Neautorizováno!
(11.40 hodin)
Poslankyně Berenika Peštová: Ten přestupek, pokud byl spáchán, tak samozřejmě musí něčím doložit - právníci určitě vidí nebo kývou hlavou - takže musíte mít právě ony fotografie, které musíte mít pořízeny k tomu, aby to nebylo tvrzení proti tvrzení. Ten pozměňovací návrh vám říká, že tyto fotografie nikdy nevzniknou, takže jak chcete vést nějaké správní řízení o tom, že někdo byl někde, kde neměl být, když ho nesmíte vyfotit, a jak mu chcete uložit nějakou pokutu za to, že porušil zákon? Prostě krásně nasalámované, takže nejdřív to přesuneme z orgánů na obec, pak těm orgánům nebo té obci, chudákovi... Uděláme z ní bezzubou, protože není schopna doložit, že bylo spácháno, tudíž není schopna dát ani pokutu. Já rozumím i té myšlence, že nechceme, aby byla vyfocená ta auta, která tam jezdí, protože třeba nechceme, aby byla spojována s některými lidmi. Tomu rozumím, ale dneska už je to ošetřeno tak, že ten, kdo má výjimku, může jet, ten, kdo výjimku nemá, tam nemá co dělat. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Eva Fialová, poté pan poslanec Berkovec. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Eva Fialová: Děkuji moc. Tak já si půjdu ten příběh a tu skládačku dopovídat.
Takže co se nám stane, reálná situace. My zrušíme udělování výjimek. To v současné chvíli blahodárně je uvedeno tak, že snížíme administrativu, od vašich kolegů. OK, zrušíme výjimky, takže nikde nebudou evidované espézetky, kdo kam může vjet, i do prvních zón národních parků, za prvé. Za druhé, zrušíme ochráncům přírody a krajiny, kteří se právě v těch zónách můžou pohybovat, aby mohli natáčet, pořizovat videozáznam, zvukový záznam a tak dále. To jim také zrušíme. Potom to přehodíme na obec, aby tyto přestupky řešila obec. To je super. Takže každý ten pozměňovací návrh vypadá na začátku nevinně.
Ale co se bude ve skutečnosti dít, když to poskládáte? Majitelé samot, kteří je užívají, nebo těch lukrativních restaurací v národních parcích, tak si za nimi bude moct jezdit kdokoliv jakkoliv, protože tato espézetka nebude nikde evidována a řekne, že mu vybouchlo auto, že zajede za majitelem této nemovitosti a že má na to ze zákona právo, si to obsluhovat. Tohle fakt chceme dopustit, aby v těch největších zónách mohlo se dít? Proto možná jsou vysoké pokuty, protože tam auta - a v některých případech ani osoby - nemají co dělat, aby ta příroda byla chráněná, proto vznikají muzea, i třeba KRNAPu, které je velice hezké a ukáže nám, to muzeum, místa a vodopády, které normálně nejsou přístupné pro občany, protože by mohlo dojít k narušení té přírody. To chceme těmito pozměňovacími návrhy z řad kolegů z ODS dopustit? Já tedy nechci, upřímně. Tak tady neargumentujte (Předsedající: Čas.), že se jedná pouze o nějakou drobnost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. (Poslanec Bureš mimo mikrofon: Prostřednictvím předsedající.) (Poslankyně Fialová mimo mikrofon: Ano, prostřednictvím předsedající.) Ano, děkuji, že jste se sama opravila. (Se smíchem.) Prosím, pan poslanec Berkovec s faktickou poznámkou.
Poslanec Stanislav Berkovec: Děkuju, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, přeju vám pěkný den. Víte, já jsem v CHKO Křivoklátsku a vůbec v těch lesích tam vyrostl, jezdím tam posledních mnoho desítek let.
Teď dovolte poznámku, která se týká právě těch pozměňovacích návrhů, o kterých mluvila vážená paní kolegyně Eva Fialová. Já jsem tam byl také 26. dubna, kdy se sešli občané a starostové na mostu v Roztokách, na takové velké demonstraci poměrně, několik set lidí se tam prostřídalo za ten den, za to dopoledne. Bylo to v době, kdy tam probíhala akce čištění Berounky, tak tam pluli vodáci, a tak jsem si s nimi povídal tam. Povídal jsem si s těmi starosty, s panem starostou Křivoklátu a s dalšími. Divili byste se, jak dobře jsou informováni a jaké kvalifikované dotazy mají, nejen o těch pozměňovacích návrzích. Oni to pořád nechtějí prostě, no, prostě to nechtějí. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s přednostním právem vystoupí pan ministr Hladík. Prosím, máte slovo, pane ministře.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Já bych velmi krátce, prostřednictvím paní předsedající, reagoval na pány poslance Pražáka, Helebranta, Nachera a paní poslankyni Ožanovou.
Já jednám opakovaně, moje ministerstvo jedná opakovaně, já osobně jsem tam byl loni 4. dubna, 29. dubna, 27. května, 28. července, 2. prosince, jedu tam příští středu na celé dopoledne, byly tam desítky jednání s obcemi, s místními lidmi, s vodáky, se Sokoly, se včelaři, s podnikateli. Tam prostě ta jednání probíhají, ty detailní informace jsou. Navštívil jsem celou řadu místních obyvatel, také jsem šel dům od domu a zvonil jsem na zvonky a s celou řadou místních lidí jsem se prostě bavil. Jednáme, opravdu jednáme se všemi těmi šestnácti obcemi - proběhla celá řada fyzických i on-line jednání - které... v jejichž katastru bude národní park.
Co se týká vodáků, tam žádné omezení nebude. Tam jenom národní park probíhá mezi Týřovskou (Týřovickou?) skálou a Čertovou skálou přes řeku Berounku, necelém kilometru, ale přímo v té legislativě je stanoveno, že se to nijak nedotkne vodáků ani rybářů. To znamená, nebudou se dávat žádné speciální rybářské lístky, žádná povolení, nic takového, protože to je opravdu krátký úsek a tady to vůbec nedává smysl. Je to tam přímo uvedeno jako tak.
Co se týká cyklistů, no naopak, starostové někde říkají: No, my ta omezení chceme. To znamená, my počítáme, že právě to opatření obecné povahy bude diskutováno s obcemi. Sami ti starostové si někdy stěžují, že už těch lidí je tam příliš, tedy vítají tu regulaci, právě třeba u té cykloturistiky. My ale teď předpokládáme, že všechny zpevněné cesty by označené byly, ale budeme o tom debatovat logicky s radou národního parku, kde budou zastoupeny všechny obce.
Omlouvám se, opravdu ten národní park není nijak fragmentován, je ucelen. Je to to jádrové území současné chráněné krajinné oblasti, je to zhruba 10 000 hektarů, pokrývá to všechny národní přírodní rezervace. Ta území, která už jsou dnes vlastně nepřístupná, jsou těmi nejcennějšími územími jako takovými.
Určitě samozřejmě dojde k tomu, že správa národního parku dál bude mít - a je to v RIA vyčísleno - část zisku z těžby. To znamená, tady se nikam ten zisk z těžby neztratí, on bude příjem národního parku a samozřejmě Lesy České republiky jako velká organizace si uzpůsobí ten svůj chod tak, aby jim to vyhovovalo. To je standardní, děje se to tak opakovaně.
Co se týká důvodů, proč zřizujeme ten národní park, já jsem to tady hovořil minule, ale rád zdůrazním: Jedná se opravdu o unikátní vnitrozemské území s pestrými lesy a má... Je to typ biotopu, který v současném typu České republiky není v typu národní parky chráněný. Jedná se o rozsáhlá území s velkými roklemi, s územími, která jsou už v současné době nepřístupná - vlastně dlouhodobě se tam nehospodařilo právě kvůli té obtížnosti, finanční náročnosti toto vytěžit - a zároveň jedná se o ucelený celek lesů, který... kde už dneska žijí desítky zvláště chráněných a víc jak stovka chráněných druhů. Opravdu ten potenciál na rozvoj těchto chráněných a zvláště chráněných druhů v této lokalitě je obrovský. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Vaše vystoupení vyvolalo několik faktických poznámek. Jako první se k faktické přihlásila paní poslankyně Zuzana Ožanová, poté paní poslankyně Fialová. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně.
Pane ministře, já jsem se ptala na Svazek obcí Křivoklátska. To jste neřekl, zda jste se s nimi setkali. To není jenom těch šestnáct obcí, tam Svazek obcí Křivoklátska obsahuje... Teď jsem se dívala na web, zakládajících bylo dvacet osm obcí. Jestli jste se s touto organizací setkali. Ve své podstatě koalice podporuje společenství obcí, svazky obcí a podobně a chce, aby se ty obce takto vlastně dávaly dohromady a společně jednaly, tak já se vás ptám, zda jste se sešli s tímto svazkem obcí? Tento svazek obcí má dokonce svoji skupinu odbornou na problém vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. To je můj dotaz. ***