Neautorizováno!


(22.40 hodin)
(pokračuje Jan Kuchař)

Jedním ze základních nástrojů institutu regulatorního sandboxu je oprávnění udělit výjimky z plnění povinností stanovených zákonem. Povinnost zveřejnění rozhodnutí o zřízení projektu kontrolovaného testovacího prostředí představuje nezbytný nástroj dohledu veřejnosti v souladu se zásadou transparentnosti fungování správních úřadů.

Já to jenom zlidštím, to, co jsem teďka přečetl. Jedná se o to, aby vlastně v rámci energetického zákona bylo možné uplatnit takzvaný regulatorní sandbox, to znamená prostředí, které může být v rámci vývoje a testování uplatněno v některých oblastech. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji a poslední přihlášený do obecné rozpravy je zatím pan poslanec Heller.

 

Poslanec Šimon Heller: Děkuji za slovo. Jenom pro stenozáznam, pokud mi bylo špatně rozumět - a poraďte si s tím, jak uznáte za vhodné - já jsem se hlásil k pozměňovacímu návrhu číslo 6574. Pokud mi bylo špatně rozumět, tak uvádím pro stenozáznam, aby bylo dobře uvedeno.

V obecné rozpravě chci jen upozornit na to, že dvojčata nemají nárok dneska na dvojnásobek rodičáku, a jsem přesvědčen, že to bude třeba napravit, a proto se k tomu přihlásím v podrobné rozpravě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji. S faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Dlouhý. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Martin Dlouhý: Já to zvládnu. První minuta se týká zákona o vědě, když to takhle řeknu, a to sice, že to, co už nenačítám, protože to schválil výbor, je, že vzniká možnost založit veřejnou infrastrukturní organizaci jako novou formu, která neprovádí svůj výzkum, a tedy není zcela výzkumná. Potom je tam možnost, aby Akademie věd založila nadaci, což doteď nebylo možné, ale taky to prošlo výborem, takže už není potřeba tenhle návrh načítat.

Pak bych chtěl tady pozdravit ctěného kolegu Šimona Hellera. Jenom ho upozorňuju, že historicky mateřská, nemocenská a tak dále byly vázány na to, že hradily ztrátu příjmu jedince. Z nějakého důvodu tu ztrátu má jeden jedinec, takže tam patří jedna osoba. Tak to historicky vzniklo, nikoliv podle počtu dětí. Čili to, co tady máme, je anomálie. Neměli bychom platit jeden a půl, ale jenom jedna, protože nepracuje jeden člověk. Mateřská by měla být jedna. Tak jenom na vysvětlenou. Až to tady zaslechne pan ministr financí, že by to bylo možné udělat, tak ušetříme hodně peněz, když tam hodí druhý, jiný pozměňovák, že tak jak to vždycky bylo - a my máme tu anomálii - tak rodičovská, mateřská, nemocenská se bere jenom jednou, ne 1,5krát. Tak opatrně s tím, než si toho někdo všimne. Děkuju za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. Jenom prosím, abychom se oslovovali nikoliv přímo, ale prostřednictvím předsedajícího.

Vaše vystoupení vyvolalo další faktické poznámky: první paní poslankyně Peštová, připraví se pan poslanec Heller.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jsem byla před vámi, pane poslanče Hellere, protože mě fakt dneska už dostáváte. Já chápu, že chcete navýšit rodičovskou, ale vy to narvete úplně všude. Vám je to úplně jedno, jaký je to zákon. My i kdybychom teď dali zákon o ekologické újmě, tak vy to tam narvete taky. Já chápu, že se blíží volby, potřebujete téma, ale prosím vás, to jsou přílepky. To už se ani jinak nedá říct. To jsou přílepky jako... jako takové to zvířátko, jo? To už prostě... To už je donebevolající. Nikdo na vás přece nebude dávat žádné ústavní stížnosti za to, že děláváte přílepky, ale kdybyste to aspoň dal k nějakému sociálnímu zákonu, ale vy to narvete úplně všude! Já už čekám, kde se mi to objeví. Vy máte jeden pozměňovák, prostě jste to narval do všech zákonů a nějaký prostě projde. Ale prosím vás, dejte to aspoň k gesčnímu zákonu nějakému. Děkuji. (Potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak také poprosím pro příště, abychom se oslovovali prostřednictvím předsedajícího.

Nyní bude mít šanci reagovat ve faktické poznámce pan poslanec Heller.

 

Poslanec Šimon Heller: Děkuji za slovo, dovolím si dvě reakce. První reakce na pana kolegu - a teď vypadlo jméno, moc se omlouvám (Nápověda ze sálu.) - Dlouhého, děkuju, na kolegu Dlouhého, prostřednictvím pana předsedajícího. No, je to jednoduché. Musíme se rozhodnout, jestli budeme dělat politiku prorodinnou, nebo protirodinnou. Já chápu, že když dvojčata nemáte, že nevíte, jaký je to náklad, že nechápete, že je tam... že všechno kupujete dvakrát, nejenom že nemůžete dědit ty věci, ale že při těch dvojčatech ten náklad je daleko větší než dvojnásobek. Ale chápu to a odpouštím vám, pane poslanče Dlouhý, skrze prostřednictvím pana předsedajícího, protože nemáte dvojčata a tu zkušenost nemáte.

Reakce na moji předřečnici: Já vám slibuji, že do ekologické újmy to nenavrhnu. Jsem přesvědčen, že to přílepkem není, tak jak to nazýváte, že to přímo souvisí s tímto zákonem. Děkuji. (Pobavení v sále.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji a paní poslankyně Peštová se hlásí k faktické poznámce.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Tak já děkuji za slovo, pane předsedající. Pane poslanče, prostřednictvím pana předsedajícího, pojďte mi říct, jak to s tím souvisí. (Reakce ze sálu. Pobavení v sále.) Ne, já bych to docela ráda věděla. Já asi možná mám nějaký kratší rozum nebo já nevím, ale vysvětlete mi, jak to souvisí s výzkumem, vývojem, inovacemi a transferem znalostí. Vysvětlete mi, ta dvojčata, trojčata co s tím mají společného. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Zatím stačí dvojčata, ještě trojčata do toho tahejte... (Smích v sále.) Tak nyní pan poslanec... (Poslanec Heller se postavil k mikrofonu.) Pardon, já se omlouvám, nyní je přihlášen k faktické poznámce pan poslanec Kasal. Tak prosím.

 

Poslanec David Kasal: Děkuju. Já bych se chtěl pana poslance, vaším prostřednictvím, zeptat jenom, kdo je ministr práce a sociálních věcí? To mně úplně stačí, když mně odpovíte. (Potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak pan poslanec Heller s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Šimon Heller: Vážené kolegyně, vážení kolegové, budu se snažit být velmi krátký, protože tady vidím smutného ministra životního prostředí, který už se těší na ekologickou újmu a na pyrotechniku. Tak budu se snažit být velmi krátký.

V první řadě reakce na pana předsedajícího, týká se to i trojčat. Pokud máte trojčata, máte nárok dneska na pouze 1,5násobek, pokud máte čtyřčata, úplně stejně, takže i těch se to týká, byť jsou to samozřejmě minimální počty.

No a abych odpověděl na dotaz... Velmi v krátkosti, no přímo to souvisí. Pokud chceme podporovat vědce - věřte tomu, že i mezi vědci je spousta rodičů, kteří mají dvojčata - a pokud chceme k nim být féroví, tak jim musíme dát to, co jim z nároku patří, protože pokud tvrdíte, že vědcům, kterým se narodí dvojčata, mají jedno a půl dítěte doma, nemají. A věřím, že i toto napravujeme. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak paní poslankyně Peštová se hlásí s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuju. Vidím od svých kolegů ty útrpné pohledy, ale pane poslanče, vy jste mě opravdu nepřesvědčil. (Se smíchem.) Já to tam nevidím, tudíž je to opravdu přílepek. Já říkám, rozumím vašemu pozměňovacímu návrhu, rozumím, proč to děláte, chápu to. Dole jste mi vysvětlil, že: Tak si na mě zkuste dát žalobu k Ústavnímu soudu a prohrajete, protože to bude mediální kampaň. Já nechci žádnou mediální kampaň. Já rozumím, proč to děláte, ale dáváte to úplně ke špatným zákonům. Takže pan ministr životního prostředí se může těšit, možná že to přijde k té ekologické újmě, protože tady je to... Tam taky vlastně ta dvojčata, trojčata určitě mají nějaký vliv, protože i ti pracovníci, co tam jsou, tak taky mají dvojčata, trojčata. A ta pyrotechnika? Já bych to dala i tam. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkujeme za radu a paní poslankyně Richterová se hlásí s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuju moc. V tuto pokročilou hodinu by se hodilo nějaké senzační odhalení s dvojčaty, ale nebude to tak. Já bych poprosila, abychom to doprojednali. Ten zákon je důležitý. Je to prostě podpora toho, aby se překlápělo bádání a výzkum do praxe, aby to prostě nebyl jen výzkum pro výzkum, ale aby z toho byly normální nové služby, nové produkty.

Já jsem chtěla jenom podotknout, mají to všechny západní země, že prostě podporují to, aby se věda, výzkum promítala do opravdových inovací, které pak občani té země poznají. Co já znám ze sousedního Německa, tak je to opravdu významný driver, tahoun ekonomiky, tahoun toho, aby hospodářství té země prostě opravdu rostlo. Co se týče vyšší přidané hodnoty, tak k té se dostaneme v ekonomice přesně tím směrem, když aplikujeme výsledky výzkumu do praxe. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP