Neautorizováno!
(9.50 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)
Těch otázek je stále víc a pan premiér nevysílá žádný signál, který by cokoli jakkoli osvětlil. Veřejnost se samozřejmě podle mého názoru zcela oprávněně ptá: nebylo výměnou za legalizaci peněz... Nešly peníze do kapsy někomu v okolí ODS, anebo někomu dalšímu, který pomáhal s těmito kroky? To si myslím, že je klíčová otázka, na kterou je potřeba znát odpověď.
Odpovědnost samozřejmě nese celá vláda, včetně ministra vnitra Rakušana, ministra financí Stanjury a premiéra Fialy. V každé civilizované zemi by se po takovém selhání a propojení s organizovaným zločinem odporoučela celá vláda. Argument, že za chvíli jsou volby, je opravdu směšný a naprosto dementní, odpovídající pověstnému IQ 107. Tady přece nejde o volby, ale o totální selhání premiéra a jeho ministrů. Jde o miliardy korun z drog, pedofilie a prodeje zbraní pro nájemné vrahy.
Kolegové a kolegyně z Fialovy skandální vlády, teď jste překročili hranice, o kterých se opravdu nikomu v dějinách naší země nesnilo. Už včera bylo pozdě. Neděkujme a odejděte.
Teď načtu jménem SPD usnesení, o kterém bude Sněmovna hlasovat. Návrh usnesení SPD: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
I. konstatuje, že
a) přijetí daru Ministerstvem spravedlnosti ve formě kryptoměny bitcoin v řádech miliard korun, který ministerstvu daroval člověk odsouzený za obchod s drogami, bez jasně vymezených pravidel a veřejné kontroly, otřásá důvěrou občanů v transparentnost, nestrannost a důvěryhodnost institucí právního státu, zejména pokud se jedná o ústřední orgán státní správy zaštiťující výkon spravedlnosti,
b) všechny okolnosti, souvislosti a právní rámec týkající se darování, správy a využívání kryptoměny ve vlastnictví státu musí být důsledně vyšetřeny orgány činnými v trestním řízení,
c) postupem vlády v této věci byla zcela mimořádným způsobem narušena důvěra občanů ve stát a vláda premiéra Fialy tak ztratila důvěru;
II. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky doporučuje Petru Fialovi, aby podal demisi svou jako předsedy vlády, a tím demisi vlády České republiky jako celku."
Úplně závěrem jsem chtěl říct - za prvé, o tomto usnesení se tedy bude hlasovat - a úplně závěrem jsem chtěl říct, pakliže se tady nevyjasní ty otázky, které jsem tady položil, a to jsou zásadní otázky, tak samozřejmě SPD se pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Pro toto potřebujeme padesát podpisů poslanců. Nás je dvacet, takže doufám, že budeme spolupracovat s druhou opoziční stranou, s hnutím ANO, abychom tu nedůvěru vyvolali.
Já si myslím, že je to velice důležité hlasování i z toho pohledu, protože tady hnutí STAN, které je společně... Mají ministra vnitra Rakušana a je společně ve Fialově vládě, tak právě při tom hlasování je potřeba odhalit pravou tvář hnutí STAN, protože na jednu stranu tady vykládají o něčem, že něco nevěděli nebo že chtějí něco vysvětlovat, respektive chtějí něco vysvětlovat od koalice SPOLU, od ODS, ale u toho hlasování přesně uvidíme, kdo s kým drží basu. To znamená, jestli je to skutečně jenom komedie na občany, nějaká kritika mezi vládními stranami, nebo jestli to myslí skutečně vážně.
Takže za nás, za SPD jsem přesně nastínil, co nás zajímá. Nastínil jsem další kroky, kde vidíme odpovědnost. Dal jsem jasné krátké, stručné otázky, aby se nikdo nemohl vymlouvat a nějak se tady... Přesně jako jsem viděl, přesně jako jsme viděli ty tiskové konference premiéra Fialy, kde se vymlouvá, to bylo úplně neuvěřitelné, kdy on mluví, jestli nebyl zneužit stát. Takže oni o tom ví, ministr financí Stanjura za ODS, ministr spravedlnosti Pavel Blažek to podepíše, premiér Fiala je o tom informován taky, tak jestli tady bylo nějaké zneužití státu, nebo je tady zneužití státu, ale Fialovou vládou. Fialova vláda zneužila stát, takže to je to a není potřeba kolem toho hrát nějaké tanečky. Děkuju za pozornost. (Potlesk z lavic SPD.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Než přistoupíme k dalšímu řečníkovi, ještě načtu omluvy, kterých se nashromáždila celá řada: paní poslankyně Nina Nováková se omlouvá od 13 hodin z rodinných důvodů, Milan Wenzl od 16 hodin z pracovních důvodů, Pavel Žáček do 14 hodin z důvodu zahraniční cesty.
Z členů vlády: Martin Baxa od 11.15 do 13 hodin z pracovních důvodů, Mikuláš Bek z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Jan Lipavský z celého jednacího dne z pracovních důvodů a Marek Výborný od 9.45 do 11 hodin z pracovních důvodů. To by byly omluvy.
V pořadí přednostních práv je nyní přihlášen pan předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek a potom - jenom zkonstatuji - jsem přihlášena já, poté Radim Fiala a poté pan místopředseda Aleš Juchelka. Prosím, pane předsedo, ujměte se slova.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí občané, dnešní mimořádná schůze byla svolána k tomu, abychom dostali konkrétní odpovědi od zodpovědných členů vlády na takzvanou bitcoinovou aféru. Bohužel, jak se tak rozhlédnu po sále, tak ty zodpovědné aktéry tady vůbec nevidím. To si myslím, že je velký problém, protože když máme řešit takovéto záležitosti a nejsou tady přítomni ani si nepíšou poznámky, neposlouchají, co kdo říká, nejsou potom připraveni reagovat, tak... Dokonce jsme si přečetli všichni v médiích vyjádření pana ministra Blažka, že považuje za nevhodné, aby chodil na mimořádnou schůzi, která je svolána k vyvození jeho odpovědnosti, v době, kdy je stále ministrem vlády České republiky. To je opravdu bezprecedentní.
Takže první věc, kterou musíme samozřejmě jako Poslanecká sněmovna zajistit, je, aby tito činitelé byli přítomni na dnešním jednání Poslanecké sněmovny, a proto si dovoluji navrhnout usnesení, že: "Poslanecká sněmovna žádá osobní přítomnost pana ministra Blažka, pana ministra Stanjury a pana předsedy vlády Fialy." To za prvé, za druhé chci mluvit... Pochopitelně "na dnešní mimořádné schůzi, případně pokud mimořádná schůze bude pokračovat některý další den, tak i na tom dalším dnu".
Za druhé bych rád uvedl, jaké jsou naše otázky nebo naše obavy, připomínky k takzvané bitcoinové aféře. My se nedomníváme, na rozdíl od koalice SPOLU, že bitcoinová aféra je takzvané selhání jednotlivce. To už tady posloucháme třicet let. Vždycky se objeví nějaká kauza - teď bitcoin, předtím Motol - a vždycky vláda řekne: No, to je selhání jednotlivce. Nebudeme dělat žádné systémové kroky k tomu, aby se korupce v naší zemi omezila, přestože víme - a občané si na to stěžují, opakovaně to vychází ze všech šetření, názorů, postojů naší veřejnosti - že míra korupce a hospodářské kriminality je vnímána jako jedna z nejvyšších, je to jeden z nejpalčivějších problémů a že spousta lidí už dokonce ztratila víru, že je možné s tím něco dělat. Ale situace v západních státech, v jiných zemích nám ukazuje, že to nemusí být tak špatné a že to je jenom na nás, naše zodpovědnost, abychom s tím něco udělali, abychom dali občanům naději, že tato země může fungovat s mnohem menší mírou korupce a že v případě, že k takové situaci dojde, že budeme schopni to efektivně řešit, vyšetřit, dotáhnout do konce, vyvodit odpovědnost. ***