Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(17.20 hodin)
(pokračuje Lubomír Wenzl)
Pro splnění tohoto cíle potřebujeme do roku 2030 mít čistý přírůstek zhruba 6 000 nových příslušníků armády a zhruba 6 000 příslušníků aktivní zálohy.
O tom, že ta situace, troufnu si říci, je kritická, několikrát hovořil již pan náčelník generálního štábu generál Řehka. A zaujala mě jedna z jeho tezí na velitelském shromáždění v listopadu loňského roku, kdy uvedl, že nechá zpracovat akční plán náboru a stabilizace personálu.
V této souvislosti bych se chtěl vás, paní ministryně, zeptat, zda již ze strany velení armády byl vypracován tento akční plán náboru a stabilizace personálu, o kterém hovořil pan náčelník generálního štábu v listopadu loňského roku, a pokud ano, jakým způsobem se lze s tímto materiálem seznámit? Děkuji vám za odpověď.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. Paní ministryně Černochová je z pracovních důvodů omluvena celý jednací den a odpoví do 30 dnů, a to písemně. Už je připravená i má ctěná kolegyně Zuzana Ožanová, která má další vylosovanou interpelaci, a to na pana ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Prosím.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Vážený pane ministře, obracím se na vás ve věci kontroly dodržování ustanovení § 129 trestního řádu, myslím tím konkrétně prodlužování lhůt pro vypracování písemných vyhotovení rozsudků. Bohužel jsou soudci, u kterých se rozsudku do zákonem stanoveného limitu 10 pracovních dnů obžalovaní nedočkají nikdy. Totéž se týká i mimořádného prodlužování lhůt. Prodlouží-li lhůtu předseda soudu o více jak dalších 20 pracovních dnů, písemně zdůvodní, proč nebylo možné stanovit lhůtu kratší. Bohužel u některých soudů se už setkáváme s jevem, kdy obhájci čekají na rozsudek i několik měsíců, přestože rozhodující soudce není nemocen, řádně chodí do práce, a to i u nedodělků.
Moje otázka zní, zda, případně jak Ministerstvo spravedlnosti vyhodnocuje včasné vyhotovování trestních rozsudků, zejména u kauz starších pěti let, kdy trestní stíhání s neúměrnou délkou zakládá právo na náhradu škody pro obžalované? Jak provádí ministerstvo kontroly ve spisech, zda bylo řádně odůvodněno prodloužení lhůt? Mám totiž informace, že k prodlužování lhůt dochází ze strany některých vedení soudu prakticky paušálně, aniž by se konkrétně prověřovaly relevantní důvody nedodržení lhůt. Předem děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji a pan ministr Blažek je do 19 hodin omluven z pracovních důvodů, tudíž v souladu s jednacím řádem odpoví písemně, a to do 30 dnů. Další interpelaci má kolegyně Ivana Mádlová, tu tady nevidím.
Než se dostaví tedy, já načtu omluvy, pokud je někde v blízkosti: pan poslanec Bělica se omlouvá celý jednací den z pracovních důvodů, Oldřich Černý od 16 hodin z pracovních důvodů, od 16 hodin také ze zdravotních důvodů pan Jaroslav Dvořák, Petr Gazdík od 18 hodin ze zdravotních důvodů, Michaela Opltová celý jednací den ze zdravotních důvodů, od 16 hodin ze zdravotních důvodů pan poslanec Jan Síla, bere zpět svou omluvu z celého jednacího dne z pracovních důvodů pan poslanec Julius Špičák a od 17 hodin se z pracovních důvodů omlouvá taktéž pan premiér Petr Fiala.
A já nevidím paní poslankyni Ivanu Mádlovou, která má další interpelaci, tudíž její interpelace propadá. A na řadě v tuto chvíli je paní poslankyně Olga Richterová, která bude interpelovat pana Martina Kupku. Prosím.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Já mám otázku na pana bývalého tiskového mluvčího ODS, současného ministra a možná jednou budoucího předsedu této strany, a sice týkající se IT systémů na MPSV, IT systémů, které mají pomáhat na úřadech práce. A ta otázka ať zazní hned v úvodu , je jednoduchá: Pošlete na tyto systémy pořádný audit?
Protože, jak to popisují uživatelé, je to opravdu velice, velice nevstřícné. Článek v médiích, který začíná citací toho, jak se v tom systému úředníkům špatně pracuje, se jmenuje - cituji: "Lezete do pěti Nováků, než trefíte správného." - Takhle úředníci tepou po třech měsících od ostrého startu digitalizace žádostí v nezaměstnanosti.
Jinými slovy, před třemi měsíci byl ten nový IT systém spuštěný, úředníci jsou z něj aktuálně velmi nešťastní, a to až natolik, že se rozhodli popsat, samozřejmě anonymně, že musí reálně pracovat ve vícero systémech, mají šibeniční termíny a systém se pořád upravuje. No a mě zajímá, protože se objevují v poslední době i obrovská podezření týkající se zakázek, které právě Ministerstvo práce a sociálních věcí přidělilo společnosti TEKIS (?), a jsou to i věci, které se týkají věcí na digitalizaci stavebních řízení, tak mě zajímá, jestli když v této oblasti bylo věnováno tolik pozornosti různým auditům, tak bude proveden i zásadní audit fungování této části digitalizace státní správy. Bude to audit, který řekne, kdy přesně budou všechny nástroje v novém systému plně funkční? Bude to audit, který ukáže, kdy už konečně nebudou muset zaměstnanci pracovat paralelně ve dvou a více systémech? Děkuji (Předsedající: Čas.), pane ministře.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji za dodržení času. V tuto chvíli Martin Kupka neodpoví ústně, odpoví písemně, a to do 30 dnů v souladu s jednacím řádem, poněvadž je řádně omluven, a to z pracovních důvodů celý jednací den. Jakub Michálek, pan předseda, je další, kdo má interpelaci, tentokráte na pana ministra kultury Martina Baxu. Prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já jsem trochu překvapen, že pan ministr Baxa tady dneska není, protože bylo oznámeno, že dorazí.
Mě tedy zajímá, jak to bude s poplatky za mobily? Protože za Fialovy vlády se tady vyvinula praxe s posvěcením soudu, že každý člověk, který si jde koupit nový mobilní telefon - každý dneska má skoro chytrý mobilní telefon, tak musí platit 90 korun za paměťové médium, které je uloženo v tom mobilním telefonu. Tam si může každý nahrávat fotky, většinou třeba z toho, co vyfotí během dne, a stejné poplatky se musí platit z foťáku, kam si lidi taky fotí své vlastní fotky, nebo dokonce z videokamer. Takže svazy jako Ochranný svaz autorský vybírají poplatky pro lidi, kteří složí hudbu k nějakým písničkám, a vybírají od normálních lidí poplatky za videokamery, za foťáky, za mobily. A to jsou zbytečné peníze. Já nemám vůbec nic proti tomu, ať mají peníze třeba z vysílání svojí hudby a tak dále, to je naprosto správně. Ale vybírat od lidí takovýmto způsobem v podstatě poplatek 90 korun za nic, protože většina lidí má ve svém vlastním mobilu fotky, které tam vyfotí, a aplikace, které si tam stáhnou, a ne nějaké hudební skladby, které hrajou v rádiu a tak dále, na to už mají dneska přece streamovací služby, za které platí vlastní další částku.
Takže já jsem pro to, aby se ukončilo tohleto terorizování normálních lidí. Vláda zavedla i další poplatek 2 400 korun, televizní poplatek pro lidi, kteří nemají televizi a mají jenom chytrý mobil. A vyzývám pana ministra, aby nám všem a občanům řekl, co s tím bude dělat.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji za přesný čas a jeho dodržení. Martin Baxa, pan ministr, je z pracovních důvodů omluven od 17 hodin, tudíž v souladu s jednacím řádem odpoví písemně do 30 dnů. V tuto chvíli je na řadě má ctěná kolegyně paní poslankyně Věra Adámková. Prosím.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážený pane ministře, předpokládám, že tak jako na mě, i na vás - a jistě více - se obrací celá řada rodičů, kteří mají dítě v základním vzdělávacím systému - tím teď myslím opravdu základní školu. A to, co se teď ptám, jsou jejich otázky. Nejsem odborníkem na základní školství, takže opravdu bych velmi ráda slyšela tu odpověď.
Za prvé. Tito rodiče mi píší a říkám - předpokládám, že vám ještě více, proto mě trošku udivuje, že třeba toto nemáme jako bod jednání Poslanecké sněmovny. Za prvé. Školy vzdělávají podle různých vzdělávacích plánů, jak jsem z toho pochopila. Čili tady se stává problém tím, že třeba ta rodina by se ráda někam přestěhovala a zjistila, že dítě přichází do školy, která je prakticky úplně jinak postavená než škola, odkud přichází. A podotýkám, že to jsou státní základní školy, tak jak píší. Takže to bych ráda věděla, co je na tom pravdy? ***