(16.30 hodin)
(pokračuje Výborný)

Když jste se tady otřel o Pardubický kraj a očkovací centrum v budově krajského úřadu, tak jak mají ty kraje reagovat? V pěti krajských nemocnicích jsou očkovací centra v Pardubickém kraji připravena díky reprezentaci Pardubického kraje a toto jsou ta očkovací centra navíc. V budově krajského úřadu, kde je zcela izolovaná dole zasedací místnost - já myslím, že to tam oba známe - tak to jsou přesně ty kroky, kterými kraj, až bude konečně dostatek vakcín, bude moci odpovědět na poptávku veřejnosti po očkování. Protože v tomhle jsme asi naprosto zajedno, že to je ta cesta, která nás má z pandemie COVID-19 vyvést. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Ondřeje Profanta, připraví se paní poslankyně Pekarová Adamová ke třetí faktické poznámce. Máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Profant: Dobré odpoledne, vážení kolegové. Já chápu, že to je možná složité, nicméně ještě jednou. Technická realizace nemohla začít bez pokynu, jak potvrzoval třeba i pan Dzurilla. Ten pokyn přišel okolo Vánoc. To znamená, bylo nějakých 13 pracovních dnů na spuštění toho systému. To znamená, že je opravdu amatérismus, že tato vláda si nevšimla, že tu máme rok pandemii a že bude potřeba tato distribuce. To je ten problém. A následně byl spuštěn systém porušující platné zákony této země, například předávající čísla pojištěnců společnosti Google, hacknutelný několika i známými způsoby, které doteď nejsou opraveny. Stejně tak systém e-žádanek. Ty systémy jsou děravé a vlastně je obrovské štěstí, že to nikdo ještě nezneužil. Tak tu přestaňte šířit tyto lži, přiznejte, že to bylo zadáno pozdě, že ten systém má chyby a že je potřeba to opravit. A propříště je potřeba ty systémy testovat. Protože pokud by byl ten systém penetračně testován, tak by tam takové chyby být nemusely.

Já doufám, že nám za chvíli pan ministr zodpoví otázky, které tu byly v úvodu, například kdy přesně byla zadána tvorba toho systému. Ale on už to pan Dzurilla říkal, takže to bylo okolo Vánoc.

Těch chyb je tam celá řada, všichni to víme. Nápad nechávat seniory rozpoznávat obrázky amerických hydrantů v rámci recaptchi (reCAPTCHA) je opravdu skvostný a musel napadnout nějakého velkého myslitele. Udělat jednoduchou captchu je otázka asi tak hodiny práce.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: I vám skončil čas k faktické poznámce, pane poslanče.

Upozorňuji všechny přihlášené k faktickým poznámkám, nyní je přihlášena paní poslankyně Pekarová, poté kolega Čižinský, Procházková, Vondrák, Podal, že faktickou poznámku nelze využívat jinak než k reakci na předchozí řečníky, a ne k vystoupení. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Kasal prostřednictvím předsedajícího ve své podstatě už odpověděl ve svém příspěvku sám. To je přesně to, co tady celou dobu říkáme a kritizujeme. To, že jste s přípravou začali až takhle na poslední chvíli. Když se objednávala vakcína, už v ten samý den mohl jít pokyn - a to je ještě za panem ministrem Vojtěchem - už ten samý den mohl jít pokyn na vytvoření právě takového systému. Protože je mi jasné, že tyhle věci trvají měsíce, ne jenom týdny. A přesně proto už s tím bylo potřeba začít tehdy, a ne to dělat, jak tady teď zaznělo od předřečníka, až v období Vánoc a nechat si na to 20 dní. To potom ano. To potom když přijmeme tento úhel pohledu, že vlastně je to šité takhle horkou jehlou, tak na to to ještě funguje fakt dobře. To souhlasím. Ale to je přece ten kámen úrazu, že už to mělo dávno, dávno být připravované. To, že se asi bude muset nějakým způsobem registrace řešit, napojení na očkovací centra, to, že lidé se budou muset objednávat na termíny a že půjde o miliony lidí celkově, to jste spadli z jahody, že tohle jste nevěděli?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana kolegy Čižinského, připraví se paní poslankyně Procházková. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji. Já bych rád také zareagoval vaším prostřednictvím na pana poslance Kasala. Myslím, že tady všichni, aspoň doufám, máme stejný cíl: aby očkování proběhlo bezpečně a co nejrychleji. To očkování má dvě základní chyby. Nejsou vakcíny a z mého pohledu obrovskou chybou je, že nejsou zapojeni praktičtí lékaři, protože ti by právě pomohli za prvé to urychlit a za druhé bezpečně zjistit všecko, co o tom pacientovi vědí, a to uplatnit. A vůbec není pravda, že to nechtějí. Tady zaznívá, že to nechtějí - není to pravda! Ještě než naběhl registrační systém, tak jsme oslovili praktické lékaře tam, kde jsem starostou, v Praze 7. Výsledkem bylo, že jsme objednávali 1 100 vakcín a prakticky za dva dny jsme oočkovali dvě třetiny seniorů nad 80 let v Praze 7. Jak to, že to nechtějí, když se zapojili skoro všichni? A skutečně to probíhalo obrovskou rychlostí. Takže jestli chceme uspět, jestli to chceme zrychlit, tak - apeluji na pana ministra a budu k tomu ještě mluvit v rozpravě - tak zapomeňte na to, že to nikdo nechce, není to pravda. Teď to praktičtí lékaři všichni chtějí, umějí to. Jedna lékařka během dvou dnů oočkovala 200 lidí. Jde to, je to nejlepší, nejrychlejší a pro seniory nejpohodlnější. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. A než dám slovo paní kolegyni Procházkové, pan ministr je připraven odpovědět na vaše otázky, rád by to do 17 hodin stihl. Ale tímto tempem to pravděpodobně nebude možné. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Procházková: Děkuji za slovo. Reakce na mého předřečníka. Víte, Praha, kde máte za zády na každém rohu fakultní nemocnici, je úplně něco jiného než například Karlovarský kraj, který má praktické lékaře na horách, ve vesnicích atd. Ono rozvézt vakcínu, která má minus 72, a ta firma to musí rozvážet, a obzvlášť když kraj nahlásí, že má jenom jedno očkovací centrum, tak se pak nemůžeme divit, že to takhle dopadá. Takže není pravda, že to všichni chtějí. Nechtějí! Já ty reakce mám od nich napřímo. To za prvé.

A za druhé. Já bych opravdu chtěla tady říct jednu věc: Víte, naši lidé v naší zemi jsou takoví švejci. Když máme něco, co je třeba obejít, tak první, co udělají, že se nebudou slušně podle zákona chovat. Ne. První, co udělají, jako například student informačních technologií, který první si k tomu sedl a ještě se tím chlubil na Facebooku, jak to hezky umí obejít, celý ten systém! Místo toho, aby mu etika velela, že tuto informaci, pokud na ni (přišel) - a myslím si, že není správně, když se přihlásil hned první minutu, kdy to bylo spuštěno, aby ten systém zahltil, takových určitě bylo mnohem víc - tak když objevil nějakou chybu systému, měl tu informaci slušně dát ministerstvu, aby ministerstvo na to upozornil. Ne, on se i s fotkou vyvěsí na Facebook, aby všichni naši staří rodiče viděli, jak to nefunguje! No to tedy tomu hodně pomohl!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Ivo Vondrák s faktickou poznámkou. Dále kolega Podal, Kobza, Kasal, Aulická, Čižinský, Profant, Plzák. Takže na pana ministra pravděpodobně nedojde. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Ivo Vondrák: Dobré odpoledne. Já se omlouvám, už jsem přece jenom postarší profesor informatiky, tak jsem možná nezaslechl informaci o tom, že by někdo z vás, kdo tam tak sedí, řekli, že by se měl připravit nějaký rezervační systém. Takže řekněme, nezaznělo to tady. Je to možná tím, že skutečně mám věk přes šedesát, takže se blížím ke kritické hranici, kdy už mi to tak nebude myslet, což mě určitě bude mrzet.

Ale já bych chtěl i směrem k našim Pirátům. Tak vy tady hovoříte o digitalizaci, ale prosím vás, software se neřeší tím, že se kritizuje. Software se musí navrhnout, implementovat, otestovat, ale zatím jsem neviděl jediného softwarového inženýra, který by vytvořil software tím, že ty věci kritizuje. Děkuji.

A já si myslím, že máte ten prostor, všichni ho tady máme. Taky komunikuji s panem plukovníkem Šnajdárkem a říkáme, co by se mělo navrhnout. A nedržte se za hlavu, já vím, že jste odborník na TECH. Ale to je prosím vás hodně málo v této oblasti. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Zdeněk Podal, připraví se kolega Kobza. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP