(12.10 hodin)
(pokračuje Veselý)

Takže tahle věc jsou daně pro bohaté. A vy dáváte peníze, z těch 100 miliard, které chcete zaseknout, tak dáváte přes 60 miliard bohatým, kteří to neprotočí v ekonomice... (Poznámka poslankyně Černochové.) Pardon, nebudu řvát, děkuji, paní Černochová prostřednictvím pana předsedajícího... Vy ty peníze dáváte bohatým, kteří si je nechají a nijak tu ekonomiku neposílí. A ty chudé, a to říkal správně kolega Ferjenčík, hlavně ty, co jsou na penzích, necháváte úplně na holičkách. Těm nedáte vůbec nic.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní tedy pan poslanec Skopeček a poté pan poslanec Foldyna. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jan Skopeček: Jenom v krátkosti. Já zareaguji na předešlé pirátské příspěvky. Já furt nerozumím té rétorice. Jestli v České republice nízkopříjmoví lidé díky nejrůznějším slevám platí velmi nízké daně nebo téměř žádné daně, tak je přece logické, že když daně snižujeme, že těm lidem, kteří už skoro žádné neplatí, už moc ty daně víc nesnížíme. To přece míří ke středněpříjmové skupině obyvatel, které to pomůže nejvíc. Jestliže máme daňový systém nastaven vůči nízkopříjmovým tak štědře, a já jsem rád, že neplatí téměř žádné daně, no tak při jejich snižování se jich to prostě dotkne méně než těch středněpříjmových. Já nevím, co je na tom za prapodivnou logiku.

Co se týče té spotřeby. Ano, já rozumím tomu, že někdo argumentoval, i vláda argumentovala tím, že se tím zvýší spotřeba. Ale mně je jedno, co lidé udělají s penězi, které jim zbudou navíc. Někteří je prostě spotřebují, někdo je třeba ušetří, jestli mají lidé peněz dost a nespotřebují je a ušetří je raději na důchod, tak je to určitě dobrá zpráva, protože kvůli této vládě prostě nemohou počítat s udržitelnými důchody za pár desítek let. Tak jestli to nespotřebují, ale uspoří třeba na penze nebo na stavební spoření, mně je jedno na co, tak je to přece správně a není to nic, proč bychom měli to snížení daní kritizovat. Prostě nechte ty lidi, ať si s penězi, které vydělávají a kterých jim necháme dneska z té částky více, udělají, co je podle nich nejlepší. Někdo to uspoří, někdo spotřebuje. Proč jim máme diktovat a říkat, co s tím mají udělat?

A jinak ke kolegovi Veselému. Fakt nehlubte ty příkopy mezi bohatými a nízkopříjmovými tak hluboce. Česká republika je podle řady mezinárodních studií velmi rovnostářská země. Velmi rovnostářská země. To, co tady předvádíte, ten boj bohatý versus chudý, je to trapné, nepatří to sem (předsedající upozorňuje na čas), chápu, že se chcete nějakým způsobem zachránit, ale to fakt není cesta.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní, pokud pan poslanec Ferjenčík svou přihlášku stáhl, pan poslanec Foldyna v každém případě. Prosím.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji za slovo. Já si dovolím jenom poznámku ke kolegovi z Pirátské strany, který tady argumentoval poslanci. Já si myslím, že to je vrchol populismu. Poslouchejte, přátelé, tady argumentovat dvěma sty lidmi a říkat o lidech s nejnižšími příjmy, resp. se základní mzdou, no to jsou ti, co tvoří zhruba 1,6 %. Ale přestalo se tady mluvit o těch nejdůležitějších, o těch pěti milionech lidí středněpříjmových, o těch zaměstnancích, učitelích, policajtech, zámečnících, záchranářích, dobrejch zednících. (Hovoří důrazně.) Na ty vy kašlete, ale ukazujete tady na poslance a na nějaké lidi, kteří mají takzvaně základní příjem. To má 1,6-1,8 % lidí. Pět milionů lidí z této daňové reformy můžou mít doma více peněz.

Víte, a možná bych pro ten stát byl, aby měl víc peněz. Jenže by tady nesměla sedět kolegyně Maláčová, která ty peníze rozhazuje hrstěma. Nesměl by tady sedět kolega Petříček, který ty peníze posílá do Běloruska, do Afriky, ale já bych byl rád, kdyby je posílal do Rumburka na nemocnici nebo do Děčína! Tam máme velké problémy. Jenže tady se prostě s těmi penězi hospodaří jinak. Takže já jsem rád, že ty peníze zůstanou těm, kteří si na ně vydělají. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Ještě se s faktickou poznámkou přihlásil pan poslanec Černohorský, poté s přednostním právem pan ministr Zaorálek.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Děkuji za slovo. Já bych chtěl jenom podotknout, že v případě, že si řežeme příjmy, tak bychom naopak měli řezat samozřejmě i na té výdajové stránce. Takže já mám dotaz na paní ministryni, kde jsme tedy těch 100 miliard, které nám budou teď chybět, ušetřili a kde do této chvíle vláda šetřila. Můžu se zeptat klidně i koaličních partnerů za ČSSD - ODS je v opozici, takže může zůstat zatím v klidu. Protože ty peníze nám následně opravdu budou chybět. Protože pokud my nemáme upravenou i tu výdajovou stránku, tak v tom případě si finanční prostředky musíme půjčovat a zadlužujeme tu mladou generaci, která to následně bude muset splácet.

Já možná odpovím ještě prostřednictvím pana předsedajícího panu Foldynovi - ale ten mi někam zmizel - že ve chvíli, kdy my jakoby odřežeme ty peníze, tak ale v tu chvíli to opravdu nemůžeme poslat do toho Děčína na tu nemocnici a další, protože ty finanční prostředky prostě nebudeme mít. A mě by v tuto chvíli zajímalo, kde paní ministryně těch 100 miliard zhruba ušetří, abychom se nemuseli kvůli tomu zadlužovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a poprosím o klid v sále. Pan premiér se nám omlouvá z pracovních důvodů, z důvodu pracovního oběda s velvyslanci.

Nyní tedy přednostní práva. Jako první pan ministr Zaorálek, poté paní poslankyně Kovářová se stanoviskem klubu. Prosím.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Já se omlouvám, že musím ještě jednou vystoupit, já věřím, že naposled. Ale je tu jedna věc, na kterou, když to poslouchám, se potřebuji zeptat. Opravdu to je pro mě docela zásadní věc, na kterou bych rád slyšel odpověď. Týká se toho, co tady zaznělo také z úst poslanců ODS, kteří řekli, že oni vlastně nechtějí oslabovat stát, oni chtějí silný stát. Proč? Protože zřejmě všichni tušíme, že dneska potřebujeme funkční zdravotnictví, vždyť to na něm všechno visí. My potřebujeme dokonce i administrovat věci.

Já vám řeknu jednu věc. Mluvil jsem s paní hlavní hygieničkou, pamatuji si, že - na nějaké té jsem se zlobil, že nenajali více lidí včas. A ona mi řekla ano, my jsme je najímali, ale za ty prachy nám nikdo nechtěl přijít. To znamená, my dneska chceme, aby fungovaly hygienické stanice, a když se podíváte, kolik se tam platí, tak zjistíte, že my na ta místa neseženeme lidi. To znamená, my přece dneska potřebujeme stát funkční v celé řadě oblastí, v sociální, v hygieně, ve zdravotnictví. Dovedete si představit, že dneska začneme tenhle stát zpochybňovat? Vždyť v té krizi se přece ukazuje, jak ten stát je zásadní. Celá vakcinace. Dokonce i to, že jsme v EU, kdybychom v ní nebyli, tak máme vakcíny až někdy příští rok v prosinci! Takže tohle funguje přece, ten systém, a ten stát tu sehrává zásadní roli. I proto zřejmě ODS říká, že ona chce silný stát. A teď přichází moje otázka, na kterou bych rád slyšel odpověď. Jestliže tedy ODS říká, že chce ten silný stát, tak já se ptám - a jak to budete tedy platit, ten stát? Zadělává se na strukturální deficit v rozsahu až 150 miliard. Takže máte tady strukturální deficit 150 miliard a mě by zajímalo, jak to budete řešit. Jestliže chcete držet silný stát v takové situaci, kde na to vezmete peníze? Já se vás přesně ptám, kde ty peníze vezmete, kde tedy budete škrtat?

Já jsem někde četl v názorech, nevím, který z vás to řekl, že například budete likvidovat rekvalifikace a investice, aktivní politiku práce. To je výborný nápad v této chvíli, kdy budeme potřebovat oživit ekonomiku, likvidovat aktivní politiku práce a rekvalifikace. To je skvělé. Tak to bych rád slyšel dál více takových vašich skvělých nápadů, kde hodláte ty peníze šetřit, kde je hodláte získat, kde to chcete naškrtat. Je tu strukturální deficit 150 miliard, kde chcete tedy vytvořit ten silný stát, o kterém mluvíte? A jak ho vytvoříte? Já ho tedy nevidím. Ani jste na to neodpověděli! Když chcete takto likvidovat ty příjmy, tak mi řekněte, jak udržíte základní funkce státu, které v této krizi jsou tak důležité. A já se ptám, proč nechcete a bráníte se tomu, aby zaměstnavatelé přidávali peníze zaměstnancům? Proč tomu bráníte? Jako proč vám to vadí? Proč chcete skončit konvergenční politiku této země, kterou já pokládám za zásadní? To, aby tato země konvergovala k vyspělým zemím, byla pro mě zásadní věc. A vy ji chcete zastavit. Proč? Já vám řeknu proč. Protože vám vyhovuje politika levné práce. Vám prostě vyhovuje stát, ve kterém jsou nízké mzdy. A vy vlastně v důsledku likvidujete tu střední třídu, o které tady tak mluvíte. Vaše politika vede právě ke střední třídě, která bude dělat za pár šušňů! Tak tady, prosím vás, nebásněte o střední třídě! Protože vaše politika povede k tomu, že budou mít holé zadky!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní paní poslankyně Kovářová se stanoviskem poslaneckého klubu STAN, poté pan poslanec Klaus, řádně přihlášený do rozpravy. Prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP