Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1401.
Návrh
poslance Jana Prokeše, Jos. Chalupníka a Jana Černého a soudruhů
na zařadění města Frenštátu p. R. do II. tř. místních přídavků.
Město Frenštát pod Radhoštěm je zařaděno do poslední třídy místních přídavků. Tím jsou státní úředníci a zřízenci ve Frenštátě v největší míře poškozeni. Již v roce 1919 obrátilo se tamější státní zřízenectvo a učitelstvo na vládu za účelem zvýšení příbytečného. Drahotní poměry v městě Frenštátě pro blízkost průmyslových středisek jsou u mnohých život, potřeb horší, než v těchto průmysl. centrech, ba do konce horší, než v největších městech. Tak stojí litr mléka ve Frenštátě 4 K, kg másla 60 K, umělý tuk 44 K, vajíčko 2 K, uzenina obyčejná 44 K, sádlo a slanina 44 K, maso hovězí 22 K, luštěniny 6—9 K, mýdlo 26 K, q uhlí stojí 60 K. Bytové poměry jsou zrovna příšerné. Bytová komise má spoustu žádostí o přidělení bytů, jimž nemůže vyhověti. Město postrádá moderních činžovních domů a úprava starých domů na nejskrovnější byty zatěžuje majetníka domu tolik, že každý stavební ruch je podvázán. V městě není kanalisace a vodovodu. Domy také nevyhovují z valné částí předpisům požární jistoty, takže majetník je nucen pojišťovati se proti ohni. Ze 700 obytných domů, tak zv. paseky, obývané zemědělci, representující jednu třetinu, vzdáleny půl až hodinu cesty. Nájemné je náramně vysoké. Za jednopokojový byt s kuchyní, platí se činže ročně 600 K, za dvoupokojový 1000—1200, za třípokojový 1500 až 2000 K. Bude-li zákonem dovoleno zvýšení činže, budou byty ještě dražší. Tímto stavem trpí v nejstrašnější bídě státní úřednictvo, učitelstvo a zřízenectvo, jehož platy nestačí ku krytí nejnaléhavějších potřeb životních.
Podepsaní proto navrhují, aby v uvážení těchto závažných okolností poslanecká sněmovna se usnesla uložiti ministerstvu vnitra, aby zařadilo město Frenštát do II. třídy místních přídavků a tím tamějším státním zaměstnancům poskytlo alespoň ono zvýšení, na jaké má nepochybně nárok. V ohledu formálním budiž přikázán tento návrh státně zřízeneckému a rozpočtovému výboru.
V Praze dne 18. ledna 1921.
Prokeš, Chalupník, J. Černý,
Hampl, Marek, Biňovec, Svoboda, Tayerle, Dr. Dérer, R. Chalupa, Remeš, Hvizdák, Kovačič, J. Kříž, Geršl, Karpíšková, Johanis, Ertl, Oktavec, Kasík, Koudelka.