(12.00 hodin)
(pokračuje Okamura)

Musí skončit politika represí vyvolaná vládou Andreje Babiše a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Nesouhlasíme s tím, aby policie na základě vládních nařízení proti viditelně neozbrojeným občanům používala hmaty a chvaty a povalovala je na zem kvůli nenošení roušek. Nepřiměřené zákroky a postupy proti našim občanům, jako například v Berouně, Ostravě nebo v Uherském Hradišti a tak podobně, je potřeba prověřit a vyvodit z nich konkrétní politickou odpovědnost. Ministra vnitra Hamáčka, který je zároveň předsedou ČSSD, vyzýváme k demisi. Tato vláda nemá strategii, ztratila důvěru veřejnosti a nese za stávající situaci plnou odpovědnost. Je potřeba demise neschopných ministrů, kteří selhali, což jsou navíc k ministru vnitra Hamáčkovi ještě ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD, a urychleně umožnit vznik vlády odborníků.

Vláda dnes zase žádá o prodloužení nouzového stavu o další měsíc, přičemž samozřejmě moc dobře ví, že měsíc jí asi nikdo nedá, počítá se 14 dny, proto si říká o měsíc a doufá, že dostane dalších 14 dnů, jelikož ostatní opoziční strany kromě SPD ve skutečnosti nouzový stav nějakou formou podporují. A ta v uvozovkách opozice díky tomu bude moci své voliče chlácholit, že to vládě nandali a schválili jim v uvozovkách pouze 14 dnů. A pak se bude vláda i tato v uvozovkách opozice tvářit, že vyhráli, ale ve skutečnosti díky jejich neschopnosti řešit situaci prohráváme my všichni, celá země, a lidé zbytečně umírají na následky lockdownu a covidové paniky.

Hnutí SPD má konzistentní stanoviska a máme odvahu říkat pravdu. Bojujme s virem, ne s lidmi! Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní jsem na řadě, pokud jde o vystoupení, já. Připraví se pan poslanec Leo Luzar a já předám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Přeji hezké poledne a slovo má místopředseda Sněmovny, předseda ODS Petr Fiala a připraví se za klub KSČM pan poslanec Leo Luzar. Pane místopředsedo, prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, nevím, o jaké v uvozovkách opozici tady mluvil pan místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura, ale opozice, za kterou mluvím já, rozhodně prodloužení nouzového stavu neschválí ani na týden, ani na 14 dní, ani na měsíc.

Budu tady mluvit ve třech krátkých blocích. Za prvé budu mluvit o tom, co dnes znamená nouzový stav a proč ho nepotřebujeme. Za druhé budu mluvit o tom, co neprodloužení nouzového stavu určitě neznamená. A za třetí budu mluvit o tom, co by vláda měla urgentně dělat místo neustálého prodlužování nouzového stavu.

Takže za prvé, co dnes znamená nouzový stav a proč ho nepotřebujeme. Řekněme si o tom nouzovém stavu pravdu. V tuto chvíli je nouzový stav už jenom nějaký zastírací manévr, fíkový list vlády, cynický fíkový list, protože nepotřebují ho lidé k tomu, aby se mohli efektivně chránit proti viru. Na to ten nouzový stav už není potřeba. Potřebuje ho už jenom vláda, aby se mohla tvářit, že něco dělá, že za něco bojuje. A to je to její téma: Zase prodlužme nouzový stav! A je to pořád dokola. Je to politické déjà vu, které tady zažíváme pořád dokola, tu za tři týdny, tu za měsíc, 173. den v nouzovém stavu.

Určitě byly chvíle, kdy jsme nouzový stav potřebovali, to nezpochybňuji, to je pravda. Takové chvíle byly a my jsme to tehdy z opozice také podporovali. Ale tato období, tato období, kdy jsme potřebovali nouzový stav, tak ta období už jsou za námi. Nouzový stav je v tuhle chvíli, použil jsem to slovo fíkový list nebo zastírací manévr nebo nazvěte to, jak chcete, ale je to něco, co má zakrýt, že vláda nemá žádný plán, kterému by lidé mohli věřit. Že nám tady klopýtá a zpožďuje se očkování, že tady poletují informace o tom, jak vláda objednávala nebo neobjednávala, spíš neobjednávala vakcíny tak, jak měla, tak jak mohla. Že se tady kupovaly předražené a nefunkční pomůcky a tak dál a tak dál. Má to skrýt tu skutečnost, že vláda neumí v tuto chvíli říct lidem žádný scénář dalších kroků a dát nějakou naději, že to je pořád dokola improvizace.

Pro mě ten scénář není to, že "přijdeme po Velikonocích a zase vám něco řekneme". Tohle není to, po čem tady dlouhodobě voláme a co chtějí také lidé slyšet. Po roce pandemie, a to tady připomínám a už to tady někteří lidé, kteří zde vystupovali, kolegyně, kolegové, řekli, rok pandemie, a vláda se tady tváří, jako by nás to teď překvapilo, prokazuje bezradnost a neschopnost věci řídit a ovlivňovat je a místo toho, abychom se posouvali nějak racionálně dál, pořád dokola se tady vyvolává u veřejnosti dojem války. Používám záměrně toto slovo - dojem války. Budeme tady poslouchat, jak oni bojují za nouzový stav, proti opozici, bojují za nouzový stav, který je otázka života a smrti. Ale to prostě není pravda! Tohle už dávno není pravda. Nouzový stav dneska není vůbec podstatný pro zvládání pandemie.

Ano, použil jsem to přirovnání, schválně jsem použil toto přirovnání, a k tomu bych dodal dvě základní fakta. Fakt číslo jedna je, že pandemická situace se zlepšuje, není dobrá, ale zlepšuje se. A fakt číslo dvě, a ten je taky podstatný a je to taky fakt: jestli se pandemická situace bude dál zlepšovat anebo se nebude zlepšovat, tak to dneska s nouzovým stavem vůbec nesouvisí. Nesouvisí to proto, že všechna opatření, která potřebujeme, se dají udělat bez nouzového stavu.

Dámy a pánové, proč jsme se tady trápili s pandemickým zákonem? A to nebylo lehké schvalování ani v jedné z komor našeho Parlamentu. Proč jsme se s tím trápili? No trápili jsme se s ním proto, aby se odstranila nutnost a argument, že to nejde bez nouzového stavu. Proto jsme se s ním trápili, proto jsme ho pomohli vládě napsat, proto jsme ho pomohli vládě schválit a proto se někteří taky snažili uvěřit tomu, co tehdy vláda říkala. A tehdy vláda říkala: Poslední tři týdny a pak už pojedeme podle pandemického zákona. Pan ministr říkal: Mně bude pandemický zákon stačit k tomu, abychom zvládli situaci. Už nebude potřeba nouzový stav. Budeme jednat na základě pandemického zákona. Pandemický zákon tu je, stál nás všechny velké úsilí. Tím nemyslím jenom opozici, myslím i vládní koalici. Ano, stál nás všechny velké úsilí a to oceňuji, máte ho tady. Akorát z těch důvodů, které jsem řekl, ho nechcete využít a vedete dál tu zastírací válku o nouzový stav.

Jak to je? No, jediné opatření, pro které vláda potřebuje nouzový stav, aspoň to sama říká, je zákaz překračovat hranice okresu. Ale zrovna toto opatření je totálně neprůkazné. Není průkazné, že má vliv na šíření viru, a není to průkazné ani z čísel, která nám poskytlo Ministerstvo zdravotnictví. Oceňuji to, že nám Ministerstvo zdravotnictví dalo nějaká čísla, že jsme se do nich mohli podívat, a když se na ta čísla podíváte detailně, budete je analyzovat, dělali to naši odborníci, tak z nich zjistíte, že tam přímá souvislost mezi zákazem pohybu mezi okresy a pandemickou situací, že tam přímá souvislost není. Žádný přesvědčivý důkaz, že tohle funguje, jsme nezaznamenali, žádné přesvědčivé číslo, žádnou analýzu toho, jak konkrétně toto podle nás nesmyslné opatření má pozitivní vliv na zlepšení pandemické situace. Proč jsme takové číslo nebo takovou analýzu nedostali? No protože nic takového neexistuje! Nic takového neexistuje, nic takového se nedá prokázat, a protože se to nedá prokázat, tak říkáme, že tento zákaz je nejen zbytečný, ale také otravný a z psychologického hlediska, nebo z hlediska vlivu na lidskou psychiku, také škodlivý. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP