Výbor pro bezpečnost
Přijetí zahraničních návštěv

Alžírsko Roman Váňa jednal s parlamentními kolegy z Alžírska (14. 4. 2016)
Předseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Roman Váňa dnes přijal alžírskou delegaci vedenou  Abderrahimem Sadegem, předsedou skupiny alžírsko-českého přátelství v Národním lidovém shromáždění Alžírska, dolní komoře tamějšího parlamentu.

Předmětem jednání byly okruhy bilaterální spolupráce mezi oběma zeměmi, a to zejména v oblasti bezpečnosti a ekonomických vztahů.

Alžírsko je z hlediska investičních příležitostí pravděpodobně nejvýznamnější africkou zemí, pro své obrovské nerostné bohatství a trh s 35 milióny obyvatel je vyhledávané zahraničními investory z nejvyspělejších zemí světa. Česká republika má s Alžírskem velmi dobré bilaterální vztahy na všech úrovních. „Alžírská delegace deklarovala, že návštěva České republiky je pro ně velmi důležitá a mají snahu rozvíjet naše vztahy nejen na parlamentní úrovni. Již nyní existuje spolupráce ve vojenské oblasti, při příležitosti této návštěvy naší země jednali také na ministerstvu vnitra,“ uvedl Roman Váňa.

S alžírskými parlamentními kolegy hovořil o bezpečnosti v teritoriu severní Afriky, migrační krizi a  hrozbě mezinárodního terorismu. „Jedná se o mimořádně důležitá témata. Alžírská demokratická a lidová republika je takovým ostrovem stability v nestabilním prostředí. Podpora demokracie, rozvoj ekonomických vztahů a strategického partnerství je v našem společném zájmu,“ poznamenal Roman Váňa.

Jak zdůraznil Abderrahim Sadeg, Alžírsko bojuje s terorismem třicet let, během kterých přišlo o život na 200 tisíc lidí. Příkladem stabilizační role Alžírska v regionu je ukončení válečného konfliktu v Mali mírovou dohodou, kterou v minulém roce zprostředkovala právě alžírská vláda. 
Roman Váňa jednal s parlamentními kolegy z Alžírska (14. 4. 2016)

Navigace sekce Výbor pro bezpečnostISP (příhlásit)