Neautorizováno!


(21.30 hodin)
(pokračuje Ivana Mádlová)

Byla kolem toho i docela konstruktivní diskuse na výboru pro regionální rozvoj a my se domníváme, že by to mělo zůstat v té podobě, v jaké to je, protože obce si dokážou toto samy velmi dobře regulovat a bez jakýchkoliv problémů. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vaše vystoupení vyvolalo faktické poznámky, nejdříve paní poslankyně Adámkové, následně pana poslance Salvetra a pak poslankyně Oulehlová. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji, paní předsedkyně, za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, páni ministři, tento zákon přesně ukazuje věc, kdy chybí komunikace. Mně poměrně udivuje, nemyslela bych si, že bych někdy vystupovala k novele zákona o obcích, ale to bohorovné povídání a nakládání s hlukem je velmi nebezpečné. V civilizačních nemocech v posledních třiceti letech jeden z nejhorších faktorů je hluk. My tím hlukem jsme opravdu naprosto obklopeni, je to podprahové, vysoký hluk. Ukazuje se, že i naše děti na základní škole - tím myslím první až pátý postupný ročník - mají víceméně již zhoršený sluch, protože toho hluku je mnoho a on se tak trošku bagatelizuje. Přestože se tady hovoří o tom, že tedy v průběhu mnoha týdnů bude možné pořádat různé atrakce, tak se zapomnělo na dvě věci: za prvé na negativní vliv tedy hluku - a musím říci, že nevím o tom, že by někdo ze zdravotníků byl seriózně požádán o nějaký názor - za druhé v těch obcích a lokalitách, kde povolujete takto hluk, tak také žijí lidé. Ti lidé musí druhý den jít do zaměstnání, ne každý pracuje pondělí až pátek, ony také jsou směnné provozy, velmi důležité provozy - jsou tam lidé, kteří pracují v elektrárnách, teplárnách, jako řidiči městské hromadné dopravy a podobně - a tam potom opravdu je velmi nepřípustné, aby se nevyspali, takže tady bych chtěla požádat příště také o trošku nadhledu a více ohleduplnosti k lidem v daných lokalitách, protože je sice hezké, když přijede někdo na víkend, že tedy si tam udělá nějakou party, ale ti lidé tam opravdu žijí a musí podávat výkony mnohdy velmi, velmi důležité, ať už to je ve smyslu techniky nebo zdravotnictví nebo kdekoliv jinde, takže se domnívám, že to nebylo úplně šťastné, a doufám, že ten náš návrh toto vrátí zpátky. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji. Další s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Salvetr, připraví se paní poslankyně Oulehlová. Prosím pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Rudolf Salvetr: Děkuju za slovo pane předsedající. Já nebudu mluvit ke zdravotním rizikům, to není moje profese, ale proč jsem ten pozměňovací návrh připodepsal, přihlásil se k němu také, je praktický důvod, tak jak to dneska na obcích je. Obce mají dostatečný nástroj k tomu, aby mohly pořádání těchto akcí regulovat v těchto mantinelech, které máme k dispozici. Když si vezmu Klatovy - dvacet pět integrovaných obcí - ve chvíli, kdy je povolen jakýkoliv kulturní program do dvanácti hodin, do jedenácti, tak to platí na celé území obce, nejen na ty městské lázně nebo na klatovské náměstí.

Umíte si představit - v reakci na stanovisko ministerstva - že je také možné tu dobu nočního klidu prodloužit třeba ráno do osmi hodin, co se bude odehrávat? Až ten člověk, který vstává do práce nebo ráno chce začít něco dělat, se půjde dohadovat minutu po půlnoci s tím dotyčným, že neukončil slavnost, a ten dotyčný, který se celou noc zbavil, půjde minutu po šesté ráno tomu člověku hubovat, že ho vzbudil. Je to po dobu čtyř měsíců naprosto nesmyslné a schválně jsem se na to soustředil minulý týden, když jsme tu vyhlášku stanovovali, tak se jedná o deset dní v tom letním období, kdy jsme hluk prodlužovali.

Ta další praxe je městská policie. Velká armáda v Praze, v Plzni, ve velkých městech, ale města menší, okresní, jsou ráda, když mají ve službě čtyři, pět policistů v inkriminovaný čas a nejsou schopni toto pokrýt, takže nechme stávající úpravu, stávající možnosti, které pro obce dostačují.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. S další faktickou poznámku vystoupí paní poslankyně Oulehlová.

 

Poslankyně Renata Oulehlová: Přeji vám všem dobrý večer. Děkuji svému předřečníkovi za jeho vyjádření. Ty zkušenosti na těch městech opravdu takové máme. My si umíme poradit, je to jedno hlasování zastupitelstva. Když se potřebuje rozšířit o nějaký třeba nový kulturní program, posunout ta doba klidu, ale neprolamujte nám to až do té půlnoci, protože my třeba máme v Sokolově pouze dva městské policisty na noční, a opravdu když jenom má restaurace předzahrádku, už to je velký problém, protože na tom náměstí bydlí samozřejmě mnoho lidí, kteří, jak tady již bylo řečeno, pracují třeba v tom směnném provozu. Prosím, nevlamujte se do toho, co si dokážou rozhodnout města. Postarejte se o to, aby se v těch městech dobře žilo.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji za dodržení času, vyčerpali jsme faktické poznámky. Vracíme se do obecné rozpravy a do ní je připraven pan... Do ní je přihlášen pan poslanec Salvetr, určitě i připraven.

 

Poslanec Rudolf Salvetr: Ještě jednou děkuji za slovo a já budu ve svém vystoupení, pokud možno, stručný a odůvodním pozměňovací návrh zaznamenaný pod číslem 6573 k danému tisku, o kterém mluvíme.

Paní poslankyně Ožanová, vaším prostřednictvím, tady mluvila o určitém pelmelu a já se k tomu hlásím, že ten pelmel tímto pozměňovacím návrhem z toho také trochu dělám, ale myslím si, že až řeknu ty důvody, tak to má s činností obcí značnou souvislost a také se životem v těch obcích. Týká se to totiž stavebního řízení, o kterém tady už padly hodiny projevů, spousty slov, a stěžujeme si všichni, jak to na stavebních úřadech vypadá, jak jsou paralyzovány a jak trvá povolování staveb.

Ten můj pozměňovací návrh, který podávám s paní kolegyní Kovářovou a panem kolegou Slavíkem, se týká požárněbezpečnostního řešení staveb, které je nezbytné ve stavebním řízení. V danou chvíli tam bude končit koncem letošního roku přechodné období, kdy u staveb menších jako rodinné domy nebo garáže mohly to požárně bezpečnostní řešení zpracovávat nejen osoby, inženýři pro požární bezpečnost, ale také ti, co mají například akreditaci pro pozemní stavby a mají k tomu splněné náležitosti. Pro vaši představu, ve chvíli, kdy toto období skončí, tak na celém území republiky by to mohlo povolovat a stanovovat to požárněbezpečnostní řešení asi 500 osob oproti tomu, že těch autorizovaných inženýrů v jiných stavbách je 10 000 a z toho asi 2 000 mají možnost toto požárně bezpečnostní řešení stanovovat a připravovat. Jde mi o to - i po velké debatě s Českou komorou autorizovaných inženýrů - aby toto přechodné období, které skončí 31. prosincem 2025, bylo o dva roky prodlouženo, a ještě více jsme tak tedy neparalyzovali stavební řízení. Děkuju vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji a pokračujeme v obecné rozpravě. Dalším přihlášeným poslancem je pan poslanec Havránek.

 

Poslanec Jiří Havránek: Krásný dobrý večer, kolegyně, kolegové. Vážený pane předsedající, děkuju za slovo. Pane ministře, pane předkladateli - spolu se mnou - a vážená paní zpravodajko, já pouze odůvodním svůj pozměňovací návrh, který reaguje na současné znění návrhu zákona a upřesňuje pravidla obsažená v zákonech o územních samosprávných celcích.

Za tímto účelem tedy doplňuji ve svém pozměňovacím návrhu v jednotlivých ustanoveních zákona o obcích, zákona o krajích i zákona o hlavním městě Praze upřesnění, podle něhož se povinné zveřejnění projednání zastupitelstev týká pouze věcného práva stavby, přičemž formou poznámky pod čarou odkazuji přímo na § 1240 občanského zákoníku. Toto řešení, tak jak je v původním znění návrhu zákona, jehož jsem tedy spolupředkladatelem, však veškeré pochybnosti o interpretaci předmětného ustanovení neodstraňuje, proto dochází k dalšímu upřesnění, které je vlastně výsledkem i projednávání na ÚPV zde v Poslanecké sněmovně, ale i dalších jednání, které vedla paní kolegyně Ožanová nebo můj ctěný kolega a předseda poslaneckého klubu Marek Benda. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP