Výbor pro obranu
Zahraniční cesty

Itálie Meziparlamentní konference v Římě (19. 11. 2014)

Ve dnech 5.- 7. listopadu 2014 se předseda výboru pro obranu David Kádner účastnil Meziparlamentní konference pro společnou zahraniční, bezpečnostní a obrannou politiku EU. Konference se konala v Římě v rámci italského předsednictví v Evropské unii a celou akci organizoval Senát Italské republiky.

 Úvodní slovo přednesl předseda Senátu Pietro Grasso a předsedkyně Parlamentu Laura Boldrini. V zahajovací diskusi dále vystoupili předseda italského senátního zahraničního výboru Pier Ferdinando Casini, předseda italského parlamentního zahraničního výboru Fabrizio Cicchitto a předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok. Do úvodní diskuse přispěla ministryně obrany Italské republiky paní Roberta Pinotti s tématem: "Obrana jako pilíř evropské integrace".

První panel Meziparlamentní konference byl na téma: "Středomoří a krize na hranicích Evropské unie. Regionální a globální výzvy od Blízkého východu po Ukrajinu". Druhý panel se zabýval tématem: "Libyjská krize". Téma třetího panelu bylo: "Evropská unie jako globální hráč, priority a strategie v rámci společné zahraniční, bezpečnostní a obranné politice." V rámci tohoto panelu vystoupila viceprezidentka Evropské komise Federica Mogherini, která představila další směřování Evropské unie a uvedla všechny své zahraniční cesty, které by chtěla uskutečnit v následujících třech měsících.

Další den konference pokračovala workshopy s třemi rozdílnímy tématy. Pan předseda se účastnil prvního workshopu na téma: "Parlamentní perspektivy budoucnosti bojových jednotek EU". Druhý worskhop byl na téma: " Posílení vztahů mezi EU a Afrikou". Třetí workshop se zabýval: "Regionální stabilitou a rozšířením o země západního Balkánu". Závěrečný panel se zabýval tématem: "Perspektivy Evropské obrany: posílení kooperativního přístupu se strategickými partnery".Navigace sekce Výbor pro obranuISP (příhlásit)