Výbor pro obranu
Zahraniční cesty

Turecko Delegace výboru pro obranu navštívila Turecko (6. 12. 2016)
Delegace výboru pro obranu společně se senátním výborem pro evropské záležitosti navštívila ve dnech 6. - 10. 11. 2016 Turecko.

Delegace poslanců a senátorů PČR vedené místopředsedou Poslanecké sněmovny PČR J. Bartoškem a předsedou výboru pro evropské záležitosti Senátu V. Hamplem navštívila ve dnech 6. – 8. 11. 2016 Ankaru, následně pokračovala v cestě do Istanbulu.

Delegace poslanců a senátorů PČR navštívila ve dnech 6. - 8. 11. 2016 Ankaru, setkala se se zástupci Parlamentu TR (místopředseda A. Aydın, skupina přátel TR – ČR, Výbor pro harmonizaci s EU, Výbor pro národní obranu, poslanci HDP). Jednala s náměstkem Ministerstva pro EU, náměstkem pro řízení sekce Ministerstva obrany a na Úřadu pro mimořádné a nouzové události (AFAD). Zástupci PČR se setkali také s vedoucím Delegace EU, vedoucím ZÚ USA a se zástupci občanské společnosti.

Hlavními tématy jednání byla migrační krize, vztahy EU-TR a vnitropolitické dění v TR (pokus o převrat, zatčení opozičních poslanců HDP). Během návštěvy byla tureckou stranou okrajově vznesena také témata YPG v ČR a usnesení zahraničního výboru PS o arménské genocidě. Poslanci a senátoři na jednáních vyjádřili lítost nad ztrátami na životech, ke kterým došlo během pokusu o převrat, zdůraznili nutnost dodržování zásad parlamentní demokracie a vlády práva a upozornili na sensitivitu zatýkání poslanců. Ujistili TR, že je ČR vnímáno jako spojenec v NATO a že ČR stojí na straně těch, kteří bojují proti terorismu. Požádali také o možnost setkat se zadrženými poslanci HDP, aby ověřili podmínky jejich vazby.

Delegace dále navštívila Istanbul, účastnila se setkání s představiteli nevládní think-tank Istanbul Policy Center, dále s provládními představiteli think-tank Daily Sabah a na závěr se poslanci a senátoři setkali se zástupci DEIK – Rada pro zahraniční a ekonomické vztahy, kde diskutovali ekonomické aspekty současné situace v Turecku.
Delegace výboru pro obranu navštívila Turecko (6. 12. 2016)
Delegace výboru pro obranu navštívila Turecko (6. 12. 2016)
Delegace výboru pro obranu navštívila Turecko (6. 12. 2016)
Delegace výboru pro obranu navštívila Turecko (6. 12. 2016)

Navigace sekce Výbor pro obranuISP (příhlásit)