Neautorizováno!
(14.30 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
No, divím se, že to pan premiér dovolil, když v podstatě Slováci jsou na černé listině. Dotaz: Doložte znění deklarace. Jaké jsou další kroky vyplývající z deklarace? Připravuje se nějaký společný nákup? Uveďte předmět a předpokládanou hodnotu, případně množství a termín realizace smlouvy. Toto není nic tajného, to čteme občas. Teďka tady byl na návštěvě pan ministr.
Po (za?) sedmé, pásové bojové vozidlo pěchoty CV90. Dle schváleného rozpočtu 2024 mělo být v letech 2023 a 2024 celkem proinvestováno 17,1 miliardy korun. Podle Státního závěrečného účtu bylo však vyplaceno pouze 10,1 miliardy korun. Mimochodem, celková rozpočtovaná částka je 70 667 459 000 za 246 kusů, to znamená 287,3 milionu za jeden kus vozidla. V rámci soutěže - to bylo ještě za ministra Metnara - minimálně BAE a General Dynamics nabízeli vozidla za cenu 246 milionů, takže není pravda prohlášení paní ministryně Černochové, že se jí podařilo vyjednat nižší jednotkovou cenu. Navíc paní Černochová koupila vozidla hůře vybavená, než se požadovalo v původní soutěži, například menší počet rušičů, chybí maskovací sítě. Čtyřicetiprocentní podíl domácího průmyslu je lež. Těchto čísel lze dosáhnout, pouze když se započítají přeprodeje materiálu ze zahraničí, to znamená nula přidaná hodnota pro český průmysl. Paní ministryně Černochová dlouho prezentovala, že to bude nákup vláda - vláda, což je další lež podle informací, které my máme k dispozici. Vozidla jsou kupována a placena přímo společností BAE Systems Hägglunds AB. Dotaz: V dopise adresovaném předsedovi výboru pro obranu Metnarovi ze dne 6. února 2025 ministryně Jana Černochová uvádí, že čerpání je v souladu se smlouvou a dle schváleného rozpisu zálohových plateb, tak proč Ministerstvo obrany do schváleného rozpočtu 2024 dalo k čerpání 11,2 miliardy a vyčerpali z této částky pouze 5,2 miliardy? Co je důvodem pomalejšího čerpání na tento projekt? Vzhledem k tomu, že vozidla se již vyrábí, tak v maximální míře musí být průmyslová spolupráce již nastavena. Jaké je tedy zapojení konkrétních firem? Firma, předmět plnění, částka. Dotaz. Doložte ustanovení kupní smlouvy, kde je výpočet průmyslové spolupráce definován. Toto nemůže být předmětem obchodního tajemství. Jaké jsou sankce a konkrétní kontrolní mechanismy na hodnocení povinné minimální úrovně průmyslové spolupráce? Kdy bude probíhat hodnocení průmyslové spolupráce? Dotaz.
Po (za?) osmé, víceúčelové vrtulníky - nákup. Dle schváleného rozpočtu 2024 mělo být koncem roku 2024 proinvestováno 17,6 miliardy korun, podle Státního závěrečného účtu 2024 bylo v roce 2024 vyčerpáno pouze patnáct a půl miliardy. Co je důvodem pomalejšího čerpání na tento projekt? Se ptáme.
No, a teďka tady je taková pikanterie, bod 9, Československá obec legionářská. Předsedou byl pan Budinský. To je hlavní obviněný v kauze Motol. Za vlády ministryně Černochové došlo k výraznému nárůstu transferů tomuto spolku. V roce 2021 tenhle spolek čerpal 21,4 milionu a v roce 2024 tenhle projekt - ta obec legionářská, pan Budinský - čerpali 32,2 milionu, takže nárůst o 50 procent. Dotaz: Proč došlo k tak výraznému navýšení transferů tomuto spolku? Za další: Doložte seznam dotačních projektů, které realizovala Československá obec legionářská, včetně jejich znění a hodnotících zpráv o naplnění cílů projektů.
Bod 10, polní kuchyně na terénním automobilu. V rozpočtu na rok 2024 ani 2025 tato položka vůbec není. Ve Státním závěrečném účtu je náhle uvedeno, že byla uzavřena rámcová dohoda s Vojenským technickým ústavem, státní podnik, v hodnotě 4 miliardy. V prosinci 2024 byla vyplacena záloha 637 milionů korun. Dotaz: Proč nebyla zveřejněna smlouva s Vojenským technickým ústavem? Za další: Doložte, o jaké kuchyně se jedná, popište je: Jaká je jednotková cena? Jaká je cena vozidla? Jaká je cena účelové nástavby samotného kuchyňského zařízení? Kolik kusů je možné pořídit v rámci rámcové dohody? Jak byl dodavatel vybrán? Na jakém podvozku budou kuchyně? Jak budou vozidla vybavena? Bude mít vozidlo balistickou ochranu? Jak byla ověřena cena? Předpokládám, že VTÚ nebude sám kuchyně vyrábět, ale bude přeprodávat řešení od jiného dodavatele, kdo bude tedy hlavním poddodavatelem?
Za jedenácté, letecký výcvik pilotů dodavatelským způsobem. Ve schváleném rozpočtu byla na rok 2024 částka 707 milionů korun, což i samo o sobě značně převyšuje předcházející roky. Vyčerpáno však bylo nakonec 1,2 miliardy. Tak když jsme my nastoupili ve vládě, tak tam v roce 2019 bylo 660 milionů, a když jsme odcházeli, tak to kleslo na 490 milionů. Minulý rok to bylo (1) miliarda 206 (milionů?), obrovský nárůst. Dotaz: Doložte množství odlétaných hodin v rámci výcviku pilotů Armády České republiky podle jednotlivých druhů techniky za roky 2021, 2022, 2023, 2024. Čím je způsoben tak značný nárůst výdajů v roce 2024? Dotaz.
Za dvanácté, modernizace letounů JAS-39 Gripen. Ve schváleném rozpočtu byla na rok 2024 částka nula, přičemž u akce bylo uvedeno, že modernizace bude hrazena v roce 2025 ve výši 266 milionů a v roce 2027 ve výši 106 milionů, tedy celkem 372 milionů. Vyčerpáno v roce 2024 bylo 844,3 milionu korun, přičemž rozpočet na rok 2025 uvádí, že bude čerpáno v letech 2025 až 2027 dalších 606 milionů, tedy celkem (1) miliarda 450 milionů. Dotaz: Text obsahu modernizace zůstává stejný, tak proč došlo k nárůstu o 1,1 miliardy korun? Jediným vysvětlením je nešikovnost vyjednávacího týmu a to jsme tady už kritizovali opakovaně. Švédská strana si je vědoma, že Ministerstvo obrany nemá jinou volbu po oznámení, že F-třicetpětky budou až do roku 2031, a toho samozřejmě náležitě využívá.
Mě strašně baví, když provládní média dávají ty titulky, že Švédsko nabídlo 2,6 (miliardy) a potom - teďka údajně bude o jeden letoun méně nebo o dva - a potom to propočetli a říkají, že vyjednali lepší cenu. Samozřejmě nevyjednali a je to dražší než předtím.
Tady to mám znovu: Česká republika platila za pronájem cirka 100 milionů korun (za) letoun a rok. To bylo 1,31 1,4 miliardy ročně, za Stropnického se to snižovalo. Vláda podepsala nákup letounů F-35, aniž by měla dohodnuté prodloužení pronájmu letounů Gripen. Ministryně Černochová se k tomu vyjádřila: "Česká republika žádnou oficiální nabídku ze Švédska nedostala a já tady skutečně nebudu naskakovat na to, co vyhlásí někde velvyslanec Švédského království v médiích." Takže teď, když požádala společnost Saab, tak ta si samozřejmě Ministerstvo obrany náležitě vychutnala při vyjednávání, když ví, že Ministerstvo obrany nemá jinou možnost, protože jsou to letadla, která jsou v pronájmu, takže ten majitel teoreticky si je může vzít.
(Dne) 8. 4. se Ministerstvo obrany na svých stránkách chlubilo, jak vyjednali slevu. Vyjednali pronájem na osm let, 2027 až 2035. Za dvanáct gripenů zaplatí údajně 16,65 miliardy, to znamená 208 milionů korun (za) letoun (a) rok, a ještě zaplatí modernizaci, 3,9 miliardy. ***