Projevy, zdravice, tiskové zprávy, program

28.02.2022   Předsedkyně Sněmovny jednala s šéfkou litevského parlamentu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se dnes telefonicky spojila s předsedkyní litevského parlamentu Viktorijí Čmilyté-Nielsem. Obě ústavní činitelky odsoudily ruskou agresi a shodly se na nezbytnosti členství Ukrajiny v Evropské unii.

Na Ukrajině se dnes bez nadsázky bojuje za evropskou myšlenku. S litevskou kolegyní jsme se proto jednoznačně shodly na nutnosti členství Ukrajiny v Evropské unii,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová.

Předsedkyně Čmilté-Nielsen během telefonátu ocenila jednoznačnou českou podporu válkou zasažené Ukrajině, dodávky zbraní i munice a poskytování pomoci uprchlíkům. Podtrhla rovněž důležitost uvalení včasných sankcí na ruského agresora a nutnost důsledné diplomatické izolace Ruska na půdě mezinárodních organizací OSN, OBSE i Rady Evropy.

Předsedkyně Pekarová Adamová poté přivítala rezoluci přijatou litevským parlamentem. Rezoluce, která je obsahově velmi blízká usnesení české Sněmovny ze čtvrtka minulého týdne, ostře odsuzuje agresi Ruské federace a vyjadřuje maximální podporu vzdorující Ukrajině.

Už teď se těším na pokračování naší debaty spolu s nejvyššími představiteli všech baltských parlamentů zde v Praze 30. března,“ dodala předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

Litevský zákonodárný sbor zvaný Seimas je jednokomorovým legislativním orgánem. Sestává ze 141 členů, kteří jsou voleni smíšeným volebním systémem na dobu 4 let. Předsedkyně Čmilyté-Nielsen stojí v čele Seimasu od roku 2020.


Předsedkyně Sněmovny jednala s šéfkou litevského parlamentu (28. 2. 2022)

Ing. Markéta Pekarová Adamová


Ing. Markéta Pekarová Adamová


ISP (příhlásit)