Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

974.

Naléhavá interpelace

poslance Dra Hajna, Dra Lukavského a soudruhů

na zahraničního ministra

o vměšování říšského ministra německého dra Simonsa do našich vnitřních poměrů a o jeho řeči v říšském sněmu německém.

Dle zprávy Č. T. K. německý říšský ministr dr. Simons v debatě o hospodářské úmluvě mezi naším státem a Německem doznal, že ťněmecký zástupce ihned protestoval u československé vládyŤ, jakmile ťpříslušníci německé říše soudili, že jsou dotčení a poškozeni posledními nepokojí, k nimž bohužel došlo v Československu a že ťvláda československá slíbila náhradu a zadostiučiněníŤ.

Německý říšský ministr dr. Simons ve své řečí doznal dále že vláda německá vládu našeho státu ťpřátelsky upozornila na odstranění oněch příčin, které by mohly ohroziti dobré styky Československa s Německem.

A za ony příčiny označil ťkaždé potlačování a každý útok na větší jiné menšiny v jiném státěŤ, což prý ťvelmi rozčílí německé obyvatelstvo naší říšeŤ. A na konec říšský ministr německý dr. Simon? učinil tento projev: ťSoudím, a mám k tomu důvody, že československá vláda a v jejím čele president československého státu jsou proniknuty přesvědčením, že Němcům nutno vyjíti vstříc a doufám, že nebude již dlouho trvati a tento cíl bude dosažen způsobem oběma stranami přijatelným.Ť

Vzhledem k prvému výroku německého říšského ministra dovolují se tazatelé ptáti československého ministra zahraničních záležitostí, kde, kteří a jak byli poškození říšskoněmečtí příslušníci posledními nepokoji v Československé republice a jestliže byli, jakou náhradu v případě tom oprávněnou, a jaké dostiučinění slíbila jim československá vláda?

Vzhledem k dalším výrokům německého ministra, tážeme se dále, nezdá-li se našemu p. ministru zahraničí stejně jako nám, že podobné výroky a kroky jsou nepřípustným vměšováním do vnitřních záležitostí sousedního souverenního státu a jestliže ano, zdali je hotov německého říšského ministra na to upozorniti?

Dovolujeme se dále tázati, zdali panu zahraničnímu ministru našemu nejsou známy ony důvody, za kterých může německý říšský ministr veřejně souditi, že československá vláda je přesvědčena, že nutno Němcům vyjíti vstříc?

A posléze vzhledem ke zřejmě nedostatečné i zřejmě jednostranné informací pana německého říšského ministra o vnitřních poměrech a o příčinách i smyslu událostí posledních a podobných událostí vůbec, táží se podepsaní, jak má náš pan zahraniční ministr organisovánu zahraniční službu, zvláště tiskovou, pro správné informace ciziny?

V Praze dne 3. prosince 1920.

Dr. Hajn, Dr. Lukavský,

Dr. Matoušek, inž. Bečka, Bergman, Dyk, Dr. Kramář, Mašek, G. Navrátil, Purkyňová, Petrovický, Veverka, Votruba, inž. L. Novák, Dr. Stránský, Špaček, Zavřel, Šrámek, Vrabec, Modráček, Hudec, Stejskal.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP