešení a tam se řešení najde.

V neposlední řadě bych chtěl pohovořit o poslání našich národních výborů ve spojitosti s otázkami výstavby. Pakliže Stavební závody trpí často nedostatkem pracovních sil a v důsledku toho váznou dokončovací práce jako terénní úpravy, sadové úpravy, stavby různých sportovních zařízení, tam se otvírá nepřeberné pole iniciativy národního výboru. Vždyť co může lépe vyjádřit lásku občana k jeho rodnému místu, k jeho městu, k jeho vlasti než přímá účast na budování životního prostředí, ve kterém se svoji rodinou, se svými soudruhy, se svými přáteli prožívá svůj věk. Tato vpravdě vlastenecká práce současně mu dává vědomí hodnot, které svojí prací vkládá do půdy své obce, svého města. A tím se zajisté změní často až neuvěřitelně laxní poměr našich občanů k hodnotám vybudovaným. Mohl bych uvésti desítky příkladů zničených bytů, zničených fasád, zdupaných terénních a sadových úprav. Mohl bych uvésti statisíce korun, jichž si opravy vyžádaly. Národní výbory, tato vláda lidu, větším zainteresováním na hospodářské činnosti organisací v jejich místě zajisté v plné míre využijí možností jim daných, usnadní práci stavebním organisacím a ušetří republice vysoké náklady. Je třeba s uznáním hodnotit práci těch národních výborů, které dovedly zajistit a podchytit iniciativu občanů a dovedly přeměnit desítky tisíc hodin závazků v díla stálých hodnot. Tak vznikly v ostravských městech hektary nových trávníků, tak vznikají sportovní zařízení, jichž je dočasný nedostatek. Stejně tak cesta družstevní výstavby navozená z iniciativy strany a vlády je cestou, jejíž hospodářský výsledek se nám v nejbližších letech plně projeví.

)Vážené shromáždění, soudruzi a soudružky! V přesvědčení o správnosti cesty, kterou nám naše strana a vláda ukázala a na kterou nás orientuje pro letošní rok státním rozpočtem republiky, jsem přesvědčen, že částky vynakládané na rozvoj našeho národního hospodářství, na rozvoj naší bytové kultury a kultury vůbec odpovídají naším možnostem a odpovídají zásadám dobudování socialismu v naší vlasti. Jsem přesvědčen, že jak já, tak i všichni ostatní poslanci tomuto úsilí dáme svůj nadšený souhlas a všechny své fysické a duševní síly k jeho zajištění. (Potlesk.)

Místopředseda dr. Polanský: Dávám ještě slovo posl. Paškovi.

Posl. Pašek: Vážené Národní shromáždění, soudružky a soudruzi!

Projednáváme-li dnes státní rozpočet na rok 1958, chtěl bych něco říci o kontrole, která je nezbytnou součástí každodenního života, pomáhá nám v našem národním hospodářství dostat se dál. Je třeba, abychom si znovu uvědomili velké změny, které v celém životě našeho lidu nastaly. Skutečnost, že třídní podstata našeho státu se od základu změnila a že náš pracující lid pod vedením Komunistické strany Československa nastoupil odhodlaně cestu k dovršení socialismu v naší vlasti, obráží se nejen ve změnách samotného řízení, plánování a financování, ale i v dalším prohlubování socialistické demokracie.

Kapitalistický stát, který byl po dlouhou dobu kapitalistické éry orgánem útlaku a odírání lidu, zanechal v mysli našich pracujících mnohdy nedůvěru ke všemu státnímu, především k jeho kontrolním orgánům a kontrolní funkci. Bude ještě nutně určitou dobu trvat, než masy pracujících plně pochopí a vycítí, že bez všestranné kontroly za široké účasti lidu není možno uskutečnit výstavbu socialismu takovým tempem, jaké odpovídá našim ekonomickým i politickým možnostem.

Veliký učitel všech pracujících Vladimír Iljič Lenin často hovořil o problému kontroly. Vzpomeňme si, co v začátcích sovětského státu soudruh Lenin o tomto problému říká: "Boj za vznesení myšlenky sovětské státní kontroly a evidence do mas, za uskutečnění této myšlenky, za zúčtování s prokletou minulostí, která naučila lidi pohlížet na dobýváni vezdejšího chleba jako na "soukromou" záležitost, na koupi a prodej jako na úmluvu, "týkající se jen mne samého" - tento boj je velkým, světodějné významným bojem socialistické uvědomělosti proti buržoasně anarchistické živelnosti".

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP