Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(12.50 hodin)
(pokračuje Kamila Bláhová)

Opět tady zmíním osoby omezené ve svéprávnosti. Jak bude fungovat v praxi výplata pro opatrované? Bude to také na účet, nebo nějakým jiným způsobem? A i toto bude potřeba v dalším procesu vyjasnit.

Z legislativy úplně vypadla možnost přímé úhrady nákladů například za odpady, úhrada obědů, i když obědy už se tady diskutovaly a existuje pro ně i další možnost, splátka dluhu a tak dále.

Již diskutovaný podpůrný plán bez sankcí je pro většinu klientů dávek Pomoc v hmotné nouzi pouze plochým nástrojem.

Co se týče žádosti o podání, tak v legislativě nejsou uvedeny povinné přílohy žádosti. Rozumím tomu, že je předpis připraven tak, aby byl v co největší míře jednoduchý. Ale domníváme se společně s kolegy z terénu, že bude zapotřebí některé dokumenty dokládat. Jsou to například rozsudky ohledně péče, výživného, rodné listy, náklady na domácnosti a tak dále. Shodli jsme se, že pokud nebude tato otázka vyjasněna, v praxi to kolegové nebudou umět uchopit tak, aby to fungovalo.

Závěrem si dovolím podotknout, že tedy z toho vyplývá, že bude v dalších stupních legislativního procesu potřeba upřesnit a vyjasnit řadu otázek, které tady zazněly nejen z mých úst, ale také z úst mých kolegů předřečníků. Bude potřeba vyjasnit například vztah státní správy a samosprávy, vztah mezi úřady práce a obcemi, sociálními pracovníky. Takže i přes to, že souhlasím s tím, že je potřeba... (Hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Kolegyně a kolegové, já se omlouvám, přece jen vás požádám trochu o ztišení, ať je slyšet, co paní poslankyně říká.

Prosím.

 

Poslankyně Kamila Bláhová: Takže znovu zopakuji, že je potřeba se na systém vyplácení sociálních dávek podívat a velmi intenzivně jej vylepšovat, ale jistě, kolegyně a kolegové, pochopíte, že v této podobě návrhu nemohu zákon podpořit. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní paní zpravodajka přihlášená řádně do rozpravy. Prosím.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Já vám děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já jsem měla připravený delší projev, protože jak jistě všichni víte, tak v minulém volebním období jsem se ukončení zneužívání sociálních dávek spolu se svými kolegy, speciálně pak s kolegou Markem Novákem, věnovala opravdu intenzivně a dlouho napříč odborníky úřadů práce, odborníky z odborů sociální péče, školství a podobně. Pro nás je prioritou, aby opravdu ani jedna jediná koruna nešla k těm zneužívačům, kteří se dlouhodobě využívají (vyhýbají?) práci, byť pracovat mohou, jsou zdraví, ale aby sociální dávky skutečně pomáhaly těm, kteří se dostali do nějaké krátkodobé neřešitelné situace, ze které potřebují opravdu podat to pomocné lano, podat tu pomocnou ruku, a stejně tak lidem, kteří pracovat skutečně nemůžou, jako jsou naši senioři, lidé se zdravotním postižením a podobně, to je pro nás priorita.

V tomto návrhu zákona nám chybí několik podstatných věcí, ať už se to týká důsledných kontrol, máme tam výhrady k majetkovému testu a máme také výhradu zásadní k tomu, že přídavek na dítě by měl být jednoznačně samostatně.

Já bych velice ráda tyhlety věci ještě více rozebrala, myslím si, že tady těch výhrad je hodně. Původně jsem chtěla dát návrh na vrácení zpátky k dopracování, tento návrh ale nepodám a věřím, že budeme mít dostatek času na to, abychom ještě ty chyby, které ten návrh obsahuje, tak abychom je společně vyladili a připravili k nim pozměňovací návrhy. Protože pro nás je ukončení zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými opravdu velkou prioritou a je to pro nás na prvním místě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Paní poslankyně, ještě faktická poznámka pana poslance Navrátila. Máte slovo.

 

Poslanec Jiří Navrátil: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Čas běží, dovolte mi, abych tedy navrhnul podle § 91 zkrácení lhůty pro projednání ve výborech, a to o 15 dnů. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Ptám se, zda se někdo další hlásí ještě do rozpravy? Ještě dochází k domlouvání, tak ještě rozpravu neukončím, kdyby bylo potřeba, aby zazněl nějaký návrh. Ještě se hlásí s přednostním právem pan kolega Juchelka. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: No, já bych osobně jakoby nic nezkracoval, protože já jsem tady vznesl celou řadu otázek, pan ministr už nebude mít čas vystoupit, vůbec na ně reagovat, a přenést celou tu diskusi mimo veřejnost na výbor, tak v tuto chvíli to mám za nešťastné. A také nebude stačit vlastně v rámci těch otázek, které tady nanesli i mí kolegové, příprava prostě na nějakou diskusi a pozměňovací návrhy, takže děkuji moc za souhlas. (Neverbální reakce pana poslance Navrátila.) Takže v tuto chvíli to bere pan Navrátil zpátky. Chápu to dobře? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuju, dobře.

Musí to navrhovatel načíst na mikrofon. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Navrátil: Pane místopředsedo, po krátké dohodě stahuju tedy svůj návrh na zkrácení o 15 dnů.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře. Kolegyně, kolegové, chci se domluvit na dalším postupu. Teď samozřejmě já uzavřu rozpravu a ukončím čtení tohoto tisku, ale z vnitřní logiky ještě je návrh na související zákony, aby ten zákon mohl být projednáván dál. Nebude-li dán rozpor s postupem předsedajícího a bude-li souhlasit pan předkladatel a plénum, projednal bych i související zákony s tím, že to přesáhne pak třináctou hodinu, ale vnitřní logiku to má. To znamená, žádám vás o to, nebude-li rozpor s mým postupem, postupoval bych dál tímto způsobem. (Nejsou námitky.)

Já vám děkuji, končím tedy obecnou rozpravu.

Ptám se, zda pan ministr, paní zpravodajka chce závěrečné slovo? Není tomu tak.

Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání.

 

Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako výboru garančnímu? Žádný takový návrh nevidím.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro přikázání tohoto návrhu k projednání výboru pro sociální politiku jako garančnímu výboru? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování s pořadovým číslem 174, přihlášeno je 157 poslankyň a poslanců, pro 142, proti žádný. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku jako garančnímu výboru.

 

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru a ptám se, zda jsou zde návrhy k projednání dalším výborům nebo dalšímu výboru? Žádný takový návrh nevidím, jestliže není žádný takový další návrh, já vám děkuji.

Návrh na zkrácení lhůty byl stažen, to znamená, všechny návrhy jsme projednali a já končím projednávání tohoto tisku. Děkuji.

 

Dle předchozí dohody otevírám další bod, a tím je

 

37.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o dávce státní sociální pomoci /sněmovní tisk 800/ - prvé čtení

Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Děkuji za vstřícnost. Já budu velmi stručný. Toto je celý balík změnových zákonů k tomu předchozímu vládnímu návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci. Takže k té superdávce je nutné potom také samozřejmě přijmout a projednat tento balík legislativních dalších změn. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení, poslankyně Lucie Šafránková. Máte slovo.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji. Já jenom navážu na pana ministra. Tento návrh se opravdu týká pouze navazujících sněmovních dokumentů, které vedou k tomu předchozímu zákonu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní zpravodajko.

Otevírám obecnou rozpravu. Ptám se, kdo se do ní hlásí?

Žádnou přihlášku do rozpravy nevidím, v tom případě obecnou rozpravu končím.

Chci se zeptat pana ministra, paní zpravodajky? O závěrečné slovo není zájem. Já vám děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP