(12.00 hodin)

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Pár poznámek před hlasováním k rozpočtu.

Tento rozpočet není možné z mnoha důvodů podpořit. Já řeknu dva důvody. První, že ten rozpočet, tak jak je sestaven, tak je lživý. Zcela neodpovídá realitě. Vláda přichází s tím, že bude si půjčovat 320 mld. Ale to není pravda, paní ministryně. Už teď víte, že ten rozpočet byl sestavován s prognózou růstu HDP přes 3,5 %. Poslední odhad ČNB, co vím, počítá s růstem kolem 1,7 % HDP. Už teď víme, předtím než kdokoli z vás zvedne ruku, že v rozpočtu chybí tímto 50, 60 mld.

Druhá věc. V případě, že bude prohlasován daňový balíček, zvýší se schodek státního rozpočtu o dalších 100 mld. Takže v ten moment jsme na nějakých 470 mld.

Další věc. Rozpočet zcela nepočítá se zásadními kompenzacemi pro podnikatele pro případ třetí vlny. To je ten důvod, proč nelze rozpočet podpořit. Protože vy neříkáte lidem pravdu. Tím rozpočtem, který chcete schválit, vědomě posouváte ten rozpočet do lepších čísel, do lepší podoby, než realita české ekonomiky skutečně odpovídá.

A k té armádě. Komunisti, kolegové, prostřednictvím pana místopředsedy, vy jste mě nepřekvapili. Vy máte jasnou linku, vám vadí naše členství v NATO, vám vadí naše členství v Evropské unii. Já to vím, jste tím čitelní, srozumitelní. Já to chápu. Nesouhlasím s tím, ale chápu. Těch 10 mld. v rámci stávajícího rozpočtu, a teď mi odpusťte to zjednodušení, nejsou žádné peníze, to není o těch penězích, to je o tom symbolu, že vy jste přinutili tuto vládu, aby na naše spojence v NATO ukázala dlouhý nos. Vy jste přinutili tuto vládu, aby naši spojenci se začali ptát, co se v té republice děje. Tato vláda ustupuje komunistům, tato vláda ustupuje našim spojeneckým závazkům, a kudy se bude vlastně ubírat budoucnost České republiky. To je o těch penězích, to je o těch 10 mld. A řešení zde bylo, ne že nebylo. Jenom to chtělo větší ochotu vlády se o věcech bavit včas, srozumitelně a smysluplně.

A to, že se peníze převedou případně, řekněme, do rezervního fondu, a to, co zde říkal pan místopředseda Filip, že má obavu, že se potom třeba té armádě vrátí, to je jeho obava. Ale v tom případě se zde jedná o další lež této vlády a případnou další lež komunistické strany, protože buď si dojednáte jasné podmínky a řeknete, ta armáda těch 10 mld. mít nebude a je to naše podmínka, anebo zcela vědomě lžete svým voličům, děláte hru, abyste se ukázali, jakým způsobem držíte svoji stranickou linku a jasné přesvědčení, vymezení se vůči NATO, anebo je to jenom nabílo natřený hrob, který říká: My jsme to dokázali, ale už dopředu víme, že to je pouze symbolické, protože se to té armádě vrátí.

A stejně tak je to hra i ze strany hnutí ANO, která říká: My vám vlastně tak jako ustoupíme napůl. Princezna Koloběžka první, oblečená - neoblečená. Vezmeme to, vrátíme to. Je to vlastně jenom hra. A nezbývá mi, než se ptát: Co je tedy skutečnost? Co je tato vláda? Co je přesvědčení této vlády? Kudy tato vláda jde? Je banda obchodníků, kteří kšeftují, anebo je to skutečně vláda, která zemi řídí? Úměrně tomu, jakým způsobem nezvládáte pandemickou krizi, úměrně tomu, jakým způsobem nezvládáte přípravu na očkování, úměrně tomu, že jiné země už připravují a mají strategii očkování, vy řešíte státního zmocněnce a jste ve zpoždění minimálně dvou měsíců. To je tato vláda, to je realita. Nežijete v realitě, jste odtrženi od obyčejných lidí, jste odtrženi od běžného života. Hrajete si tady svoje hry a neřídíte tuto zemi. To je vaše zodpovědnost.

Tato země potřebuje vládu, která vrátí důvěru občanům, že se vláda dokáže o lidi postarat. Tato vláda je špatná vláda, o lidi se nestará a já pevně věřím, že v těch podzimních volbách to lidi této vládě sečtou a že skončíte, protože neřídíte tuto zemi. A i rozpočtem, který chcete schválit, lidem lžete. To, co je na tom nejhorší, že poškozujete běžné lidi, lidem nepomáháte, uvrhujete tuto zemi do větší bídy a zrazujete nás v očích spojenců. To je špatně. Potřebujeme vládu, která tuto zemi vrátí zpátky směrem k Evropské unii a k našim spojencům.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: S přednostním právem se přihlásil ministr vnitra, předseda ČSSD Jan Hamáček. Zatím je to poslední přihláška. A hlásí se také pan premiér Andrej Babiš. Prosím, prosím pane ministře, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, toto samozřejmě vzhledem k vývoji situace je očekávatelná debata a očekávatelný obsah vystoupení kolegů z pravice. Ta situace samozřejmě není jednoduchá. A určitě by každý z nás uvítal, kdyby to rozhodování, před kterým jsme stáli, bylo jednodušší. Ale mě tady fascinuje ten zájem kolegů z pravice o obranyschopnost České republiky a to napadání sociální demokracie, jak to s tou obranou myslí špatně a jak jsme my ti, kteří tady destruujeme obranu. Tak jenom pár čísel. Víte, ono je dobré, když už jsme ty tradiční politické strany, tak je dobré, že se můžeme otočit a podívat se, co je za námi.

Sociální demokracie, když končila ve vládě Jiřího Paroubka, tak ten vojenský rozpočet byl lehce pod 2 %, nějakých 1,7. Pak nastoupila pravice a různě se tam střídali, to si nemusíme teď vyjmenovávat, a tak dbali o tu obranyschopnost České republiky a tak jim ležel na srdci osud naší armády, až nastoupila zase vláda sociální demokracie a vyfasovali jsme vojenský rozpočet 0,9. A od té doby společně s hnutím ANO, protože od té doby to byly koaliční vlády, se postupně snažíme ten vojenský rozpočet navyšovat. A stanovili jsme si cíl 1,4. Já věřím, že v příštím roce to 1,4 prostě bude. Já chápu, že se to hodí. Ale výhoda je v tom, že my na rozdíl od vás můžeme ukázat, že jsme za tu armádu nebojovali jenom pusou, ale konkrétními činy. A to plánuji i do budoucna.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Teď vás tady mám přihlášených víc, takže to přečtu. Teď vystoupí premiér Andrej Babiš, následně vystoupí v zastoupení klubu ... no, ale vy tady máte předsedu klubu Miroslava Kalouska a teď nejsme v rozpravě, takže jdou jenom přednostní práva. Takže v okamžiku, že klub tady má někoho s přednostním právem, jo STAN, pardon, omlouvám se, já jsem si vás popletl s TOP 09, protože se mi tam pomíchalo. Omlouvám se, to bylo trošku nevhodné, omlouvám se. Takže ano, paní Kovářová ze STAN a dále v zastoupení klubu ODS poslankyně Černochová.

Pane premiére, máte slovo. Omlouvám se ještě jednou.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Dobrý den. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, ráno jsem strávil v Ústřední vojenské nemocnici, protože řešíme samozřejmě to nejdůležitější, co naši zemi čeká, a to je očkování našich lidí, našich spoluobčanů, abychom ukončili toto trauma s pandemií COVID-19. Přišel jsem pozdě, já se omlouvám. Nestačím se divit, co se tady děje. Skutečně nerozumím těm vystoupením.***
Přihlásit/registrovat se do ISP