Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(17.00 hodin)

 

Ministr pro místní rozvoj ČR Petr Kulhánek: Ještě jednou pěkné odpoledne. Ta smlouva, jak jste správně říkala, byla uzavřena před mým příchodem. V současné chvíli plněna není, to znamená, je tam vyčerpána nějaká zlomková část, ale my tu smlouvu dál čerpat nebudeme, protože máme za to, že tak, jak máme nastavenu dnes komunikaci ve vztahu ke stavebnímu řízení, tak to dokážeme bez externího subjektu.

Odhad škod je určitě nějakou budoucí otázkou, protože zatím nikdo nevznesl žádné nároky na případně vzniklé škody. Já s vámi úplně nesouhlasím v tom, že ten systém je úplně neprůchozí. On není průchozí dobře, proto nyní probíhá jeho stabilizace.

Teď už se dostávám k tomu, co bude probíhat. Legislativní bypass vstupuje do Sněmovny, technický bypass se dělá. To znamená, že se stabilizuje systém a dělá se rozhraní, které umožní stávající funkční prvky - Portál stavebníka - propojit s těmi systémy, které stavební úřady používaly před 1. 7. To znamená, snažíme se do Vánoc, do konce roku, dosáhnout toho přechodného období, kdy bude možné používat předchozí systémy a využívat i moduly, které dnes fungují.

Co se týče dalšího postupu, tak dnes již tým Karla Trpkoše, zatím v rámci horizontální spolupráce s Ministerstvem práce a sociálních věcí, už začal pracovat na té byznys analýze a procesní analýze, která má redefinovat zadání tak, abychom ten systém, který bude využívat stávající funkční moduly, postavili znovu, ale na základě korektního zadání. Od minulého týdne jsme v dialogu a jsme domluveni s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie - NAKIT - který má odborné a personální kapacity k tomu, aby tuto procesní analýzu přejal od stávajícího týmu z MPSV. To znamená, že Karel Trpkoš se svým týmem se bude moci věnovat agendám, které mají na MPSV, a NAKIT bude dokončovat procesní analýzu. Zároveň se budeme bavit i o tom, zda bude mít - zatím to vypadá, že ano, a k té dohodě může dojít - kapacitu postavit celý ten systém. To znamená, bude to v rámci, řekněme, státního aparátu, nikoliv v rámci veřejné zakázky pro soukromý sektor.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji panu ministrovi. Táži se paní poslankyně, zda má zájem o doplňující dotaz? Ano má, prosím.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Spíše to bude poznámka, protože já zase nesouhlasím s vaším konstatováním, že systém stačí jenom stabilizovat, ale že byl skoro funkční. Funkční nebyl vůbec. Já jsem sama absolvovala návštěvy několika stavebních úřadů v různých obcích Plzeňského kraje a viděla jsem to na vlastní oči. Ten systém nefungoval, byly tam obrovské problémy, nešly vyřídit žádné žádosti, a vy to určitě, pane ministře, víte také. To znamená, že pokud si stejně jako ministr Bartoš nepřiznáte, že to vůbec nefungovalo, tak se nikam neposuneme. Koneckonců vy sám jste říkal, že se musí začít od začátku a že plně funkční systém bude od roku 2028. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. Pan ministr chce reagovat, prosím.

 

Ministr pro místní rozvoj ČR Petr Kulhánek: Jenom abychom se správně chápali. Neříkám, že ten systém je funkční. Přiznávám, že je velmi limitně nefunkční. To neznamená ale, že není průchozí vůbec. Některé žádosti některým stavebním úřadům - my ta data máme - prochází až do výsledného rozhodnutí. Ale samozřejmě, že to není vůbec stav, který by byl udržitelný. S tím s vámi naprosto souhlasím.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji panu ministrovi. Tím pádem je tato interpelace ukončena.

Celý jednací den se ze zdravotních důvodů omlouvá paní poslankyně Zdeňka Němečková Crkvenjaš.

V tuto chvíli paní místopředsedkyně Olga Richterová je připravena se svou interpelací na pana ministra Vlastimila Válka. Prosím, paní místopředsedkyně.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně za slovo. Mám na nepřítomného pana ministra zdravotnictví jednoduchý dotaz, a sice kdy se podaří konečně vyřešit, aby běžné úkony péče o zdraví bylo možné dělat i v sociálních službách nebo s pomocí sociálních pracovníků, samozřejmě patřičným způsobem proškolených?

O co jde? Dneska lidé, kteří potřebují i takovou poměrně běžnou věc, jako je podání léků nebo pomoc s natažením inzulinového pera, když třeba člověk špatně vidí na konkrétní jednotky v tom peru, nemohou dostat pomoc od člověka, na kterého se přitom spoléhají třeba v denním stacionáři nebo v jiné službě, kterou využívají. Dokonce, když jsou doma ve svém vlastním prostředí, tak je potřeba, aby tam vždycky kvůli těmto věcem chodila zdravotní služba. Přitom rodinní příslušníci s těmito věcmi samozřejmě běžně pomáhají, a to i s mnohem složitějšími. Rodinní příslušníci, často i děti, třeba i sourozenci bratra nebo sestry s postižením, pomáhají třeba i s výživou pomocí PEGu. Ono to totiž po zaškolení zase není tak složité. Ale opět to je věc, kdy pokud mají rodiče dítě s PEGem a využívají právě nějakou pomoc a podporu, tak ta výživa, která znamená také čistou hydrataci, není možná poskytovat někým, kdo nemá zdravotní vzdělání. Právě je debata o tom, jak to umožnit, aby kurz, který takové legální poskytování pomoci umožní, byl přístupný i sociálním pracovníkům. Tak to mě zajímá, zda takový kurz bude zaveden.

Ptám se na to proto, že jsme měli i společně mezi Ministerstvem zdravotnictví, práce a sociálních věcí a mnou kulatý stůl, kde to vypadalo, že ta vůle je. Mě tedy zajímá, jak se to posouvá, aby kompetence a školení pro zaměstnance v sociálních službách byly rozšířeny, aby byla skutečně účinná pomoc pro ty, kdo pečují doma. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. Pan ministr Vlastimil Válek je nepřítomen. Je řádně omluven, tudíž vám v souladu s jednacím řádem odpoví do 30 dnů.

Vážený pane poslanče Romane Kubíčku, v tuto chvíli jste na řadě vy a máte své dvě minuty, prosím.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane ministře, dámy a pánové, budu mít velmi krátkou otázku. Na jihu Čech se dneska dostavuje úsek Dé trojky a v letošním roce budou otevřeny tři úseky Úsilné-Hodějovice-Třebonín a Třebonín-Kaplice. Do roku 2026 bude uzavřena cesta až do Rakouska, a to v úseku Kaplice-Nažidla a Nažidla - Dolní Dvořiště. Zároveň děkuji za zahájení severní spojky, která významně ulehčí občanům Českých Budějovic.

Nicméně budu se ptát na otázku, jak je to se středočeským úsekem dálnice D3. Zda je připraven již časový harmonogram, zda se počítá, že projektu se bude účastnit i soukromý investor v projektu PPP, zda na celém úseku, či na jednotlivých úsecích, jakým způsobem bude garantován časový plán. Potom v závislosti na tom, jakým způsobem probíhal tendr na dálnici Dé třicetpětku, zda je to již ošetřeno tak, aby tendr na koncesionáře proběhl bez chyb a ve stanoveném termínu. Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za položený dotaz. Pan ministr Martin Kupka je přítomen. Vašich pět minut, prosím.

 

Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, já to zkusím vzít odzadu. To je Dé pětatřicítka, protože tam jsme dnes otevřeli obálky v rámci prvního kola výběru koncesionáře. Můžu tady oznámit, že máme k dispozici pět nabídek s tím, že v tom následném kole budeme vést jednání se čtyřmi na základě právě vyhodnocení kvalifikace. Chtěli bychom postoupit tak, aby opravdu bylo možné v příštím roce i tady v Poslanecké sněmovně projednat výsledné nabídky, schválit je a začít stavět v roce 2026, což by umožnilo splnit předpokládaný termín zprovoznění stavby v roce 2029, tedy kompletní stavby.

Co se týče PPP projektu, tak tam, jak jsem zmínil, v tomhle případě probíhá už ten proces v plných obrátkách. Co se týče stavby D3 středočeské části, tak tam budeme mít v únoru hotovou studii proveditelnosti, která je nezbytnou součástí, nezbytnou podmínkou, pro další kroky. Moje informace jsou zatím příznivé v tom smyslu, že to je projekt, který by právě pro ten postup PPP mohl vyhovovat. Finální vyhodnocení budeme mít v únoru.

Teď k těm jednotlivým stavbám. Jenom uvedu na pravou míru, že jsme už spustili stavbu na silnici 1/20 České Vrbné - Pištín. Co se týče severního spoje, tak to máme vysoutěženo, ale stavba ještě nezačala. Chtěli bychom ji začít na konci listopadu letošního roku, pokud to jenom trochu půjde. Ale je to opravdu klíčová stavba i pro kompletní využití obchvatu na dálnici D3 a samozřejmě pro finální vyřešení problémů Českých Budějovic. Protože to pak bude znamenat, že tranzit směrem od Plzně i od Písku se pak bude moci přímo napojovat na dálnici bez problémů. Ale to vám vykládat nemusím, tu situaci tam velmi dobře znáte.

Co se týče středočeské části, tak tam už v tuto chvíli probíhají některé klíčové práce. Nejpodstatnější z těch hotových věcí je dokončený severní obchvat Jílového, což byla stavba, kterou realizoval Středočeský kraj, ale z peněz, které přímo jsou vyčleněny na stavbu Dé trojky.

V tuto chvíli jsme těsně před spuštěním průzkumných prací pro tunel Kamenná vrata. Jedná se o podrobný geotechnický průzkum v podobě štoly, která pak samozřejmě bude využita jako součást budoucího tunelu. Do konce letošního roku by se stejně tak měl rozběhnout geotechnický průzkum na tunelu Luka. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP