Berně na tolařích aby jeden každý spravoval, a berníci jak a kým se spravovati mají.
Jakož v království Uherském tolaři se vejšeji berou, nežli zde v tomto království Českém: o to jeden každý z obyvateluov tohoto království s pilností se starati má, aby, pokudž nejvejšeji a nejvíceji možné berni svou na tolařích a jiné veliké dobré minci spravil a dal; a berníci do kvitancí jednoho každého, na jaké jest minci berni spravil a dal, doložiti mají, a nikterakž toho nedopouštěti, aby jaké měnění mince státi se mělo, nýbrž s radou pánuóv sobě přidaných, coby měli na minci k dobrému všem třem stavům království tohoto buď při placeni lidu válečnému aneb jinače spůsobiti a získati, o to pilnost a péči míti mají.
Též také berníci nemají nižádným vymyšleným spůsobem z berně žádné puojčky, buď na mále neb na mnoze, žádnému činiti, ani žádné zprávy, žádného oznámení, nad to pak žádných vejpisuov, buď přiznavacích listuov aneb berní vydávati; toliko osobami tímto sněmem nařízenými a volenými, totižto: Vilémem z Rožmberka na českém Krumlově, správčím a vladařem domu Rožmberského a nejvyšším purkrabí Pražským, Ladislavem z Lobkovic na Chlumci a Jistebnici, nejvyšším hofmistrem království Českého, a Bohuslavem Felixem Hasistejnským z Lobkovic na Líčkově a Chomutově, nejvyšším komorníkem téhož království Českého, z pánuov, a Michalem Španovským z Lysova a na Pacově, nejvyšším písařem království Českého, Burianem Trčkou z Lípy a na Světlé nad Sázavou, podkomořím království Českého, a Janem Vchynským ze Vchynic na Nalžovech, purkrabí Karlštejnským, z rytířstva, tak kdyby všickni společně, znajíc toho potřebu, něco toho požádali, jich radou se spravovati mají. A ti nejvyšší ouředníci zemští žádných poručení berníkům činiti nemají bez přítomnosti, vědomosti a snesení jedněch bez druhých, leč by některý z nich v zemi toho času nebyl, aneb pro bezelstnou příčinu přítomen bejti nemohl; o čemž jeden každý psaním svým na oznámení sobě učiněné jiným příčinu nepříjezdu svého oznámiti má, a též to opatřiti mají, aby písaři všickni stavům přísahou zavázáni byli, tak aby se v věcech sobě poručených a svěřených věrně, tejně, upřímně a pilně chovali, žádných vejpisuov ani oustně žádné správy nevydávali, nečinili a nevyjevovali bez jistého nahoře psaných nejvyšších ouředníkuov všech společně jim učiněného poručení. A jestliže by co v tom od kohožkoli mimo toto sněmovní nařízení se jinač stalo, ten podle uznání soudu zemského skutečně má trestán býti. A ty osoby nahoře psané, kteréž berníkům od stavův voleným přidány jsou, při každém soudu zemském o všem tom, jak se co řídí a vykonává, správu svou dáti a v čem by jaký nedostatek měly, naučením soudu zemského se spraviti mají.
O nedoplacení za dva měsíce lidu válečnému na hranicích Uherských.
A kdež stavové toho správu mají, že by lid válečný, služebný na hranicích Uherských sobě nemálo ztěžovati měli strany nedoplacení jim za dva měsíce služby povinné a zasloužené, dávajíce se i v tom slyšeti, že by v týchž službách nikoli tak trvati nemohli: a protož JMCské stavové za to poníženě prosí, aby JMCská s nimi již to na místě postaviti poručiti ráčil, tak aby skrze to království Uherskému a jiným JMCské zemím budoucně nějakého nebezpečenství se obávati potřebí nebylo; neb pokudž by to tak na místě postaveno nebylo, tehdy stavové se toho obávají, že by colmistr s malou platností v ta místa vypraven byl, neb kdyby lid válečný tomu porozuměl, že jest colmistr mezi ně s penězi přijel, tehdy by týž lid válečný tím tvrději i urputněji na svém stáli a toho ustoupiti nechtěli; a protož stavové JMsti poníženě prosí, aby JMCská milostivě naříditi ráčil, aby ti služební lidé, pokudžby tak bylo, jakž se svrchu píše, v tom spokojeni byli.
Strany continui a jiných pomocí v království Uherském.
A tolikéž kdež sou stavové na předešlých sněmích toho při JMCské poníženě hledali, aby continue, kteréž se z arcibiskupství Ostřehomského, i co Kružic drží, i od jinud scházejí, a jestliže by co tak z jiných zámků toho na pomoc se dostati mohlo, také to na pomoc k placeni lidu válečnému obráceno bylo: tak ještě tímto sněmem JMCské stavové poníženě za to prosí, aby JMt to tak milostivě naříditi ráčil.
Nejvyšší v pevnosti Ujvaru v království Uherském jak JMCské, tak stavům království Českého zemím připojeným povinnostmi zavázáni byli.
A jakož jsou stavové království tohoto na stavení pevnosti Ujvaru v království Uherském nemalé fámy peněz na pomoc dali, i v též pevnosti lidu válečnému služby jich platiti pomáhají: a protož JMCské stavové za to poníženě prosí, poněvadž na též pevnosti markrabství Moravskému, jakožto přednímu oudu království Českého, i jiným zemím k témuž království náležitým, nemálo záleží, aby JMCská to tak milostivě opatřiti ráčil, aby nejvyšší i jiní hejtmané v též pevnosti jak JMCské, jakožto králi Uherskému a Českému, tak také i stavům království tohoto a zemím k tomuto království připojeným povinnostmi zavázáni byli.
O posudném.
A kdež také JMCská milostivě toho při stavích království tohoto českého žádati ráčí, aby JMCské posudné, totiž z každého sudu bílého aneb ječného piva pět grošuov českých, počnouc od svatého Jiří minulého až do svatého Havla nejprve příštího, z poddané a upřímné lásky svolili: i na takovou JMCské milostivou žádost na tom sou se stavové snesli, aby, počnouce od času letnic, jeden každý z obyvatelův království tohoto z každého věrtele piva bílého aneb ječného, kteréž na prodej se vystavuje, pět grošův českých a z sudu, kterýž dva věrtele drží, dvojnásob tolik, to jest deset grošuov českých, vejběrčím krajským k zemi dávali a odvozovali. Takové pak posudní na kvartál v městech krajských, tak jakž roku předešlého tím vším spuosobem se odvozovati má. Kteréž se začíti má od času letnic a trvati bude do svatého Havla nejprve příštího, a na tyto časy a roky aby v jednom každém kraji vybíráno bylo, totiž první termín a kvartál v pondělí po svatém Jakube apoštolu [26. července] a druhý termín na svatého Havla nejprve příštího.
A z toho posudného, co by ty tři groše bílá vynesly, JMCské na pomoc vychování dvoru JMti od nejvyšších berníkuov při každém kvartálu dáváno býti má, a z sumy ostatní dvou grošův českých pozůstávající obyvatelům království tohoto, kteříž by při JMCské dluhy pořádné půjčené měli a od JMCské aneb zřízených rad komory české psaní nejvyšším berníkům o to přinesli, z těch sum, pokudž by vystačilo, ourokové platiti se mají. Však poněvadž stavové o tom jistou zprávu mají, že JMCská některými znamenitými dluhy v jiných zemích než v království tomto pošlými, kteréž do komory JMsti v království českém ukázány jsou, ztěžován býti ráčí, z kterýchž nemalé sumy peněz posudních úrokův se vydávati musí, z čehož jest se i obávati, že též posudní vystačovati nebude moci: a protož JMCské stavové poníženě prosí, aby JMCská takových jinde pošlých dluhův již více neráčil dopouštěti sem do tohoto království převozovati.
Vejběrčí posudného v krajích.
A tito za vejběrčí posudného v krajích voleni sou, kteříž stavům království tohoto povinnostmi zavázáni býti mají: v kraji Bechyňském Vilém Voračický z Paběnic a na Blanici, [v kraji Prachenském Bohuslav Vamberský z Rohatec;] [Kraj Prachenský jest v zápisu deskovém vynechán, doplňujeme jej z tištěných artikulů.] v kraji Plzenském Jindřich Harant z Polžic a na Klenovém, v kraji Podbrdském Jan Ota z Losu a na Nižburce, v kraji Vltavském Mikuláš mladší Vojkovský z Milhostic a na Vosečanech, v kraji Rakovnickém Jiřík Chotek z Chočkova a v Tytřích, v kraji Slánském Zikmund Sluzský z Chlumu a na Sukdole, v kraji Žateckém Vilém Vřesovec z Vřesovic, v kraji Litoměřickém Zdeslav Kapléř z Sulevic a na Košťálově, v kraji Boleslavském Albrecht Pětipeský z Chýš a z Egrberku a na Byšicích, v kraji Hradeckém Petr Straka z Nedabylic a na Studnicích, v kraji Chrudimském Jan starší Záviše z Osenice a na Bitovanech, v kraji Čáslavském Strachota Vostrovec z Kralovic a na Borovsku, v kraji Kouřimském Filip Mošaur z Valdova a na Lojovicích; kterýmžto vejběrčím každému z nich za práci jich za tento termín polouletní služby se dáti má po pětmecítma kopách gr. českých.
Vejběrčí posudného v městech Pražských.
Pražané pak k vybírání od nich takové pomoci! toho posudného volili jsou za vejběrčí své, kteříž též stavům povinnostmi zavázáni býti mají: v Starém Měste Pražském Zigmunda Kapra z Kaprštejna, v Novém městě Pražském Brykcího Zvonaře z Cinperku, v Menším městě Pražském Jana Kocína z Kocinetu, písaře radního téhož města, s nimižto sami oni o službu se narovnati mají. A ti vejběrčí jich povinni jsou ve všem se tak zachovati jako i před psaní vejběrčí krajští, a to tak vyhledati a naříditi, aby v tom žádných obmyslův a fortelův se nedálo; než takové posudné vyberouce úplně a docela bez zadržování nejvyšším berníkům od stavův voleným na hrad Pražský aby dodávali.
A kdež se zpráva dává, že se stav rytířský s stavem městským v hrabství Kladském o vejběrčího snésti nemohou: a protož nejvyšší berníci to naříditi mají, aby každý stav, pokudžby se o to narovnati nemohli, svého vejběrčího měli, a takové berně a posudné podle vyměření sněmovního společně po týchž vejběrčích na hrad Pražský časně, bez zadržování, nejvyšším berníkům odsílali; a nejvyšší berníci spolu s nejvyššími úředníky zemskými a osobami k počtu volenými s nimi o službu se srovnati mají.
Forma listu přiznavacího na posudné.
Já N. z N. vyznávám tímto listem přede všemi, že sem ode dne letnic léta osmdesátého třetího až do pondělího po sv. Jakubu apoštolu téhož léta, v tom jednom kvartálu, v pivovaře mém N. piva svařiti N. varů dal, z kteréhož jest mi se vedle svolení sněmovního z jednoho každého věrtele počítajíc po pěti groších českých dáti dostalo, čehož se sejde v tom čase N. kop grošuov, kteréž teď s rejstry a listem přiznavacím vejběrčímu krajskému odsílám; a že sem více v tom čase piva bílého ani ječného svařiti a na prodej vystaviti nedal, jenž by z něho posudné dáno býti mělo, mimo to což tak odsílám, to jest v pravdě tak, to přijímám k svému svědomí. A pro lepši toho jistotu k tomuto listu pečeť svú vlastní sem přitiskl, jehož datum etc. Tak se každý jiný týmž spůsobem, jmenujíc druhý termín, zachovati má.
O kalendáři vnově vydaném.
A jakož JMCská skrze pány komisaře své stavům království tohoto milostivě předložiti ráčil, aby to z strany kalendáře vnově vydaného bedlivě uvážili, jakejm spůsobem a k kterému času týž kalendář by v království tomto publikován a vyhlášen bejti mohl: i měvše stavové to v svém bedlivém uvážení, že všelijaká jednání a obchodové z království tohoto s zeměmi okolních kurfirštův a knížat JMstí i měst říšských k tomuto království příležících bývají, toho se obávají, dokavad JMCská s týmiž okolními knížaty a městy v říši jednomyslně se o týž kalendář snésti neráčí, že mnohé překážky škodlivé v obchodích a živnostech mezi královstvím tímto a zeměmi jmenovanými by vzniknouti mohly, kteréžto JMCské i stavům užitku žádného by nepřinášely a protož stavové za to poníženě JMCské prosí, pokudžby JMCská toho kalendáře publikování za potřebu uznati ráčil, aby JMCská předkem a nejprvé s kurfiršty a knížaty i jinými stavy v říši o to milostivě se snésti ráčil.
Berně z židův v království Českém.
Co se pak židův v království tomto dotyce, v městech Pražských i jiných svobodných městech, a nicméně ve všech městech JMCské a JíMti císařové, též v panských a rytířských městech i v městečkách, vesnicích, kdež by se ti koli vyhledati a najíti mohli: ti vším tím způsobem, jakž předešlého sněmu o tom nařízeno a svoleno jest, z jednoho každého žida, kterémuž by nad dvadceti let bylo, aneb že by ženatý byl, z hlavy půl kopy grošův českých při času svatého Bartoloměje nejprve -příštího dáti a od sebe odvésti povinni budou, a kterémuž by židu dvadcíti let nebylo a do desíti let stáří byl, tehdy toho polovici, totiž patnácte grošův českých, při témž terminu tolikéž aby dali, spravili a z sebe sebrali a od sebe nejvyšším berníkům, s jistým a pravdivým poznamenáním týchž židů, aby odvedli; a to všecko nejinak než tak, jakž v předešlém sněme v obzvláštním artikuli o tom vyměřeno jest, řízeno a spravováno býti má. A poněvadž pak o tom se zpráva dává, že by nemálo takové berně svolené za týmiž židy pozůstalo a nespravené ještě zuostávalo: protož aby takové berně a restanty všecky zadržalé do sv. Vita nejprve příštího nejvyšším berníkům na hrad Pražský od sebe odvedli. Jestli by pak toho tak nevykonali, takové berně tak a na ten čas nespravili, tehdy nejvyšší berníci mají se k nim vedle pokut předešlými sněmy vyměřených ihned beze všech dalších odtahův zachovati.
Forma listu přiznavacího o židech.
Já N. vyznávám tímto listem přede všemi vuobec, že sem podle svolení, kteréž se stalo na obecním sněmu na hradě Pražském, kterýž držán byl léta etc. 83. v pondělí po neděli Exaudi a zavřín téhož léta v pondělí po svaté Trojici, všecky židy, kteříž na gruntech mých jsou, vyhledati a sčísti dal, jichž se nachází v tom počtu, z kterýchž se vedle dotčeného sněmovního svolení berně dáti dostane, to jest N. židův ve 20 letech a ženatých, a kterýmž dvadcíti let není až do desíti, jest jich v počtu N. A že více žádných židů na gruntech mých, z nichž svolenou berni při tomto času svatého Bartoloměje dáti mám, jsem ovšem vyhledati a najíti nemohl, než těch dotčených židův obojího pohlaví, to jest K, to přijímám k svému svědomí. A pro lepší toho etc.
O průbýři zemském.
A jakož jest průbýř zemský některé ztížnosti své, co se střiže a zrna v království tomto při všech mincích opatrování dotýče, i některé jiné artikule v suplikaci své položil, kteréž opatření by spěšného potřebovaly, jakž táž jeho suplikací a vznešení to v sobě šíře obsahuje a zavírá: i poněvadž předešlým sněmem jisté osoby za komisaře k horám voleny byly, a podle toho i tento artikul všech ztížností průbýře zemského k vyřízení nařízen byl, protož i ještě dotčeným osobám, kteréž sou tak předešle za komisaře voleny byly, tyto osoby stavové volí a přidávají: Karla z Bibrštejna a na Děvíně, JMCské radu a hejtmana knížetství Velikého Hlohova, a Adama Slavatu z Chlumu a z Košmberka, JMCské radu, z stavu panského, a Krištofa Markvarta z Hrádku a na Bělé a Beneše Benedu z Nectin a na Vilémově, z stavu rytířského. Kterýmžto stavové tímto sněmem poroučejí a moc dávají, společně nebo rozdílně, aby se o to o všecko s radami JMCské komory české, sjedouce se k tomu den obrali, mezi tímto časem a budoucím sněmem konečně snesli, aby tato věc podle předešlých sněmuov již o tom vyměření a obzvláštně podle starobylého spůsobu Hor Kuten na místě postavena býti mohla; tak aby on prubýř zemský v povinnosti své k dobrému zemi bez další všelijaké překážky zadosti činiti mohl.
Přímluva o Annu Voděradskou.
A jakož jest Anna Voděradská z Dobřenic, pozůstalá vdova po někdy Jiříkovi Voděradském z Hrušová, na všecky tři stavy skrze poníženou suplikací na místě dítek svých i sirotkův, po témž někdy Jiříkovi Voděradském zuostalých, vznesla, ku paměti přivozujíc předešlou svou poníženou žádost i tolikéž stavův na minulém sněme podanou k JMCské přímluvu, prosíc, aby stavové se ještě k JMCské poddaně přimluvili, tak aby od JMCské milostivé odpovědi na též předešlé své žádosti dostati mohla: na kteroužto žádost její tak snažnou a ustavičnou, a považujíce její a dítek jejich takové žalostivé siroby, stavové k JMCské poníženě a poddaně se přimlouvají, aby JMCská na to brzkou a milostivou odpověď výš psané vdově na takovou předešlým sněmem stavův prošlou poddanou přímluvu dáti ráčil.
O Jana Malovce přímluva.
Nicméně kdež jest Jan Malovec z Malovic a na Trhovém Štěpánově všem třem stavům předešlou svou žádost a na minulém sněmu v jistém artikuli stavův podanou přímluvu k JMCské ku paměti přivedl, žádajíc stavův, aby se za něj ještě k JMCské přimluvili, tak aby JMCská od takového obeslání, jímž jest na místě JMCské od prokurátora JMti před soud komorní z vejplaty obeslán, milostivě upustiti a týž statček, kterýž na díle se jemu po otci jeho dostal, a ostatek jeho dosti draho dokoupil a tudy v veliké dluhy se dal, v nichž posavad zuostává, jemu k dědictví doprodati poručiti, tak aby se toho, což se v podobných příčinách jiným obyvatelům v tomto království dostávalo, i jemu dostati mohlo, ráčil; a jakož pak, ubezpečiv se předešle na takovou přímluvu, za jiné jest neměl, než že jemu den k jednání a trhu jmenován bude, očekávaje na to, k žádnému soudu jest se nechysta[l], nejsa té vůle s JMCskou v jaké odpory se dáti a posavad se nechystá, a pod tím že jest pominulého soudu komorního na též obeslání přišlo, a prokurátor JMCské že jest k tomu vedl, aby ta pře slyšána byla, k čemuž jest sotva přivedeno, že jest do budoucího soudu odložena; i obávaje se vždy, aby budoucího soudu týmž spuosobem stižen nebyl, žádajíc, aby s nim o tak skrovný statček na místě a konci se postavilo: a tak stavové, jakož předešle tak i nyní, k JMCské se poddaně přimlouvají, aby JMCská od takového obeslání upustiti a s týmž Janem Malovcem o to milostivě uhoditi a jemu týž statek mimo jiné příslušnosti doprodati poručiti ráčil.
Přímluva o bratří Haugvice z Biskupic.
Též kdež sou na všecky tři stavy Adam a Hynek, bratří Haugvicové z Biskupic, skrze suplikací vznesli, kterak jest někdy Jindřich Haugvic, otec jich, při dobré a svaté paměti JMCské císaři Ferdinandovi, též při JMti, slavné a svaté paměti, císaři Maximilianovi, a potom již sami při JMCské sedm a dvadceti tisíc zlatých rejnských, někdy strejci jich Janovi Haugvicovi náležitých, a po něm na Jindřicha Haugvice, otce jich, jakožto po bratru a potom i na ně připadlých, majíce sobě list na touž sumu za statek Kopidlno na slavné a svaté paměti císaře Ferdinanda s dobrou volí odevzdaný, měli, kterážto suma mnoho let při JJMtech jest byla, a oni na velmi časté ponížené suplikování a žádosti že jsou nikdyž k svému přijíti nemohli, a ourokův z též sumy nikdyž že jsou časně a pojednou dosahovati nemohli a tak po několika kopách že jsou bráti musili, však po všecky ty časy že sou JMCské, jakožto věrní poddaní, ušetřovali a na JMCskou nastoupiti nechtěli; až když sou se ženili a nějakou živnůstku sobě koupiti chtěli, toho jsou s ponížeností hledali, aby jim suma jich, což by jí koli pozuostalo, dána byla, aneb vnově zjištěna; ale že by ani sumy ani úrokův, ani zjištění dosáhnouti nemohli, byvše nějací staří poctové někdy dotýkající se Jana Haugvice, strejce jejich, před dvadcíti lety mrtvého, z puchalterie vyhledáni, o nichž jest otec jich ani oni nic nevěděli, ani, aby otec jich v čem tom stihán byl, žádné paměti se nenachází, předkládajíce tudy svou velikou chudobu, a tak že by se jim po otci jich ani jedné kopy míšeňské nedostalo, poníženě stavův žádajíc, aby k JMCské přímluvu o ně učinili, tak aby JMCská, vzhlédnouce na jich chudobu a nedostatky, každému z nich dvou bratří, nemohlo-li by býti na hotových penězích odvedeno, tři tisíce kop grošův českých, kteříž by jim pozůstávali, zjistiti a úroky spraviti, aneb což by JMCská z své štědroty pro odplatu božskou učiniti chtíti ráčil, poručiti ráčil, tak aby pana otce svého vždy nějakou památku a pomoc k živnůstce své měli: i nemoha stavové takové jich žádosti oslyšeti, za výš jmenované bratří Haugvice poddaně se přimlouvají, aby JMCská k nim bratřím milostivě se nachejliti a takovou žádost jich vykonati ráčil.
O Pražany přímluva.
A při tom jsou purkmistři a rada i na místě obcí Starého a Nového měst Pražských na všecky tři stavy skrze suplikací vznesli, žádajíc, aby se stavové k JMCské přimluvili, tak aby JMCská z štědroty a milosti své týmž městům a obcem jich druhý díl odoumrtí milostivě k vzdělání a zvelebení měst Pražských a zvláště k svedení a zaplacení dluhův, na ty obce berněmi, posudními, půjčkami, rukojemstvím uvedených, darovati ráčil: i na takovou jich purkmistra a rad i na místě obcí žádost stavové k JMCské poddaně se přimlouvají, aby JMCská k přímluvě stavův takovou poníženou žádost jich v své milostivé paměti míti a ji vykonati ráčil.
Závěrek sněmu.
Avšak toto všech tří stavův království českého dobrovolné svolení, kteréž se k milostivé žádosti JMCské, jakožto krále Českého, a z žádné povinnosti stalo, není a býti nemá k žádné ujmě, škodě a k nějakému protržení privilejím, právům, svobodám a starobylým zvyklostem a pořádkům tohoto království, nyní a na časy budoucí a věčné. A JMCská, jakožto král český, také stavům na to, i na předešlá svolení, revers dostatečný vydati míti ráčí.