Požadavek novelování obecního řádu.
Poslanci něm. strany sociálně-demokratické navrhli v rozpočtovém výboru:
"Řád o volbách obecních budiž pozměněn v tom směru, že obecním zástupcům, vystoupivším ze strany, na jejíž listinu byli voleni, odnímají se mandáty a na jejich místo nastupují náhradníci dotčené strany."
46. Resoluční návrh posl. Čermaka a soudr. ke kap. XII.:
"Vláda nechť se postará, aby složení okresních výborů přizpůsobilo se poměru národnostních sil obyvatelstva toho kterého okresu."
47. Resoluční návrh posl. dr. Czecha, Beutla, Schweichharta, Grünznera a soudr. ke kap. XII.:
"Vláda se vyzývá, aby bez prodlení podala návrh zákona, jímž se přizpůsobuje složení zemské správní komise v Čechách a zemského výboru na Moravě k poměru národností obyvatelstva těchto zemí."
48. Resoluční návrh posl. Jokla a soudr. ke kap. XII.:
"Na Hlučínsku buďtež ihned vypsány volby obecní a do Národního shromáždění."
49. Resoluční návrh posl. dr. Luschky a soudr. ke kap. XII. a XII. a):
"Vláda se vyzývá, aby pro úplné znovuzřízení obecné samosprávy v celém státním území rozpustila vládou jmenované obecní komise správní a za ně do 60 dnů provedla nové volby obecních zastupitelstev podle dosavadního volebního řádu.
50. Resoluční návrh posl. dr. Luschky a soudr. ke kap. XII. a XII. a):
"Vláda se vyzývá, aby Národnímu shromáždění jako svůj návrh zákona bez prodlení předložila osnovu volebního řádu pro volby do sněmů zemských v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, a pro nové volby okresních zastupitelstev v Čechách."
51. Resoluční návrh posl. Kaufmanna a soudr. ke kap. XII.:
"Zákon o četnictvu buď pozměněn dle moderních zásad. Zejména buď četníkům zaručena úplná svoboda spolčování.
Panu ministru vnitra se ukládá, aby vypracoval osnovu zákona, odpovídající těmto zásadám, a do 4 neděl podal ji Národnímu shromáždění k usnášení."
52. Resoluční návrh posl. Hackenberga a soudr. ke kap. XII.:
"Zákon o postátnění policie potřebuje změn, budiž tedy přehlédnut. Vláda se proto vyzývá, aby sněmovně předložila k tomu směřující osnovu.
Až do té doby budiž oddáleno provádění tohoto zákona."
53. Resoluční návrh posl. Tauba a soudr. ke kap. XII.:
"Vláda se vyzývá, aby svým orgánům na paměť uvedla nejpřísnější nestrannost při provádění sčítání lidu a své podřízené úřady poukázala, aby při výběru sčítacích komisařů vyhověly všem jazykovým potřebám a při jich ustanovování přihlížely k poměru národnostních sil."
54. Resoluční návrh posl. Patzela a soudr. ke kap. XII.:
"Sčítání lidu buď prováděno za spolupůsobení obcí s přibráním důvěrníků jednotlivých skupin obyvatelstva."
55. Resoluční návrh posl. dr. Raddy, dr. Brunara a soudr. ke kap. XII.:
"Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovna nechť se usnese: ministerstvu vnitra, pokud se týče ministru vnitra se ukládá pečovati o to, aby ustanovení zákona na ochranu práva koaličního byla podřízenými úřady přesně na ochranu svobody shromažďovací prováděna, jak se to samo sebou rozumí v demokratickém státě, a aby případy teroru, které odporují zákonu, také podle zákona byly řádně trestány."
56. Resoluční návrh posl. dr. Brunara a soudr. ke kap. XII.:
"Podepsaní navrhují, aby se poslanecká sněmovna usnesla:
Ministr vnitra se vybízí, aby se bezodkladně postaral o to, aby napříště bylo znemožněno násilně vyháněti zřízence z jich závodů.
Ministr vnitra se dále vyzývá, aby uložil všem podřízeným úřadům, aby těmto násilným skutkům čelily všemi zákonnými prostředky, a aby je poučil, že spolupůsobení jejich při takových násilných skutcích je nezákonné a bude od nynějška trestáno."
57. Resoluční návrh posl. Bobka a soudr. ke kap. XII.:
"Vláda se vyzývá, aby podpořila přiměřenou státní subvencí "Dům milosrdenství" ve Velichově u Karlových Var, který určen je pro nevyléčitelně nemocné, byl založen výhradně z darů sebraných známým západočeským farářem Baumgärtlem, a tak odvrátila nebezpečí, že by tento dům musil býti uzavřen, čímž by se úděl těch nejnešťastnějších, nemajetných, nevyléčitelných nemocných stal zoufalým.˝
58. Resoluční návrh posl. dr. Lehnerta, Bobka a druhů ke kap. XII.:
"Vláda se vyzývá, aby předložila předlohu zákona, jímž se mění postavení obecních a obvodních lékařů v tom smyslu, že tito při svém ustanovení zařadí se do IX. hodnostní třídy státních zaměstnanců a budou míti účast úplně na časovém postupu ostatních státních úředníků až do VI. hodn. třídy. Jejich požitky, pensijní nároky pro ně a pro jejich příslušníky buďtež na roveň postaveny požitkům státních úředníků v téže hodnostní třídě."
59. Resoluční návrh posl. dr. Lehnerta, Bobka a druhů ke kap. XII.:
"Vláda se vyzývá, aby zrušila ustanovení o postavení obecních a obvodních lékařů, že pozůstavším vdovám přísluší teprve tehdy nárok na vdovskou pensi, provdaly-li se před 55 rokem, ježto oprávnění k pensi přísluší spíše bez ohledu na tento bod."
60. Resoluce posl. Mlčocha, Anděla a soudr. ke kap. XII., tit. 2., § 1.:
"Ministerstvo vnitra se vyzývá, aby vydalo důtklivé instrukce, aby úřady vyřizovaly podání v záležitostech živnostenských s největším urychlením."
61. Resoluční návrh posl. dr. Kafky, dr. Spiny, Křepka, dr. Lodgmana, Junga, Böhra a soudr. ku kap. XIII.:
"Se zřetelem na smlouvu o menšinách ze dne 10. září 1919 podávají podepsaní tento návrh:
Vysoká sněmovno račiž se usnésti:
Vláda se vyzývá, aby neprodleně učinila všechna opatření na přeložení obou německých vysokých škol z Prahy do německého osídlovacího území."
62. Resoluční návrh posl. dr. Holitschera a druhů ke kap. XIII., tit. 3.:
"Vláda se vyzývá, aby s největším urychlením předložila návrh na přeložení obou německých vysokých škol do území obydleného Němci."
63. Resoluční návrh posl. dr. Kafky, Křepka, dr. Lodgmana, dr. Schollicha, Böhra, inž. Junga a soudr. ke kap. XIII.:
"Němci tohoto státu nemohou si opatřiti vzdělání obchodní a hospodářské na tuzemském ústavě, vyhovující stavu vědy.
Význam německého obchodu a průmyslu vyžaduje, aby bylo vyhověno potřebě a zřízena potřebná zvláštní vysoká škola obchodní a hospodářská.
Podepsaní tudíž navrhují:
Sněmovno, račiž se usnésti:
Vláda se vyzývá, aby s největším možným urychlením učinila opatření potřebná pro zřízení německé vysoké školy obchodní a hospodářské.˝
64. Resoluční návrh posl. Dubického ke kap. XIII.:
"Vysoké učení zvěrolékařské v Brně budiž urychleně vybudováno tak, aby mohlo vychovávati dobře vyškolený odborný dorost, který by vědeckými pracemi vypomáhal při tlumení nákaz.
Dnešní umístění a zařízení vysoké školy zvěrolékařské nevyhovuje naprosto moderním požadavkům didaktickým, natož pak vědeckým. - Budiž zejména ihned vybudován specielní ústav pro nákazy dobytčí, který dosud nemá potřebného útulku."
65. Resoluční návrh posl. Sychravové a soudr. ke kap. XIII.:
"Ukládá se vládě, aby v nejkratší době opatřila místo pro III. kliniku interní, II. a III. kliniku chirurgickou, aby bezodkladně zřízena byla z nynější školy babické II. universitní klinika porodnická, dále aby zřízena byla klinika neurologická, laryngologická a propaedeutická, a aby rozšířeny byly ústavy polyklinické. Dále aby nove postavené budovy lékařské fakulty byly zařízeny, aby v nejkratší době mohly býti věnovány svému účelu, a ihned aby vypsána byla krátkodobá soutěž na plány pro další novostavby lékařské fakulty, pro něž stavební místo jest již určeno a v rozpočtu na rok 1920 povolena částka 800.000 Kč.
Dále budiž v nejbližší době přikročeno
k důstojnému vybudování ústavu pro lékařskou biologii při lékařské
fakultě university Karlovy, a budiž plánovitě uskutečňována
resoluce odhlasovaná revolučním Národním shromážděním dne 9. října
1919, týkající se uspořádání a vypravení university Karlovy,
zejména lékařské fakulty, odpovídající representaci hlavní university
české."
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
66. Resoluční návrh posl. Pohla, Warmbrunna a druhů:
"Stávající již první dva ročníky báňských studií na německé vysoké škole technické v Praze buďtež dále vybudovány zavedením III. ročníku těchto studií.
Náklad na to potřebný obnášel by na rok 1921 sotva 40.000 Kč, ježto přicházejí v úvahu jen vydání pro poslední čtvrt roku, a budiž zařazen do rozpočtu a úhrada budiž hledána příslušným škrtem při rozpočtu ministerstva národní obrany."
67. Resoluční návrh posl. Petrovického a soudr. ke kap. XIII., tit. 6., § 1, pol. 55. (str. 261):
"Vláda se vyzývá, aby urychleně přikročila ku sestátnění zmíněné školy, jež byla založena před 24 roky obchodní a živnostenskou komorou a po celý ten čas jí úplně vydržována.
Poslání zmíněné školy se osvědčilo odbornou a zdatnou výchovou příslušníků zlatnického a stříbrnického stavu, jehož odborná práce a umělecké výrobky doznaly skvělého uznání v tuzemsku i cizozemí.
Sestátněním této školy umožní se komoře další její kompetentní iniciativní, záslužná a živnostnictvem i veřejností uznávaná činnost pro živnostensko-obchodnický stav, který svým zdaněním jistě velmi mnoho přispívá k specielním i všeobecným potřebám státním.
68. Resoluční návrh posl. Mlčocha, Najmana a soudr. ke kap. XIII., tit. 6.,
§ 1: "Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby podniklo potřebné kroky ke zřízení státní odborné školy pekařské a cukrářské v Praze."
69. Resoluční návrh posl. Mlčocha a soudr. ke kap. XIII., tit. 6., § 1:
"Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby s největším urychlením podniklo potřebné kroky ke zřízení státní odborné školy pro stavební a umělá řemesla, spojené se školou dřevařskou v Olomouci tak, aby mohla býti tato škola otevřena pro příští školní rok 1921/22.
Potřebné zařizovací výlohy buďtež hrazeny z položky na zřizování nových škol na Moravě."
70. Resoluční návrh posl. Horáka, Vávry a soudr. ke kap. XIII., tit. 6.,
§ 2: "Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby předložilo příslušné návrhy ku zřízení odborné kovářské a podkovářské školy v Praze.
Potřebný obnos zařazen budiž do rozpočtu na rok 1922."
71. Resoluční návrh posl. dr. Kafky, Kostky a druhů ke kap. XIII.:
"Podepsaní podávají návrh:
Národní shromáždění račiž se usnésti:
Vláda nechť učiní neprodleně potřebná opatření, aby učitelé na německých obchodních akademiích byli převzati do státní služby."
72. Resoluční návrh posl. dr. Czecha a druhů:
"Německá obchodní akademie v Plzni budiž převzata státem a úhrada budiž nalezena škrtnutím v rozpočtu pro vojsko."
73. Resoluční návrh posl. Veverky a soudr. ke kap. XIII.:
"Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby připravilo zákon o školách živnostenských. Do té doby, nežli se tak stane, nechť stát převezme celý osobní náklad učitelstva, při čemž v prvé řadě budiž přihlíženo k tomu, aby pokud možno zřizována byla místa učitelů a ředitelů těchto škol jako povolání hlavní. Odměny nechť jsou přiměřené námaze učitelstva a nynější době; přirozeně nechť nikde neklesnou pod platy v roce předcházejícím vyplacené. K zabezpečení učitelstva budiž mu po 20letém působení vyměřena pense po případě pro dobu přechodnou odbytné.
K vůli umožnění denního a dílenského vyučování nechť jsou za pomoci obcí a ostatních interesovaných korporací zřízeny účelné budovy.
Náklad na pomůcky učebné a náklad věcný nechť uhradí země, obce, živnostenská společenstva, obchodní komora, pokud nejsou zřízeny župy, které by náklady tyto převzaly."
74. Resoluční návrh posl. Špatného, Trnobranského a spol., ke kap. XIII., XIIIa), tit. 6., § 2:
"Československá republika nemá dosud ani jediné samostatné budovy pokračovací školy průmyslové jako v jiných státech. Školy jsou rozstrkány po různých budovách škol obecných a měšťanských. V hlavním městě republiky v Praze jest živnostenské školství pokračovací rozděleno po 21 budovách, dvě dílny jsou umístěny v soukromých domech a tři školy nalezly útulku v technologickém museu. Tím vyučování nesmírně trpí.
Navrhují proto podepsaní:
Vláda se vyzývá, aby do příštího rozpočtu zařadila příslušnou položku na zbudování samostatné budovy pro pokračovací školství se vzornými dílnami v Praze.
75. Resoluční návrh posl. Mlčocha, Pastyříka a soudr. ke kap. XIII., tit. 6.,
§ 1: "Vládě se ukládá, aby v jarním zasedání poslanecké sněmovny roku 1921 podala osnovu zákona o sestátnění živnostenských pokračovacích škol."
76. Resoluční návrh posl. Petrovického a soudr. ke kap. XIII., tit. 6., § 2:
"Vláda se vyzývá, aby urychleně vyhověla svého času podané a znovu předložené žádosti organisace učitelů pokračovacích škol, kterou žádají oprávněnou úpravu odměny za vyučování na zmíněných ústavech. Je nutno uvážiti, že tato odměna jest za vyučování přesčasné, jež vždy musí býti oceňována k poměrům, za kterých se pracuje. Proto požadavek učitelstva na pokračovacích školách jest odůvodněným a při dobré vůli a správném ocenění i splnitelným."
77. Resoluční návrh posl. Petrovického, Votruby a soudr. ke kap. XIII., tit. 6., § 2:
"Vláda se vyzývá, aby uskutečnila sestátnění zmíněné školy dle návrhu svého času podaného posl. Frant. Petrovickým. Jedná se tu o vydání v částce kolem 30.000 K, jehož úhrada se může najíti jednak v záloze 60.000 K, preliminované v rozpočtu zmíněného ministerstva pro event. zřízení nové odborné školy živnostenské na Moravě, jednak ze zvýšení státní daně z vín a, projednané již v rozpočtovém výboru a konečně ze zvýšení státní daně z piva předem již oznámené panem správcem ministerstva financí dr. Englišem. Je jistě správným a i spravedlivým, aby z toho, co hostinští mimo přímé daně odvádějí jako bezplatní výběrčí daní nepřímých aspoň nepatrnou částicí bylo věnováno na účely vzdělávací."
78. Resoluční návrh poslanců dr. Schollicha, Křepka, dr. Lodgmana, Böhra, inž. Junga, dr. Kafky a soudr. ke kap. XIII.
"Se zřetelem na smlouvu o ochraně menšin ze dne 10. září 1919 podávají podepsaní, ježto dosud této smlouvy nebylo dbáno, následující návrh:
Poslanecká sněmovno račiž se usnésti
Vláda se vyzývá, aby co nejdříve předložila návrh zákona o veškerém školství, ve kterém mají býti obsaženy tyto zásady:
1. Každá národnost uznává se státem jako nositelka a správkyně veškerého školství.
2. K správě veškerého národního školství povolávají se národní říšské školní rady, jež složeny jsou ze zástupců těch kterých národností.
3. Do působnosti těchto říšských školních rad spadá zřizování, spravování a osazování škol všeho druhu včetně i tak zvaných škol menšinových.
4. Na krytí potřebných nákladů jsou oprávněny říšské školní rady předpisovati a vybírati od dotyčných příslušníků národnosti školní příspěvky.
5. Zvláštní zákon upravuje dozor nad školami příslušející státu, kterýžto zákon zmocňuje státní úřady přidržovati k plnění povinností uložených orgánům těchto národních škol.
Pro příslušnost k některé ve státě uznané národnosti rozhodným jest přihlášení se k národnosti při sčítání lidu. Pokud nebude sčítáním lidu zjištěno, ke které národnosti se ti kteří státní občané hlásí, platí přihlášení obcovací řeči podle sčítání lidu z roku 1910."
79. Resoluční návrh poslanců Hillebranda a druhů.
"Vláda se vyzývá, aby vypracovala předlohu zákona, jímž se mění školní ústavní zákon. Tato předloha budiž vypracována na zásadách rozluky církve od státu."
80. Resoluční návrh poslanců dr. Czecha a druhů.
"Ministr školství a národní osvěty se vyzývá, aby podal sněmovně během 2 měsíců předlohu, která by byla vybudována na těchto zásadách:
1. Každá národnost spravuje si sama své školství.
2. Každá národnost má svoje vlastní školní úřady, jakož i vlastní školní poradní sbory (místní, okresní a zemské školní rady).
Do té doby, než se stanou tyto předlohy zákonem, staví se provádění školního ústavního zákona, usneseného starým Národním shromážděním."
81. Resoluční návrh poslanců Deutschové a druhů.
"Pokud nebude splněn náš požadavek autonomie správy školství každou národností, budiž náklad na německé obecné školy vykazován v účetní uzávěrce a v rozpočtu a obecné školy buďtež přesně tak jako všechny ostatní druhy škol uvedeny jednotlivě."
82. Resoluční návrh poslanců Blatné, Deutschové a druhů:
"Ministr školství a národní osvěty se vyzývá, aby předložil Národnímu shromáždění během 2měsíční lhůty veškerý materiál o zavření německých škol od té doby, co stát trvá, který budiž přikázán 24člennému výboru, volenému Národním shromážděním, k přezkoušení, podání zprávy a návrhů."
83. Resoluční návrh poslanců Housera, Hakena a druhů na zařazení položky 6,000.000 Kč do příštího rozpočtu, kterými se uhradí zrušený školní plat ke kap. XIII.:
Navrhujeme:
"Vládě se ukládá, aby do příštího rozpočtu státního zařadila částku 6,000.000 Kč, jíž je třeba k tomu, aby na veřejných školách národních byl zrušen školní plat vybíraný za děti do nich docházející.˝
84. Resoluční návrh posl. Landové-Štychové, dr. Bartoška a spol. ke kap. XII.:
"Vláda se vyzývá, aby předložila osnovu zákona o zavedení ve všech školách obecných, občanských, středních i odborných povinné pravidelné lékařské prohlídky žactva a učinila opatření, aby zároveň se školními zprávami dostávalo se rodičům zpráv o zdravotním stavu dětí i s návodem o potřebné životosprávě a event. léčení. Chorým dětem nezámožných rodičů nechť dostává se bez náhrady i příslušných léčiv na náklad státní.
Do všech uvedených škol budiž zavedeno pravidelné a povinné vyučování tělovědě a zdravovědě a sice školními lékaři (pro hochy) a lékařkami (pro dívky), kteří se tím stanou řádnými učiteli těchto škol se všemi právy a nároky, přiměřenými jejich odbornému vzdělání. V tomto vyučování nechť dostane se žactvu poučení o škodlivosti alkoholu a nikotinu, mládeži dospívající pak též potřebného poučení z pohlavní hygieny. Pokud ku provedení těchto úkolů bude třeba nové zákonné úpravy, buďtež příslušné osnovy zákonů s urychlením předloženy zákonodárnému sboru.
K úhradě nákladů s uvedenými opatřeními spojených, budiž užito v prvé řadě přiměřené části oněch částek, jež až do rozluky církve od státu jsou vynakládány na subvencování náboženského kultu.
85. Resoluční návrh poslanců Tauba, Kirpalové a druhů:
"Učitelky mateřských škol buďtež na roveň postaveny učitelkám ručních prací na veřejných školách. Zákony pro učitelky ručních prací buďtež dle toho všechny použity pro učitelky na mateřských školách, dle toho zákon z 23. května 1919, č. 274.
Zákon ze 7. října 1919, č. 541 změněný novelou z 18. prosince 1919, čís. 25, zák. z 12. února 1920 čís. 103 (zák. o celibátu učitelek), zák. z 9. dubna 1920, č. 304, jakož i příslušná ustanovení ještě platných zemských zákonů pro Čechy, předloha zákona z r. 1913, provedená výnosem zemské školní rady ze dne 19. července 1918, č. II. a 3622/51614, pro Moravu zákon z 1 5. července 1914 č. 48, pro Slezsko zákon z 8. dubna 1914.
Pro zařazení do hodnostních tříd a požitkových stupnic buďtež rozlišovány dvě skupiny:
a) vedoucí učitelky na mateřských školách po rozumu § 11 ministerského nařízení z 22. června 1872 č. 4711, které mohou se prokázati vysvědčením dospělosti z ústavu pro vzdělání učitelek, nebo byly od opatření takového dispensovány ministrem vyučování, staví se na roveň učitelkám ručních prací na občanských školách a zařazují se do stupnice C státních úředníků.
b) Ostatní učitelky na mateřských školách, které vyhověly zákonným požadavkům vzhledem k předběžnému vzdělání a zkoušce, ve výměře stanovené ministerským nařízením ze 7. července 1914 č. 3632, postupují dle stupnice C státních úředníků.
Všechny učitelky mateřských škol, zaměstnané v soukromých mateřských školách, mají nárok na požitky a výhody, stanovené v tomto zákone. Stát přejímá rozdíl mezi nynějšími a nově stanovenými požitky.
Pensijní pojištění, pokud není vlastní pensijní fond, nechť se stane u všeobecného pensijního ústavu pro zaměstnance.
Ministr vyučování se vyzývá, aby příslušné zákony vhodně změnil a tyto změny předložil Národnímu shromáždění během 14 dnů."
86. Resoluční návrh posl. dr. Schollicha, Křepka, dr. Lodgmana, Böhra, Junga, dr. Kafky, Simma a soudr. ku kap. XIII.:
"Se zřetelem na smlouvu o ochraně menšin ze dne 10. dubna 1919 podávají podepsaní tento návrh:
Vysoká sněmovno, račiž se usnésti: Vláda se vyzývá, aby vydala cestou nařizovací přechodné předpisy, v nichž se stanoví, že pro nejbližších 6 let nesmí býti ohrožováno trvání nynějších škol a školních tříd, zjistí-li se, že pokles počtu žactva jest následkem války."
87. Resoluční návrh posl. dr. Schollicha, Křepka, dr. Lodgmana, Böhra, Junga, dr. Kafky a soudruhů ke kap. XIII.:
"Se zřetelem na smlouvu o ochraně menšin ze dne 10. září 1919 podávají podepsaní návrh:
Vysoká sněmovno, račiž se usnésti: Vláda se vyzývá, aby až do zřízení veškeré školní správy dle národních autonomních zásad bylo sečkáno s provedením zákona o školní správě ze dne 9. dubna 1920 č. 222 a podržen starý právní stav, po případě opět obnoven."
88. Resoluční návrh posl. dr. Schollicha, Křepka, Böhra, dr. Lodgmana, Junga, dr. Kafky a soudruhů ku kap. XIII.:
"Se zřetelem na smlouvu o ochraně menšin ze dne 10. dubna 1919 podávají podepsaní tento návrh:
Vysoká sněmovno, račiž se usnésti: Vláda se vyzývá učiniti, co jest nutné, aby návštěva měšťanské školy jako povinné školy byla všeobecně zavedena."
89. Resoluční návrh posl. dr. Vanoviče a soudr. ke kap. XIII.:
"Vláde sa ukláda, aby podpora cirkve evangel. a vyzn. na Slovensku bola na 4,370.363 K ustálená, poťažne aby resoluce N. S. zo dňa 9. dubna 1920 bola provedená."
90. Resoluční návrh posl. Koudelky a soudr. ke kap. XIII., titul 7.:
"Vládě se ukládá, aby v dorozumění s ostatními správními činiteli, obcí a okresem, postarala se o pohodlný přístup k mohyle lipanské u vesničky Lipany, okres Český Brod, jakož i aby prostředky státními postarala se o náležitou úpravu těchto památných míst, českými lidmi i cizinci hojně navštěvovaných. Dosud povinnost tato spočívá na dobré vůli chudičké obce, která ji však nadále pro úplnou chudobu a zejména ne tak, jak toho nové poměry vyžadují, plniti nemůže."